Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Autohifi » Pomoc pri výbere subwooferu

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 30]

(upravil Cabinko 5. 5. 2017 21:30)

Téma: Pomoc pri výbere subwooferu

Ahojte. Potreboval by som poradiť. Dal som si do auta nové reproduktory Ground Zero GZUC 650SQ (2 páry). napojené na zosilovač Ground Zero GZTA 4125X-B. Ako som ale zistil aktualny subwoofer Pioneer TS-W311S4 30cm subwofer (400w RMS) na nich je už ale prislabý.
Chcel som tam zapojiť:
Ground Zero GZHB 30XBT (800w RMS) + Ground Zero GZTA 1.800 alebo
Ground Zero GZRB 3000XSPL (1000w RMS) + Ground Zero GZRA 1.1650
bohužiaľ podľa všetkého sú oba subwoofre dlhodobo nedostupné.

Chcem sa teda poradiť čo by som si podľa vás mal kúpiť aby to ku vyššie uvedeným reproduktorom sedelo. Preferujem viac SQ ako SPL, ale chcel by som aby to malo aspoň 800w RMS lebo sa obávam že to nebude stíhať. Ak to pomôže mám Seat Leon 1P (kufor má len plátový predel). Nemusí to byť výhradne značka GZ, ale niečo zodpovedajúce kvalite a výkonu a idealne čo pôjde na jednom z tých dvoch vyššie zmieňovaných zosilovačov.
Ako alternatíva mi ešte napadlo:
Ground Zero GZUB 30SQ + Ground Zero GZTA 1.800, ale ten má udávaný výkon 500w RMS a aj keď je z uraniovej rady, bojim sa že s dvoma pármi nebude stíhať, ak sa ale mýlim, prosím opravte ma a vysvetlite mi to, hold som len laik.
Prosím o rady niekoho kompetentného, pretože ja som v tomto laik. Môžete mi poradiť komplet subwoofer, poprípade subwoofer + bedňu a fin. by som sa chcel zmestiť do 500-600€ za samotný subwoofer. Každému vopred ďakujem

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:06)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

smile

(upravil Cabinko 6. 5. 2017 17:22)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

Ahoj. Neviem čo z toho nieje jasné, snažil som sa dať čo najviac info. Ono poprosím ťa o trošku jednoduchšie vysvetlenie vecí, keďže som laik. Skúsim ale odpovedať na to čo si mi písal resp. Čo som z toho pochopil. Reproduktory majú 130w rms, 91db, 4ohm. Sú kompozitné so samostatným výškačom a výhybkou. Mám ich v predných aj zadných dverách, takže dva páry. Subwoofer ktorý tam je teraz je v bassreflexovej ozvucnici s objemom myslim ze 45l. Hudba ako taká je zameraná na SQ (zvukovú kvalitu) než SPL (tlaky). Poviem to takto laicky, keď pridávam hlasitosť tak reproduktory keďže sú výkonné ako sú s tým nemajú problém, ale keď neberiem subak tak pri vyšších hlasitostiach začína cítiť farbu (zabehnutý už je) a prestáva basovať tak čisto. Bolo mi povedané že od výkonu vo wattoch záleží aké zaťaženie (ako hlasno) dokáže hrať bez nejakého skresľovania alebo poškodenia. Čiže chcem niečo čo dokáže dávať aj väčšie tlaky a ísť teda do vyšších hlasitostí ale tak aby to nebolo na úkor životnosti alebo kvality. Neviem či som to napísal správne, ale tak som tomu aspoň ja porozumel. Preto som usúdil že chcem subák ktorý má aspoň 800w pri 1ohme. Pretože z toho som usúdil že oproti tomuto čo mám dokáže hrať 2x tak hlasno bez poškodenia alebo straty kvality. Ak sa mýlim, opravte ma. Ideálny subwoofer je samozrejme taký čo má možnosť fungovania na 1ohm na monobloku. Veľkostnej buď 12" (30cm), alebo 15" (38cm) len si niesom istý či by som sa pri 15" vošiel do môjho rozpočtu a do max výkonu 800-1800w / 1ohm.
Samozrejme chcem bassreflexový subwoofer. Uzavretý je slabý a ten posledný typ je vraj na úkor kvality (ak nie, opäť ma opravte). Box by som chcel ideálne 40-70l (rád by som mal aspoň trošku použiteľný kufor

