Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 45]

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Téčko mohu jen doporučit, je to nejdokonalejší zesilovač, potřebuješ na to kombinaci Déčkový a AB konec.
D je zdroj a AB aktivní filtr nosné.

(upravil Jory 16. 1. 2017 22:54)

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Tak volba nakonec padla na Déčka, 500W modul s IRS2092S (no vzhledem k menšímu napětí zdroje bude mít tak 400W) a pro satelity taky Déčko ale s relativně novým a parametrově zajímavým švábem TPA3251. Objednal jsem i modul s oblíbeným TPA3116 pro srovnání, jsem zvědavý jaký tam bude rozdíl a jestli vůbec něco poznám smile

Teď bych potřeboval poradit ještě s výhybkou pro SW. Kdysi jsem měl v plánu SubJuniora od Aldaxu, ale protože už hotové moduly nedělají, tak hledám něco dalšího. Nevím ale, co by mohlo být kvalitativně adekvátní náhradou, nemáte nějaký tip? Vím, že něco dělají zesilovace.cz nebo zosilnovace.eu, v původním zesilovači je modul od EZK, taky se dá něco koupit z ebay. Jsou v těch modulech zásadní rozdíly nebo je to docela jedno?

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

kdepak se dá koupit modul s tpa3251? na ebay jenom samotnej šváb... Mám tady výhybku pro sw z ebay, lm5532, první má potenciometr ve zpětné vazbě jako hlasitost a druhej je laditelná dolní propust s dvojitým potenciometrem, nesymetrický napájení, s těma TPA si to celkem rozumí, napájení jsem ukradl z modulu tpa s korekcema, kde je 12V stabilizátor. Hlasitost jsem odstranil a dal tam odpor, signál jsem ukradl z modulu s korekcema a  hlasitost sw nastavuju na výkonovým modulu. Ještě možná vyměnit ty odpory kolem tpa pro master- slave synchronizaci pwm, co se tady někde řešilo ale já teda žádný pazvuky neslyším.

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Moc těch zatím modulů není, našel jsem jen tenhle. Je to i se zdrojem, snad to bude hrát pěkně smile pak poreferuju.

Co se týče těch výhybek tak tam asi taková věda nebude? Jestli se dobře dívám, tak jich je hodně (možná všechny) postavených na tom NE5532, takže parametry asi budou hodně podoné. V čem ale může být přínos dvou těhle švábů? Některé filtry mají jeden, jiné dva. Jediné v čem se asi budou lišit je strmost filtru a případný subsonický filtr, to se ale u těch číňanů neuvádí, nevíš jestli ten tvůj má subsonický filtr? A pokud je tam dvojitý potenciometr pro filtr, tak ten filtr má 12db strmost nebo to není pravidlem?

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Ještě jsem našel jeden modul s operákem OPA2132, což by měl být lepší operák, jako NE5532, takže celý ten modul by mohl být zajímavější. Co myslíte? Nevidíte od pohledu na tom modulu nějaký problém?

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Proč jsou tam ještě ty 4 tranzistory jsem nějak nepochopil. Vyzkoušej a uvidíš. Ale za mě, já nepoznám na 1V PP audio signálu rozdíl mezi NE5534, OPA228 ani TL72, natož u subwooferu... V tom mým modulu je oz v patici, ale asi není důvod ho měnit.

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

To taky úplně nevím, k čemu tam ty tranzistory jsou, stejně jako moc nerozumím proč někde jsou dva operáky a jinde jen jeden, přestože funkce je stejná big_smile máš pravdu že u SW ty rozdíly asi nebudou moc velké, jestli vůbec.

Do výměny operáku bych se asi nepouštěl, sice to je často zaměnitelné kus za kus, ale co jsem četl tak lepší (většinou i rychlejší) operáky pak můžou dělat neplechu, pokud je ten modul šitý horkou jehlou, což u číňanů člověk nikdy neví.

No asi vezmu ten s tím OPA2132 a aspoň si udělám srovnání s tím současným.

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Ty tranzistory tam budou podle všeho použity jako gyrátory.

