Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Autohifi » Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 24]

Téma: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Dobré odpoledne, jdu poprosit o korekci mé úvahy.
Mám v autě 4-kanálový zesilovač, který napájí přední výškové a středobasové reproduktory. Co výstup zesilovače to jeden reproduktor, výhybku dělá rádio. Zesilovač má vlastní šum, který je v autě slabě slyšet z výškových reproduktorů (opravdu slabě, ale já se narodil jako netopýr). Ze středobasů to kvůli jejich umístění a ruchu v autě slyšet není. A jelikož výškové reproduktory proti středobasům v rádiu o plus-minus 4dB tlumím napadlo mě, že bych to přestal dělat v rádiu a před reproduktory vložil odporový dělič. Ten by mi udělal útlum co potřebuji a jako bonus by mě těmi 4dB zbavil šumu ze zesilovače.
Dává to smysl?

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Jo, takhle to můžeš udělat. Dokonce by stačil jen jeden sériový rezistor, místo děliče.

(upravil Jory 4. 2. 2017 14:15)

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

V čem je vlastně lepší dělič místo jednoho odporu, pro zachování celkové impedance?

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Přesně tak, děličem se dá dosáhnout stejné impedance repro, pokud máš k němu nějakou sofistikovanější výhybku, je lepší dělič, pokud jen kondík až tak to nevadí.

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Celkovou impedanci vem v tomto případě čert, ale co se tak asi stane, když dáme do série odpor dost velké hodnoty a reproduktor, u kterého se v pracovní oblasti mění impedance třeba od 6 do 25 ohmů?

Web

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Vložením odporu mnohonásobně zhorší pracně konstruktérem nahoněný DF zesilovače a přijde tak o hutné, přesné a rychlé výšky a místo jásavých činelů dostane plácání hov..ehm. šustění papírem o stan.

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Pokud by to bylo tak špatné, tak pak by to mělo být slyšitelné i mezi 4 a 8 ohmovým reproduktorem ne? A jak se to potom chová, když dáváš velký odpor kvůli výstupu na sluchátka?

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Crifodo to jako fakt ? Mluvit o DF u výškáče ? Tomáši a jak moc velký vliv bude mít 1R5 do série ? smile
Ale ok, tak ať použije dělič. Rozdíl ve zvuku vs seriový odpor ale bude zcela nula nula prd.

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Ty vole, práve zažívam veľmi silné Déjà vu

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Hmm, tak jak tedy? Abych konkretizoval situaci, stejnosměrný odpor výškáčů je 2,4 Ohmů, což mi moc nesedí na výrobcem uváděnou impedanci 2 Ohmy. Jedná se o 10.9t ze sady 65.9cs (Infinity Kappa).

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Bože tos měl říct hned že tam máš infinity kappa 65.9 . Ty sis to neinstaloval sám ? Protože kdyby jo, věděl bys asi, že na originál výhybkách je přepínač -6dB pro výškáče.

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

A co to má společného s mým dotazem?

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Chceš ty výšky ztlumit nebo ne ? Máš tam kappy s originál výbykou nebo ne ? Pokud na oboje odpověď zní ano, tak stačí zmáčknout na výhybce přepínač a výšky budou hrát -6dB.

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Budu citovat sám sebe v prvním příspěvku, ale snad se to smí smile
"Mám v autě 4-kanálový zesilovač, který napájí přední výškové a středobasové reproduktory. Co výstup zesilovače to jeden reproduktor, výhybku dělá rádio."

(upravil DJ_Rix 8. 2. 2017 21:02)

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

To nemas pred temi vyskaci ani kondik ? To se nedivim ze to sumi jako prase sad Dej tam ten delic a bude to.

Tady si spocitej jaky rezistory koupit:

http://www.sengpielaudio.com/calculator-Lpad.htm

Dokonce se koukam ze na ten seriovy utlum jsem to trefil z hlavy skoro dobre na tech 1R5 big_smile

(upravil Rosak 8. 2. 2017 21:27)

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Zdá se, že se vyznám ještě méně, než jsem si myslel smile Jak mi kondenzátor před výškáčem eliminuje šum zesilovače?
A co ten SS odpor vs impedance? Měl jsem za to, že SS odpor u reproduktorů je vždycky menší, než impedance. A u tohohle mi to trochu kulhá a tím pádem by se hodil spíš výpočet právě ze SS odporu, pokud to vůbec lze. Nebo je to jinak?

Jinak takhle vypadá originální výhybka.

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Čím jsi měřil ten odpor, nějakým multimetrem? Možná teď plácnu blbost, ale neposílá multimetr skrz odpor napětí o nějaké frekvenci? Odpor cívky je frekvenčně závislý, takže pak by se dalo pochopit že měříš něco jiného. Určitě tu na foru o měření odporu cívek bude něco napsáno, ale nechce se mi hledat big_smile

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Jo, je to multimetr. A jelikož mi to u těch Kappa nesedělo, zkusil jsem pár dalších reproduktorů u nichž impedanci znám a tam byl vždy SS odpor o +- 20% nižší. Takže podezřívám výrobce, že v datasheetu kecá a impedance bude vyšší, než uvádí.

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Nevím podle čeho to výrobci určují, ale nejsou výjimkou repra (zvlášť basové), které mají 6 nebo 8 ohmů nominální impedanci, a přitom jim při určitých frekvencích klesá odpor třeba i ke třem ohmům. Takže na nominál bych moc nehleděl, spíš bych to navrhoval podle odporu cívky, který by mohl výrobce uvádět.

Re: Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

A mohu tedy ještě poprosit o funkční vzorec (nebo aplikaci), který umí útlum z Re vypočítat?

Příspěvky [1 až 20 z 24]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Autohifi » Tlumení výškových repro vs šum zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£