(upravil Crifodo 10. 5. 2017 7:20)

Téma: Lithium - vláda nezná zákony?

Nechápu o čem je spor v kauze těžby českého lithia, média se usilovně snaží podávat věc jako problém zmeškaných rozhodnutí a každému chtějí vsugerovat princip stažených kalhot před vyčůraností šíbrů.
Přece jedna věc je pozemek (i ten se dá vyvlastnit, jak to stát předvádí na stavbách dálnic)
a úplně jiná věc je prostor pod pozemkem.
Podle Zákona č. 44/1988 Sbírky o ochraně a využití nerostného bohatství ("horní zákon") a jeho § 3 jsou ložiska vyhrazených nerostů (tj. skoro celá Mendělejevova tabulka) ve vlastnictví státu, ať je vlastníkem pozemku nad ložiskem kdokoliv. Čili mělo by stačit, aby si švejci v Kocourkově konečně vytáhli hlavy z prdelí. Jestli teda je takový zájem.

Re: Lithium - vláda nezná zákony?

Pridam ti sve videni sveta, mozna se ti to nebude libit, ale napisu to.
V podstate se v pripade kazde tezby nerostu jedna o sferu vplyvu.
Presnenji o sferu vplyvu mocnych protektoru, nebo kolonizatoru.
Je uplne jedno, ci to bylo v dobe hlubokeho stredoveku, kdy predevsim zlato melo strategicky vyznam, pres tezby zeleznych rud a pozdeji vseho mozneho, az po nestastnou dobu, kdy se objevil-o, ze pocas a zejmena po skonceni IIsv, valky je v oblasti CSR obrovske mnozstvi vytezene smolincove rudy, na haldach a je moznost tezit dalsi smolinec, ze ktereho je mozno vytezit uran.
Ja tedy se obratim jen na tu nedavnou hostorii tezby uranu.
Mocny Sovetsky svaz a zejmena odbornici, vedeli velmi dobre, jaky potencial ma tato surovina.
Proto od roku 45, se tady resilo ani ne jak, ale zejmena to, jak nejlevneji, bez naroku na nejaky dulni dluh, vytezit co nejrychleji a co nejvice, odvezt co nejrychleji a bez naroku na investice, pokud mozno vsechno, co se da pouzit.
Loziska byla zmapovana a to relativne dobre, zarudneni bylo zname jiz davno.
Problem byla politika v male zemi, kde bylo velmi jednoduche, udelat rychly komunosticky puc, ale neudelat z teto zeme svazovou krajinu ZSSR, o to nebyl zajem. Dulezite bylo pouze udrzet sferu vplyvu.
Tak se stalo, ze sme se stali doslova, "Zapadnim protektoratem ZSSR"
Jedinou podporu a pomoc, sme dostali od ZSSR "technologii" typu gulag, a tezba zacala.
Pak v dobe, kdy tezba se dostala ku vrcholu a otevreli se nova naleziste v ZSSR i jinde, tak take umrel Stalin a Nikita Chruscov, z principu sral jiz na blbe kolonie, nebo protektoraty, takze u nas se v letech kolem 1960-62, zacalo take rikat o jakemsi otepleni.
Bylo to citit na tom, ze ti, kto uvrhli tento narod do Stalinistickeho debilizmu a tyranie, stratili oporu v mocnem sojuzu.
A byl tady bigbeat, rock&roll a vubec najednou se zacalo zapominat, co se vubec stalo.
Pak ale po urcitem zlomu, tvrde jadro komunistu pochopilo, co znamena vlastizrada, nebo opratka, za tyranii, takze ku nejakemu zjevnemu otevreni politiky a revisionizmu nedoslo. Breznev, jako klasicky produkt stalinske ery, nam rychle vysvetlil, co je to byt protektoratem ZSSR a stala se z nas kolonie* RVHP, mozna vice narodni protektorat**.

Toto vsechno se stalo realtivne nedavno a stalo se to pocas vlady, ktera vladla lidem tak, ze nacizmus a fasizmus, byl jen kratka epizoda lidskych dejin, avsak 40 let, po komunistickem puci, strana a ani politicka agitace neni zarazena medzi extremni, neni skratka zakazana a ani jeji symbol-i.

Co muzeme tedy ocekavat jineho, nez to, se v nejake vychodni kolonii eu, objevila surovina, ktera se da vytezit a "nejaci lide" tam mohou pomoci vylopatovat to, co je jiz na hadach a pak jeste preosit jednou a vytezit to, co se da.

