Téma: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Dobrý den.
Obracím se zde na tuto komunitu s prosbou.
Ohledně zemnění v zesilovači. Vím, že zde bylo napsáno hodně o této problematice, ale nenašel jsem uspokojivou odpověď.
Co všechno zemnit?(připojit na PE vodič)
-bednu
-střed trafa
Zesilovač bude připojen k PC, které je již zemněné.
Byl již provizorně oživen, ale šum byl při zapojeném vstupu a stažené hlasitosti dosti slyšitelný.
Při odpojování JACKu z PC a odpojené zemi ze středu trafa mi vylít šváb do Si nebe.
Jak by měl vypadat zdroj k takovému zesilovači?

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Šum zrovna dvakrát nesouvisí se zeměním na PE. Asi si myslel brum?

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Šumu/Brum pro mně je to skoro to samí...
Brum tam bude, ale šum taktéž.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

A pojem a průjem je pro tebe taky to samý?  smile)
Zvukovky na obyč základních deskách šumí jak moře, a brum vzniká obvykle indukcí elmg pole do zemní smyčky.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Při odpojování JACKu z PC a odpojené zemi ze středu trafa mi vylít šváb do Si nebe.

Když byl připojen JACJK a odpojená zem od středu vinutí tak to byl šum né??
Jediné zemnění bylo přes JACKA.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

zkus si sám ujasnit, co si představuješ pod pojmem šum
a jestli se to aspoť rochu blíží tomuto.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0um
Brum je rušivý signál o kmitočtu sítě, příp jeho násobků.
O tom jak zemnit a propojovat audio už toho snad bylo napsáno dost, tak zkus to tlačítko hledat, jako nápověda jsou hesla zemní smyčka, brum, vícenásobné uzemnění...
Až bude trochu jasný o čem je řeč, můžeš zkusit řešit další věci. Jo a můžeš poslat třeba nějaký schéma jak to máš zapojený, stačí náčrtek v malování, technici obvykle používají raděj grafický znázornění než milion keců, to bych nechal politikům smile

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

https://s28.postimg.cc/v65ifqiul/Bez_n_zvu_3.gif
Neumělecky stvořené blokové schéma.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

jak myslíš odpojenou tu zem ze středu trafa, to jako myslíš, žes neměl zapojenej ten drát co máš označenej jako GND, tj střed trafa na gnd modulů? Jestli jo, tak to se nedivím, že došlo k odpaření křemíku. Jinak takhle to vypadá ok, pokud je zesilovač v kovové skříni, tak na tu se připojí PE z přívodního kabelu (bezpečnostní trafo zkoušený na 4kV asi nemáš) a už nic jinýho, někdy se připojuje na obal GND přes odpor a malej kondenzátor.

(upravil PavelTl 2. 2. 2017 9:20)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Jen se blbě zeptám, to GND z trafa předpokládám není do můstku zavedeno, ale máš je zavedeno k filtraci?
Trafo máš symetrické, můstek jen jeden, ale filtrace by taky měla být symetrická. Takže ten středový vodič z trafa by měl končit ve filtraci (to je na něm ještě AC nabíjení kondenzátorů) a z filtrace by měla vycházet GND ideálně z jednoho místa, tedy ne někde rozdělená, ale jeden drát do horního modulu a druhý do spodního.
Můžeš taky zkusit mezi GND vstupu a modulu zapojit 10R odpor, jestli se to na brumu projeví.

Jinak šum je šumění , s tím nic bohužel nic neuděláš. Brum je brumění a to se indukuje z magnetických polí do zemních smyšek, s tím se dá pohrát.

Edit: Já PE s GND nespojuju a nikdy jsem s tím neměl problémy.

(upravil jik 2. 2. 2017 10:45)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

K šumu (brumu ne):

Na vstupu zesilovače doufám máš  potenciometr (přestože v blokovém schématu není). Zvukovka nastavená na třeba 75% nebo tak nějak a hlasitost regulovat potenciometrem před zesilovačem.
Jako - vstup zesilovače připojený přímo na PC a regulace hlasitosti zvukovkou není dobré řešení - z důvodu právě toho šumu a i z důvodů jiných.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

https://s27.postimg.cc/ezn64oi5v/Bez_n_zvu_3.gif

jak myslíš odpojenou tu zem ze středu trafa, to jako myslíš, žes neměl zapojenej ten drát co máš označenej jako GND, tj střed trafa na gnd modulů?

