Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub (Stránka 2) - Profi a PA - Audioweb.cz

Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Profi a PA » Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

  Stránky: ««« 1 2

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [21 až 28 z 28]

21 ...editoval Crashpc (6. 5. 2017 20:44)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Vždyť o nic nejde. Já se dnes jen nudím, tak píšu hodně... smile
Nesouhlasit už tak ze sportu může přinést kdejaké ovoce(znalosti, zkušenost). Však mi zas něco příště dáte sežrat, až nebudu vědět. To může být brzo, při koumání možností nového projektu (tapped horny), který budu chtít realizovat, přestože o tom moc nevím.
Mě ty diskuse na foru přijdou spíš komické, a tak trošku politické. Po Sinclairově výchově panuje jakýsi strach ze zjištění, že někdo něco neví. A to doslova panický. Já do toho vlítnu, a třeba se zjistí, že jsem úplný idiot. Ale zjistím to! To je důležitý. smile

22 ...editoval mechanik (6. 5. 2017 21:07)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Tapped horny, tak to sa teším. Hlavne potom vela fotiek, simulácií a dojmov zo zvuku smile a ladiť pekne hlboko! Tiež by som staval tappedhorny a kupoval velké spíkre ale ide to hrozne do penazí... To si radšej postavím R-2R reguláciu hlasitosti, sice to tiež vychádza na 150e sakra, to tam ešte nemám ani displej a DO... Ono je tak nejak všetko drahé, ked sa to robí poriadne.

23

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Jasně, že o nic nejde, kdybych byl trpělivější, bavíme se dál. S "nesouhlasením" souhlasím, to je potřeba, ale zároveň je potřeba nebýt hluchý, připomněl jsi mi:

If you're not prepared to be wrong, you'll never come up with anything original.

A teď to nemyslím přímo na tebe, rozumnému výsledku bychom se určitě dobrali.

Ty naše diskuze jsou spíš tragikomické, protože v nich mají tendenci radit stroze ti, co o věci nemají páru, přebírají co pochytili jinde, papoušci! big_smile Hodnotných příspěvků pomálu, to se za hranicemi nevidí, tam mi přijde, že když člověk neví, je si toho vědom a drží hubu.

24

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

mechanik: Však už jsem si se dvěmi TH hrál, a snad jsem to sem i dával do nějakého tématu i s měřeními. Jenže chci další. To hraní bylo levné. Poslední reproduktor, který jsem na to použil, stál 150Kč, a parády to udělalo HODNĚ. Dál asi v jiném tématu, tady by to bylo OT.

antonio: No, je to oboustranné - lidi víc drží hubu, ale nebojí se o vědomosti požádat skromně a slušně. I odpověď přijde minimálně slušná, ale často i detailní v rozpadu i pro méně znalé. Lidi jako Tom Danley (Danley sound labs, nejpokročilejší tapped horny) nebo Bennet Prescott (zástupce B&C USA), Jeff z JTR speakers, neváhají napsat desítky řádků výživného čtiva a faktů.  Ale i Ti často musí vznést dotaz na vývoj/engineering, a přepapouškovat nám to, abychom i mi to mohli papouškovat takovým Rixům a dalším (nic ve zlém). Tady "na venkově to funguje jinak" Tazatel je často asertivní sopel nebo magor, a odpovídající rádobykapacita dává tazatelovu nevědomost tazateli ale šeredně sežrat. Nevím, proč to tak je. Každý asi dělá co umí, a tady na venkově toho zas tak moc neumíme...

25

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Díky za všechny reakce, i když větší polovině s obtížema rozumím (spíš nerozumím:-)).

V současnosti mám BC SUB15 osazený 15PS100 (kopil jsem je za velmi dobrou cenu jako takový dočasný řešení) a chci prostě zvýšit hustotu výkonu - s použitím dobré (a počítám s tím, že to bude podstatně dražší) 18" udělat bednu, která toho uhraje víc a pokud to půjde, tak i při menších rozměrech. Navíc pod pojmem víc si nepředstavuju jenom silnější kopnutí, chtěl bych, aby ten bas byl spíš příjemný, hutný...

