1

Téma: Hlava bezpečnostního šroubu

Pod jakým názvem mám shánět bit pro povolení šroubu s dvěma kruhovými dírkami v kulaté hlavě? použito u regulačního trafa DDR PIKO FZ1.
Podobný je typ "spanner" jenže ten má dva výstupky pravoúhlého tvaru, navíc rozměrově řada neodpovídá rozteči.

2

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

Obavam se, ze toto asi budes muset vyresit vyrobenim a vybrousenim nejakeho britu sroubovaku.
Je to stara norma, spadajici pod ruzne bezpecnostni srouby sve doby, jenze se to mnoho let nepouziva.
Je to neco, jako je dnes prezitkem zavit a znaceni PG, ktere se masivne nahrazuje cimsi, co se nazyva dnes MG.
Je to videt u pruchodek a ruznych kabelovych uchytek a pomocneho zatroubeni kabelu a vse je kompatibilni jen samo se sebou.
https://en.wikipedia.org/wiki/Panzergewinde
Dokonale veci, se ale nahrazuji velmi tezko..

Podobne i tyto srouby v regulacnim trafu, sou soucasti starych norem, nebo rozmeru zejmena ve zbrojarskem odboru.

Pokud mas dremela a nejaky stary sroubovak, nebo bit, ktery se ulomil, nebo se poskodil tak to pomoci karborundoveho kotouce, mas za par minut udelano. Stejne tak reznym kotoucem v normalni flexobrusce.
Existovali take srouby v podobnem stylu, ale meli nikoliv dirky 2, ale rovnou 3 a vybouleny sosovkovy tvar a to si vyzadovalo precizni brouseni, nebo navrtat do kulatiny diry a natlouct tam ocelove draty.

3

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

To snad je českej atyp co nesedí rozměrově se zahraničím, kdysi jsem na to měl takový "téčko", dávala se pod to ještě misečka a patlalo se to nějakou modelínou do které se obtisklo razítko...

Koupit se to bude dát, ale skoro bych si vybrousil nějaký plochý bit ať to povolím a hotovo.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRlcpQWz88vEZdEGzyBCeoxfPmWMiup-5dB3adeqGvHhhs_9NJszA

4

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

Možná to tak dopadne, i když radši bych někde za dvacku ten všivej bit koupil, než se dopoledne osíral s šuplerou u brusky.
Kvůli mizerným dvěma šroubům který vzápětí poletí obloukem do koše.
nejvíc mě na tom vytáčí, že stejný trafo jsem už jako školák měl a rozebíral jsem ho protože jsem jednak potřeboval vědět co je uvnitř smile jednak jsem potřeboval kvůli velikým proudům proklemovat ty\ bimetalový pojistky. A nepamatuju se, jak jsem to udělal, že mi ty bezpečnostní bity jako 13 letýmu nedělaly problémy. To bylo asi tím mládím...

5

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

Co vzít dva hřebíky správného průměru, upálit jim špičky i hlavičky, strčit je do toho šroubu a pak je zmáčnout třeba francouzákem, švéďákem, nebo i sikovkami?

6

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

Je to na dně asi 15mm otvoru v plastu, zdá se že festovně dotažený. justovacíma kleštičkama ani nerez pinzetou to nejde, zkroutí se to. Asi fakt ten bit nebo spíš zkurvit jeden plochej šroubovák, je tam i dost málo místa pro držák krátkýho bitu.

7

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

Já to někdy dávno taky udělal ze šroubováku ( pinzetou to také nešlo)... 

Pořád ho někde mám a použil jsem to jen jednou... A mám dojem, že jsem použil šroubovák, který šel pilovat (dobrým) pilníkem...

Né všem pilníkům se do toho "chtělo"... A na (mé) 2-kotoučové brusce bych to celé moc přesně nevybrousil... smile Možná tak někde výše zmíněnou rozbruškou...

8

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

http://www.akros.cz/bity-pro-bezpecnost … duct-20182

Web

9

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

Hlavy těch šroubů odvrtat a zbytek pak po sejmutí krytu vytočit kleštěmi. Takto jsem to na tomhle trafu před lety udělal také. Jednodušší a rychlejší řešení není.

10

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

Vau, tak to je riadne staré autotrafo O.o Vnútri je ešte selenový usmerňovač, bol to môj prvý zdroj a to je teda už slušných 13 rokov.

11

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

Když jsem byl malý hoch, šroubky z FZ1 jsem vy/šrouboval staršími nůžkami z manikúry. Dnes na to mám něco podobného jako v #3.

12

Re: Hlava bezpečnostního šroubu

Tak jsem hlavu šroubu obtiskl do vosku abych získal rozměry, podle toho vybral podobný plochý bit, trochu jsem převrtal dírky v hlavě šroubu a pak už to šlo.

Spoiler

http://www.fotohost.cz/di/ZM9H/piko_002.jpg
[url]http://www.fotohost.cz/di/GI47/piko_008.jpg[/url]

Autotrafo to nebude, je to přece jen spotřebič pro děti smile