Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

  Stránky: ««« 1 2 3

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [41 až 51 z 51]

41

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Jory nebydlíš poblíž Kladna

42

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Antonio - máš pravdu, že nejdůležitější je tuhost, a válec by na tom měl být líp, jak kvádr. Nějaké rezonance tam ale asi vždy zůstanou a dřevo pak možná zní líp, ale B&W dává středy taky do hliníku, takže to asi nebude tak hrozné. Spíš bude rozdíl v difrakcích jednotlivých konstrukcí.

bastl - bohužel jsem z Opavy, tedy z druhého konce republiky...

Jinak dostal se mi slušný mikrofon do ruky, tak jsem dneska trochu měřil. Zjistil jsem, že ty hrby na 1kHz jsou z bassreflexu. Zkusil jsem bedničky vytlumit vatelínem, nešetřil jsem, abych zkusil opačný extrém proti nevytlumené ozvučnici. A taky mi dochází, že jsem vám vlastně ani neukázal jak vypadají bedničky vevnitř smile


Vnitřek bez vatelínu, vnitřek válce je olepen tlumícím gumovým materiálem s hliníkovou folií

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/93M2s.jpgVnitřek s vatelínem, snažil jsem se nezakrýt BR

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/0PLhq.jpg


A teď k naměřenému problému BR. Mikrofon byl umístěn těsně před BR.

DŮLEŽITÉ! Všechny měření byly z podobných pozic, ale s různým nastavením mikrofonu (musel jsem ubírat nebo přidávat zisk pro různé situace), takže průběhy charakteristik jsou porovnatelné, ale maxima nikoli. Je to trochu škoda, možná to zkusím ještě jednou vždy se stejným nastavením a mikrofonem na stativu, aby byly porovnatelné i maxima.

Zisk BR bez tlumení

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/PkyGQ.png


Zisk BR s tlumením

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/4DTLS.png

Je vidět zlepšení, první nechtěný hrb už nemá dva vrcholy, je užší a taky s menším maximem. Je taky vidět malý posun ladění BR.Vliv na celkový průběh

První měření je ze vzdálenosti asi 20cm ve výšce bassreflexu

Ve výšce BR bez tlumení

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/aPGKL.png


Ve výšce BR s tlumením

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/oFh9.png

Zde je krásně vidět, co tam ten BR dělal za bordel. I na prvním měření (o stránku zpátky) šly vidět zuby okolo 1kHz, není to konstrukcí jak jsem si myslel, mohl za to BR. Přesto to nevypadá, že by vytlumení nějak zásadně uškodilo spodním frekvencím.


Druhé měření je také ze vzdálenosti asi 20cm, ale ve výšce reproduktoru. Nemohl jsem měřit ze vzdálenosti cca. 1m, protože už by do toho dost kecala místnost, proto jsem udělal dvě měření, výsledná pravda tedy bude někde mezi.

Ve výšce repra bez tlumení

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/DQAH0.png


Ve výšce repra s tlumením

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/XJZy8.png


I zde je vidět, že tam bez tlumení byl hrb okolo 1kHz, s tlumením zmizel. Celkově se charakteristika trošku srovnala, ale to už může být nepřesností měření. Spodky opět vypadají nedotčeně.

Shrnutí - poslechově se zdá být zvuk trochu tlumenější ale zároveň i přehlednější, asi to opravdu pomohlo. Jestli to má na spodku o něco méně síly mě až tak moc netrápí, stejně je tam subwoofer. Na vnitřním konci BR mi ještě chybí zaoblená koncovka, myslíte, že zaoblení BR tomu může taky ještě trochu pomoct? Nebo co je hlavní příčinou těhle parazitních rezonancí?


Měření místnosti

Ještě jsem zkusil změřit vliv místnosti. Bedničky byly na poslechovém místě po stranách monitoru, mikrofon v místě kde mám hlavu.

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/yB273.png


Jak je vidět, dost se to rozhází. Na první pohled se to možná nezdá tak špatné, ale oblast středů je docela utopená, naopak oblast okolo 200Hz má maxima a nejspíš to bude důvod, proč mám při poslechu pocit, že to hučí. Ono ty maxima proti utlumeným středům dávají rozdíl asi 15-20dB, to už je prostě znát. Ten bordel okolo 1kHz byl zřejmě způsoben bassreflexem, měřeno ještě s nezatlumenou ozvučnicí.


Zkusil jsem bedničky posunout o zhruba 20cm k sobě, tedy dál od zdí, dál z rohu. Poslechově to totiž zní líp.

http://jpeg.cz/images/2017/01/23/gEb1.png


Spodky zůstaly na první pohled stejné, ale zlepšily se středy, takže už ty spodky tak nerazí proti zbytku, proto to asi zní líp.

Na tohle měření jsem trochu čekal, abych si ujasnil, kde jsou problémy. Teď přijde na řadu úprava poslechové místnosti, v plánu je basová past do rohu, kde sedím, stejně jako obložení přímo na stěny za reproduktory a nad mou hlavu na strop přijdou taky nějaké panely. Pak zkusím poreferovat smile

43

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Zaoblení může pomoct, ale rezonance na 800 Hz zůstane, ta je nátrubku vlastní - vem si třeba rulku z hajzlíku, zasuň do mikrofonu a z bedny (kdekoli) projeď sin, dej vědět, kde rezonuje. big_smile

Tamto za 900 Hz byl předozadní stoják, ty umí taky nadělat paseku.

