Re: Beyma 12BR70, aký objem?

Proto máš možnost hýbat objemem podle normovaných charakteristik a měníš Qtc, která určuje či budou basy měkčí či tvrdší.možno charakteristika plochší, či s nahrbením tam kde potřebuješ.

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

Tam by som sa uberal zlatou strednou cestou....:)

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

Makke a tvrde basy...uz je to tu zas. Rovnaka frekvencna charakteristika = rovnaky zvuk. Myslim, ze je cas sa z tejto debaty zdekovat. smile

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

Přesně! Polotvrdé. Vidíš, začínáš do toho rychle pronikat. big_smile

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

TheLastUnicorn, tak si to daj do 20l a zekvalizuj a napíš ako to hralo big_smile ked je podla teba všetko len o frekvenčnej charakteristike. Ja som tu mal dosť reproduktorov a uzatvorenú reprobednu som skúšal 50l oproti 140l pre 18SW115 a zvukovo z toho nešlo dostať zhodný výsledok ani s EQ.

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

Nešlo to, pretože tá frekvenčka určite navlas rovnaká nebola. Okrem toho, porovnávaš 50L proti 140L. Ja tvrdím, že v prípade tej 12BR70 bude 70/100L rozdiel veľmi malý (vrátane toho Qtc 0,83 vs 0,91). Pri náraste do tých 70L je zmena patrná, potom už sú zmeny veľmi vlažné a narastá predovšetkým výchylka membrány.  On bude mať prvoradý problém s výhybkou - to bude to, čo tú bedňu zaradí do katégórie hnoj alebo do kategórie slušných projektov. Nie nejaké nuancie ohľadne uzavretej bedne objemu 70 alebo 100L. Riešite tu niečo, čo je v tomto prípade úplne okrajová záležitosť. Navyše sú tu nejaké limity ohľadne rozmerov. Príliš široká ozvučnica s malým streďákom deleným pod 1kHz tu narobí viac paseky, než objem znížený na 70L.
A už naozaj končím, o flame nemám záujem. Môj pohľad na celú problematiku sa totiž uberá komplexnejším smerom, než riešením samotného spodku. Toto nie je subwoofer.

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

Je tam pár dalších jiných fatálních důvodů, než frekvenční charakteristika, proč to stejné z principu být nemůže. Nicméně nejdůležitějším aspektem tvrdosti opravdu frekvenční charakteristika je.

12BR70 musí jít použít jak v BR tak v uzavřence. Pokud je tazateli velikost budky "milá", určitě bych udělal uzavřenku. Nadruhou stranu pokud je mu opravdu milá, použil bych jiný reproduktor, nebo 2.1 setup.
A pak je ještě kompromisní řešení, udělat něco mezi, s bassreflexem, který lze ucpat (třeba zezadu), a zanechat zjev tak, aby to ucpaný bassreflex nekazil.

(upravil mechanik 12. 5. 2017 18:11)

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

TheLastUnicorn, antonio, možno som sa mýlil. Trochu som nad tým uvažoval, nad tým mojim pokusom kedy malé uzatvorená reprobedna proste hlboké basy nehrala ani po ekvalizovaní oproti asi 3x väčšej... Problém že by som nenastavil dobre EQ tam nebol. Riešil som to na digitalnej strane v PC a priebeh ekvalizácie išlo nakresliť ako čiaru... Najskôr som to skúšal podla WinISD a ked to nefungovalo tak som dole pridával viac, aby to proste začalo hrať mäkko, dosť som sa s tým vyhral. Na koniec nič nezabralo. V 50L bude na papierovú membránu s priemerom okolo 45cm asi slušný tlak, ked sa snažíte o to aby v tak malom priestore "pumpovala". THD na úrovni okolo -50db, 2 a 3 harmonickú je slušne počuť... Je teda pravdepodobné že ten "tvrdý" zvuk ktorý nešlo vyekvalizovať bol proste vysokým THD. Myslím že to tak bude.

Nabudúce ked niečo budem kupovať rád by som skúsil hliníkovú membránu a reproduktory z nízkou citlivostou ktoré sú pre to primárne určené. To že do HiFi nejde natlačiť poriadny príkon by som vyriešil počtom. Sú hliníky schopné pracovať aj v 25l a to znamená kludne 4 kusy na reprobednu, to už príkon má. Kludne by sa mohlo ísť s impedanciou na 1R, potom stačí koncák dimenzovať prúdovo a nie napätovo a to znamená že nebude mať vysokú spotrebu kludovým prúdom ani problém s drahými súčiastkami... Ked sa tá reprobedna urobí vysoká a reproduktory rozhádžu ešte sa to aj bude lepšie správať pri budení miestnosti, myslím ako spodok 3 pásma.

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

Mechanik: aj taká varianta existuje, ja chcem žiaľ jeden väčší basák, veľké regalovky u mňa vzbudzujú rešpekt;) i keď možno tu neplatí " objem ničím nenahradíš"...

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

Jak to pokročilo?docela by mne to zajímalo.

Re: Beyma 12BR70, aký objem?

Ak mozem tak sa vyjadrim. Tofifee to zveril do ruk nakoniec mne. Bohuzial boli pozadovane maximalne rozmery a tvar ozvucnice a tak objem pre 12br70 vysiel 80L, bassreflex ladeny na nejakych 32Hz + 25% tlmenia co mi prislo zvukovo asi najlepsie. Ten basak by urcite potreboval vacsi objem. Kludne aj tych 120L. Po uzavreti BR sa to chovalo podobne akurat spodne frekvencie klesly o cca 3db. Nakoniec po posluchu sme nechali BR. Takto to vyslo  -3db na 50 Hz, co samozrejme nie je ziadna vyhra ale nie je to ani extremne zle (samotna miestnost dopomohla). Výsledok je ten ze 12br70 sa da pouzit aj v uzavrenke aj v BR ale proste potrebuje "Almaru". Alebo najlepsie pouzit iny reproduktor big_smile Co sa tyka vyhybky tak samozrejme ze ta univerzalna bola uplne za ho. Takze sa pouzili suciastky z nej + sa dokupili nove a doladilo sa to tak aby to nejak slusne hralo a aby vyhybky neboli predrazene. Zaver : urcite by sa nasli lepsie reproduktory za podobne peniaze ale to uz sa ovplivnit nedalo. Majitel je vraj spokojny.