Když by se dalo víc vymáčknout z lepší 15" (přece jen ten 15PS100 je spíš entry level), tak bych byl samozřejmě rád, každej ušetřenej centimetr a kilo se hodí. Jenže ono leckdy správná 18" se může spokojit s menším objemem než 15", takže je to těžký...co se subu týče, moje zkušenosti nejsou velký.

Současný suby  mají vnější rozměry 44,5x60x67 cm.

Každopádně když si do simulace zkouším dávat různá repro, tak ten 18DS115 mi z toho zas tak slavně nevychází..

Antonio: když simuluju v Amplionu basreflexovou ozvučnici, tak Vb je čistý vnitřní objem bez basreflexu? Protože se dole počítá objem basreflexu a já nevím, jestli je započtený do Vb nebo ne...

26 ...editoval Otas (8. 5. 2017 7:35)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Mé preference, jak to bylo i naznačeno, se odvíjí i od hmotnosti, proto mne tak zaujalo to lehké RCF.
Není to pouhý rozmar či snobství. Dělávám mobilní disco, krásný koníček, obvykle je DJem ženská.  Jsem starší pán průměrné tělesné koncepce.
Takže na akci dostat něco většího dovnitř není problém, pomocníků vždy dost, zato po skončení si každý větší kus odnesu sám sad (samozřejmě to platí i pro live). Dopravním prostředkem je větší osobák (Peuegot 5008), nakládám a vykládám sám.
Podle tohoto zadání musí vypadat objemem a hmotností i můj sub - název této diskuse to plně vystihuje s dovětkem LEHKÝ a snadno přenosný. Mimochodem proti přenosnosti jako jednochlapovka se proviňují projektanti často. Lépe se nese něco, co nemá těžiště příliš daleko od těla. Základní tvar bedny tedy spíše něco jako EMI151 (bez ukosení). 
Můj optimální vnější rozměr pro jednochlapový sub s 18" by byl (š.*v.* h.) asi 51*75*40 smile. Do toho by se měly vejít i BR délkou, přinejhorším by byly vyústěny z boku a hloubka by se třebas ještě snížila.

Edit.: Jinak s detailem přesného výpočtu BR bych se nyní nezdržoval. Ten sub by nejspíše dostal zatlumení zadní stěny a všechno pak bude jinak...

27 ...editoval Crashpc (8. 5. 2017 11:05)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Otas: Tomu rozumím. Tahal jsem kdysi po akcích sám 2x ClassA (Kamna - 60x60x80cm) a spolu s mříží na té větší straně to něco mělo, a také se to blbě nosilo. Spíš ale kvůli rozměrům. A teď jsem do toho vlítl zase, s 21", já vůl.
Naštěstí to už nebudu moc tahat po akcích.
Potíž je v tom, že malý objem tomu reproduktoru už tolik nesedí.

Havlis: Ono se to vždycky na foru zvrhne vpodstatě na offtopic. smile
Napadlo mě, jestli pro Tebe nebude jednodušší bez výměny ozvučnice (s výhradou) lepší pouze vyměnit 15PS100 za 15SW100 nebo 15SW115. Bude to tedy stále malá, 100l budka, ušetříš tím na ceně ozvučnice, takže tam můžeš prásknout dražší reproduktor, a když ho tam práskneš, tak jistě splníš i to, že to bude mít velký výkon. Přidáš si solidní 3-4db na akustickém výkonu, a bylo by to vpodstatě bez jakékoli práce. Jediné co může být problém - a to je ta výhrada - že zvýšená výchylka reproduktoru nebyla u té budky očekávaná, a pokud máš mříž hodně blízko před reproduktorem, mohla by se membrána dostat při práci až na tu mříž...
Co se velikosti týká, Menší než máš bych už asi nedělal, nestojí to za to trápení.
To tak napadlo tohle řešení, protože 18" by si vyžádala jinou budku.