Ekologie, statni zajmy, pripadne nejaky nazor nejakych obyvatel je uplne nepodstatny.
Muzeme byt radi, ze nam tady dnesni protektor EU, neudela zase nejake pracovni tabory, kde se skvel napis ciste narodni.. "Praci ke svobode"..
https://galery.gymkc.cz/100413-vymena/693.jpg
podobenstvi je ciste nahodne?
https://www.fotoaparat.cz/storage/pm/08/09/22/569312_92682.jpg





*Kolonie je závislé území nebo město bez vlastní vlády, které patří nějakému státu, ale není součástí jeho území. Od kolonií je treba odlišovat satelitní státy a dominia s vlastní vládou a oficiálně nezávislá, i když mohou být de facto ovládána jiným státem (státy RVHP). V historii se slovem kolonie označovaly odlišné formy vzdáleného osidlování čili kolonizace.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolonie

**Protektorát (lat. protectio - ochrana) je označenie pre formu štátneho zriadenia. Ide o formálne autonómny štátny útvar, ktorý je pod ochranou alebo priamou správou iného štátu, prípadne spoločenstva štátov. Protektoráty bývajú zriadené buď na základe medzinárodnej zmluvy, alebo tak, že dovtedajší suverénny štát strpí jeho jednostranné vyhlásenie zo strany ochrancu (silnejšieho štátu). Ide o medzistupeň medzi kolóniou a plne suverénnym štátom, pretože vzťah medzi protektorátom a ochraňujúcim štátom je stále medzinárodnoprávny.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Protektor%C3%A1t

“Dohoda” jako základ ovládnutí přírodních zdrojů uranu v Československu po roce 1945"
http://www.hornictvi.info/histhor/lokal … ACHYM2.htm

(upravil Crifodo 10. 5. 2017 8:13)

Re: Lithium - vláda nezná zákony?

Piš to klidně slovensky všechno, každý tomu porozumí a bude to lepší než mix 70% češtiny.
Na rozdíl od protektorátu nebo kolonie, v současné době žiju ve formálně nezávislé zemi s nějakým právním řádem a zatím nikdo nevyvěsil nad Hrad heslo "Silnější pes mrdá" ačkoliv to jediné by bylo pravdivé. Evropský svaz určitě není protektor, to je chcíplý kůň (v Drunkerově osobě navíc trvale ožralý) a v něj rejdí pár lobbistů. Ve stávajícím evropském bordelu platí nějaké role v politickém divadle a bohužel všechny země nemají svoje národní vlády tak hluboko zanořené někam. kdyby to bylo naprosto stejné, tak by nemělo cenu to výše vůbec psát.

Re: Lithium - vláda nezná zákony?

Crifodo, nejsem vůbec v obraze o co teď jde, ale to je to Lithium, který tady za pár šušňů chce vytěžit Tesla na baterky do svejch aut ?

(upravil Crifodo 11. 5. 2017 5:24)

Re: Lithium - vláda nezná zákony?

Nevím jestli krušnohorské lithium chce zrovna Tesla, někdy byly i pověsti že se zajímá nějaká firma spojená s Krvavou Madlou. Problém Horního Slavkova se někde snaží vydávat za otázku vlastnictví povrchových kalů, na které se nevztahuje horní zákon definicí "ložiska nerostu". Ale i tak by se myslím každé slušné příčetné vedení státu chovalo slušně ke svým občanům a ne k partě cizích mafiánů, ale to právě to, čeho je tu deficit. A na většinu lidí stačí vykřiknout nějaký heslo a vrazit jim koblihu do tlamy a už fungujou, bohužel. Kdyby nešlo o prachy tak zásadní pro tuhle vybrakovanou ekonomiku bylo by to vlastně komické, jakej vítr je ve světě kvůli nějaký kalový louži.

Ještě k těm wimshurstovým fotkám, něco se mi nezdálo a tak jsem se podíval jestli to je autentické. Není. Ten tábor Vojna byl postaven jako skanzen až v 21. století a český nápis Prací ke svobodě tam údajně nikdy nebyl, byl krátce v Jáchymově jako provokace (nebo hořká paralela) internovaných.
http://forum.valka.cz/topic/view/35551/ … u-Pribrami
Když už dokumentovat, tak pravdivě a ne propagandou i když dobře míněnou.