Chcem s tým ísť aj na tuning zrazy, ale to je skor rozptýlenie, pre mna je podstatne aby hudba v samotnom aute bola hlasná (co vďaka reprakom je) ale nie na úkor kvality. Cize hlasná a kvalitná... nemusí to byt prebasované dunenie, chcem aby to bolo vyladené a proste aby subwoofer stíhal s reprakmi.
Chcem aby to šlo čo sa subwooferu asi na dvojnásobný výkon. Preto som aj napísal nad akými subwoofermi uvažujem. Popravde sa mi viac páči ten 800w lebo ma vraj kvalitnejší zvuk, ten druhý ma 1000w a 1500w spl ale tam je to uz zas zamerane na tie tlaky a kvalita podania je na druhom mieste. Problem je ze ja sa v tom nevyznám a neviem si to naživo ani vyskúšať

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

v Autohifi se celkově až příliš šermuje watty né-li kilowatty atd... ale realita je pak úplně jiná. Oku lahodící parametry v datasheetech jsou dost často i u relativně renomovaných značek pak reálně dost odlišené. Základem je, udělat si představu o tom, co jednotlivé parametry znamenají a co jimi dosáhneš. Výkon sám o sobě určitě neurčuje hlasitost, jakou to bude hrát... věř mi, že i 200W sub dokáže "přehrát" jiný, který má 1500W. Nemá ani vliv na kvalitu jakou to bude hrát... je to komplikovanější, a prostě vybírat podle výkonu je nesmysl.

Popravě si ani já pořád neumím představit, co od toho čekáš. Píšeš "Nechci přebasované dunění" a pak uvažuješ o téměř dvoukilowattovém 15" atd... což i při relativně mizerné citlivosti basů málo nebude. Stejně tak úvahy o tom, že "potřebuju přibližně dvojnásobný výkon"... co uvažovat jinak a jít při stejné zatížitelnosti na dvojnásobnou citlivost? Stačí pak o polovinu slabší zesilovač, pro dosažení stejného SPL.

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

Ako som písal na začiatku ja sa v tom nevyznám, preto som tam napísal čo mám a nad čím uvažujem. Tak trochu som dúfal že niekto kompetentný bude vedieť lepšie poradiť keď sa na to pozrie. Kľudne môžme ísť do vyššej citlivosti ak to pomôže (bude hrať kvalitne aj pri vyššej hlasitosti) ale ak sa dá mohli by ste mi skúsiť poradiť nejaký konkretný subák v bedni? Lebo teória je pekná to áno, ale to mi nijak nepomôže pri nejakom výbere. Subákov je dosť a ja nemám vôbec prehľad ktorý by pre mňa bol vhodný a ktorý nie. Akurát viem že ho potrebujem zapojiť na monoblok a idálne pri 1ohme. Proste jasné že chcem aby to aj dunelo viac pri vyššej hlasitosti, ale nechcem aby to šlo na úkor kvality. Neviem ako to mám inak napísať sad

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:06)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

smile

(upravil Cabinko 7. 5. 2017 10:42)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

No ten Pioneer ktory mam ma uvádzané vykon 400w rms /1400w max. 95dB a rozsah 20-125hz, kamarat ale vravel že to sú viac menej bludy čo si tam výrobca uviedol
ground zero ktorý som chcel (ale neviem či bude možné ho ešte kúpiť) má napísané parametre 800w rms / 1600w max. 86db a rozsah 35-100hz. Ak som dobre pochopil tak zvýšenie hlasitosti o 3db = 2x taká hlasitosť nie? A to by mi malo stačiť. Btw ak sa pozriem na tieto parametre tak ten Pioneer by mal hrať 8x tak hlasno a mal by vo všetkých smeroch prevyšovať ten GZ, prax je ale skor taká ze GZ uvádza údaje blízke realite a nie len pekne čísla na papiery. Problem je že kedže výrobcovia si tieto parametre uvádzajú ako chcú, neviem si ani sam vybrat, preto som si myslel ze mi niekto poradí z praxe. Idealne co počul take subwoofery hrať a vie to porovnať. Ja by som chcel asi ideálne nejaky dobrý 12" subak do objemu max 70l. Lebo akonáhle dám 2x 12" alebo 15" subak tak objemy bední sa pohybujú uz okolo 100l a pod. A keďže mam Seat Leon 1P ktory ma sam o sebe pomerne maly kufor (340l) tak uz aj tých 70l je dost veľa, na papiery možno nie, ale ked si zoberiem za na subak toho moc nedám, pred neho tiež veľa nie, tak mi ostane pól kufra a chcem to mat aj na bežne použitie, tj. Ked pôjdeme 4ja v aute s batožinou niekde tak aby sme sa pomestili. Je jasne ze zosik na subak pripevním aby bolo možné jednoducho vybrat cely subwoofer spolu so zosikom von v prípade potreby, ale práve tomuto by som sa v 90% prípadoch rad vyhol. A fakt je taký ze subak proste nejaky objem potrebuje, preto viem ze dávať ho do rezervy, alebo pod sedadlo nemam význam lebo by to nebolo ani tak výkonné ako terajší

