Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Radost pohledět, uplně jsi mě nadchnul něco tvořit...

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

pzwak inak ak porovnas zvuk tohto PP s vystupakom a nejake OTLko co hra krajsie? resp. ma to nejaky specificky charakter alebo cim by si to charakterizoval oproti OTL? ma to menej ciste vysky? alebo naopak je to "muzikalnejsie"?

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

willi- tohle je hodně subjektivní, porovnávali jsme to s Markovým OTL, byl u toho i Hranatybraska. Osobně nemám rád NFB a nehoním se za setinami procent THD, takže mě se víc líbí zvuk s výstupákem, ale každá liška chválí svůj ocas, Marek s hranatymbraskou mají možná úplně odlišný názor smile Neřekl bych, že VT hraje líp nebo hůř než OTL, spíš že hraje jinak. A ještě je i trochu rozdíl mezi PP a SE, ale to možná i díky tomu, že v SE jsem použil triody a v PP tetrody. Při měření THD vyšlo díky globální NFB nejlíp Markovo OTL, pak toto PP a nejhůř SE, ale vše ještě v únosné míře pod 0.1%.
U VT je výhoda, že se dá udělat víc výstupních vinutí pro různé impedance a tím líp přizpůsobit ke sluchátkům, navíc tam není kýbl na výstupu, sluchátka jsou galvanicky oddělená a není potřeba žádná ochrana. Nevýhodou je složitější výroba VT, OTL se dá udělat na prkně za odpoledne.
Osobně mi nejvíc sedí tohle PP, ale jeden známý, který sbírá Sennheisery a má jich více než deset různých modelů, zase upřednostnil SE, co jsem mu nakonec dělal - tvrdí, že má hezčí středy a pevnější basy. Podle mě je to ale dané i tím, co kdo poslouchá a na čem (já mám jen dvoje Sennheisery HD590 a HD250 Linear II), takže je to asi věcí osobních priorit.

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Motivoval si ma k tomu ze som vykopal svoje stare navrhy a spacham cosi podobne, ale trochu inak zapojene a so spatnou vazbou, som velmi zvedavy co spravia take male vystupaciky na sluchadlach...

Mimochodom tie dvojite pentody co si pouzil su velmi zaujimave, ani som netusil ze nejake taketo elektronky vobec existuju. Tie koncove mas ako nabiasovane? ide to v AB ci mas to v Acku na plny prud kolko daju alebo ako si to nastavil? pozeram ze kedze si pouzil zapojenie "long tailed pair" so spolocnou katodou (co sa pre tie pentody aj celkom hodi a asi aj aby si nemal kondenzator a mal priamu DC vazbu co je sikovne vymyslene) tak si vybalancoval nesymetriu priamo v trafe ze jeden primar ma viac zavitov ako druhy, to si nejako odhadom dopasoval kolko viac bude priblizne potrebne alebo si to presne pocital, alebo to tak mas z ineho dovodu?

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

U takto malých VT (plocha sloupku cca 1.5-2 cm2) je trochu problém s kompromisním návrhem vinutí tak, aby byla dostatečná primární indukčnost, vinutí se vešlo do kostry a nemělo příliš velký DC odpor. Čím tenší a kvalitnější plechy, tím lépe.
Jen pro úplnost, QQE03/12 nejsou pentody, ale svazkové tetrody, a navíc bohužel nemají vyvedené odděleně G2, takže nelze použít ultralineár. Prac. bod je volený v A, ale není potřeba je honit na max. povolený anodový proud, přece jen se jedná o výst. výkon v řádu stovek mW.
Ano, nesymetrie long tailed pair je balancovaná přímo ve výstupní trafu rozdílným počtem primárních závitů a taky způsobem vinutí (pořadím sekcí). Počítal jsem to tak, aby souhlasil poměr impedance se započítáním stejnosměrné složky odporu vinutí, takže pokud to má být přesné, je třeba zohlednit i konkrétní provedení VT.

