Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

jo, udělat pořádně IR ovládání chce taky svoje smile a ten OLED je kouzelný, používám sice menší 0.96" s I2C, ale získal si mě hned smile

Web

(upravil pet007 30. 3. 2017 11:20)

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Tak to IRko není az zase takovej problém smile Chvilku jsem jen ladil trvaly stisk tlačítek (volume +/-), protože IR prijimac chyta strasnyho bordelu, kor od zářivek. Takze se musí porad pekne pocitat/merit dylky pulzu. Nyní bych si troufal tvrdit, ze to uz mam vse 100%.
Jediny co mne ted trosku sejri, ze 16F1518 co sem na tudle prototyp desku nalosoval ze supliku nemá kalibrovanej vnitrni oscilator (+/- 10%, na IRko to není ideal) a hlavne nemá EEPROMu. Takze ted jednoduse nemuzu ucit/ukladat novy ovladace. Samozrejme ze by slo zapisovat do flashky rovnou, ale to je az krajni moznost.
Takze finalni verze bude mit nakej lepci picek, cekam na nakej novej 16F18857, resp. nebo 16F1788 (ten bude bohate stacet)

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

eepromka se hodí i na poslední zvolený vstup...

Web

(upravil Crifodo 30. 3. 2017 12:02)

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

sorry že se vám do toho pletu, to rušení od úsporek se mi nezdá takovej problém. Co jsem zkoušel, třeba různý verze od https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21305 mám zkušenost, že s tím IR přijímačem 36 nebo 40 kHz ovládání funguje pokud není přijímač 20 cm pod 25W trubicí. Když se zastínil dalším rudým plexi, fungoval i tam. Přece jen ta optika má IR filtr a moc viditelnýho světla nepustí a navíc, když přesně sedí kmitočet vysílací diody, tak vnitřní AVC přivře zisk a přijímač nechytá moc okolní spektrum modulovanýho světla, co by prolezlo až do IR.
Do eeprom je užitečný schovat číslo vstupu, pozici hlasitosti a případně další nastavení v době vypnutí (loudness, mute, výstup do sluchátek...)

(upravil pet007 30. 3. 2017 12:49)

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Pouzivam IR prijimac OS-0038N od conradu, mam tady pustenej terminal na ketrej mi to bleje jakoukolikv hranu, co od nej prisla a není toho malo smile Ted tak 1x za 5-10s a to se nic v okoli nemeni. Napajeny to ted je programatorem, takze zadny ruseni ze zdroje apod.
Resp. problém to zadnej není, ja si ty data spravny najdu. Ale když dlouze drzis tlacitko, vraci to command po 108ms, coz je docela dlouhy okno.  A během nej muzou (a taky se to deje) chodit falesny signály a ty se musej vyfiltrovat, resp. ignorovat a soustředit se az na ten command opakovani.

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

je od toho conrada někde datasheet? protože to není košer, aby přijímač pouštěl kdejaký svinstvo.

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

j, první odkaz na googlu
http://www.produktinfo.conrad.com/daten … _0038N.pdf

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

podle parametrů to vypadá stejně odolně jako ty SFH. Zkoušel jsem i nějaký TSOP312xx od Vishay a taky dobrý, jen má menší odolnost vůči statickýmu osvětlení. Když jsou ty přijímače filtrovány o  20 dB vlnovou délkou, pak optickou směrovostí a ještě frekvenční filtrací, je docela zajímavý že se ti v tom pásmu vyskytne buď tak silný nebo tak podobný rušení cizím světlem.

(upravil pet007 30. 3. 2017 13:40)

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

No takhle smile ted když na vystup toho IRka povesim sondu od scopu, tak tam je ticho jako po pesine. Sonda klasicka 1M/5-15pF k zemi.....
Jinak zapojeny to mam dle toho PDF, takze napajeni přes 47R/47uF a 12k pull-up na +5V.

Edit: tak uplny ticho ne, sem tam prijde 1 pulz kolem 200us

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

pet007: aby si nemusel riešit bordel v IR pásme, stačí použiť senzor so vstavaným tvarovačom a filtrom pre frekvenciu IR vysielača. Nechem robiť žiadnu reklamu, ale napr. tu: https://www.gme.sk/ir-prijimace-vysielace. Podľa modelu je naladený na rôzne frekvencie.

