Téma: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Zdravím, ve vedlejším vlákně dokončuju malý kompakty 10+1 a pomalu přemýšlím nad basovou sekcí.

Cílem je postavit malej apec se slušným zvukem, na danou velikost relativně výkonným. Vrchy mám dvoje, jedny ty právě stavěný 10+1 (10PLB76+DE400TN) a 15+1,4 (15NW76+BMS4555). Zatím to honím přes iNuke6000, ale pořizovat budu asi Gisen FP10000q a zatím starší DPS Sabine NAV3600. Tolik ke zbytku aparátu.

Aparát je pro živou cover kapelu (bicí, basa, dvě kytary, klávesy, akustiky, saxofon, housle, 2-3 zpěvy, někdy dechy...). Hraní na svatbách, věčírkách, maturákách...někdy 50 lidí, někdy 300, ale není potřeba, aby tekla krev z uší

A teď o co mi jde. Chci k tomu pořídit basy a po delším projíždění inzerátů jsem se rozhodl spíš jít cestou kvality. Chtěl bych basreflexy (chci měkej čistej bas spíš než nakopnutí) a chtěl bych minimální rozměry. Bohužel v basových bednách nejsem dost sběhlej, abych věděl, jak který parametry repro určujou jeho použití. Pochopil jsem, že na basreflex se hodí velkovýchylkové repro, určitou provázanost s Qes, Qts, EBP taky chápu, ale ne dost.

jestli 15 nebo 18 nehraje zas tak velkou roli (raději 18, která žádá malý objem něž 15 do velké kysny)

finance roli samozřejmě hrají, ale za dobré repro jsem ochotný připlatit a raději zatím udělám jednu super bednu a za rok druhou, než teď dvě polovičatý. Myslím, že dost často by na naše hraní stačil jeden sub s vysokou "hustotou" výkonu.

Hodně mě zaujala novinka od B&C 18DS115:
http://www.bcspeakers.com/products/lf-d ... /18ds115-8
doporučenej objem někde píšou snad jen 80l??? Citlivost, Xmax...Jenže to už je finančně slušná darda (cca 11500,-)

nebo třeba
http://www.prodance.cz/lf18n405-8ohm.html
základní parametry (příkon, Xmax, citlivost) jsou podobný, cena nižší, a sice vidím, že se liší v dalších parametrech, ale už nedokážu posoudit vhodnost či nevhodnost...

Samozřejmě pokud by se dal solidní a kompaktní basreflex postavit i na základě levnějších repro (18PS76?), byl bych jedině rád...

Pokud by se dalo menších rozměrů dosáhnout s 15 repro (5TBX100? 15TBW100?) byl bych taky rád...

Zkrátka rád bych rozvířil debatu, jak dosáhnout slušně hrajícího basu v co nejmenším objemu a třeba pro začátek s jednou basovkou...

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Samozřejmě je vítězem ten RCF. Tedy pokud jsou deklarované parametry pravdivé, pak je to základ na skvělou bednu v malém objemu a o malé hmotnosti. Až se děsím, že nevidím nějakou větší slabinu, dokonce ani cenu; bude to pro mne drahé... Nechám ho totiž vložit do nové Megatonské aktivky smile.
Jen si ještě posečkám na prověření proměřením. Ono LF18N401 vypadala deklarací parametrů také skvěle, leč skutečné naměřené parametry byly na úrovni lehkého nadprůměru mezi špičkovými firmami.

Ono i s basreflexem lze dosáhnout slušného nakopnutí, je-li laděn dostatečně nízko (těch 35 - 40 Hz stačí). Takové ty hezké basy, které zvou k tanci, jsou v pásmu cca 60 - 70 Hz a tam už se BR svým rozmělněním nástupu prakticky neuplatní.

Jinak doporučuji sehnat knížku od Kamila Tomana Reproduktory a reprosoustavy (je tam ale nějaká ta chybka ve vzorcích) a bez simulace se dá podle jednoduchých vzorečků odhadnout velikost ozvučnice a vhodné ladění.
Dalším zajímavým údajem je BI - říká cosi o kvalitě magnetu a možnosti dobrých výsledků v malé ozvučnici (více - lépe).
Poměr Fs a Qts naznačuje ladění BR pro rovnou charku. Qts a Vas pak potřebný objem....
Dobré je vyzkoušet si do simulačních programů vložit různé reproduktory, které připadají v úvahu. A porovnávat výsledky. A samozřejmě nezapomenout, že skutečně vyzářený výkon na nejhlubších basech záleží především na ploše membrány (na druhou) a výchylce Xmax (rovněž na druhou, což schází ve zmíněné knize). Vzájemné vynásobení těchto údajů mám jako srovnávací testík basových možností jednotlivých reproduktorů. Na nějaké SPL zde lze v pohodě zapomenout.
Ale necítím se být nějakým fundovaným theoretikem, mám raději praxi.

