Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

staffy
No já to nemám jako úplnej finanční strop, mohl bych do toho dát klidně i víc peněz. Je to spíš takovej morálně-finanční strop, kdy si říkám, že když mám teď bedny, kde měniče mohou mít cenu tak 1200,-  a celý pár třeba tak 3000,- ? No a se zvukem jsem v zásadě spokojen, nějak se mi nechce dát za nové třeba 10.000,- a víc...

Nějak jsem to tak počítal a ty díly by mě vyšly asi tak na těch 6000, materiál na ozvučnice bych si už sehnal smile

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

S tím ARV-104 bych neházel flintu do žita, klidně to může být úplně normálně použitelný a nejspíš i konkurenceschopný měnič, ovšem dá-li se mu náležitá péče samozřejmě, tohle je ale standardní postup. V oblasti dělení nebo v místech, kde je průběh nevyrovnaný, určuje zvuk prvotně výhybka, a o tu se nikdo nikdy v minulosti moc nesnažil a ani nemohl, v té době to bylo s návrhem komplikovanější, spousta beden byla postavena na univerzálních/vzorečkových výhybkách a ladilo se na ucho, tzn. úplně blbě a pak se našli mnozí, co s takovouto zkušeností dělali obecné závěry.

Ono těžko se oprostit od výkonů co dávaly tehdejší sériovky s Teslama, dokonce i pozdější výrobci s TVM si s výhybkama hlavu moc nelámali, o hifi, natož high-end, se nikdo nesnažil, péči jim dal málokdo, z našich výrobců bych předpokládal snad Shan, Authentic Voice, dál nevím. Rozhodně středobasy se používaly často a často i u zahraničních výrobců, a recenzenti si zrovna nestěžovali a přesto ti to tady na fóru nikdo nenabídne. Pokud býval s ARV problém s horší tolerancí, zkreslením nevystředěním, nutností použít kompenzační člen nebo vyšší řád, a měl bych vyrábět sériově, samozřejmě, že bych sáhl po něčem jiném, ale pokud je máš doma, dal bych jim šanci. Ve dvoupásmu však sednou max. k 6", pak třípásmo.

Tady se třeba osazovaly 104ky:
http://www.kirksaeter.com/images/prisma60.jpg

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

No páni, to koukám..!

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Antonio, ne ze bych nesouhlasil, jen si myslim, ze pouzit tyto vysky ma smysl kdyz by sam umel merit, dal si to sam dohromady, nebo postavil neco co uz ten vyskac ma.
Kdyz bude resit moderni stredobas, a nechat to merit a ladit, tak ma urcite vetsi smysl obetovat 1000Kc navic za dva rozumny novy vyskace.

ruzne DIY repro

Web

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Ještě jsem pročítal fóum o těch VMA II mikro a narazil na další projekt dvoupásma, který ještě není dokončen. VMA-I dvoupásmo (http://vmaudio.cz/punbb/viewtopic.php?id=23&p=4) Vypadá to ještě o něco líp (spodek pásma) a cenově tam píše o 5500 za měniče s vyhybkami... Jen těžko říct, jestli se mu to v nějaké dohledné době povede dokončit. Poslední příspěvek tam je víc než rok a půl starý.

Antoniovi děkuju, že se zastal ARV104 smile ale vzhledem ke svým nezkušenostem spíš opravdu vyberu něco odladěného...

Jako audioamatér, jen s minimálním elektro vzděláním se musím zeptat, proč se staví s SPH-170C a né třeba s tím mým favoritem SP-6/108PRO? Já to teda beru jen podle charakteristiky a ta mi přijde lepší u 108PRO.

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Asi pro to, že tam třeba není namalovaný zkreslení - u té 108 pro píšou pro small PA - pod tím si jaksi neumím nic představit, že by zahradní grilovačka pro víc než 10 lidí?

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Po jakém parametru přesně koukáš? V datasheetech jsem nenašel, že by u té 108PRO něco chybělo? Zkreslení té frekvenční charakteristiky (jako ten obrázek smile ) nemá vypovídací schopnost?

Díky

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Ja treba vybiram podle nasledujicich parametru:
- cena
- vzhled
- celkova kvalita (zadna hnusna guma nebo pena, zadny vylezly lepidlo, litej kos)
- parametry pro danou aplikaci
- dostupna mereni tretich stran
- reference

Nerikam ze ten 108PRO neni dobrej reprak, jen proste jsou jiny repraky, ktery budou vest v kazdem z vyse bodu, budou na tom pro me lip. Plus ty frekvencky Monacor jsou hruza, z toho se neda nic vycist, takto je kazdej jejich reprak rovnej, plus nemaj tam zadny smerovky. O to vic pak clovek musi dat na mereni a reference tretich stran.

