Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

https://i.postimg.cc/qthhCdGr/Tesmax-8-Z1b.png

Podnět ke vzniku tohoto projektu dalo téma Fullrange. Který? a tam, a jinde na netu, vcelku dost využívaný Monacor SP-205/8. Dopomohl k němu i jeden z členů fóra, kterému jsem svá přebytečná AROčka střelil a zmiňoval se mi o tom, že absence výšek není to, co by mu je bránilo použít. A protože nevím o tom, že by se někdo zabýval korekčním obvodem k nim, kouknul jsem se na to sám.


V oblasti širokáčů jsem se nikdy moc nenimral - nebyl důvod dělat projekty záměrně hůř smile, nicméně úplně rozumím tomu, že někomu se takové řešení líbí nebo mu pro typický žánr stačí. Docela dobře si umím představit i nahrazení středovýškové sekce v 3p menším šírokopásmem nebo i samostatné použití v ozvučnici, kde by zahrál i něco dole. K čemu ale zrovna blízko nemám je jiná skupina zastánců, která k audiu tíhne víc emočně a v extrémech má fullrange za to správné řešení, ideálně zapojený napřímo, bez "rušivých" součástek v cestě, co nejkratším kabelem... jiný svět.

Kvalitní širokáče existují, ale zrovna SP-205/8 (dle měření v Klang+Ton 6/2013) jím asi nebude (nejde-li o vadný kus), přesto se používá. Sám konstruktér projektu Cheap Trick 269 (ve stejném čísle KT) popisuje výsledek jako "jasně ve třídě high-end". Takový závěr logicky Monacor nenechal bez povšimnutí a připojil ho k popisku reproduktoru na svém webu a přidal taky krátkou frázi, vystihující stručně závěr R. Netzkera, "Excellent sound quality". Nedalo mi to se nepodívat za čím Ralph ještě stojí a buďto hledám špatně nebo je to opravdu jeho jediný (a možná první) projekt, který KT zveřejnil. Google ho zná spíš jako recenzenta pár reprobeden a pak jsem našel i nějaké PDF s životním prostředím (nevím, to jsem rychle vyvodil z obrázků). Prost superlativů naštěstí zůstal samotný KT v jeho vlastním vyjádření k projektu. Tady výběr strojového překladu:

  • Určité množství nostalgie interpretujeme do CT 269. Strukturálně velmi snadno obnovit, aniž by crossover CT 269 konstrukci, která připomíná historické reproduktory. Frekvenční odezva sahá až 13000 Hz, nelineární zkreslení nebudeme diskutovat o tu přednost; jsou vyšší než u běžných reproduktorů. Rozpad spektrum má významné rezonance při 2 kHz. Většina Široké pásy jsou méně dokonalé než vícecestného reproduktoru. Zvuk není srovnatelná s běžnými reproduktory. Časopis K + T píše: "Upozornění: Pro milovníky velkých multi-pásmový reproduktor je kulturní šok!"

No a proč o tom všem píšu? Napadlo mě, že když už se někdo rozhodne s SP stavět cokoli, proč nemít alternativu s tím, co je nám tak vlastní! smile


Reproduktor, výhybka
Už několikrát jsem na webu narazil na závěry o tom, že 667 samostatně dobře nehraje a spojovalo se to se zkreslením, "papírovým zvukem", nedostatkem výšek... Asi většina takových závěrů vyplynula z prostého zapojení napřímo nebo ještě hůř provozem v uzavřené bedně. Paradoxně je zkreslení v případě zdravé 667 (tedy bez nečistot v mag. mezeře, správně vystředěná a slepená) nízké a netrpí ani rezonancemi - kontrast k Monacoru. Problém může být zvlněné pásmo za 1kHz a padající směrovky za 2kHz. Pak je reproduktor kvůli vyššímu fs neschopen zahrát nižší pásmo a posledně je výšek méně. Něčemu jde pomoct víc, něčemu míň:

  • S rozsahem dolů to není ztracené, viz Ozvučnice

  • Převýšení kolem 1kHz difrakcí boxu dá do pořádku korekce RLC, plus se jím odstraní baffle-step

  • Směrovkám by pomohl vhodný difuzor, dobře funguje už jen ARV 081 koaxiálně

  • S nedostatkem výšek se dá dělat to, že se ubere oblasti poblíž a tady se to nabízí - vyšších středů je více a výšky tak maskují

Na hrátky s difuzorem jsem neměl ani pomyšlení, to nejde dělat stylem pokus-omyl, a navíc jsem neměl v úmyslu svým AROčkům prachovky odstraňovat, zůstal jsem tak jen u korekce samotné. Ladil jsem ji pro verzi z roku 71, tedy béžový koš a rok 81, černý koš. Výrobce během dlouhého období výroby neudržel stejné vlastnosti celulózy a to se projevilo na odezvě - v pásmu vyšších středů bývaly starší typy vyrovnanější a dosáhly výš.
Co se týče lehčí verze 689, je jiná jen použitým AlNiCo magnetem a ten má slabší sycení, to ve výsledku ubírá na citlivosti cca 2dB a zvedá Q v rezonanci, takže v té je oproti zbytku pásma víc prezentní, což může být problém.


