Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Dílna » Životnost skladovaných součástek

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 38]

Téma: Životnost skladovaných součástek

Pánové, ať hledám jak hledám, nemůžu se dopídit odpovědi na jednoduchou otázku: Jak dlouho mi vydrží skladované součástky?
Z toho, co jsem vyčetl mi vychází následující:
1. Součástky s neomezenou životností: tranzistory, IO, mechanické díly, transformátory, přepínače, spínače, atd.
2. Omezená životnost: elektrolytické kondenzátory

Nicméně např. s životností elektrolytů malých kapacit mám zkušenost takovou, že jsem zapínal kytarovou krabičku úplně novou, nevybalenou, ale vyrobenou již v roce 1998 a funguje bez problémů. Přitom elekrolytů na malé napětí a malých kapacit je tam dost.
Týká se tedy snížená životnost jen elektrolytů větších kapacit a napětí?

Re: Životnost skladovaných součástek

záleží na úhlu pohledu, podle ISO je životnost skladovaných součástek 2 roky, proto je jich tolik ve sběrných dvorech.
A třeba germaniový tranzistory jistě s časem degradují.
A nehledě k tomu, že časem oxidují vývody součástek a zhoršuje se pájitelnost, někdy až tragicky... (dnes vyráběné součástky mají dost často "železný" pokovený vývody.
Kondenzátorům vadí spíš teplota než čas, pokud nejsou špatně vyrobený - zkonstruovaný.

Re: Životnost skladovaných součástek

To se nedá říct jednoznačně, závisí to na způsobu skladování, na provedení, zapouzdření, typu a výrobci. Stárne vše a rozhodně nic nemá neomezenou životnost, i při výrobcem předepsaném skladování dochází k oxidaci, difuzi, vysychání a dalším fyzikálním a chemickým změnám. Takže záleží vždy na konkrétním případu, nelze to zobecňovat. To, že jedna součástka funguje správně i po několika desítkách let neznamená, že jiná, dokonce stejného typu a výrobce, bude fungovat stejně. Proto seriozní výrobci pro součástky, u kterých je požadovaná určitá míra spolehlivosti v čase, udávají požadavky na skladování, odchylky parametrů s časem, koeficienty pravděpodobnosti poruchy atp.

V DYI a amatérské praxi je nejjednodušší danou součástku skladovat v rozumných podmínkách a před použitím ověřit její funkci. To se ale vyplatí i u zcela nových smile

Web

Re: Životnost skladovaných součástek

Skladování pro profi výrobu je něco trochu jiného než bastlení. Pájení vlnou předpokládá dobrou pájitelnost a ta závisí na oxidaci vývodů. Výrobci předepisujou klimatické podmínky pro skladování i použití. Číňan na všechno sere a pochopitelně na papíře naslibuje všechno. U některých součástek je skladování horší než používání, třeba přepínače Isostatm stříbřené kontakty které v sirném vzduchu černají, používáním se plochy čistí. Polovodiče můžou špatným provedením pouzdra nasát vlhkost= zhoršení parametrů. S tranzistory KFxxx byly problémy s hnitím vývodů i pod vrstvou zlacení. Vakuové součástky zhoršujou vakuum netěsností okolo zátavů. Výrobce velkých fotonásobičů pro scintilografii snad zaručoval parametry jen několik měsíců do další kalibrace.
Ohledně elytů je to legrační, ale oproti všeobecně zažitým zkušenostem o šmejdovitosti mám i naprosto opačné poznatky. "Nové" elyty čínské produkce se vnitřně samy sežerou, díky technologické nekázni tam někde v močálu. V použití se pak za krátkou dobu vyšpulí pouzdra a šmytec.
Před týdnem jsem našel v rokli v listí vrak rádia Tesla 420A, rok výroby 1958 tzn. součátky 60+ let.
Zkusil jsem elyt 50+50µ/450/500V a elyt TC526 50µ/12/12V. Vyhozeno xx let na dešti, mrazu slunci. Velký elyt po naformování funkční, svodový proud pod 500 µA, malý elyt i přes zteřelou gumu v zálisu taky funkční. Po očištění jsou i pájitelné vývody. Výstupní trafo 1PN676 06 silně korodované plechy, prochcané, 2 dny odrezováno v ohřáté ředěné kyselině fosforečné. Po vysušení, primár nepřerušen, 520 ohm, 200V drží. Tak se tenkrát vyrábělo a impregnovalo.
http://www.fotohost.cz/di/QK6N/humus_003.jpg
http://www.fotohost.cz/di/WMQR/humus_004.jpg
http://www.fotohost.cz/di/RXNN/humus_029.jpg