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

S tou imbalanci si to vymyslel sikovne priamo v trafe to by mi nenapadlo, parada....

A ano mas pravdu, vmestit tolko drotu s rozumnymi parametrami na tak malicke trafko je velky problem, musel som robit kompromisy. Prvykrat som robil trafka bez kompromisov a su nezmyselne velke (jadro 4cm^2). Ked som vcera pocital nove male trafka, nakoniec aby som dosiahol cim mensie jadro tak som dal spodnu fr pri navrhu az 40Hz, co ale na moj pripad nevadi, lebo to zatiahnem spatnou vazbou a ta to zachrani. Podla vypoctov by saturacia jadra mala nastat pri 25Hz ale to je na vykon 1W, takze pre sluchatka ktore pojdu na maximalne par stovak mW to bude az az... Raa som navrhol zase 20k a Rz s odbockami 0-32-250-600 tak uvidim ako to dopadne a ako to bude hrat teraz som dal jadro 1,6x1,6cm orientovane EI plechy.

Primar mi vysiel drotom 0,08mm (pre 1W/20k s hustotou prudu 1,5A) to by malo zvladnut nejakych 7,5mA v spickach 15mA, to pre bezne male triody bude akurat.


Este mi napada, skusal si merat VF pomery tych tvojich malickych transformatorcekov? bolo by zaujimave ako sa spravaju lebo u takych malickych trafiek to niekedy dokaze ist pekne vysoko (20-30k) bez akychkolvek problemov.

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Ty trafa co jsou na foto ve vlákně - jádro M bez mezery, sloupek 1,7cm2 jsem měřil s nominální zátěží podle sluchátek a jedou do 35kHz s poklesem 1dB, pak už to padá rychleji. Příjemný je i spodní konec - od 10Hz bez znatelného úbytku, na 5Hz cca 1dB.
Drát 0.08 mm je už docela vlásek smile Proudově to půjde, jen nezapomeň na vlastní odpor mědi, u Raa 20k i když jsi dal spodní hranici 40Hz (pro -3dB?), tak těch závitů na primární straně bude požehnaně a při té tloušťce drátu nebude dc odpor zrovna malý. Ale s tím asi počítáš.

Web

(upravil Wili 19. 1. 2017 12:04)

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Ano 0,08 navijat doma sa snad ani neda, uz 0,15 co si navijal ty je riadny masaker, ja to dam do navijarny. Co sa tyka poctu zavitov a strat to mas pravdu pre Raa mi vyslo priblizne 2900z (pre 20Hz mi vychadzalo az 4000 to uz by sa nevoslo na kostricku), straty "m" mi vysli 5,5% co je samozrejme vykompenzovane na sekundarnej strane. No uvidime aky bude vysledok, potom to sem hodim na forum...

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

smile odhadl jsem 3000 závitů jen tak od boku smile odpor mědi mi odhadem vychází cca 1k ohm. Jinak 0.08 je v pohodě, když jsem si vinul step-up trafa pro MC přenosku, vinul jsem cca 4000 závitů 0.06 ručně smile (práce na jedno odpoledne)

Web

(upravil ondra Ch 23. 1. 2017 18:32)

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

A na jaké jádro jsi to zvyšovací trafo pro MC přenosku navinul?

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

M30 plechy tloušťka 0.1mm, sloupek 7x7mm, materiál Permalloy

Web

(upravil pzwak 4. 2. 2017 21:48)

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Tak jsem se zase pohnul kousek kupředu, sada součástek, dps a trafa jsou pohromadě, ještě dopsat dokumentaci, zabalit a poslat... Vláďo, můžeš se pomalu začít těšit... smile
vlastní zesilovač + ovládání (dvě sady lamp, jedna je rezervní)
http://www.pzwak.eu/tubes/_IGP9911.jpg
napájecí zdroj
http://www.pzwak.eu/tubes/_IGP9907.jpg

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Petře je to nádhera!