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Dik. Ale jak jsem psal, prijem mam 100% funkni min. ze 4-5m, dal jsem to zatím nemohl vyzkoušet. Takze to ze tam občas něco vlitne je fakt drobnost (kterou mam SW osetrenou).

(upravil Crifodo 30. 3. 2017 14:03)

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Jupi: všechny ty výše uvedný IR přijímače mají jak frekvenční filtr tak optický IR filtr. Ten SFH pustí na výstup impuls až po burstu 6+ impulsů.
podle datasheetu by se tam 200 us puls vůbec neměl objevit.
Mně tam tedy není moc jasný, jak to souvisí s oknem pro opakování povelu, nevím co máš za protokol ale RC5 testuje hned po příchodu prvního impulsu správnost protokolu podle 2 start bitů, a pak pro konkrétní zařízení ještě jeho adresu. vůbec nezáleží na prodlevě povelů, prostě okno pro vyhodnocení skončí ihned po příjmu těch 14 bitů.

(upravil pet007 30. 3. 2017 14:14)

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Ja pouzivam NEC, ten to ma jinak....
A když trvale drzis tlacitko poznáš jedine tak, ze po spravnym prijeti prikazu (u NECu to je 32bitu) se další prikaz, uz kratsi, objevi po 108ms od zacatku prijmu predeslyho = prvního komandu). Takze musíš zacit merit cas při zacatku prijmu prikazu, abys mohl spravne urcit dlouhy stisk.
Samozreme timer tam není nutnej, ale pak bys musel SW poolovat a stravil bys tam tech cca 108ms v testovani, jestli uz prisla spravna sekvence prikazu, určujícího drzeni tlačítka. Při pouziti timeru si muzes tech 106ms delat jiny věci a tesne před téma 108ms zase zapnout IRQ od IRka a cekat na sekvenci dlouhého stisku. A co se delo během tech 106ms cekani je to fuk (= pripadny ruseni od čehokoliv se ignoruje a ani to nezdrzuje MCU falesnejma IRQckama od IRka)

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Jo, rozdíly v protokolech nějaký jsou, u Philipse se při držení tlačítka sám nastaví toggle bit takže přijímač pořád jen vyhodnocuje jeden povel a prodleva v rámci ho nezajímá.
Ale to rušení by tam stejně nemělo co dělat, možná by stálo pro zajímavost za pokus, předsadit před čidlo nějakou trubičku nebo optiku pro větší směrovost a ten zdroj najít. Nevím jak moc v tomhle pásmu můžou rušit osvětlovací ledky, který mají z principu mnohem lepší modulaci než je luminofor na trubicích úsporek. Pokud to není rušení elmag. polem, některý IR přijmače byly ve spotřebce v piksle z pocínovanýho Fe plechu.

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Takze MCU swap proveden. Nyni 16F1788 + zapracovano ukladani zvoleneho vstupu + Mute do EEPROM. Zbyva to nauceni ovladace + zkousim delat automatickou detekci RC5/NEC IR kodovani.

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Měl bych zájem minimálně o tu řídící část, ale potřeboval bych ještě dvě "aretovaný tlačítka" loudness a druhý na vypnutí korekcí-zapnutí korekcí. (snad mě neukamenujete, ale mám některý starý věci, kde se to jinak nedá poslouchat) - bylo by fajn, kdyby se nějak dal aktuální stav uložit do eeprom, třeba dlouhým podržením tlačítka na enkodéru. Pokud by to nebyl problém doplnit, tak bych si na to od tebe vzal desku (předpokládám, že jich budeš mít minimálně 10) a  i naprogramovanej procesor, nemám jaksi času na to udělat to celý sám.

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Ty aretovany tlacitka maji jit taky nekam do MCU ?

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

jasně, aby to bylo možný ovládat jak z DO tak z panelu, samozřejmě tlačítka by nebyly aretovaný mechanicky, ale v programu, ale to se asi rozepisuju jak hňup...
máš na to ještě volný piny na procesoru?

(upravil pet007 3. 4. 2017 23:42)

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

Jo proto se ptam, volnejch nohou prave moc neni, ale zreviduju to pochopitelne. Ted prioritne dodelavam RC5 a uceni (RC5 uz mam hotovy).

Re: Šel by někdo do projektu předzesilovače?

viděl jsem fintu, že tlačítka měly různý odpory v sérii a proti pullupu to dělalo různý napětí, co se měřilo ADC... v tomhle případě ušetřenej jenom jeden vývod.