Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Projekty PA » Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 43]

Téma: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Levně jsem se dostal k repro B&C 10PLB76 a tak jsem se rozhodl k nim postavit přiměřenou budku. Po konzultacích se Zdeňkěm z Prodance a MArtinem Šimůnkem jsem dospěl ke kombinaci s driverem buď B&C DE250 (ty bych musel koupit) nebo RCF ND350 (ten mám jeden doma a druhý bych musel sehnat) na Horně Megaton 7570u. Bedna má čistý vnitřní objem cca 22l, ladění BR na 65 Hzhttp://img23.rajce.idnes.cz/d2303/13/13647/13647701_eb5355f9e1fd003b75a95b09bd923cd9/images/a1.jpg

Mám to nějak naplánovaný a teď sháním truhláře, kterej ví co je multiplex a umí udělat i přesné úhly na hranách. Nemáte někdo tip na šikovnýho člověka na Vysočině nebo v Pardubickém kraji?
http://img23.rajce.idnes.cz/d2303/13/13647/13647701_eb5355f9e1fd003b75a95b09bd923cd9/images/a.jpg
http://img23.rajce.idnes.cz/d2303/13/13647/13647701_eb5355f9e1fd003b75a95b09bd923cd9/images/b.jpg

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Jeden malej detail..... osobně bych zdvojil desku kousek kolem příruby na stojan... ale u téhle velikosti/hmotnosti to asi zas tak kritický nebude a lezlo by to do bassreflexů.

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Dobrej nápad, nad tím se ještě zamyslím. Možná bych mohl přidat pruh překližky mezi bassreflexama, takže by zdvojení bylo aspoň pod dvěma šroubama příruby...

Tip na truhláře (Vysočina, PCE kraj) nikdo nemá?:-)

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Výstuha sa zvykne dávať medzi HF hornu a basák spojené predná so zadnou stenou v strede cca 6-10cm široká laťka, aj keď v prípade zdvojenej prednej steny to je určite dosť pevné aj bez toho.

(upravil ondra.klofat 13. 2. 2017 14:38)

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Jo, to tady bude zbytečné... přední stěna bude tuhá až až... vzadu to zas zpevní zkosené stěny.

Jinak s tím truhlářem nevím co bych ti poradil. Sám jsem u truhláře co mi vždycky řezal desky teď trochu pohořel... shodou okolností také kvůli "monitorům" (pokud se podaří projekt úspěšně dokončit, tak se to tu objeví... je to ale zatím spíš pokus). Dokud jsem chtěl formátovat vše pravoúhle bylo to v pohodě... nicméně řezání úhlů větších než 45st. se pro něj ukázalo jako nepřekonatelná překážka. Tudíž jsem ještě vše následně doma dolaďoval na maličké cirkulárce.... čili přesnost tragická, ale pěnící konstrukční lepidlo zdá se vše zachránilo. Čili pro mě velká zkušenost do budoucna... pokud někdy někde něco ne uplně 100% sedí, dokonce i docela tragicky nesedí (opravdu se dá mluvit až o několika milimetrech), pak doporučuju tohle http://www.soudal.cz/produkt/konstrukcni-lepidlo-60a. Drží naprosto fantasticky... líp než jakékoliv jiné lepidlo na dřevo které jsem doteď viděl... za dvě-tři hodinky je to relativně pevné... za 24h je to beton... s tíms souvisí jediná zatím zjištěná nevýhoda... obyč smirkem se to hůř brousí, především ve větší ploše, je to potřeba spíš přejet dlátkem nebo tak.

(upravil Otas 13. 2. 2017 16:29)

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Jo, jo, nakonec všichni skončí u stejných pomůcek smile. I já to lepidlo miluji...

U 10" laděného na 65 Hz bych se já lajdák vykašlal i na dvojitou pření stěnu, natož předozadní výztuhu hmm.
To PLB má podle měření trochu hrb na 750 Hz. Oba drivery jsou velmi dobré (já preferuji spíš DE250, asi z nostalgie). Hlavně, když ti někdo schopný odměří dobrou výhybku. Že by Hubert (Zdeněk Prodance) projevil aktivitu, v poslední době dává zabrat ho ukecat, aby něco odměřil.

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Otas napsal:

U 10" laděného na 65 Hz bych se já lajdák vykašlal i na dvojitou pření stěnu, natož předozadní výztuhu hmm.

To přece spolu vůbec nesouvisí, ne? smile

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

To vypadá krásně. Něco podobného by se mi hodilo (osmi/deseti palcový basák ideální). Plánujete pak zveřejnit výhybku?

