Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač pro indukční smyčku

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Zesilovač pro indukční smyčku

Dobrý den,
potřeboval bych postavit zesilovač pro indukční smyčku o obvodu max. 50m. pro neslyšící.
K dispozici mám napájení 24V.
Prosím o radu zkušenější, jak na to.
Odpor indukční smyčky bude v rozsahu (0,5 - 1,5) ohmu.
Frekvenční rozsah 100Hz až 5Khz.
Preferuji D zesilovač pro malou výkonovou ztrátu.
Díky za podnětné rady a připomínky (odkazy).

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

Pokud mas moznost, nebo tu smycku budes jenom ted nekde osazovat, udelej tu impedanci vyssi, pokud nelze, tak dej za bezny zesilovac, nebo modul, D zesilovace, do serie jeste zarovku, nebo zarovky paralalne.
Budou fungovat zarovky jako limiter z nelinearni charakteristikou.
Take je dulezite buzeni. Je nutno, resp. je dobre na vstup zesilovace smycky dat kompresor dynamiky a take ho nastavit a ku tomu i korekce, aby se zbytecne ten zesilovac, netrapil nizkymi a vysokymi kmitocty.
Budes to pravdepodobne budit z linky ozvuceni nejakeho salu, ale opravdu je vhodne, buzeni smycky omezit, jinak muze byt problem se srozumitelnosti.
Neni nutne hnat tu smycku 50m na zbytecne vysoky vykon, nezapomen na dimenzovani kabelu, aby to nebyl jen nejaky dratek.
http://www.dexon.cz/clanky/konstrukce-t … mycku.html

Jako zesilovac, lze v pohode pouzit, treba dnes rozsireny modul BTL osazeny TPA 3116D2 a pod.
Napajeci napeti 24V ale musi byt stabilni a podle moznosti take tvrde, tedy zdroj 24V, musi ustat alespon 6A v plne zatezi.
http://www.banggood.com/DC-12V-24V-100W … mds=search

Na tak malou smycku 50m, neni nutno pouzivat nejaky prilis vysoky vykon, v pohode postacuje i 30W.
Problemy ale dela zejmena nabytek a kovove zidle, ktere se mohou v prostoru nachazet, nebo byt doneseny, pak se pole meni a vyskytuji se pak hlucha mista.
V tom pripade je lepsi uselat smycek pod podlahou vice, naprikald rozdelit tu smycku jako dvojosminnou, hodne se pak eliminuje problem z hluchymi misty.
Podobnou vec, sem delal velmi davno, ale buzeni smycky z omezovacem pomoci zarovek fungovalo bez problemu.
Zarovky mohou pouze zhnout, nebo vubec, je to kontrolka buzeni a ochrana pred pruserem, pokud je smycka pouze prenosna a nekde se skripne a podobne. Zarovky je nutno dimenzovat opatrne, ale neni to veda. Postaci zatim dostupne klasicke autozarovky, ktere se nadimenzuji tak, aby pri temer nulovem, nebo nulovem odporu smycky, alespon kratkodobe byly schopny vyzarit vykon, plne vybuzeneho zesilovace. Idealne vychazi 12, nebo 24V zarovky paralelne razene 21W. Je to nejlevnejsi, co se da stvorit.
Jinak se to delalo proudovym omezenim zdroje klasickeho zesilovace.
Pokud to chces pouzivat seriozne, tak je dobre osadit takovy zesilovac, mimo jine i indikatorem vybuzeni, kterym se da sledovat vybuzeni smycky.
Ta komprese na vstupu zesilovace, zlepsi srozumitelnost, nesmi byt ale prehnana, filtrace spodnich a vyssich kmitoctu odlehci zesilovac.
Je dobre si to odposlechnout na naslouchatku, aby to nemelo kyblovy prednes, je dobre to skonzultovat z nekym, kdo je odkazan na podobne zarizeni a pripadne to vyzkouset, jak se bude jevit zvuk nekomu s postizenim.