Re: Lithium - vláda nezná zákony?

Jestli je někde možné aby si několik šíbrů nahrabalo na nerostném bohatství jednoho státu, za bílého dne, bez profitu pro dotyčný stát, zato s posvěcením dotyčné vlády? Že by muselo být obyvatelstvo dotyčného státu na hlavu padlé aby to dovolilo?
Jasně že to je možné. V Kocourkově:
"Těžba nerostů je podnikání jako každé jiné, a proto ji lze považovat za příležitost pro každého. Nejsou vyloučeny ani zahraniční těžební společnosti. V Evropské unii ctíme zásadu volného pohybu jak osob, tak v tomto případě volného pohybu kapitálu,“ stojí v prohlášení ministerstva"
Ministerstvu asi nic neříkají věci jako strategická surovina, národní bohatství, preference národních zájmů? Jinde by se patrně volnému pohybu kapitálu směrem nevratně ven říkalo rabování a účasti domácích šíbrů na tom - vlastizrada? Je náhoda že je u toho zase ten slizký socan Sobotka?
A buřtožrouti spokojeně chrápou.

Re: Lithium - vláda nezná zákony?

Pokud ja vim, ale nemohu to rici uplne z jistotou, tak uvitaci hesla "Pracou k Slobode" byla i na pracovnich taborech na tezbu uhli, kuprikladu v Handlove, pod Rematou, nebo u Filakova.
To, zdali to byl vtip, nebo provoakce, dnes jiz nezjistm-me, ale pracovni tabory zde byli a nebyli pouze a jen na tezbu uranu, ale zrizovany byli vsude, kde to bylo potrebne, pro vykon prace, ktera byla tezko zaplatitelna.

Nejpresnejsi udaje o techto banskych dilech a provozech, ma dodnes Bansky Urad, ktery nade vsim, musel mit nejenom dohled, ale musel dokumentovat provoz a tezbu, mimo jine i stanovoval pracovni normy, ochranna opatreni, tedy prakticky vse, co z provozem jakehokoli banskeho dila souviselo a dodnes souvisi.

Ja osobne tedy neocekavam, ze z procesniho a technologickeho zakladu provozu tezby strategickych a zejmena strategicko-exportnich surovin, od doby stredoveku, kdy se tezilo zlato, po dobu po II svetove valce, tezbou uranu, nejaka vlada, nebo urad/y se chovali v dobe eurosvazu nejak zcela odlisne, jako doposud, co je v historii znamo a zdokumentovano.

Re: Lithium - vláda nezná zákony?

Dneska máme opačný problém. Někdo řekl, že si každý může dělat co chce. Je to součást politiky, "nikdy více Arbeit macht frei", ale dneska už nedělá vůbec nikdo, z mladých. na to dojedeme. Vyspělé demokracie razí dnes opačný extrém. Vidím synovce: Nedělá, nebo když ano, tak to nikdy není nadlouho. Má špičkový mobil, auto, má na benzín do něho, má pětkrát do roka nový číslo, po kokot dluhů, bydliště na městským uřadu, a nedělá si absoulutně z ničeho hlavu. Já hákuju, jako idiot, abych zjistil, že se mám pomalu vlastně navlas stejně, protože jsem odpovědný blb, a mám strach že někde někomu budu něco viset. To, co nám chodí do fabriky, to bych nejradši kolikrát zabil na místě, ale oni stejně nevydrží. O práci zájem nemají, ale všichni jezdí auty. Já už ani nevím, jestli má cenu někoho něco učit. Pamatuju, kdy byla výsada dělat v týhle firmě, a tak jsem dopadli. Nastoupili dva. Byli týden, a pak už nepřišli, kontaktní telefon - číslo neexistuje. Pak nastoupil další, cikán, ale celkem vzato šikovný. Byl čtyři dny, pak se mu na odpolední udělalo špatně, a už jsme ho nikdy neviděli. To jsou mladí lidé, kolem dvaceti let. Je to katastrofa. Dnešní doba, a zákony nahrávají těmto hajzlům. Jako za komárů, neděláš? Jsi příživník! Jdeš do lochu. Hotovo.

Re: Lithium - vláda nezná zákony?

Jo, jo, už staří Řekové říkali, že si mládež neváží tradičních hodnot, ...