Podivej se na mereni a zkresleni SB17 zde:
http://www.zaphaudio.com/blog.html

ruzne DIY repro

Web

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Koukám a nevím co si o tom myslet smile

Co na to říkáš ty? Když to používá Martin Vitvar tak by to mohlo být dobrý...

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

No SB17 je pro me volba cislo 1 na pozici stredobasu do dvoupasma, v teto velikosti. Za 1500 me moc jinych moznosti nenapada. Je to ve vsech aspektech co jsem napsal vyvazenej reprak.

ruzne DIY repro

Web

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Zkreslení bych na váhu bral až v případě, když jde vyloženě o průser a reprák uprostřed pásma rezonuje, SB17 může být co do zkreslení o něco lepší než standardní Monacor, SEAS nebo TESLA, ale to neznamená, že to, co jde tak hezky vidět na grafu, jde i tak slyšet. Pak by si u sériovek se SEASy, Morely, Etony... toho musel někdo všimnout. Co oko nevidí...

SP6 bude předělávka Predatorů 6 do auta, byly měřeny v jednom KT společně s SPH-170C a je to v podstatě to samé, jen s tužším systémem, menší cívkou a magnetem, ocelovým košem a AL vrchlíkem. Pro doma určitě 170C, půjdou níž, to je vždycky plus; čím výš laděný bassreflex, tím horší.

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

No tak už jsem to rozsekl. Objednal jsem Vifa BC25 a SB17. Sice tím překročím původní rozpočet, ale výsledek by za to mohl stát. Známej dělá koncertní španělky a říká že když není dobré dřevo, tak výsledek nemůže být dobrý smile

Teď uháním kámoše, který mi ladil ty současný bedny, tak uvidím, jestli bude mít čas a náladu. Kdybych nepochodil, mohl bych se obrátit na někoho z vás? A jak je měření a ladění ceněno?

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Ktery BC25 a SB17 presne?

Jinak pred objednanim ses mel zeptat, nebo najit ladice  a s nim konzultovat kombinaci repraku.

ruzne DIY repro

Web

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

neroman napsal:

Známej dělá koncertní španělky a říká že když není dobré dřevo, tak výsledek nemůže být dobrý smile

Ak robí akustické gitary, tam to platiť môže, u reprobední záleží hlavne na pevnosti skeletu, nie z akého je materiálu (zjednodučene). Ak to má byť analógia drevo=meniče tak to platí smile

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Kocour: No popravdě si to teď taky říkám hmm
SB17 jsem přesně ten, který by měl být do zmíněního projektu VMA I dvoupásmo a BC25 jsem našel jen jeden, tak doufám, že to bude ok.

SB17: SB17NRXC35-8
BC25: BC25SC06-04


staffy: Jo jo, myslel jsem ty měniče smile

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Sleduji to zatím jen pasivně, ale asi sis trochu přidělal starosti. Proč w 8ohm a t 4ohm??
W měl být spíš SB Acoustics SB17NRXC35-4
Neřešitelný to samo není, ale zbytečný problém.

(upravil pet007 11. 3. 2017 7:20)

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

X

(upravil Kocour 10. 3. 2017 9:30)

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Zrus to.
1. BC25SC se nehodi na nizke deleni, kolem 2kHz.
2. SB17 se zase nehodi na deleni kolem 3kHz.
3. MFC verze mozna bude do dvoupasma lepsi, hladsi. Mozna ale zase mene citlivej dole.
4. Urcite 4Ohm verzi, at to ma aspon nejakou citlivost.
5. Vhodne vysky jsou podle me DX25, SB29RDC nebo RDCN, nejake dalsi by se urcite nasly.

Koukam ze tuto tvoji kombinaci si tak namyslel Check, hmmm, no kazdy konstrukter to vidi jinak, a ma taky jine duvody.

ruzne DIY repro

Web

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Zrušim...
Myslíš 4ohm verzi SB17?

(upravil Kocour 10. 3. 2017 10:06)

Re: Stavba 2pásma do cca 6000Kč

Ano, SB17 4Ohm verzi. Asi bych se priklonil k MFC verzi, ale to bych si musel jste odsimulovat spodek, jaky bude rozdil s NRX verzi. U 4Ohm verzi ale clovek uz nemusi tolik bojovat o kazdy dB citlivosti. A MFC by mohla byt na stredech lepsi.
DX25 stoji aso 20E, coz je v pohode. A uplne nejlepe bych tomu zafrezoval faceplate bliz ke stredobasu, jde snadno sundat a je plastovej.

Check zvolil 8Ohm verzi, aby to bylo univerzalnejsi, jakozto komercni nabidka. A BC25, aby to zvukove sedlo k VMA I. DX25 naopak nema dlouhodobe dobrou konzistenci. No to vse jsou duvody ktere tebe nemusi vubec zajimat.

ruzne DIY repro

Web