Jen mě napadá, zda tam nebude chybět nějaké madlo. Přece jen takovéto bedny už by se bez něj přenášely hůře. Chápu, že tady jde asi o každý litr, ale praktičnost je praktičnost. A dávat tam nezapuštěné mi taky přijde naprd.

Díky

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Já to vnímám ze své zkušenosti tak, že rozcvičit stěny bedny jde vždy nejlépe nejnižšími kmitočty. Tady nebudou (resp. basreflex je hodí do zkratu). A desetipalec toho tak moc nenadělá, na basech je účinný zhruba jako v hifi.
Pokud je ovšem náhodou dvojitá přední stěna z jiných důvodů, tak jsem jen nepochopil tvůrčí záměr.

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Mohu ti to vyrobit na CNC.

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Madla jsou dost zásadní věc, to je pravda, ty mi taky na první dojem unikly, bez madel ani ránu i u menších beden... jedna díra do horní desky a pod ní malou "krabičku" ..to by mělo stačit (teda v případě že to plánuješ lakovat, u kobercovky by to nemuselo bejt uplně výhodný řešení)...ubere dejmetomu litr, max. litr a půl. podle toho na jak velkou pracku se udělá wink Nebo takový ty "kejsový" s pružinou, to neubere nic ale může to občas drnčet... na bedny bych se jim tedy pokudmožno vyhnul. A nebo pak nějaká kovová klasika ala Marshall madlo... ale osobně je nemám moc rád.

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Díky za všechny reakce. Madla jsou samozřejmě v plánu. Doma mám právě ty plechový Marshall madla, takže jsem hodlal použít ty. Teď ale ještě vážně uvažuju o zafrézovaným madlu. Má to plechový madlo nějakej vážnej nedostatek či nevýhodu? To plechový asi zabere trochu míň vnitřního objemu. Umístěný bude v jedné z bočnic.
Pak ještě druhý madlo na vrchu, něco v tomhle stylu: http://www.prodance.cz/3423-drzadlo.html
Mám to na malejch monitorech a je to na nošení fajn.

Výztuhu neplánuju, čekám, že to bude tuhý dost. Kdyby to vypadalo v reálu tuhý málo, výztuhu přidám. Přední deska je dvojitá hlavně kvůli zapuštění basáku a protože chci mít na bocích přední desky co nejmenší přesahy (kvůli difrakcím nebo jak se tomu nadává:-)).

Odměření výhybky plánuju buď u Martina Šimůnka nebo Petra Vinše, případně kohokoliv, kdo to dobře umí...Jestli se to podaří a bude to nějak hrát, tak samozřejmě všechny podklady zveřejním.

Reta: výroba na CNC by mě hodně zajímala. Umíš udělat i přesný úhly na hranách? Data můžu dodat v jakýmkoliv 3D formátu, kreslil jsem to v CATIA. Vyřešíme to po SZ?

(upravil ondra.klofat 13. 2. 2017 21:00)

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Je potřeba pod ty plechový madla dát samozřejmě těsnící molitan (stejně jako pod reproduktory atd.)...doporučuju taky zápustný matice (stačí řekněme M4)... nedoporučuju pouze vrutovat do dřeva.. stačí to pak párkrát sundat a znovu nandat a přestává to spolehlivě držet. Páskový ucha jsou jednoduše na bedně nehezký... jinak asi nic proti nim. Já preferuju zafrézovaný... je nejhezčí a nejpohodlnější (resp. lze si ho přizpůsobit podle potřeby každého, jak má kdo rád)... ale jak řikáš, zabere z těchto variant nejvíc objemu. Zafrézovaný madlo v horní stěně bude určitě nejpohodlnější i tim, že budeš zvedat bednu nad těžištěm... tudíž se ti v ruce nebude nikam otáčet... což v případě madla v jedné boční stěně/jednoručního nošení hrozí.

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Na tak malou šustibudku  stačí jedna přední stěna + ta výztuha jak o ní psal djmayo. Zpevnění okolo hnízda tu taktéž není potřeba. A nakonec ještě přijdeš nato, že páskové ucho správně umístěné na horní straně 52 cm vysoké bedny, je to nejlevnější, nejsnadnější a nedrnčící řešení. A ještě mě nějak uniká, k čemu by jsi 10" monitor mohl použít. Country třeba?

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Když na to ještě koukám.... jaký účel mají ty díly označené "bassreflex 2"... bez nich by se dalo docela dobře obejít ne? Nebo na to plánuješ šroubovat mříž? A u monitorů se vyplatí dát si dvojnásob pozor na konektory, aby nepřekážely ani v žádné z možných poloh... přecijen Speakon je relativně dlouhej konektor, takže je potřeba ho mít buď vhodně umístěnej... popřípadě ho víc utopit do bedny atd.