mám i kupu zeleniny TE006 pověstně strašné kvality, přitom stále použitelné. Doporučit se to samozřejmě nedá, i když to provokuje k všelijakým srovnáváním.

Re: Životnost skladovaných součástek

Crifodo, to jen dokazuje zaměření současné výroby na krátký životní cyklus diktovaný ekonomikou upřednostňující rychlou spotřebu. To, že je to z mnoha hledisek špatně a z jiných zase dobře, je na dlouhou OT debatu.

ps. to trafo jsi máčel v kyselině fosforečné komplet? nebo jen rozebrané železné části?

Web

Re: Životnost skladovaných součástek

Komplet včetně vinutí, právě že kvůli rzi by to rozebrat nešlo. I plechy jsem pak rozebral, je to asi 0,2 tl., E plechy zůstaly v kostřičce jako blok, bez zničení vinutí bych je nevyndal, tak jsem to jen očistil na povrchu.

Re: Životnost skladovaných součástek

Díky za reakce.
1. O životnosti podle ISO vím, ale myslím, že např. elektrolyty skladovány v suchém prostředí (např. v paneláku) musí vydržet násobně déle.
2. Jde mi taky především o to, že v blízké budoucnosti možná některé součástky již nebudou k sehnání či budou za přemrštěné ceny. Má tedy cenu dělat přiměřené zásoby? Rád bych např. aby měly z čeho kutit děti, pokud je to za deset let bude bavit.

Re: Životnost skladovaných součástek

Děti budou mít jiný koníčky, mám od kámoše info z radioamatérské burzy, že mládež do 30 let zajímají pouze hotový věci (nejlépe moduly k arduinu nebo něco do USB, možná snad celej transceiver) a mezi dědkama pořád seženeš i věci co byly vyrobený před válkou, tohle bych neřešil. Mám origo rádio philips z r.1937, a jediný dvě měněný věci je filtrační elektrolyt (už dvakrát) a usměrňovací lampa AZ11, tu sebou vzal ten elektrolyt. Rádio hrálo 12h denně od r 1937 do r 1977, signálový lampy jsou původní... Takže co řešit. Kdosi mi třeba nabízel sbírku TTL obvodů, před 30-ti lety zajímavá věc, ale dnes snad jenom pro sběratele, takže do zásoby bych nic moc nekupoval.

Re: Životnost skladovaných součástek

Co se týče elektrolyt. kondů, u nepoužitých asi dochází k degradaci, která je nevratná. Nevím, jestli se to týká všech hliníkáčů, nebo jen jednoho typu elektrolytu.

Pokud se tím chcete někdo zabývat, dá se najít v AN popis problému tuším jako "shelve life".

Web

Re: Životnost skladovaných součástek

Diky Sendy. Našlo mi to shelf life např.

http://www.nichicon.co.jp/english/produ … al_gui.pdf

http://www.rubycon.co.jp/en/products/al … mances.pdf

https://www.epcos-china.com/download/54 … mation.pdf

Web

Re: Životnost skladovaných součástek

Pročetl jsem si ty tři odkazy od reeba - dost zajímavý, u epcos např. nutno po 1000h skladování formátovat. No, ale aspoň, že se s tím dá něco dělat. Používám běžně mnohem starší a nikdy jsem je neformátoval, ale asi začnu. Dost by mě totiž zajímalo, jak dlouho trvá, než se obyčejný elyt dostane z fabriky přes prodejce ke mně na stůl.