PS: neviem ci to je dôležité ale moje repro v dverách, tie stredobassy začínajú od 80hz. Nechcem ale aby príliš basovali, aby sa zbytočne neničili, takze moja predstava je taká ze subak by mal hrať do tých 100hz a od 100hz to zas budu preberať repraky. Inak je auto kompletne vytlmene (okrem spodku auta a motora) vsetko, aj strop

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:06)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

smile

(upravil Cabinko 7. 5. 2017 16:13)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

Čiže keď sa do auta osadia zadné repro tak to nebude hrať 2x tak silno, ale 4x tak silno? yikes

(upravil mechanik 7. 5. 2017 16:48)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

Zdvojnásobenie počtu reproduktorov, teoreticky vždy +6db. Zdvojnásobenie výkonu koncáku vždy +3db, štvornásobný výkon (oproti tomu základu) +6db.

Crashpc, čo je to "učinnosť" reproduktoru pri subwooferoch ked sa bavíme o použití v nejakom objeme a s určitým nízkym ladením BR? Tu sa môžeme baviť tak o TS parametroch ktorými je reproduktr vhodným alebo nevhodný pre dané podmienky. Účinnostou by som chápal čistú citlivosť reproduktoru niekde dajme tomu v stovkách Hz a vyššie. Neučinnostou alebo stratou účinnosti pri subwooferoch sa dá brať maximálne tak tepelná kompresia.

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:06)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

smile

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

Nebylo by od veci dopocitat se priblizneho akustickeho tlaku ktery potrebuje? Treba to pak nebude tak hrozne zjisteni. vzhledem k tomu ze ty kompa zivi 100W na kanal a odectenim nejake te citlivosti co si tam vyrobce jiste pridal by jste se mohli dostat na teoretickou potrebu tlaku ktery bude nutno vyvinout? treba pak z toho vyleze ze to nebude az takovy neresitelny orech s vhodnym menicem.

(upravil mechanik 7. 5. 2017 18:56)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

Reproduktor ktorý hrá so zhodným príkonom hlasnejšie než iný je citlivejší a to znamená učinnejší. To platí len o pásme kde už nejde o TS parametre. Eminence Alpha 15 má aj v nekonečnom objeme na 50Hz prevýšenie ale je to dané TS parametrami a nie nejakou vyššou účinnostou. Každopadne v pásme kde hrajú subwoofery nemá citlivosť reproduktoru takmer nič spoločné s realnou citlivostou (db). To je všetko čo som tým chcel povedať. Dole na ladení BR ide pri určitom ladení a určitom objeme len o vhodné parametre reproduktoru pre tieto podmienky. Sub má deliaci kmitočet o pár desiatok Hz vyššie než je ladenie Br a citlivosť reproduktoru je zaujímavá skôr v pásme stoviek Hz a vyššie.

Samotné nižšie Re reproduktoru, napríklad 4R oproti 8R neznamená vlastne že je účinnejší, ked má 4R reproduktor vyššiu citlivosť, je to tým že do neho tečie 2x vyšší prúd. Teda koncák tlačí do polovičnej impedancie dvojnásobný výkon.

Ked myslíš vyššou účinnostou to že v nejakom bode, teda pri nejakej frekvencií, môže mať impedančka rôznych reproduktorov rôzne hodnoty odporu, to aj pri zhodnom naladení BR. To asi záleží na tom kde sa nachádza rezonancia samotného reproduktoru a na tom ako vysoký peak tvorí. No prakticky to znamená len to kolko prúdu do reproduktoru potečie a nič iné a z pohladu zosilňovača, ten musí byť vždy dimenzovaný na to minimum. K čomu je dobré to teda riešiť?

Nechcem tým zase vyvolať niekolko stranový spor. Ja len občas ked niečo od teba čítam tak mi to nesedí, nejaka účinnosť reproduktoru, pri SW, to je fakt divné riešiť, pre to som to chcel rozpísať.