(upravil Jory 10. 2. 2017 17:57)

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Dnes přišel modul s TPA3251, včera přišel modul s TPA3116, čeká mě tedy srovnání. Níže jsou fotky jak modulu TPA3251, tak i srovnání velikosti s modulem TPA3116 a zdrojem k němu. Modul TPA3251 má i napájení na jedné desce. Udělal jsem i fotku z profilu, kde je vidět, že k zajímavě udělané desce chladiče jsou připevněny pouze dvě součástky (zbytek jsou distanční trubičky), jeden je nějaký tranďák v napájecí větvi, druhý bude samotný čip TPA3251. Na to, že tenhle zesilovač má dávat přes 2x140W do 4 ohmů, tak mě překvapuje, že nikde nejsou nějaké silové tranzistory a všechno to asi tlačí samotný šváb.

http://jpeg.cz/images/2017/02/10/QnO6L.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/02/10/aPu9T.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/02/10/oyS0A.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/02/10/rzq2o.jpg

Jistě vás bude zajímat, jak to hraje smile no mě taky, tak jsem narychlo zapojil aspoň ten TPA3251, na ten jsem byl zvědavý nejvíc. Napřed se musím přiznat, že jsem ani nečekal nějaké znatelné zlepšení, nepovažuju se za netopýra a změnu jsem očekával tak na hranici placeba. Zapojil jsem napřed jednu bedničku, abych zjistil, jestli modul vůbec funguje. Hrálo to, ale tak nějak normálně, říkal jsem si dobrý a zapojil jsem i druhou bednu.

Už nevím, jaký první song jsem pustil, ale naprosto jsem znejistil, jestli je modul v pořádku, protože si najednou každá bedna hrála svoje a já měl pocit, že hraje každá něco jiného big_smile po chvíli poslouchání jsem zjistil, že to je to stereo, o kterém jsem s předchozím zesilovačem měl tak nějak tušení, ale vlastně jako by tam ani nebylo. Rozlišení kanálů je neskutečné, všechny ty songy dobře znám, všechny noty dobře znám, přesto je teď slyším úplně jinak, čistěji, jasněji, krásně se doplňují z levé i pravé bedny. Hudba má teď neskutečný prostor, tohle fakt vůbec neznám a nepřestává mě překvapovat, o kolik jsem byl ochuzený. Nebudu se tu detailně rozepisovat, jaké jsou výšky, středy, basy, bylo by to na dlouho a zbytečné, stačí říct, že je modul ve všem lepší, než ten předchozí (a o hodně). Tohle jsem fakt nečekal.

Je taky znát síla zesilovače, poslouchal jsem asi dvě hodiny a nemohl jsem se odtrhnout, a pořád mě bavilo přidávat a přidávat na hlasitosti, protože tam kde předtím už zesilovač asi už přestával stíhat, tak teď obrovský rachot, ale všechno nezvykle čisté a zřetelné. Až teď jsem vlastně pochopil, kolik si ty bedničky nechají naložit a co dokážou zahrát, až mi z toho lezla husina po zádech.

Taky jsem velice překvapený, jaké basy je zesilovač schopen z těhle malých bedniček dostat. Nějaké hučení je pryč, basy jsou ostré, přesné, a bedničky teď umí zahrát i níž. Když se tomu fakt naloží, membrána těch prcků lítá jak šílená, přesto zvuk nezní nijak zkresleně a pořád je plný prostoru a detailů. Nemám ještě hotový modul pro SW, takže poslouchám bez něho, a chybí mi teď mnohem, mnohem míň, než když jsem poslouchal bez SW na starém zesilovači.

Je cítit, že zesilovač by moc chtěl velké bedny k sobě, skoro mě až mrzí, že bude živit tyhle prcky a dost možná ještě s ořezem na spodkách.

Netvrdím, že je to nejlepší zesilovač na světě, to určitě zdaleka není, jen mě překvapil rozdíl oproti předchozímu zesilovači, přestože i ten byl parametrově zajímavý, ale evidentně jen na papíře...

Až ho trochu naposlouchám, tak udělám srovnání s tím TPA3116, který podle všeho má hrát taky moc hezky a třeba tam rozdíl ani neuslyším big_smile

ALE! aby všechno nebylo tak růžové, má modul i mouchy. No zatím jen jednu, ale docela mě trápí. A sice bzučí mu trafo, přestože podle přiloženého dokumentu je to už druhá a lepší verze trafa. Bzučí docela dost, takovým vysokým tónem, skoro mi i přijde, že trafo trochu hraje s hudbou. Asi až budu dělat skříň tak modul budu muset nějak zvukově izolovat, ať není slyšet ven. Nic lepšího se s tím asi dělat nedá že?