Ten modul, co sem dal sem link, je mozne budit z mixazniho pultu, primo symetrickou linkou, usetri se hodne starosti z pripadnym zesilenym brumem, pri vzdalenem propojeni.
Co si pamatuju a je to uz hodne davno, tak prilis siroky a prilis verny prednes, jako se pouziva na prime akusticke ozvuceni, neni prilis vhodny poustet do linky, ponevac rychle unavuje. Prednes by mel byt nastaveny, jako brilantni a mirne basovani prednesu hlasu u postizenych zlepsuje srozumitelnost.
Opet dobre konzultovat  nekym, kdo je sluchove postizeny a odkazany na naslouchatko.

Sam sem tento modul na buzeni smycky nepouzil. Ber to jako experiment. Ale delal sem stimto modulem ruzna zverstva, takze jej mam do velke miry osahany a vim, ze zarovkovovy limiter zvlada ten zesilovac uplne v pohode.
Ackoli se to jevi, jako urcita strata vykonu do tepla, tak ony ty zarovky v klidu, maji velmi maly odpor. Az po prekroceni urciteho stratoveho vykonu a mirnem nazhaveni, jejich odpor stoupa.
Dulezite je, aby hlavne zdroj, neprekrocil napeti 25V a byl dostatecne dimenzovany, na trvalou zatez.
Zdar!

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

Díky za podnětné rady. TPA 3116D2 znám, mám dokonce doma vzorky ale nakonec jsem použil jiný IO (tda7498). To byl ale zesilovač pro klasické reproduktory.
Trochu problém mám s TPA 3116D2 v mono módu - má předepsanou min. zátěž 2 ohm. Popravdě - žárovky použít nechci a tak zbývá zvýšit impedanci smyčky. Bohužel, tady nemám zkušenosti. Možná je 2 ohmy tak akorát na 50 m smyčky (s více závity) smile.
U TDA7498 jsem "šel" (po prostudování datasheetu - vypínací proud koncovými tranzistory) na 4 ohmy při max. 25W (víc nepotřebuji).
Tady u TPA 3116D2 mi podle datasheetu vychází, že bych mohl jít na 1 ohm při zase 25W (5V, 5A). Což je 2,5A na kanál (ochrana IO začíná na 7,5A - což je pořád dostatečná rezerva.
Ale .. je to takové .. prostě překračuji povolený parametr v datasheetu.
Neznáš nějaký D zes. s výstupem do 1 ohmu (v mono módu)? Já nic nenašel.
A co výstupní transformátor, který by měl na sekundáru odbočky - řekněme 0,5, 1,0 a 1,5 ohmu?
Je to trochu dražší a větší řešení, že.
Kompresor, korekce, indikace výst. výkonu .. ano, to tam musí být. Stačí výšky a hloubky? Nebo pro mluvené slovo je lepší mít ještě možnost nastavit středy?
Díky za odpověď.

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

No ja nevim, co se korekci tyce, nastavoval sem to na externim eqalizeru, nebo spis na SVF filtru podle ucha, resp. toho co zbylo cloveku, ktery pouzival naslouchatko.
Sam sem si to odposlouchaval a tak nejak sem to i chapal, tu brilanci.

Vsechno co se pokusis udelat na zpusob trafa, pro smycku, bude pro D koncovy stupen dosti narocne.
Smycka neni jen rezistivni zatez, pres to trafo se transformuje vsechno nejenom do smycky, ale i naopak, tedy reaktancni slozka a vsechno zas spatky.
Patlal sem se jisty cas z transformaci, pro 100V rozvody a funguje to, ale navinout trafo "na miru" nebylo zas zcela jednoduche.
On TPA3116 snese strasne veci, ale ma ochrany. Ochrany vypnou, pokud bude zatez mala, mensi jak 2R ve spickach a pak bude ten konec delat cosi, co se podoba vybratu, nebo zacne vynechavat.
Vsechno co staci udelat pro ten konec TPA 3116 BTL, je dat tam tu zarovkovou ochranu.
Ja vim, ze se ti to nelibi, je to zdanlive hrube reseni, ale ver, nebo ne, zesilovace linearni, pro podobne aplikace, meli proudove zdroje, ktere vyhrali daleko vic vykonu do tepla, jak vytopi ty zarovky na vystupu toho PA

Jednoducha zkouska spravnosti bude, pridelej si cely ten system na kus prkna a vytestuj to, treba do te smycky, nebo do kusu odporoveho dratu, kterym nasimulujes zatez te smycky.
Ale pamatuj, ze smycka ma take indukcnost a neni to uplne idealni rezistorova zatez.
Zarovky jsou nelinearni predzatez, ktera umravni spatne impedancni prizpusobeni te smycky.

