Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Úprava reprovyhýbky

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

(upravil Opteron 2. 5. 2017 21:51)

Téma: Úprava reprovyhýbky

Zdravím kolegové,
chtěl bych se zeptat ohledně reprosoustavy popsané v knize "Reproduktory a reprosoustavy 1 díl" od Dexonu. Je tam konstrukce třípásmové reprosoustavy s dvěma basovými reproduktory. Jedná se o ozvučnici o objemu 38litrů se dvěma basreflexovými nátrubky osazenou 2xARN 188-03/4ohm(basy) + ARN 150-03/8ohm (středy) + GDWK 8-11/120/8ohm(výšky). Ten výškový reproduktor jsem nesehnal a osadil jsem místo něj ARV 104-03/8ohm. Vyhýbka je 6/12db/oct. Problém je, že po sestavení a utěsnění ozvučnice repro hraje nějak divně - zpěv je nějaký utlumený a basy taky (polaritu na repro mám správně, jen nevím, jestli je ten ARV 104 adekvátní náhrada za ten GDWK). Neví někdo, kde by mohl být zakopaný pes? Vyhýbka vypadá tak, že na basové repro 4+4ohm v sérii je sériově připojena cívka 2,1mH. Středy jsou řešené tak, že zdroj signálu vede přes 0,3mH na střed T článku a odtud proti zemi přes 1uF svitek a na repro přes 6,8u. Výšky jsou řešené tak, že paralelně k repru je připojena cívka 0,27mH a RC člen 680n+8,2ohm, na tuto soustavu je přiveden signál přes kondenzátor 1,5u (v mé konstrukci jsem ještě přidal ochrannou žárovečku 20W k výškovému reproduktoru).
Díky za rady

Re: Úprava reprovyhýbky

Možná má být opačně polarita na střeďáku, schéma výhybky by napovědělo, na netu to nikde není. Pak by to chtělo aspoň zhruba zkontrolovat naladění basreflexu.
Tohle asi dobře hrát nebude nikdy, škoda úsilí, stačilo to pročíst trochu tady, příp na repromanii a vybrat trochu rozumnější projekt. Pokud to nechceš dát někde do garáže, tak bych doporučil aspoň jinej vejškáč, nevím jak vysoko se dá použít ARN 150, mám dobrou zkušenost třeba s monacor DT99, ale je spousta jinejch dobrejch vejšek, a žádná není z tesly - změřit a odladit výhybku, ale na třípásmo to není úplně easy záležitost.
Chyby této konstrukce: ARN188 se moc do basreflexu nehodí, ani dva nebudou hrát moc dolů. Kaloty tesla nikdy nehrály dobře. Tady se můžeš podívat na výhybku pro  "podobný" osazení, ale neber to jako návod, že bude ok i v tvé bedně ARN567+ARZ3604+ARV165

Re: Úprava reprovyhýbky

Dej fotku, by mě zajímalo jak to vypadá. Zakopaný pes je ve výhybce, je zlá, tady nejde radit na dálku, to chce kompletní překopání, je to potřeba přeměřit. Jsou to asi bedny nové? Kdyby nebyly, doporučil bych ti raději udělat sloupové 2p nebo 2,5p, výhybka by vyšla levněji a jeden nebo dva páry repro by ti zůstaly.

(upravil Benazi 5. 5. 2017 14:14)

Re: Úprava reprovyhýbky

zde máš originál tuším unitra diora.staré jsou hoodně.ti asi komoru neměli.moderní má až tonsil.

https://s22.postimg.cc/c61a9rzct/tonsi.png

8-11-120 bych mohl zajistit.

(upravil Opteron 3. 5. 2017 19:51)

Re: Úprava reprovyhýbky

Tak to je přesně ta vyhýbka. Přikládám fotku z výše zmiňované knihy, v podstatě je ta vyhýbka stejná. Zítra až bude lepší světlo, můžu poslat fotku těch reprobeden. Uvnitř reprobedny není tlumící rouno, vše je zatěsněno silikonem a zadní víko nalepovacím těsněním. Ozvučnice nemá naprosto totožné rozměry jako v návodu, ale  vnitřní objem by měl být stejný(zmenšoval jsem jej na 38l přepážkou cca 5 cm od dna ozvučnice). Ty rozměry jsem musel trochu změnit, protže jsem právě nesehnal ten GDWK 8-11/120/8, takže oba ARN188 jsem musel posunout níže i s basreflexovými nátrubky.

https://s12.postimg.cc/scynosi6x/IMG_20170503_204555_1.jpg https://s4.postimg.cc/ly8ihklex/IMG_20170503_204547_1.jpg

Re: Úprava reprovyhýbky

akorát tonsil použil arn 150 /4 ohm a dexon uvedl v knize 8 ohm.