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

kde se koupí ten modul s tpa3251? potřebuju něco pro sub a tpa3116 je na to málo, i když je sub 4 ohmový a je to v zapojení PBTL.  -ostatně to je i ten tvůj modulek, jsou tam ty TPA3116 dva?
pokud ano a máš 4 ohm bedny, tak je ten 24V spínanej zdroj málo, prej to dokáže dát 100W do 2 ohmů...  i když mám v zesu cca 20G kondenzátor na špičky, tak ten zdoj dokážu shodit na nadproud i s jedním TPA 3116 jako BTL a připojenejma TM380. Ale už je to v té místnosti na protihlukový sluchátka smile

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Tak.... a teď budu za blbce, ale co, aspoň bude sranda big_smile přišlo mi, že toho "prostoru" je nějak moc i tam, kde být nemá, tak jsem zkusil mono stopy a i ty se zdály že hrajou "stereo", něco jako když si na zvukovce zapnete "3D zvuk" nebo podobné ptákoviny. Nakonec jsem zjistil, že na modulu jsou špatně značené výstupy, takže jedna bedna měla přehozené + za - a hrála opačně, než druhá. Což vytvořilo tenhle zajímavý "prostorový" dojem smile nikdy předtím jsem bedny špatně zapojené neměl, takže jsem do teď ani nevěděl, co to může způsobit, no je to dost zvláštní big_smile nicméně po správném zapojení je stále vjem sterea lepší, než u starého zesilovače, jen už to teď zní víc přirozeně.

Ještě musím zjistit, jestli jsou špatně značené výstupy, nebo vstupy, výstupy nejsou se vstupy nijak přímo spojeny (u D asi normálka), takže na to budu muset přijít jinak. Bzučení trafa taky zůstává big_smile

kaed: dával jsem tu odkaz, ale bohužel je ten prodej už zrušený a další neumím najít, takže asi se to nějakou dobu zase nebude dát koupit... jinak používat TPA3251 na sub je podle mě zbytečné, existuje dost i silnějších modulů s IRS2092S, jeden takový mi má brzo přijít, tak posoudím. Navíc jsou levnější. Ten modulek mám jako 2x50W, takže ten zdroj je k němu myslím dostatečný, mám to spíš na vyzkoušení a srovnání, pokud bych to chtěl provozovat jako finální řešení tak koupím ještě jeden modulek ať to mám 2x100W.

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

A časem, až něco naposloucháš, zjistíš jaká sračka to déčko je a jak rád se vrátíš ke klasice.....

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

primitivní "prostorový-čtyřkanálový" zvuk lze ze stereo zdroje vytvořit právě tak, že zadní dva reproduktory hrajou normálně signál jako přední - tedy stereo, ale do kříže proti předním a s přehozenou polaritou...  chvíli z toho člověk fakt má pocit obřího prostoru a obklopujícího zvuku... ale jen chvíli big_smile po chvíli to začne být spíš na obtíž, takže spíš jen taková blbinka na zaexperimentování.

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

pokud vím, tak ne přehozený fáze, ale ve  fázi, ale - pól obou zadních repro byl spojenej dohromady a pak na zem přes odpor, a tohle bylo tuším u TW44 , pseudokvadro.
a já bych ty D-čkový zesilovače zase tak nezatracoval, prostě je jiná doba...Dneska se dá koupit u TI sada IO na digitální zpracování zvuku od i2s vstupu až po konce a to vše komplet digitální, analogovej signál je až na výstupních svorkách, a předpokládám, že se toho prodávají milony kusů do všech možnejch AV receiverů...
Samozřejmě přijde mi divný připojovat gramofon k d-čkovýmu zesu, ale kupodivu se to nepokouše a hraje to taky.

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

DJ_Rix: možná máš pravdu, zas tolik toho naposlouchaného nemám smile pořádné ABčko jsem doma ještě neměl. Nebo co vlastně myslíš tou klasikou, analog obecně? Nebo tranďáky? Nebo snad elektronky? smile

Jak píše kaed, taky bych to nezatracoval, ostatně nejsou Déčka dnes nejvíce vyvíjené zesilovače? Já bych řekl, že asi jo, takže kvalita se u nich asi posouvá rychleji, jak u analogů. Taky jsem původně Déčko nechtěl (viz začátek vlákna), teď jsem překvapený, jak hezky to hraje. Sice by to chtělo ještě nějaké prověřené ABčko na srovnání, ale nemůžu chtít všechno hned big_smile

(upravil Jory 19. 2. 2017 23:41)