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Otas: To záleží na konkrétní stěně, menší, jako v tomto případě, začnou cvičit až na vyšších kmitočtech. BR nic do zkratu nehodí, paradoxně stěny cvičí ještě víc jak v uzavřené, to jde vidět na GD z impedance, snad to funguje tak, že rozkmitané stěny jsou vlastně na volno, nebrzdí je uzavřený vzduch a dokmitávají dýl.

Přední stěna se určitě hodí "double", jednak se jí, jako větší masou, která pohlcuje, přenese míň vibrací od koše reproduktoru dál do skříně a druhak se tak dá snadno udělat zapuštění pro repra s tak vysokým rantlem jako PAčka, třeba z dvou 12tek. Předozadní vzpěra mezi reproduktory sníží a posune rezonanci stěn výš, stačí si poklepat na box před a po, to je sto a jedna.

Pro někoho možná detaily, ale udělal bych to pořádně, a s tím souvisí samozřejmě i vexle.

Havlis: retu doporučuju!

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Využití 10" monitor aspoň pro mě určitě má.
Ono není třeba (a ani vhodné) tahat z odposlechu hlavurvoucí hlasitost. Pokud je odposlech namíchaný rozumně, tak to muzikantům stačí pro srozumitelnost často celkem potichu. Od decentního jazzu přes folk až po lidský rock. Samozřejmě bych s tím nešel na pekelný metal.

Navíc už fakt nechci mít nic jako dvoupásmo s 15". Mě z toho přijde ten zvuk takovej nijakej, vošklivej (slyšel jsem i EV i třeba mid-class yamahy a ačkoli to nebyl vysloveně průjem, tak mě to nijak neoslovilo), je to velký...  Teď používám 12" a klidně bych šel do ještě menších.

Sám momentálně pořádný odposlechy ani nemám a řeším to různými vykecávkami (šikovně podložená trapézová bedna...). A často by se mi hodila i jen malá bedna na hraní pro lidi (melouchy stylu zpěvačka a kytarista na vernisáži v kavárně...). Holt jsem jen nezkušený, pořádně nevybavený student fušující do zvukařiny.

Určitě budu tento projekt sledovat a jsem na něj velmi zvědavý. Díky moc

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Software mám SolidWorks, mašina 5osá horní CNC fréza. Tvůj soft neznám, skus prosím poslat jeden díl v *.igs. Myslí, že přesné úhly na hranách umím. Pro kvalitu obrábění  bude rozhodující kvalita multiplexu (překližky), ta bude limitující. Proto, že obrobky jsou drženy vakuem tak jsou problémové i malé díly, třeba 100 x 100 mm je na hraně. Jsem z Pardubic.

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Monitory jsou hlavně do naší cover kapely, do odposlechů si nikdo nedává ani kopák, ani basu, hlavně tam přijdou zpěvy, housle, akustika, ságo. Druhý využití beden bude jako vrchy pro malý PA, kdy ve spojení se subem budou použitý pro reprodukovanou muziku a malý (akustický apod) vystoupení třeba v různých kavárnách. Taky považuju odposlechy 15" za zbytečný, pro normální lidi by bohatě měly stačit 12" a nám stačí i desítky:-).

Díly označené "bassreflex 2" jsou tam právě kvůli mříži. Asi by nebyly uplně nutné, ale chci, aby mříž měla na čem ležet po celém obvodu.

Předozadní výztuhu teda udělám, díky za rady. Když to dělám pro sebe, tak mi žádná práce navíc nevadí a raději vyladím i malý detaily.

Antonio: Vexle, to je jakože výhybka?:-) Samozřejmě bych rád, aby byla kvalitní, ale bohužel návrhu výhybky vůbec nerozumím, takže to se budu muset s důvěrou obrátit na někoho jinýho, jak už jsme psal.

Reta: CATIA je soft taky od Dassault, je to vyšší řada než Solid, data v igs by neměly být problém. Večer zkusím jeden díl poslat. Díky moc!

(upravil Otas 14. 2. 2017 18:23)

Re: Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Antonio:
Zajímavé. To si příležitostně na malé bedně typu 10" vyzkouším. Zatím jsem žil v představě, že to, co dělá při hře pod naladěním BR největší pazvuky, je membrána mimo Xmax, bo se nevytvářejí rozdíly tlaku před a za, aby jí brzdily.

Edit: Samozřejmě předpokládám 18 mm překližku jeko standard pro profi. Nějak se mi nepodařilo tlouštku vyčíst. Když jsem naposledy viděl, jak mi padali lidi přes odposlechy a sedali si na ně (malinký sálek má svá úskalí smile), tak bych nic tenčího nedoporučil.

Příspěvky [1 až 20 z 43]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Projekty PA » Kompaktní monitory/fullrange 10"+1"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£