(upravil Hazys 8. 4. 2017 9:04)

Re: Životnost skladovaných součástek

Formátujou se hárddisky...

Re: Životnost skladovaných součástek

Jestli to doformování vrátí výrobku původní vlastnosti, tak to zas takovej problém není. Berte to tak, že to jsou spotřební součástky do spotřebního finálu. Tady to aspoň výrobce přizná. Použití elytů v 90% případů neovlivňuje jejich dočasný úbytek kapacity, když jde o filtraci nebo vazební členy. Něco jinýho je to u velkých kondů pro náročné použití, takže třeba slušný výrobce u studiových blesků má po zapnutí diagnostiku a pokud baterie elytů v daném intervalu nezmenší nabíjecí proud, buď je formuje nebo ohlásí vadu.
Jestli křečkovat součástky pro další generaci, to je otázka až filozofická nebo jinak příznak zoufalství. Dobře skladovaným to neublíží, smd v kotoučích jsou úplně chráněny, ale kam jsme se to kurva dostali. To bych měl nasyslit i žárovky, kabely, hutní materiál, nátěrový hmoty, chemikálie, protože to všechno může taky eurosvaz zakázat nebo číňan omrdat?
a co takový AGM baterie? z bezolova v pájení se svět může posrat, ale olova v rozpadlých aku je všude mraky.

Re: Životnost skladovaných součástek

AGM baterie nekřečkovat, musí se cyklovat. A ideálně jen mělkými cykly, jinak se zničí taky.

Re: Životnost skladovaných součástek

AGM baterie by snad kupoval do foroty jen úplnej debil, zvlášť když už by se někdo připravoval na nějaký PostApo, tak jsou k dispozici staniční mokrý olova nebo ještě lépe staniční NiFe, který vydrží sto let. AGM jsou úlet a technologická prasárna daná prasečí leností soudobýho žrouta konzumní číny.

Re: Životnost skladovaných součástek

Hazys: formátování dělám taky častěji, formování jsem ještě nezkoušel, ale dík za upozornění.
Crifodo: Nekřečkuju primárně pro budoucí generaci, spíš třeba kvůli tomu, že bych se do budoucna rád vyhnul nakupování spotřebky každý dva roky. Mám např. NAD310 od roku 1995 a kromě výměny kondů pořád funguje a doufám, že mě přežije - tedy až na ty kondy. To samé platí o bednách, kombu, kyt. efektech atd. Nejsem experimentátor a když mi něco funguje, případně jde opravit, tak se toho nezbavuju.
Jinak, nevím, co hutní materiály, ale o žárovky a chemikálie bych se klidně bál. Chemikálie nemám, ale žárovky syslím.

Re: Životnost skladovaných součástek

K čomu je dobré odkladať žiarovky? Ja používam LED s vyžarovaním asi 120° s teplou bielou a celý luster má spotrebu 4x7W. Pred tým som tam mal halogeny tušim 4x60W ktoré svietili rovnako a klasická žiarovka by mala tušim ešte väčší príkon, možno 80W. To znamená že by to malo so žiarovkami spotrebu 320W. Momentálne to má 28W.

Re: Životnost skladovaných součástek

Taky jsem měl LED období. Po následné explozi, odejití, blikání, shoření postupně všech nakoupených LED žárovek jsem se zase vrátil k halogenkám.

(upravil zuki 9. 4. 2017 7:45)

Re: Životnost skladovaných součástek

Asi si měl smůlu na špatné série...  nebo něco v blízkosti generuje napěťové špičky nebo je dlouhodobě vyšší napětí v síti a možná to ledky špatně snáší a současné úsporky to snášejí lépe... 

Já mám LEDky už pár let a zatím všechny OK.

Mě významně zkracovala životnost úsporek (ještě než byly dostupné LED) starší lednička CALEX...  Než jsem si všiml korelace vypnutí ledničky (byla za dveřmi v kuchyni) a trhnutím obrazu televize a odstřelení úsporky, tak jich pár zařvalo...  A stačil jediný varistor do rozvodnice (na fázi kde byla lednička) a od té doby je pokoj...

