Téma: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Dobrý den,

Chtěl jsem požádat o pomoc s výpočtem fizických rozměrů BR štěrbiny.

Navrhnul jsem ozvučnici pro repro delta-15LFC (4R), bohužel klasický BR vycházel na 6ks  "rour" s průměrem 70mm - aby ani při ekvalizaci nebyla překročena rychlost vzduchu v BR 16m/s - proto bych radši udělal klasickou štěrbinu, která bude vypadat i líp.

Bohužel jsem nenašel free software který by dokázal štěrbinový BR spočítat tak jednoduše jako klasický kulatý, abych pak nemusel složitě laborovat a dolaďovat...

bližší info na přiložených rozkliknutelných obrázcích:
http://www.imgup.cz/images/2017/05/05/Finalteckoa.th.png http://www.imgup.cz/images/2017/05/05/Finalteckob.th.png http://www.imgup.cz/images/2017/05/05/proviz_pl_sub.th.png

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

BassBox 6 PRO to vie bez problemov

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Daj tú štrbinu vysokú 5,3 cm pri šírke 43,4cm, dĺžka rovnaká, ako mali tie BR "roury" pre rovnaké ladenie.  Ide o plochu, štrbina musí mať rovnakú plochu ako tých 6 BR . Mierna odchýlka (iné straty v BR viskozitou vzduchu) bude zanedbateľná.

(upravil millano 7. 5. 2017 19:40)

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Děkuji za rychlou reakci a radu panu Buntovi.
původně jsem chtěl udělat v podstatě to samé ( aby plocha a délka seděla ) ale při hledání informací o stěrbinovém BR jsem se dočetl, že ladění je pak jiné než simulace a je prý nutné změnou délky dolaďovat a následně měřit, ale jak vidím, nemusím se ničeho bát smile

edit.: jen si dovolím tu štěrbinu udělat trošku širší aby při ekvalizaci a menších výkonových špičkách nepřekročila rychlost vzduchu v BR 19m/s

konečná verze, postavím, poslechnu, proměřím smile

http://www.imgup.cz/images/2017/05/05/delta15LFCv1.0.th.png

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

A jéje...

Domi: Balderdash! BassBox to ani v poslední verzi 6.0.23 neumí.

millano: Pokud ta bedna bude stále ještě použitelná po tom, co to změříš a BVčkovi pak následně omlátíš o hlavu, rozšiř nátrubek na 11cm a žádnou prodlužující desku nedávej.

big_smile

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

2Antonio - jako že štěrbina nemá bejt 53mm ale 110mm  a zachovat delku 209+18=227mm ??

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

(upravil BV 5. 5. 2017 19:41)

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

2 antonio
Nič som nesimuloval, ani som nevedel objem boxu ani dĺžky tých BR, takže netuším ako to bolo ladené. Išlo len o princíp, rovnaká plocha(známa, 6xBR70mm..) pre rovnakú (neznámu.)dĺžku.
Pri ploche cca 500cm2 (11x45cm)  a dĺžke 18mm to bude naladené blízko 80Hz.. To je pre ten reproduktor optimum??

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

BV: Takhle to ale nefunguje u nátrubků využívajících přilehlých stěn.

millano:

žádnou prodlužující desku nedávej

jenom díra

(upravil BV 5. 5. 2017 19:49)

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Tak to je potom blbý Akabak, Hornresp aj iné programy.. A možno aj realita a prax. Ten otvor cez celú šírku je niečo iné ako dva trojuholníky v rohoch.
Nech začne pokus so šírkou cca 5,5cm , rozšíriť to alebo dolepiť tunel sa vždy dá. Ale pri šírke 11cm tam tunel dlhý cca 50cm ťažko dolepí..

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Ne, všechny ty programy (krom Hornrespu) počítají na stejném principu zahrnující parametr k - end correction. Někde můžeš jeho hodnotu přepsat na libovolnou, někde máš pevně přednastaveny zpravidla jen tři. Třeba hodnota 0,732 značí vyústění z jedné strany do desky, z té druhé volně, tak jak to je v praxi nejběžnější. Neznamená to ale, že pro takový případ je to přesně tolik, zpětně si to lze dopočítat a může se to i dost lišit.

No a jde o to, že způsob vyústění ovlivňuje akustickou hmotnost, se kterou se operuje, prostě to není jen hmotnost vzduchu v nátrubku, ale ak. impedance kolem nátrubku ak. hmotnost přidává, pak se nátrubek jeví delší.


BV napsal:

Ten otvor cez celú šírku je niečo iné ako dva trojuholníky v rohoch.

? Však to je jen příklad, štěrbina je ta poslední možnost s k=2,23 a taky musíš přepnout na obdélník.

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Antonio to zahrnul dobře akustickou impedancí. Ta bude pro kulatou trubku a štěrbinu (nehledě na zakončení, které již zmínil) také velice jiná. U pár bassreflexů s trojůhelníkovými bassreflexy co jsem ladil, jsem se dostal i na cca 55% délky bassreflexu proti simulacím.
Opravdu to dost kvalitně simulovat současnými programy "nejde".

