Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Úprava výhybky nebo korekce?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Úprava výhybky nebo korekce?

Mám bedny, které jsou na výškách dost výrazné. Umím si snížit citlivost výšek děličem i otočit knoflíkem treble. Ale rád bych se dověděl, jaký je v tom (elektrotechnický) rozdíl. Díky.

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

Děličem snížíte "hlasitost" celého měniče, zatímco otočením potenciometru snížíte/zvýšíte hlasitost pouze pásmu, na které je tato korekce nastavena.

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

výškač v bedýnce je napájen sériovým kondem (v tom nejjednodušším případě) změnou / úpravou jeho kapacity (zkusmo hore-dole) se změní přenos výšek, nedefinovatelně, nutno metodou pokus-omyl, výpočet je složitější,
některé zesilovače (Technics apod.) mají treble korekce navázany až na kmitočet 20 000 Hz ±10 dB což je málo výhodné

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

Jasně, tak jsem to myslel. Do které části pásma je vlastně posazen, ten potenciometr VÝŠKY. Takže jednoznačně zásah do výhybky a že to bude pokus omyl nevadí, dělám to pro svoje ucho. Dík za vysvětlení.

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

v krajnosti použít nenáviděný prznitel zvuku jménem ekvalizér, aspoň 7-pásmo, bez zásahu do výhybky či korekcí zesilovače

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

Zoufale se vyhýbám zakoupení regálovek za 20 000 Kč a tak laboruju, jak to obejít a vyrobit nenasírající zvuk za malé peníze, do konkrétního prostoru a na konkrétní zesilovač. Hraju si, učím se. Středobas 13 cm jde rovně do 5000 Hz, tudíž jsem začal experimentovat s touto dělící frekvencí. Moje otázka zní, proč se žádný výrobce nepouští nad 3500 Hz dělící frekvence. To snad ty repráky "nahoře" tak špatně hrají? Proč by naopak výšky tam dole měly excelovat? Díky za vysvětlení.

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

jde o to, že ten poměrně velkej reprák už na vyšších kmitočtech směruje a určitě narůstá i zkreslení. Ale dají se najít i projekty s 0.75" kalotou dělenou někde u 4khz, 4" středobas to dává a kupodivu je to i příjemný na poslech ZV240
Úprava výhybky na ucho většinou nefunguje, dojde i k posunu fází mezi repro a je to většinou ještě horší. Pokud chceš něco víc a nechceš měnit osazení, tak v některých případech odměření a simulace výhybky dají dobrý výsledky, ale pokud ty repráky za moc nestojí, příp jsou v nevhodné bedně, tak je to marnost. Ale 20Kkč za bedýnky bych fakt nedal.
Na eq pozor, některý (skoro všechny) mají i při nastavení na 0 značný fázový zkreslení a je to ve zvuku slyšet. Pokud je to ale dsp, tak to většinou funguje líp.

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

Díky, se vším souhlasím. Je tam moc parametrů, které se jen ušima nedají vzájemně vyladit. V odkazu projekt: Řeším něco podobného, ale ta tlumivka 1,6 mH před středobasem? Na 3-4000 Hz.? No, nejsem odborník.

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

nejsi. Kdybys zkusil něco změřit, a nasimulovat, tak zjistíš, že hodnoty určitě neodpovídají výhybce navržené pro 8 ohm , protože na tomhle kmitočtu má ten reproduktor mnohem víc, a navíc je to komplexní zátěž, ne čistě odporová. Taky by jsi se měl podivovat tomu kondenzátoru 3.3uF , protože výpočtově to má mít rezonanční kmitočet 2.2kHz, ale grafy u projektu hovoří jasně. Těchhle bedýnek jsem dělal dva páry a s maximální spokojeností.
Nastavování úrovně výšek odporovým děličem před reproduktorem taky není jenom tak, vzhledem ke komplexní impedanci reproduktoru. Dokáže to v některých případech naladěnou kmitočtovou chrakteristiku pěkně zvlnit.

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

Dobře, beru. Je možné si pomoci sinus generátorem přímo na poslech? Je třeba brát v potaz, že už mi není 20 a na výškách se nechytám.
Takže něco jako sladěné bedny s konkrétníma ušiskama? Kdybych plácal blbosti, buďte na mne hodní. Existují tovární reprobedny, které mají na výškách vně přístupný dělič. Je to o tom, že jsem 2x uvěřil už starším reprosoustavám AQ a i přesto jsem poznal, že se to nedá poslouchat, i když to zcela jistě mělo +/- naměřenou charakteristiku. Prodat to nejde, vyhodit je to škoda. Proto mne občas popadne "tvůrčí" se šuplíkovými zásobami a moudra hledám zde i jinde.

Re: Úprava výhybky nebo korekce?

To by mne zajímalo, jak je to příšerné fázové zkreslení definováno a jak se projevuje? To už by měla řešit nějaká komise, nebo aspoň podvýbor, ne? smile

Web

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Úprava výhybky nebo korekce?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£