Pokud to udelas poctive, tak nebudou ani zhnout.
Hodne zalezi od toho, jak moc vybudis ten zesilovac, resp. kolik vykonu bude potrebne dostat do te smycky.
Bez zarovkove ochrany, bych to nespoustel do te smycky, ani kdyby smycka mela vyssi odpor, jak 4R.
Ma li to fungovat dlouhodobe a bez problemu, spolehl bych se na ten wolfram.

Neznam levny obvod D zesilovace, ktery by se dal trapit pod 2R.
Existuji ruzne svaby, ja je ale neznam tak, ze bych je doporucil z klidnym svedomim, teda ze je lze pouzit do zateze podobneho typu.
Jde take o to, ze co mam zkusenost, tak ucinne potlacit vyzarovani je take problem, ponevac Dcko tak nejak z principu vyzarovani ma.
Je to potlacovano filtraci na vystupu a funguje to ucinne podle katalogu, jenom v uzkem rozsahu zatezovaci impedance.
U tech mensich typu, jako je 3116, pokud ten modul od cinanu je konkretne ten BTL, co sem posilal link, je odruseny slusne.
Pri nizssi zatezi, by se pak muselo laborovat take z vystupni filtraci.
Ono totiz hodne zalezi na tom, do jake impedance, pumpuje ten D zesilovac vykon. Podle toho se obvykle musi upravovat i vystupni PI clanky do zateze.
Pokud se pouzije ona zarovkova ochrana, tak impedance bude pri vhodnem navrhu tech zarovek temer idealni na zatez a ta mala cast vykonu rozptyleneho v teple, je mala dan za to, ze to bude prizpusobene a nebude to delat psi kusy.

Ale nemysli si, i pri pouziti linearniho zesilovace vyssiho vykonu, takova zatez, jako je indukcni smycka, muze udelat rychlou smrt vystupnim tranzistorum. Nejde tak ani jen o indukcnost, ale o celkovou reaktanci takoveto zateze, ketra se meni z freq budiciho signalu.
Nemam to testovano, ale da se pomoci take seriovym kondenzatorem na vystupu z vyssi kapacitou, je to na trochu pocitani a pak take mereni, ale porat hrozi, ze v zatezi te smycky, se pri urcite freq. ta zatez bude jevit jako mensi impedance, nez je doporucena, nebo pripustna. Pak se muze objevit problem skresleni, nebo clippingu
To byla moje puvodni idea, ten kond, ale nakonec mi zkusenejsi poradili zarovky a fungovalo to bez problemu.
Kdyby to kino jeste stalo, tak by to tam fungovalo asi dodnes.

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

já bych smyčku natáhl kabelem 7x1mm2 a tím pádem mám 7 závitů a to bude už mít DC odpor cca 6Ohm, a nemáš co řešit. Jenom v místě propojení spojit 1- 2, 2-3, 3-4, 3-4, 5-6, 6-zž, a vývody budou 1 a zž. To je celá věda.

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

No ano, to je sice hezka prestava, ale ma to hacek.
Ta smycka, cim bude mit vice zavitu, bude mit i vetsi indukcnost.
Mozna by to nebyl velky problem, ale ona ta civka, bude mit take zive jadro.
To jadro bude zive diky tomu, ze krome zidli, nebo nabytku, zejmena postizeni mohou dovezt spoustu zeleza.
Nejenom berle, ale take voziky a ruzne jine jine predmety kovove, se budou v te smycce nachazet. Dokonce take pohybovat.
Tim se meni dynamicky jakost i celkova indukcnost toho systemu.
Neco jineho je doma, miti smycku, kvuli poslechu TV a R a neco jineho je sal, kde se pohybuje vetsi masa lidi.
Dalsi problem, ktery pred 20 lety prakticky byl neznamy, sou mobilni teelfony a jine vychytavky, ktere produkuji v takovychto mistech neskutecny bordel.
Kdybych dnes ja, resil indukcni smycku, tak bych zcela jiste pouzil stineny FTP kabel, nebo jiny vice zilovy kabel stineny, ktereho stineni bych vyuzil jako jeden neuzavreny zavit a dobre ho uzemnil.
Ja vim, ze to zni vtipne, ale to, co produkuje masa lidi s telefony a jinymi VF zarizenimi dnes, by se dalo klidne usmernovat a transformovat, pak nasledne vyrabet elektricka energie.

