Téma: Slabý tisk na laserovce

Dostal jsem k vyléčení A3 tiskárnu HP Laserjet, tiskne i s novým origo tonerem bledě. Tisk je světlý ale homogenní bez fleků a pruhů, jen prostě málo sytý a tenké čáry jsou ještě poněkud ztenčeny. Pročetl jsem web, kde se často radí jako úspěšný zásah vyčištění optiky a zrcátek. Tak jsem tiskárnu rozebral a čistil, ale prakticky nebylo co, optika byla čistá.
Na co se ještě zaměřit? zeslábnutá laserová dioda? na desce laseru jsou trimry, ale točit s tím naslepo se mi moc nechce.

Re: Slabý tisk na laserovce

U většiny těhle tiskáren je nutný po několika výměnách tonerů vyměnit tiskovej válec. U těch levnejch lejzrovek bývá tiskovej válec součástí kazet s tonerem, takže s výměnou toneru je novej i válec, ale u A3 bude samostatnej, takže ho budeš muset vyměnit,.

Web

Re: Slabý tisk na laserovce

nevím jak levná tahle tiskárna byla, ale válec je tu taky součástí kazety. takže to asi bude něčím jiným? VN napětí? nějaký svody v kabeláži?

Re: Slabý tisk na laserovce

HP A3 tiskárny mají všechny tiskovou kazetu s válcem, kromě velkých barevných.
Co všechno jsi čistil? I rozmítací hranolek?
Jinak asi to bude tím, že se slabě nabíjí světlocitlivý válec tj. VN napětí a nebo nabíjecí váleček - pokud to tiskne světleji na celý formát.

Re: Slabý tisk na laserovce

Hranolek (tady je spíš jen zabroušený čtvereček), výstupní zrcátko, tu menší zakřivenou plochu před hranolkem a tu větší za ní, čočku na laser. diodě jsem ani nečistil, ta byla jak nová. Jediné nepatrně zaprášené bylo jen zrcátko. Nabíjecí váleček je co?
Tiskárna si nehlídá velikost VN?

(upravil MirouP 6. 3. 2017 9:38)

Re: Slabý tisk na laserovce

VN se hlídá na DC controlleru a pak vede na nabíjecí váleček. HP tiskárny už nějakou dobu nepoužívají tzv. "corona wire" což není nic jiného než tenký drátek ze kterého se přenáší náboj na světlocitlivý válec. To ale produkuje ozón. Místo toho tam najdeš váleček s vodivou hmotou, kterým se přenáší náboj na světlocitlivý válec. Pokud by byl zanešený prachem, může to snížit účinnost přenosu náboje.

Taky v tiskárně (podle modelu) najdeš "ruční" nastavení intenzity tisku - to taky zkontroluj.
Někdy to je i v samotném nastavení přes ovládací panel - economode.

Re: Slabý tisk na laserovce

Jo, koronový drát znám, nabíjecí válec ne.  Sytost toneru se v menu nastavuje 1-5, je to na maximu slabé, přitom ale odstupňování funguje.
Pokud tískárna monitoruje velikost VN a nehlásí problém, a ten slabý tisk je stabilně slabý, mám nepříjemný pocit že to může mít na svědomí snížený svit laserové diody, a teď je otázka jestli nastavování trimrů na destičce s LD něco může zlepšit nebo naopak pohnojit. Service manual se mi nepovedlo najít, resp. to co za něj vydávají je takový lepší uživatelský.

Re: Slabý tisk na laserovce

Tenhle válec najdeš v prostoru pod tiskovou kazetou. Je v takovým pružným uložení.

(upravil Crifodo 6. 3. 2017 12:56)

Re: Slabý tisk na laserovce

Pod tonerovou kazetou nejblíž fotocitlivýmu válci je ve dvou silonových otevřených pouzdrech tvaru U kovový hřídel s černým válcem z hmoty podobný molitanu, ale ten vypadá jako hnací, na hřídelce je ozubený kolečko a nevidím nikde žádný přívod vn.
přívodní kontakt do osy má naopak ten fotocitlivej válec. Pak je až na kraji podavače hřídel s několika silonovýma rolnama. Jiný válce tam nejsou.
O tom válci říká manuál "Transfer charging roller: Do not touch or clean the transfer charging roller it is absolutely
necessary. If you must clean the transfer charging roller, clean it with a dry-lint free cloth. Do not
touch the roller and do not use water or solvent to clean it." Hned vedle tohoto válce je za plastovou přepážkou kovový pásek nebo spíš několik, rozdělených do sekcí po pár cm, ty jsou směrem nahoru (k fotocitlivýmu válci) zubatý. Jestli se ten váleček má jen nabíjet kapacitou mezi tím hřebínkem? Nic nevypadá zaprášeno, všechno čistý.