Níže posílám simulaci: s 15PS100, 15SW100 a 15SW115. Je to 100l@37Hz box (BC SUB15)


http://www16.picfront.org/picture/dZQqTKBtQ/thb/SIM03.jpg


První graf ukazuje frekvenční charakteristiku. Charakteristika s největším hrbem u ladění bassreflexu kolem 37Hz patří 15SW115. S menším hrbem 15SW100, a nakonec s nejvyšší průměrnou citlivostí, ale nejkulatějším kolenem pak 15PS100.
Zdálo by se, že 15PS100 je tedy od 130 do cca 44Hz nejcitlivější.
Pojďme si tedy porovnat, kolik příkonu do reproduktoru jde.

Impedanční charakteristika pod tím. Nejvyšší patří 15SW115, nižší 15SW100, nejnižší 15PS100.
V ladění bassreflexu (37Hz) jde do 15PS100 nejvíc, ale zdaleka není na těch 37Hz nejcitlivější. Na cca 58Hz má 15PS100 impedanci asi 30 Ohm, zatímco 15SW115 skoro 85 Ohm. Do 15SW115 jde tedy na této frekvenci méně než polovina příkonu, co jde do 15PS100. To znamená, že si 15SW115 může pro dorovnání příkonu do stejna připsat více než 3db. A hele! To jsou ty decibely, co mu chybějí do citlivosti 15PS100! No tak mu je přece dáme, když to bude znamenat stejný příkon...
Na úzké části pásma mezi 60-70Hz pak je 15PS100 citlivější opravdu. Ale to je 10Hz z pásma. Po zbytek pásma je veskutečnosti stejně, nebo spíše méně citlivý (účinný).

Pojďme se podívat na třetí graf. Výchylka reproduktoru. 15PS100 nejvíc, 15SW115 nejméně, 15SW100 mezi. Vzhledem k tomu, že dorovnáme citlivosti reproduktorů nastejno, bude výchylka všech reproduktorů nakonec také stejná. Rozdíl je ten, že 15PS100 končí na 8mm, a je to slyšet. 15SW115 a 15SW100 končí na 13,5, respektive 12,5mm, a chovají se víc kultivovaně. 8mm vs 12,5mm ve výchylce, to je cca 3,5db rozdíl v maximálním SPL omezeným výchylkou. Při přihlédnutí k chování reproduktoru při maximální výchylce možná 4db.

Pojďme se podívat na poslední graf, SPLmax. Černá čára znamená omezení maximálním příkonem, červená omezení výchylkou membrány reproduktoru.
15PS100 končí jasně dole. 15SW100 nasazuje přes většinu pásma cca 4db náskok. 15SW115 o kousek víc, ale asi to nestojí za řeč. Spíš bych to považoval za investici do bezpečnosti, kvůli výkonnější cívce, které se bude chtít "méně" hořet....
A nahoru jsem přidal 18DS115 v tom samém objemu. Mezi 45-80Hz zas přidává 3db, jinde už ne tolik, a nebo to není tolik relevantní /nad 80-90Hz, kde je potřeba dělit. ¨
Pokud bychom uvažovali konstantní akustický tlak ve frekvenci, tak 15PS100 dá 120,5db, 15SW100 dá 124,2db, 15SW115 dá 125db, a 18DS115 dá 128db. Mezi 30-40Hz se 15" verze docela držej. To je co říci. Nicméně tam není většina obsahu z hudby. Ta se motá kolem 50-60Hz.
Graf je trošku zmrzačený, protože neseděly stupnice.

** přiznám se, že jsem do frekvenční charakteristiky zanesl tepelnou kompresi pro 60 stupňů celsia. Jednak se to opravdu bude dít, a druhak HornResp pravidelně přestřeluje hrby v ladění vpodstatě čehokoli. Ověřeno asi na třech bassreflexech a dvou tapped hornách. WinISD je v tomhle přesnější, ale zas je nepřesný jinde, a moc toho neumí sad

28

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Havlis: Vb je vnitřní objem po odečtení všech překážek včetně tlumení, vzduchu v bassreflexu a množství vzduchu v blízkosti jeho hrdla uvnitř.

Příspěvky [21 až 28 z 28]

  Stránky: ««« 1 2

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Profi a PA » Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£