Re: Životnost skladovaných součástek

Chemikálie jsou problém, protože ten zasranej eurosvaz se už tak bojí vlastních obyvatel že asi brzo zakáže příborový nože a nůžky. Nejkvalitnější součástky pro bastlení se dají vytěžit z likvidovaných průmyslových zařízení, nebo původní drahé kancelářské techniky ale to nebude taky pořád. Navíc na to přicházejí výrobci a snaží se jednak neomarxistickou výchovou, jednak s pomocí kolaborantů zabránit lidem v recyklování. Pravý opak bruselské občanské výchovy o záchraně planety. Dětem resp. učitelským prostitutům od školky po gymply tlučou do hlav, ať nosí starší(=kvalitnější) přístroje na sběrové akce, dokonce je za to bodujou, a rodiče ať kupujou nový čínský póvl. Z původní sítě recyklačních firem zůstala jedna systémo-mafiánská s červenými kontejnery se zpětnou záklopkou aby pokud možno nic recyklovat nešlo. Přitom s původními firmami se dalo domluvit. Z hlediska ekonomického bylo normálně tržní, aby si v konkurenčním prostředí nějaká firma organizovala sběr nebo výkup použité techniky, podle svého uvážení třídila na druhotné suroviny a použitelné komponenty prodávala za takovu cenu, kterou její případní zájemci akceptovali, případně něco darovala pro technické kroužky dětem. Tak by to bylo přirozené podle nepokřivených principů svobodného trhu, které nám mazali kolem držky první hlasatelé svobody po zániku nenáviděného bolševismu(toho rudého ještě). A tak to taky krátce v praxi fungovalo. Sledoval se pouze dopad na životní prostředí aby někde nepálili plasty za stodolou a bezpečné likvidace datových nosičů  bez diskreditace dat. Firma si sama nebo pomocí brigádníků demontovala zařízení na komponenty a kdo chtěl mohl si za akceptovatelnou cenu (často symbolickou) odvézt polovodiče, chladiče, obrazovky, motory, trafa, průmyslové elyty, komponenty PC, tiskárny. Jenže pak to někde začalo vadit a tak se udělalo blíže nezveřejňované systémové opatření, kdy euroúředník "vysoutěžil" tu jednu firmu s červenými kontejnery která je navíc tzv. "nezisková" aby bylo podtrženo, že jsme opět oběma nohama v bolševismu a že to s přirozeným trhem nemá co dělat. Ještě se při tom zamotali do sporů okolo recyklace solárních farem, což je taky hezký "trh" ale to je jiná písnička.
Dětičky v kroužkách ať si vylížou prdelky. K čemu ekonomicky výhodně vychovat další generace odborníků, když je lepší budoucí voliče držet u androidů (což je už druh fetu), v technické tuposti a učit je nakupovat čínský póvl.
ukázka nedávné historie, za čas spíš sci-fi:
Již v pátek večer začala intenzivní činnost, obyčejně pátráním, co nového přibylo ve skladu součástek během minulého týdne. Často si již na pátek některý z dospělých lektorů připravil zajímavou přednášku o přístrojích, které v poslední době postavil, s měřením dosažených parametrů. Někdy i mladí členové přivezli své videoprezentace a doplnili je předváděním svých hotových zařízení. Stavba přístrojů pak trvala dlouho do noci. Lektoři byli po celou dobu s nimi, dohlíželi na bezpečnost, radili, pomáhali. V sobotu ráno se kluci vydávali s vozíkem do blízkého sběrného dvora, aby si přivezli rádia, televize, magnetofony, reproduktorové skříně. Někdy si již ve sběrném dvoře z přístrojů vymontovávali výstupní a síťové transformátory, elektronky. A celou sobotu, opět dlouho do noci, stavěli, často své oblíbené elektronkové zesilovače a audiony.
https://www.crk.cz/CZ/ZACHRANIMEC

Příspěvky [1 až 20 z 38]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Životnost skladovaných součástek

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£