Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

Dostal se mi do rukou tenhle subwoofer se zesilovačem. Jako repro k němu mám připojené bedny s  ARO9408 a šesti ARV161
Když jsem se ze zvědavosti podíval dovnitř protože jsem o něm nikde nic nenašel, vykoukly na mě dva nafouklé kondíky, po změření mají ale oba cca 8400uF (mají mít 10 000) Zajímalo by mě proč jsou takto nafouknuté a jestli jsou špatné.
Je to celé složené z 3 kusů toshib 2sc5200 a 2SA1943 takže by měl mít 3x100W, rád bych část pro subwoofer vyměnil za výkonnější, jakou nejjednodušší cestou jít?

http://www.jpeg.cz/images/2017/02/08/nlJFz.jpg

Re: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

Prodává to Conrad - je tam ke stažení i schéma zapojení.

Re: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

Jojo to vím že to Conrad prodával, jenže tohle už je starší kousek který nikde na webu nemá, takže jsem schéma nikde nenašel.
A já ani schéma moc nepotřebuju, spíš mě zajímaly ty kondíky a to, jestli mi někdo poradí jak ten kanál pro subwoofer zesílit.

Re: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

ake tam je napajacie napatie?

kedze su vsetky 3 kanaly napajane rovnakym zdrojom tam toho vela nenacarujes, jedine by si dvihol vykon subwooferu tak ze by si znizil zatazovaciu impedanciu reproduktoru subu a vymenil koncove tranzistory subwooferoveho koncaku napr. za MJL21195/96 tie by to snad zvladli, pomeraj ake je napatie zdroja.

Re: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

Neměřil jsem, ale je tam napsáno +33.9 a -33.9
Nejsem odborník na tyhle věci, ale zase nejsem uplně blbej a rád se v něčem pohrabu a opravím to big_smile Jinak co si myslíte o těch kondíkách? Já už je teda vyměnil za jiné, ale vzhledem k tomu že nové mají plus mínus stejnou kapacitu tak jsem ani nepoznal rozdíl ve zvuku...

Re: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

Těm kondíkům nic nebude. Ta nafouklá plastová kopulka tam bude možná už z výroby, obvykle když na ní zatlačíš je pod ní jen vzduchová bublina.
Takových jsem už  viděl spoustu a při měření byly jak kapacitou, tak ESR vždy v pohodě.

Výkon zesilovače je dán jeho napájecím zdrojem.
Máš tam trafo o výkonu cca 800W (spíš méně podle výstupního výkonu 400W RMS z manuálu).
Těch +/-34V je stejnosměrné výstupní napětí z usměrňovače, nebo je to napsané přímo na trafu jako střídavé napětí.

Když vezmu že je to z usměrňovače, tak z toho vypočítáš nějakých 100-120W do 4R zátěže. Můžeš to zvýšit můstkovým zapojením stávajícíh zesíků na 200-250W do 8R zátěže. Nebo postavit něco úplně nového 400W/4R zátěže. Jen už z toho nebude trojkanál, ale stereo, nebo dokonce mono.

Kdyby to bylo na trafu, tak máš 100W/8R a dá se pořídit 200W/4R nebo můstek 400W/8R.

Tak už stačí si jen najít schéma a postavit úplně nový zesík a z tohohle využít jen zdroj.

Re: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

Jo máš pravdu je na tom kondíku jen asi vzduchová bublina, ale když už jsem je měl doma tak jsem je vyměnil. Stejně už mají 8 let za sebou a vzhledem k tomu jak to hřeje když to nějakou dobu běží na poloviční výkon tak se divím že to ještě funguje.
Mám tam připojené ty ARO9408 který mají 100W do 8ohmu, ale ten subwoofer nevím co je zač a na měniči není ani čínský znak smile
Každopádně 100W je málo jak na měnič tak na zesilovač pro ten kanál proto bych to chtěl vyřešit nějakým upgradem. Napadlo mě koupit si levný 200W třídy D, prodávají se na ebay za pár stovek, jsou malé a vešel by se tam. Případně rovnou nějaký 2.1 třídy D ale to jsem zatím nenašel nic ve vyšších výkonech.
Sice to mám jen na doma a pro domácí ozvučení je to až až jak výkonem tak velikostí tak občas to vezmu ven na nějakou domácí akci a tam se hodí nemuset řešit že se to moc hřeje nebo to máš šílenou spotřebu.
Na postavení nového zesilovače nemám, troufnu si maximálně na úpravu nebo výměnu součástek.
Takže asi vyzkouším jak to bude hrát s nějakým tím zesíkem třídy D z číny, našel jsem 2x50 +160W a stojí asi 200Kč

Re: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

tie Dcka z ebayu maju velmi optimisticky udavane vykony, vacsinou sa jedna o spickove, nie RMS. Zalezi tiez co za modul to je, je ich vela druhov. Ale pamataj ze plati jedno zasadne pravidlo a to "za malo penazi malo muziky." a v muzikantskom svete to sakramentsky plati.

Dalej nemozes od takmer ziadneho klasickeho subwooferu cakat ze bude stihat pri rovnakom vykone za ARO co ma citlivost 100dB. To je nerealne.

(upravil placek.milan 9. 2. 2017 0:53)

Re: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

Ono to hraje víc než dobře na větší pokoj to je až až výkonu. Objednal jsem si schválně pár těch hotových déček z číny.
Koukal jsem na datasheety a uplně nejlepší by bylo kdybych našel někoho kdo by mi postavil 2x100W plus 1x300W třídy D. Ale to potom vyjde cenově taky asi uplně někde jinde.
Ty ARO hrají skvěle, i bez toho subwooferu hraly dobře, ale basy zahrály až když jsem dal na equalizeru korekce od 40hz do 80hz na maximum co to šlo, ted naopak se flákají protože basy vůbec nehrají což je taky škoda ale tak daleko už znalosti nesahají abych věděl co změnit aby ty 2 kanály hrály i níž.

Jestli jsem to pochopil správně tak ty MJL21195 a 96 stačí vyměnit místo těch stávajících a není třeba nic dalšího měnit? Omlouvám se vím že pro někoho to je hloupý dotaz, ale nikdo neumí vše.

Re: Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

neviem co to je za koncak ale tak na 80% by to fungovat s tymi MJL mohlo aj s dvojnasobnym vykonom do polovicnej zataze, ale museli by byt dobre chladene, ako vravim zalezi podla napajacieho napatia ktore ma zdroj.... a tiez co to je za koncak, ale tie tranzistory su pomalsie ako tie toshiby takze predpokladam ze problem by byt nemal, zalezi aj ci to ma nejaku prudovu ochranu a tu by trebalo pripadne tiez poupravt ale to je strielanie na slepo bez schemy....

(ale tie tranzistory su dost silne a aj jeden par je schopny neuveritelnych veci.)

ze ti tie ARO hraju dobre a nahlas je jasne, ja sa ti snazim vysvetlit ze ked tym ARO nakrmis 100W tak ak ma tvoj subwoofer reprak co by mal citlivost v nizkych frekvenciach dajme tomu hoci aj 96dB co je uz profi repro, tak by si mu musel nalozit tak 1000W aby stacil k tym ARO... jednoduchsie mozno bude len doladit uroven signalu pre satelity a subwoofer a vyvazit tu zostavu aby hrala dobre.

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Subwoofer mpa M.I.L.L.Y. MK II oprava

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£