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

DJ_Rix: hele když už jsi tak načal ten návrat ke klasice, tak která klasika za podobnou cenu jako ten TPA3251 modul (tedy kolem 5000) by podle tebe hrála líp? Když jsem se tu rozhodoval, co koupit, tak moc návrhů nepřišlo. Ale jestli naznačuješ, že tranďák za padesát tisíc to déčko přehraje, tak o tom se asi nemá cenu hádat smile

Jinak našel jsem nový modul s tímhle čipem, nevypadá vůbec špatně, našel jsem i měření kde měl o něco lepší výsledky, než referenční modul od texasu. Tak kdyby to někoho zajímalo smile

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

pěknej modulek, ale na sub je to pro mě pořád jaksi moc peněz, já jsem se asi zblbnul z těch tpa3116, ale na i na 4 ohm sub je to prostě málo, a co teprve na 6 Ohm lab12...

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Tak dnes dorazil 500W modul k SW a dorazila i výhybka pro SW, tak jsem to nějak zdrátoval a vyzkoušel smile

http://jpeg.cz/images/2017/02/27/NtQfP.jpg

Hraje to dohromady všechno moc pěkně, ten modul k SW má teda pěknou sílu, ale co se týče kvality basu, tak moc rozdíl proti předchozímu zesilovači neslyším, ale ani jsem neměl moc šanci dlouho to poslouchat, protože docela rychle odešel jeden kond ve zdroji k tomu modulu big_smile


http://jpeg.cz/images/2017/02/27/SKl3o.jpg


Je to jeden z těch modrých. Snad bude stačit výměna, ale rozměr těch kondů neodpovídá jejich kapacitě (asi klasika), takže buď tam dám nové s menší kapacitou (vlastně stejnou, jakou měly tyhle fejky), nebo se tam pokusím nacpat větší.

Jen jeden důležitý dotaz - jestli se nepletu, tak to jsou filtrační kondy na výstupní napětí že? Říkám si, jestli by nebylo dobré k tomu zdroji dodělat ještě nějakou kondenzátorovou baterii? U klasických zdrojů vím, že čím víc filtrace, tím líp, ale u spínaných ještě nevím, vyplatí se to taky, nebo to nemá moc vliv? U některých zesilovačů jsem viděl slušnou baterii, u jiných jen pár jak tady. Pak bych asi na ten samotný modul dal menší kondy a dodělal k tomu teda nějakou baterii.

Ještě uvažuju, že preventivně vyměním úplně všechny kondy, co tam jsou. Mám měnit podle čísel, které jsou na nich psané, ikdyž jsou reálně menší, protože to jsou nějaké čínské šmejdy?

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Tohle má být 1kW zdroj? Nebo to jsou jenom takový písmenka?
Nějaký kondenzátory máš na desce koncovýho stupně, pokud nepotřebuješ aby to bylo nízký, tak bych měnil tam, je tam dost místa na výšku...
Pokud ti zdroj odešel po chvíli provozu a je to z ebay-aliexpresu, tak chtěj refund a nebo novej, nesmíme ty číňany z nás nechat dělat úplný blbce...
Možná by stálo za to sehnat nějaký reostaty ze školní laboratoře a otestovat ten zdroj v opravdové zátěži aspoň pár minut. Bez aktivního chlazení mu nedávám nejmenší šanci ani 300W po dobu 5 minut.
Hlavně o tom natočit video a dát na youtube, aby po celým světě osattní viděli co se prodává za shit. Už jenom to, že zdroj o nemalým výkonu nemá vůbec na sekundární straně tlumivky je dost síla, ty kondíky pak dostávají hroznou sadu impulsním proudem, a o kvalitě výstupního napětí se taky dá pochybovat...
Podle toho co vidím, tak odhaduju výkon zdroje na max 300W, pokud tam není ukrytá nějaká kosmická technologie smile
Nebyl by odkaz na tu výhybku pro subwoofer ? Zrovna bych potřeboval a  nic takovýho se mi nechce dělat

Re: Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Ten zdroj nedá 1kW bez chladenia, na 100% smile Inak tá veta o prúde do kondíkov, to nie je pravda, ak je to menič typu flyback tak tlmivkou je zároveň transformátor takže ten prúd je obmedzený. Ak pridávať ďalej filter tak určite L-C. Kondy meniť za parametrovo rovnaké.

Příspěvky [21 až 40 z 45]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač 2.1 k PC - NOVÁ VERZE

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£