Takze se vratim ku tem zarovkam.
Ony zachrani a ochrani, neprizpusobeni one smycky vsechny dynamicke zmeny, ktere nastanou v "jadru smycky", se aspon castecne vyrovnaji, dokompenuji a co se nehodi, promeni se teplo.
Ja si pamatuju tu smycku v kinosale, kera se vyuzivala pro ruzne akce a take na problemy, ktere se zacali objevovat z prichodem GSM telefonu, nebo pripadne zmeny indukcnosti, dik akcim, ktere se udaly pro postizene.
Pokud se to ma vyresit dobre, jde to i levne, ale take se musi pocitat z malymi kompromisy.

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

neznám současný trh s pomůckami pro neslyšící, ale copak se nikde nepoužívá pro bezdrátový přenos infra? Energeticky to určitě není náročnější, je tam možnost více nezávislých kanálů, nejsou potřeba žádné stavební úpravy s pokládáním smyčky, proměnnou indukčností, rušením od jiných elmag. polí. Je to sice postaveno na světle=přímá viditelnost, ale stačí pár zdrojů IR a ty vytvoří mnohoodrazové difúzní pole, kde by bylo těžko naopak přijímač odstínit od signálu.

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

No co jsem někde četl, dnes se často používají FM nízkovýkonové vysílače 863 MHz, kompatibilní s naslouchadly. Bližší podrobnosti neznám.

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

Existuje mnoho systemu, ale ta indukcni NF smycka pretrvava, vzhledem na jednoduchost systemu. Vetsina naslouchatek, je vybavena snimaci civkou, pro snimani indukcni, resp. indukcni vazbu, na telefonni sluchatko, kde pak nedochazi pri zesileni signalu ku spetne vazbe.
Tento system indukcniho snimani, se od doby elektronkovych kapesnich naslouchatek udrzel az do dnesni doby.
Pro svoji jednoduchost a nenarocnost, je to asi nejjednodussi system, ve valne vetsine stale kompatibilni.

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

Dík za informaci! O indukčních smyčkách jsem slyšel naposledy už hodně dávno, je to pár desítek let, a netušil jsem, že přetrvaly dodnes.

Re: Zesilovač pro indukční smyčku

Díky za všechny komentáře.
Je pravda, že se musí výstupní filtr správně spočítat.  (u toho zmiňovaného D zesilovače jsem taky musel přepočítat výstupní filtrační články na nižší impedanci a několik hodně IO "odešlo" do věčných lovišť, než jsem to navrhl správně. sad  )
Je pravda, že ss odpor smyčky a induktivní reaktance není totéž. A čím větší počet závitů, tím vyšší bude induktivní reaktance a tím pádem bude úbytek výkonu na vyšších frekvencích. Nepočítal jsem kolik, jen tak uvažuji.
S tím trafem mě to napadlo proto, že jsem ono "D" čko použil i pro buzení 100V linky a na problém jsem nenarazil. Jenomže trafa pro 100V linku lze běžně koupit, ale pro indukční smyčku jsem nic nenašel. A informací na webu o fyzickém provedení (realizaci) zesilovače pro indukční smyčku je taky poskrovnu.
Je nutno podotknout, že všechno je to pro výkony 25 - 40W, takže žádné velké proudy a výkony.
Ještě jsem uvažoval, že "D"čko má výstupní kmitočet cca 300KHz a výstupní filtr má toto hezky odfiltrovat, což jistě platí jen pro omezený rozsah zatěžovací impedance a určitě něco proniká i na výstup - do indukční smyčky. Co to udělá? V tomto případě by výstupní trafo tyto frekvence odfiltrovalo a nepustilo ven.
Rušení z mobilů a jiné elektroniky - hm, pole neprobádané. Impedance smyčky je malá, a tak by se nic moc nemuselo indukovat.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač pro indukční smyčku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£