(upravil millano 6. 5. 2017 19:42)

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Takže chápu dobře že tu desku co má rozměry 209x434mm budu nakonec zkracovat zachovám-li plochu štěrbiny?

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Ne, tu hodíš do kotle, i bez ní by to mělo být laděné pod 35Hz.
https://s2.postimg.cc/q6mv926ut/shot_15.png


Crashpc: Nezměřil jsi náhodou imp. nebo ještě líp nf repra takových boxů? Dost by mě zajímalo, jak by to se simulací sedlo.

(upravil Crashpc 6. 5. 2017 21:35)

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Určitě změřil, protože jsem to ladil vždy podle impedančky, a pak porovnával se simulacemi. Bohužel, to bylo jen pro ověření naladění, a nenapadlo mě to ukládat.
Asi bych dal dokupy poslední budku - 18SW115, 135l laděný na 34Hz, s 4x trojúhelníkovými BR v rozích, o stranách 16*16cm. WinISD neumí trojúhelníky, ale řeklo mi délku BR 821mm, zatímco reálná délka byla cca 545mm. Tedy 66,4%.
Je možné, že těch 55% bylo s plochou štěrbinou, ne trojúhelníky. Jistý si na beton nejsem.

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Kouknul jsem se na amplion, porovnal s winISD, bohužel u winISD nelze zadat parametr end correction, tedy jde, ale program to nebere sad

http://www.imgup.cz/images/2017/05/07/EminenceDelta-15LFC_pic1.th.png http://www.imgup.cz/images/2017/05/07/EminenceDelta-15LFC_pic2.md.png http://www.imgup.cz/images/2017/05/07/EminenceDelta-15LFC_TS.th.png

Amplion mi spočítal hloubku štěrbiny 18mm při výšce 11,4cm a šířce 43,4.
winISD žlutá křivka po ekvalizaci, azurová bez ekvalizace, vše má naprosto shodné parametry dle obrázku.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Crashpc: Potřeboval bych všechno na chlup, včetně přesného objemu. Tak kdyby jsi v budoucnu na něčem dělal, šiklo by se to.

millano: To je ono, tak až to postavíš, dej obě nfka prosím, to bude zajímavé.

(upravil millano 7. 5. 2017 19:42)

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

V simulaci v amplionu dělá dost i to, jestli mám tlumení na stěnách nebo ne, nebylo by lepší navrhnout na "no fill" ? Navíc 3 stěny budou mít přesah 40mm, to asi taky nějak rozladí...
Až to budu montovat, do středu reproboxu dám jako výztuhu trámek 4*4cm mezi nejvetší desky.
upravený plánek:
http://www.imgup.cz/images/2017/05/07/delta15LFCv2.0.md.png

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

? Vždyť tlumení v tomto případě hýbe jen s milimetry.

Vím, že tam přesah je, simulace je to přibližná, přesné k závisí na konkrétním designu, 2,23 to přesně nebude, nečekej, že pokles basáku bude přesně na 40Hz, ale dostal jsi se z průseru, když jsi počítal s 0,73.

Ve verzi 2.2 ještě opravím chybku s Va/Ma (ty jsou pod 1Rv). Va ukazuje objem vzduchu, který bude reprezentovat hmotnost Ma, se kterou bude celková poddajnost reprák+bedna pracovat. Takže objem za reprákem by měla být cca 175l, z toho 160l bude fungovat jako poddajnost, 15l jako hmotnost. Zhruba.

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

Jesu christu, vždyť naladit BR je banalita. Prostě se udělá dostatečně krátký na to, aby se dal prodloužit. Prodloužení je snadná záležitost, a pak se dá docela slušně zamaskovat, aby se z vývojové bedny stala hotová funkční. To mohlo být za hoďku s kusem roury/prkýnka hotvé. A právě proto nikomu nestojí za to, vymýšlet ultravzorečky a simulace na každou prapodivnou situaci a tvar bassreflexu a budky…

Mám takový pocit, že mě velice brzo čeká praktické měření kolem vlastností bassreflexu, které mě zajímá. Možná bych se Antonio obětoval udělat nějaké testy. Jediná věc je, že si nejsem jistý jaké, abych Ti pomohl se shrnutím vlastností a parametrů, které by pak šlo zadávat do programu, aby “simulant” dostal vždy dobré hodnoty…

Re: SUB s Delta15LFC - naladění BR stěrbiny

millano: Prohnal jsem to novou verzí a z posledního náčrtku bych to počítal takto:

Vnitřní objem 4,34*5,32*7,14=165l
15l bych odečetl, protože to zhruba zabere vzduch nátrubku, takže 150l jako Vb.
Pak vychází výška slotu cca 9,5-10cm.
Ty tam ale dáš jistě nějaké vzpěry, které objem uberou, pak bych šel k 9cm.
Ale co se jak kde zachová a jaké bude k reálně... nikdo neví.

Crashpc: Mě zajímalo jen to, jak by vyšlo k konkrétních případů. Zakomponovat do programu to nijak nepůjde, jediné co můžu udělat je povolit ho přepsat, pak pro podobné konstrukce by odpadla potřeba to během výroby měřit.