(upravil Opteron 4. 5. 2017 22:01)

Re: Úprava reprovyhýbky

Koukám, ale oni do cesty zapojili 4ohm rezistor, takže bez něj by měl jít připojit bez problému 8 ohm reproduktor ne?
Já si spíš myslím, že by mohl být problém v tom ARV104 vs. GDWK. Drobná změna rozměrů/umístění repro (cca do 5cm) v ozvučnici nemůže mít vliv? Basreflexové nátrubky jsem sehnal, jaké tam píšou a upravil jejich délku jak má být.
Teď koukám, že mají obrácenou polaritu na výškách a středech, nejsem si 100% jistý, jestli to tak mám - zkontroluju, to by byl fail smile

Měl jsem blbě polaritu, zítra zadekluju zadní víko, vyzkouším znova a dám vědět jestli se to zlepšilo.

Re: Úprava reprovyhýbky

A teď znovu, 1.) 4 ohmy je impedance jmenovitá, impedance repro se s kmitočtem výrazně mění
2.) kdyby náhodou byla ta impedance repro 4 Ohmy přesně, tak výkon na reproduktoru 4 ohmy je P=I*I*R, při stejném proudu bude u 4R repro výkon poloviční proti 8R, což je -3dB (skutečnost nebude tak zlá, impedance repro s kmitočtem roste a tenhle rozdíl se trochu smaže.
3.) Co jsem psal o polaritách repro v prvním příspěvku?
4.) Kdoví, jak ta výhybka vznikla, stejně by to chtělo oměřit a odsimulovat novou, pokud můžu posoudit zažloutnutí papíru, tak asi výpočtem, a v komoře to asi neměřili, protože ji nikdo neměl...

(upravil DJ_Rix 5. 5. 2017 18:31)

Re: Úprava reprovyhýbky

Tyjo tyhle bedny jsem měl big_smile DEXON to kdysi vyráběl jako tovární produkt, mělo to označení HS4311 nebo tak nějak. Basáky jsem vyměnil za verzi 07 (dvojitej magnet) , střeďák za STX kterej pasoval luxusně a vejšky jsem odstružil původní a za Monacor DT-99 jsem zmenšil faceplate aby vlezl do díry v tom hranatém a bylo big_smile Dokonce tu někde bude o tom vlákno před lety, když jsem chtěl pomoct s výhybkou a nechápal že se to musí změřit big_smile

Heleho, tady je: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=9789

Opteron, nejlepší bude to někomu hodit na změření. To ARNko na středech mělo svůj důvod, jednak myslím že to bylo aby sedělo citlivostí (to ARX mělo o dost větší) a i výkonem.  Původní výhybku to chce vyhodit a změřit a odsimulovat novou. Osobně ale za mě - nechal bych to jak to je, nehraje to zas až tak úplně příšerně a vynaložené úsilí se podle mě až tak nevyplatí.

(upravil Opteron 5. 5. 2017 22:07)

Re: Úprava reprovyhýbky

Tak jsem otočil polaritu na basech a hraje to o poznání lépe, bez korekcí na polovodičovém zesu z gramorádia(Allegro 1032 A-3) jsem spokojen, mám k tomu rozestavěný PP elektronkový zesilovač s 2xEL34/KT88 na kanál s možností přepnout do pentody, do triody nebo williamson, tak jsem zvědav, jak to bude potom hrát. Tu frekvenční charakterisktiku vyhýbky časem proměřím, ale zatím nemám zkušenosti, jak to sladit s ozvučnicí a geomterií basreflexů. Třeba budu s lampama dostatečně spokojen, věřím že i dnešní "aušusové" TDA2050 bude podávat lepší zvuk než ten monolit v gramorádiu (předpokládám, že tam bude nějaké 5W MBA810 nebo nějaký německý ekvivalent).

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Úprava reprovyhýbky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£