(upravil DJ_Rix 5. 5. 2017 21:03)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Sorry za OT kluci, ale to se u toho RCF připojuje ještě někde k tomu reproni lednice nebo vodní okruh ? Jak z toho pidiprostoru dostanu 1500W ? A může to mít sebelepší ventilační otvory. yikes

Citlivost je definovaná těch 97dB od 500Hz.... Prostě chci tím říct, že když kupuju reproň, co stojí 9 klacků, že možná koupím reproň, co stojí ještě litra či dva až tři navíc, neprotopím tolik na zesu a nikdo mi to neupeče tak snadno jako to RCF....
Stačí když se podívám že to neváží na osumnáctku ani deset kilo a je mi to podezřelý big_smile

(upravil Lukáš33 6. 5. 2017 5:40)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Ty si tatar Rix, to je neodim proto je lehčí a věř že by tě to utlouklo ve správné ozvučnici.

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Nevím, jak jsou definovány povolené příkony, nicméně doufám, že se jich taková renomovaná firma, jako je RCF, drží. Spolehlivost u často užitých a skvělých LF18X400 dokazuje, že nekecali. Je i nový LF18X401, také 1500 W.
Nakonec větší hmotnost (např. feritového 14 kg reproduktoru) představuje jen větší tepelnou kapacitu, kam se těch kJ smile vejde přiměřeně - cca 1,5 x - více a trvá trochu déle, než se to zahřeje. Po přehřátí odejde stejně "dobře", jako ten lehčí... A diskotéka (i můj obor) netrvá hodinu a nejsou v ní pauzy jako v live....
Nakonec - těch 1000 W sinus a 2000 W program by mi také stačilo...
Výrobce repra si musí dát pozor na přestup tepla - viz žebrování a tvůrce beden na odvod tepla zevnitř bedny. Proto se mi také velmi líbilo, když jsem si prohlížel Crashpcův sub - viz https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22103 , že má BR otvory dole i nahoře (a to v pozici i na boku smile ). Bylo znát, že si i tento problém plně uvědomuje a nenechá reprák upéct v kysně s BR pouze dole.

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Lukáš33 napsal:

Ty si tatar Rix, to je neodim proto je lehčí a věř že by tě to utlouklo ve správné ozvučnici.

Ehm, možná jsem podle tebe tatar, ale ty píšeš jako tatar big_smile

Nezajímá mě že to je neodym, stačí se podívat na uváděnou magnetickou indukci v drážce, nebo na účinnost, která je ve srovnání s ostatními přeci jen skoro poloviční (u toho RCF uvádí 1,7%). Jiní výrobci uvádí u reproně s dvojnásobným magnetem trvalý příkon poloviční (800W) tak mě zajímalo jak to je řešeno u toho RCF. Ovšem pokud jsem Vám milý Lukáši33 narušil duševní rovnováhu svým dotazem, stačilo nereagovat.

(upravil mechanik 6. 5. 2017 7:32)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

DJ_Rix, mna by skôr zaujímalo ako je to s príkonmi pri DAYTONoch. V stlpoch mám basáky so 76mm cievkou, čo je na HiFi dosť, sú to 10" a príkon majú uvedený 200W. Neviem ako teda tento dayton môže mať 64mm cievku a 700W?   https://loudspeakerfreaks.com/datasheet … 15HO-4.pdf   Mám odskúšané že ked tomu môjmu "naložím" s 300W koncákom tak na cievke neudržím ruku a DC odpor ide tiež slušne hore, takže čo ten dayton? Neverím že by to pri 700W nezhorelo... Odvetranie toho daytonu vyzerá skôr ako tovareň na turbulencie big_smile

EDIT: píšu tam sice:

Extrathick black anodized aluminum cone for maximum rigidity, 4layer coil for high power handling. Ale čo tepelná kompresia? Nejde len o to aby cievka nezhorela.

Inak poriadny výrobcovia píšu aj stratu v db pri určitom príkone, tepelná kompresia. Tušim je to Precision Devices a 18 sound.