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:07)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

smile

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

chlapci, precital som si tie spravy od vas, urcite sa v tom obaja vyznate a chytate sa len za slovicka co som pochytil, ale ja mam z toho akurat gulas a uprimne nepochopil som z toho snad nic pre mna podstatne. viete mi teda odporucit nejake subwoofery pre mna vhodne? ale poprosim laicke odvovodenie (ako pre debila) kedze sa do toho vobec nevyznam, tak aby som to teda aj ja pochopil smile lebo zatial sa tu riesi slovickarenie, ale realne ziadna rada ohladom subwooferu. akurat otazka, podla toho co ste pisali, ked tam budem mat tych 800-1000w subwoofer, bude mi to stihat dobijat baterka? (mam 1.9tdi a baterka ma tusim 72A? alebo take nieco ak sa dobre pamatam, snad som to napisal spravne. Popripade by som mal uvazovat nad kapacitorom (aj ked mi nebude stahovat svetla?) alebo vymene baterky za gelovu, popripade dodatocnu baterku, alebo vykonnejsiu suciastku co dobija baterku? (alternator? alebo ako sa to vola)

(upravil mechanik 8. 5. 2017 7:55)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

Takže za účinnosť považuješ impedančku, ked to zjednoduším, ok. Tepelnej kompresií je asi lepšie hovoriť tepelná kompresia, prípadne v súvislosti s impedančkou.

Každopadne koncák musí byť dimenzovaný vždy na to minimum, inak by to na ladení BR, kde je to minimum, mohlo zhorieť. Keby na to neboli dimenzované koncové tranzistory. Prúd by mal tiež zvládať v celom frekvenčnom pásme. Pre to že ked ten zdroj nebude dostatočne "tvrdý" tak by začalo prudko padať na impedančnom minime napätie a začal skôr limitovať než na iných frekvenciách.

Nie že by som rád rýpal. Len mám pocit ako keby si mal vlastnú terminologiu a ked potom niekto bude čítať "účinnosť" tažko pochopí čo si tým myslel. Ale teraz už nie...

Cabinko, základ bude použiť reproduktor ktorý má kompletne uvedené TS parametre, bez toho je to ako "mačka vo vreci". Až potom sa môžeš pohnúť dalej a riešiť či to bude stačiť, aký to bude potrebovať objem, ako nahals to bude hrať a iné veci.

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

aktualne mam tento
http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/ … 11S4#specs
tu su uvedene vsetky parametre vyrobcom (podla mna ale niektore z nich dost nerealne)
a aktualne uvazujem nad:
http://www.ground-zero-audio.com/en/pro … 12sqx.html
http://www.ground-zero-audio.com/en/pro … pl-d2.html
a hlavny favorit aspon zatial je pre mna tento
http://www.ground-zero-audio.com/en/pro … w-30x.html

mali by tam byt vsetky dostupne specifikacie napisane...
akurat ked som dobre pochopil tento ma 45l bednu tak ako ten moj aktualny pioneer...ten 12sqx ma 38l bednu a ten 30xspl ma 63l bednu...vsetko je to bassreflex. pomoze to takto aby ste mi lepsie poradili?

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:07)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

smile

(upravil mechanik 9. 5. 2017 7:42)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

Tým už dosť odbočuješ, nikto nepozerá na impedanciu reproduktoru kvôli chladeniu koncáku. Pre to že poriadny koncák má chladenie dostatočné na to aby nezhorel. ABčka no doma sú bežne dostatočne dimenzované, rôzne zosilňovače majú aj ventilátory, 1500W Dčko uchladí aj hliníková krabica. Potom by tam dal niekto uzatvorenú reprobednu s Fs na 15Hz a všetko by to zhorelo? Alebo výrobca zosilňovaču uvádzať doporučovaný tvar impedancie reproduktoru? Čo sa týka napájania tak sa to asi rieši výkonnými akumulátormi na HiFi zvlášť. Ked to napätie nebude padať len pri impedančných špičkách reproduktoru tak je to mizerne urobené...
Ja len že impedančka v spojení s dimenzovaním zosilňovača, baterií, tepelnou kompresiou reproduktoru je sice zaujímavá úvaha ale tým to tak končí a pod účinnostou sa bežne chápe niečo trochu iné než tu píšeš. Dole je SPL reproduktoru dané skôr TS parametrami než účinnostou ktorú má zmysel riešiť v pásme stoviek Hz a vyššie. Nechajme to tak, ja len nesúhlasím s tým ako sa na niektoré veci pozeráš, myslím si že sa to nedá brať uplne vážne.

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:07)

Re: Pomoc pri výbere subwooferu

smile

Příspěvky [1 až 20 z 30]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Autohifi » Pomoc pri výbere subwooferu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£