44

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

To že má nátrubek vlastní rezonance (zde 800Hz a násobky) to vím, spíš mě zajímalo jestli se dají ovlivnit jejich maxima a taky proč se ta první rezonance tak změnila s tlumením, ale jak říkáš, asi to byl ten stoják, teoreticky by tedy mohlo stačit tlumení jen vzadu u výhybky a po obvodu být nemusí.

V tomhle je aspoň ten válec fajn, nevznikají v něm boční a horní stojáky smile předek a zadek je pak horší, tak nějak jsem doufal, že komponenty výhybky ty stojáky trochu rozbijí, ale asi ne dostatečně. Možná by nebyl špatný nějaký půlkulový difuzor na magnet reproduktoru, ale vypadá to, že ten vatelín je dostatečný.

45

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Někde jsem četl, že to lze ovlivnit i umístěním v boxu, ale už si nevybavuju, každopádně pomůže samotný tvar nátrubku, ten by měl být uprostřed nejužší, no a co jsem zkoušel já kdysi, je tlumení po stěnách nátrubku, musí to být hustější molitan, ovšem posouvá se tím ladění.

46

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Zajímalo by mě, jestli už jsi před zesilovač zařadil ten aktivní filtr o kterém byla řeč v příspěvku 10 a 11?

47 ...editoval Jory (1. 3. 2017 9:48)

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Mani2: zatím ne, ještě nemám vyřešený samotný nový zesilovač, řeším ho ve vedlejším vláknu. Zkoušel jsem to ale aspoň přes zvukovku, tedy zapojit bedničky a sw zvlášť a přes zvukovku zapnout filtry. Membrány pak tak šíleně nelítají, při hlasitém poslechu tak nemám pocit, že se snad musí utrhnout. Ve zkreslení jsem ale moc rozdíl neslyšel. Jo a ještě jednu výhodu to má, tím že membrány lítají míň, tak to i míň fouká z bassreflexů, ono jak má člověk od sebe ty bedýnky kousek a naloží tomu, tak to fouká fakt hodně a člověk je jak v průvanu smile

48

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Když se podívám na simulaci, tak bez filtrace dosáhne Xmax asi na 23,5 W na 90Hz a pod frekvencí bassreflexu stoupá až do nebe - modrá křivka
Kdyby se to ořízlo na 46 Hz, vychází šedá křivka.
A to poslední, co jsi ale určitě slyšet nechtěl, ucpat bassreflex, omezit to na 100Hz, když už máš stejně sub a můžeš do nich poslat bez obav podstatně větší výkon. Pokud se tedy odvážíš u takového prcka věřit firemním údajům 80W dlouhodobě a 250W ve špičce!
Myslím, že by to stálo za zvážení, až budeš řešit ten další zesilovač.

https://s11.postimg.cc/419qdwkir/Seas_L12_RE.jpg

49

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Je to tak, bez filtru se to moc hlasitě provozovat nedá, pokud se hraje hudba, která jde opravdu hluboko. U filmů to samé. Nevím, jak jsi simuloval to ucpání BR, koukám, že to máš jako uzavřenku, no mi vychází, že v uzavřence by to mělo na 100Hz už dost velký pokles, tak vysoko SW provozovat nechci, spíš mám raději když se z beden dostane rozumné maximum a až tam, kde nestačí, se nasadí SW.

Jelikož jsem se k tomu ještě nedostal, tak jsem to ani moc nesimuloval, ale navnadil jsi mě tak jsem se na to mrknul a asi by stačil filtr na 60Hz, pokud by byl třetího řádu. Pak by to ani moc neovlivnilo spodní frekvence, které to umí zahrát.

Jinak ty 3mm máš pro lineární výchylku, ale maximum je 6mm, což s tím filtrem na 60Hz odpovídá výkonu asi 90W. Někde jsem četl, že je lepší nechat dělit to spíš níž, aby membrána aspoň trochu lítala a líp se chladila cívka. Tak těžko říct co je lepší, jestli dělit výš aby bylo signálu méně, nebo níž aby se to lépe chladilo smile

Nevím jak určují ty maximální výkony, taky by mě zajímalo, jak krátký by musel být 250W impuls, aby to přežilo, protože 250W na 30Hz by podle mě znamenalo, že bych dostal přes uši letícími membránami smile

50

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Pokud se nemýlím, tak Xmax udává lineární výchylku membrány jedním směrem od klidové polohy. V tomto případě 3 mm jedním směrem a 3 mm opačným směrem.
To je právě těch 6 mm uvedených v datasheetu jako Linear Coil Travel (p-p) 6 mm. To je Peak - Peak.

51

Re: Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Ano, to máš pravdu, ale maximální výkon je podle mě udávaný pro maximální výchylku, ne pro lineární, a maximální je 12mm (p-p). Popravdě nevím, jak moc velký je rozdíl když to ještě hraje v lineáru a když už to hraje s větší výchylkou, nějaké zkreslení tam asi bude, ale nikdy mi to moc nepřišlo.

Příspěvky [41 až 51 z 51]

  Stránky: ««« 1 2 3

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Bedničky k PC, repro Seas H1602 L12RE + pomoc s akustikou místnosti

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£