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Zrovna na ty Precision Drivers jsem koukal. Osobně bych dal radši 12 klacků za PD, než 9 za RCF. Ale snad to tu rozebere někdo kdo tomu rozumí, já do beden jen fušuju a PA nerozumím vůbec big_smile

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:05)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

smile

(upravil mechanik 6. 5. 2017 10:18)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

S tým PD súhlasím. Cievka 200° asi vydrží ale ide o ten odpor, zmenia sa aj TS. Vtedy som to meral a pri Re tušim 4R to išlo o viac ako 1R vyššie. To bol len free air test a velmi tomu "naložiť" nešlo. Bežne v reprobedni som tomu dávam zabrať daleko viac. Niekedy to ešte zmeriam a rovno v reprobedni... Len teraz počúvam Simon & Garfunkel, tak by som tú cievku príliš neohrial big_smile

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Havlis: Jestli chceš malý 80l box a zároveň jít hezký dolů, musíš oželet něco z citlivosti, 18" tam zpravidla (až na výjimky) nenapasuješ. Na Bl nekoukej, je odvislé od Re a mátlo by tě. Ty potřebuješ ne příliš nízké ani vysoké Qts a zároveň vyšší Mms, třeba Celestion FTR15-4080HDX.

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Rixíku ale ono je to vlastně jedno, kup si omnitronic nebo aunu jako ostatní pouštěčové MP3.

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:05)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

smile

(upravil Crashpc 6. 5. 2017 11:36)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Antonio: Nejen malý box, a jít dostatečně dolů, ale také zároveň při co největším akustickém tlaku. A to 15" s Xmax 8mm nemá jak udělat, protože nemá čím do toho vzduchu zabrat, pokud jde o přímovyzařující/bassreflexovou ozvučnici.
Může být citlivější, ale zpravidla nakonec nebude účinnější, a rozhodně ne výkonnější. Nižší Qt na tom toho obvykle nekazí zdaleka tolik, jak tvrdí napěťově "řízené" simulace. Kdybys kouknul na výkonový průběh podle frekvence, trklo by Tě to.
Ono to je ale vidět i na těch normálních (impedance, výchylka, citlivost). Pro 18DS115 by neměl být problém být o 3db hlasitější přes většinu pásma než ten Celestion.

BL sice od Re je odvislé, ale když máš Re takřka stejné, můžeš ho z porovnání škrtnout...

/Lukáš33: jak děcka na pískovišti...

(upravil mechanik 6. 5. 2017 11:53)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Crashpc, tušim to bolo okolo 1,5R ale je to už roky a netuším presne, len ma prekvapilo že je to dosť. Ako píšem v tom free air nedostal zase až tak zabrať ako realne. Percentualne je to pri 4R dc dosť. Čo to urobí realne sa nechcem hádať pre to že toho bude dosť a nemá cenu to tipovať. Inak TS jedine tak že si prepočítaš parametre na vyššie Re, pre to že aj 75mm cievka dosť rýchlo chladne pri tých teplotách...

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Crashpc, díkec za rozbor. Zajímalo mě konstrukčně jak to maj u toho RCF řešený, ono prostě i při tepelným spádu 150°C uchladit kdyby jen 1000W nebude jednoduchý, pravda ale je, že těch 1,5kW tam půjde jen ve špičkách. Tedy pokud se přes to nebude pouštět nějaké techno apod s dynamikou 0dB big_smile

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:05)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

smile

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Crashi zpomal, přečti si znova o co Havlisovi jde. Nic s největším ak. tlakem nechce, jde mu a kvalitní hlubší bas. A i kdyby tu krev z uší na parketu chtěl vidět, nejde si pomoct jinak, než výkonnějším reprákem, ale se stejnými parametry (je tu jedno ale, viz níže). Pak si ale přepočítej kolik by takový nárůst v dB z 1kW do 2 byl.

Simulace fungují úplně skvěle, když víš jak v nich číst a víš co umí a neumí. Rozhodně nevíš jak se reálně bude FTR chovat nejen při Xmax, ale i daleko za ní, proto si o tom nedovolím mluvit. Pak je další věc, že čím ostřeji nátrubek ladíš (a tomu přispívají právě repráky s velmi nízkým Q), tím je systém poslechově horší, protože průběh na basech není přirozeně pozvolný a nátrubek rezonuje víc úzkopásmově, což Havlis nechce a toho by měl dosáhnout dřív s FTR. Jestli výkon, pak snad 18DS, ale chování při extrémních příkonech neznáš a navíc, jak už jsem vzpomněl, rozdíl v jejich max. příkonu není "zas tak velký" pro ucho, i když v číslech to je 700W. Znatelný rozdíl tam být klidně může, ale taky nemusí.

No a k Bl, rozuměj, že tohle nemůžeš radit někomu, aniž by ses o Re nezmínil (a o tom se opravdu téměř nikdo nikdy nezmiňuje) a teď si vem, v jakých rozmezích se Re 8R impedance objevuje.

Všechno souvisí se vším.

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:06)

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

smile

Re: Maloobjemový a zároveň vysokovýkonnový sub

Nechme to být...