(upravil Hippo007 14. 4. 2017 11:38)

Re: Napájací adaptér k ntb na 2 fázy?

Chlapci, nějak vám nerozumím.
Na svářečce 5-ti kolík. Připojím na nový 5-ti žilový rozvod ... vše maká, jak má. Chci připojit na starý, 4 žílový rozvod - použiji redukci, ve které je PEN rozdělen na PE a N, tedy ze 4 žil (u zdroje napětí) vytvářím žil 5 (u spotřebiče).
Proudovej chránič ve 4 žilovým rozvodu jsem za 30 let praxe neviděl.
Reagoval jsem na situaci popsanou Tipim v příspěvku #7, tedy 4-kolíková instalace v garáži, její náhrada za 5-ti kolíkovou a pak problém, jak provozovat svářečku s 5-ti kolíkovou zástrčkou na staré 4-kolíkové instalaci.

P.S.: A v tomto řešení nevidím ani problém z hlediska revizáka.

(upravil DJ_Rix 14. 4. 2017 11:50)

Re: Napájací adaptér k ntb na 2 fázy?

Franto, tak jak jsi to popsal by to bylo OK, ale:

Tipi napsal:

D v tej zváračke nie je privedený neutrálny(N) vodič len uzemnenie (PE). A akosi mi je proti srsti to pripájať na PE + niektorú fázu

Takže by musel předělat přívod na 5ti drát, což nevím jestli se mu chce, z předchozího napsaného jsem měl pocit že ne smile

(upravil Hippo007 14. 4. 2017 14:37)

Re: Napájací adaptér k ntb na 2 fázy?

OK, blbě jsem četl první příspěvek.
Tipi toho moc nepíše o provedení rozvodů v baráku. Předpokládám, že k elektroměru je 4-vodičový přívod.
Jestli má TiPi u elektroměru rozdělený PEN na N+PE a pak to vede rozděleně do podružného rozvaděče, je situace složitější. Ale je-li propoj těch rozvaděčů pár metrů, do garáže vede k zásuvce kabel z podružného rozvaděče, PE vodič k zásuvce je připojený na stejný PE můstek jako PE drát od přívodu z elměru, na přívodu je na PE použitý průřez vodiče stejný jako má fáze, nebál bych se (s vědomím, že je to jen na přechodnou dobu v řádu měsíců až jednotek roků a že svářečka se používá maximálně pár hodin týdně) používat v zásuvce PE vodič jako PEN. Není to tak správně z hlediska předpisů, ale pokud není na přívodu podružného rozvaděče zapojen prouduvý chránič, funkčně nebude narušena činnost žádného jiného proudového chrániče a  bezpečnost elektroinstalace bude totožná, jako by měl zásuvku připojenou přímo na PEN u elektroměru.

Možná zbytečně teoretizuji. Ona je ekonomická blbost vést k podružnému rozvaděči místo 4 vodičů 5.
btw. situace, jak jsem ji výše popsal by se dala nakreslit tak, že by byla i na papíře v souladu s normami.

Re: Napájací adaptér k ntb na 2 fázy?

Sorry ľudia nemal som čas vysedávať u compu...

Nakoniec som sa rozhodol, že to spravím tak ako píše Hippo007 - t.j. kábel k zváračke vymením za 5 žilový.
Momentálne sa má vec tak že PEN mám rozdelený už v elektromeru (ktorý je pri bráne) a tak je vedený do domového rozvádzača (t.j. celá inštalácia v dome je už TN-S). Avšak do pivnice a do garáže vedie (zatial) len pôvodný 4 žilový kábel. Tam som 4. vodič (asi ho môžem nazvať PEN) pripojil na PE v domovom rozvádzači. Teraz, ako to píšem, nie som si istý či to tak je správne (alebo lepšie povedané menej nesprávne riešenie - mám to prehodiť na N??). Čiže v garáži tento vodič používam už ako PEN. Prúdový chránič na 3 fázovom okruhu (zatiaľ) nemám. Ostatné 1F okruhy sú riešené kombinovanými ističmi + prúdový chránič. Čiže je to asi ten prípad ktorý popisuje Hippo (pravdupovediac sa v tom popise trošku strácam).

(upravil Hippo007 14. 4. 2017 16:31)

Re: Napájací adaptér k ntb na 2 fázy?

Udělat rozdělení na PE+N u elektroměru je ekonomicky nevýhodné, protože když se doma rozhodneš instalovat přepěťovou ochranu, musíš použít provedení pro síť TN-S, která je o 1 modul větší a dražší, než pro TN-C.
Takže máš před elektroměrem jistič (nikoli proudový chránič), u elektroměru rozdělený PEN na PE+N. Vodiče PE a N od elektroměru jsou v domovním rozvaděči napojeny na PE můstek a N můstek?
Je-li to takto, máš žlutozelený vodič připojen správně.
Nyní můžeš, než dokončíš rekonstrukci vedení do sklepa a garáže, považovat žlutozelený vodič mezi elektroměrovým rozvaděčem a podružným rozvaděčem za vodič PEN, tu část PE můstku, kam je připojen žlutozelený vodič od elektroměru + kam jsou připojeny žlutozelené dráty vedoucí do sklepa a garáže za PEN můstek a zbytek můstku, kde je připojena rekonstruovaná elektrinstalace za PE můstek.