Ozvučnice
Uzavřený box není zrovna vhodný, ARO má vysoko posazenou rezonanci a nehodí se ji ještě zvyšovat. Pro Tesmax 61 jsem stavěl pracovní sloupovou bednu, kterou jsem mohl různě modifikovat a hrát si tak s Transmision Line a Tapered Quarter Wave Tube, v ní jsem zkusil právě i ARO 667. Rozsah dolů se protáhl a přestalo to hrát jak z tunelu (vystlaná uzavřenka). Po několika pokusech jsem se dopracoval k TQWT, podařilo se mi z něj dostat lepší odezvu vyústění, vycházejte tedy z tohoto projektu a jen přizpůsobte rozměry. Kdyby někoho zajímal vznik TL, tak Bailey.


Měření, schéma
https://i.postimg.cc/4YFHd3Vw/Tesmax-8-Z1.png https://i.postimg.cc/bG7GxF6t/Tesmax-8-Z1s.png

  • Ročník 71 v TQWT. V ose je nahoře převýšení, aby výkonovka byla lineární. Šedé jsou nf měniče a vyústění.

  • Šedé odpory před cívkou reprezentují její ss odpor

  • Schéma a průběh filtru pro oba ročníky

Re: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

no nevím, když vedle toho postavím 4"+0.75" tak to asi přehraje, akorát to nebude vidět, vedle té velké bedny...
Fulrange bych nechal pro snobský high-endisty.

Re: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

Vzpomínám si (i když hifi jsem nikdy nedělal, naštěstí), že mne v mládí vzdělaní pravověrní hifisti krmili řečmi o dopplerovo efektu.
S přibývajícím věkem ovšem ztrácejí lidé schopnost slyšet výšky, natož i jejich zkreslení. Pak mohou bájit o excelentní zvukové kvalitě.

Rýpnu si: Jak mladý člověk prováděl případné srovnávací poslechové testy smile? Nebo nebyl čistý zvuk i na výškách jedním z cílů projektu?

Nicméně jako projekt to je zajímavé, retro mám rád. A jsem vlastníkem ARS944 (kde je ARO667), které bych rád vylepšil, zpozorněl jsem. Ale tohle není pro mne ta správná cesta (zatížitelnost atd.).

(upravil wimshurst 12. 4. 2017 20:56)

Re: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

Mne se tento a podobne projekty libi. Vypada to dobre a je to relativne levne.
Ale .. Ja bych chtel, pokud se me podari, delat neco, do ceho se da menic bezne sehnat, ne vsak drahy a ne nejaky exoticky.
Zatim se mi dari.
A doufam, ze Antonio take postavi nejaky podobny system, ktery se bude osazovat necim, co neni pres 40 let stare.
Ja netvrdim, ze ARO 667 je spatny menic, jen je jaksi tak nejak mimo hru. Nejde jit do kramu a koupit ho. Musi se schanet, otazkou zustava, kde fungoval a co prozil, ve svem zivote. Ja pochybuju, ze vsechny ARO 667 prozili zivot spankem, nekde v nejakem v depozitu VUML odlozenem RSA050 a podobnem odlozenem a nevytezovanem systemu.
Me skratka bavi i mozna replikovatelnost systemu a dalsi modifikace. Kdyz se nahodou usmrti nejaka vlozka, tak at se da sehnat dalsi.
Je ale malo casu, na podobne pociny u me.
Zdar!

Re: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

Cílem projektu bylo vymáčknout z ARO víc, než jak se běžně používá, nic víc! Rozhodně to nejde srovnávat s jiným designem. Výšky na některých nahrávkách chybí citelně, ale jinde si to sedne a dá se to poslouchat, ale je potřeba se nehýbat moc z místa, bo je to silně směrový. Takového hluchého důchodce (který se už nemůže hýbat big_smile) to může mile překvapit, zvlášť spodek.

Re: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

Dovolim si dat v pozornost. Snad me nebudete kamenovat..
Jinak pro nekoho, kdo by chtel a nemel prave ty ARO 687, tak sou nabizeny zde ve foru na bazaru, osazene v kompletnich 1PF 067 08
Takze pro nekoho, kdo to koupi, ma dvoji poklad.
Pokud by se nelibila ta TL, tak ma cele tripasmo, osazene menici, ktere sou dnes legendarni.
Tedy ARN 738, ARO 687, ARV 168
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22297

Re: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

ARO 687 je ale 8R a k tomu nesednou součástky filtrů.

Re: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

Njn, jedine propocitat a upravit.
Ty menice sou jiz historie, je to tak..
Take vysledek nemusi byt stejny.
Ale o tom predci sou vsechny DIY projekty.

Re: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

Otas napsal:

Rýpnu si: Jak mladý člověk prováděl případné srovnávací poslechové testy smile?

To je kardinálně buřičská otázka...

Re: Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

No, nechal být ho být úplně, protože s Qts se u něj dostáváš na dvojnásobek a to dělá dalších cca +6dB a to už bude jistě hodně rušivé. Jak už jsem naznačoval výš, i 689 bych se vyhnul. Mělo svůj důvod, proč box je standardně laděný nízko, to abych přidával v rezonanci měniče co nejméně.

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Tesmax 8Z1 (Tesla ARO 667)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£