Odpojená zem-myslím PE vodič odpojený od středu trafa

Jen se blbě zeptám, to GND z trafa předpokládám není do můstku zavedeno, ale máš je zavedeno k filtraci?
Trafo máš symetrické, můstek jen jeden, ale filtrace by taky měla být symetrická. Takže ten středový vodič z trafa by měl končit ve filtraci (to je na něm ještě AC nabíjení kondenzátorů) a z filtrace by měla vycházet GND ideálně z jednoho místa, tedy ne někde rozdělená, ale jeden drát do horního modulu a druhý do spodního.

Střed vede do filtrace a vychází z něj shodné dvojice kondíků na obě strany tj. k plusu a mínusu z usměrňovače(klasický graetz).Zem je do hvězdy.

Edit: Já PE s GND nespojuju a nikdy jsem s tím neměl problémy.

Takže, když připojím zapnutý zes k PC tak doje ke srovná potenciálů ZES-PC.

(upravil matcm 2. 2. 2017 20:46)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Já mám k tomu modulu tento napájecí zdroj


https://www.gme.cz/stavebnice-ezk-nzd6a … ky-50v-6-a
symetrický ± 50V / 6 A
Dopravné z centrálního skladu na výdejnu 30.09 Kč
Cena celkem     183.14 Kč
   
Funguje v pohodě.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

https://s16.postimg.cc/927pkztyt/20170312_212106_1.jpg

Dílo téměř dokonáno jest.
2x konec od TIPA - chladiče z procesorů
Chybí vstupní konektor a ochrana repra-poprosil bych znalé o nějaké návrhy.
Je to moje prvotina.
Ladakoz. rofl

(upravil zdenek00 13. 3. 2017 8:43)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Já jen k těch chladičům - ty s žebrováním umístěným vodorovně mají podstatně nižší chladicí účinek, proudění vzduchu kolem žeber je minimální, prakticky žádné. Takhle se nikdy nedávají. A i ty svislé se mně zdají, že na přirozené proudění mají malé mezery mezi žebry, vypadá to, že byly určeny k provozu s ventilátorem (ale tímto si nejsem už tak jistý, neodhadnu, kolik jsou mezery v reálu). Na ty chladiče jsou vzorce pro výpočty, někde je mám, ale nechce se mi je hledat. Podle mně by (s odhadem výšky těch svislých chladičů) měla být volná mezera mezi žebry pro přirozené chlazení min. asi 6-8 mm, jinak jimi nebude vzduch proudit.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Myslím že 4mm medzi rebrami je minimum, viem o ktorých vzorcoch hovoríš smile Tieto chladiče sú fakt určené na chladenie ventilátormi, avšak rozhodujúca tu bude ich teplota, ako autor vraví, je to jeho prvotina.

(upravil zdenek00 13. 3. 2017 10:41)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Nemůžu to zatím najít, ale ta mezera mezi žebry záleží na výšce chladiče a hloubce žeber, u 1cm výšky chladiče stačily myslím 3mm, u 100 mm to bylo už snad 8 mm, ale nevím to z hlavy přesně.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Je fakt, když na to koukám, že bych zem k reprákům řešil jinak - rovněž přímo od středu trafa, aby mi proud na přívodu země k plošákům OZ nerozhazoval zemní systém.

Jinak, když si vzpomenu na mé prvotiny, tak jsem raději zticha hmm a tudíž to oceňuji kladně. Chlazení vypadá velmi zodpovědně smile. Přitlačení TDA od druhé strany kovovou deskou (jestli to čtu správně) je podle mne správné řešení.

Vstup přes potenciometr 2 x 10 k log. (jak tu už chlapi radili), vstup zvenku k dráhám potenciometru jako 2 x Cinch, což je standard a propojovací kablíky jack3,5/2*cinch jsou běžnou spotřebkou. Ono všechna spojení přes 3,5 jack jsou háklivé a odcházejí.

Nezapomenout na to, že zvukovky při volume 100% obvykle hodně zkreslují, tam se to nastaví níže a potenciometrem se nastaví hlasitost podle momentální potřeby. A zase jen opakuji již předchozími rádci vyslovené, zlepší se tím odstup rušivých napětí při malé hlasitosti.

Ochrana repra - jsou nějaké moduly na www.ezk.cz, pokud mne pamět nemýlí. Je fakt, že při napájecím napětí +- 42 V je to racionální potřeba.

(upravil Ladakoz 13. 3. 2017 22:30)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Mockrát děkuji za slova chvály. Učiteli ze základky se taky líbí.

Nemůžu to zatím najít, ale ta mezera mezi žebry záleží na výšce chladiče a hloubce žeber, u 1cm výšky chladiče stačily myslím 3mm, u 100 mm to bylo už snad 8 mm, ale nevím to z hlavy přesně.

O chladiči vím, ale v devět v noci se blbě přemýšlí, zkusím je otočit.

Ke vstupu bude použit 6,3 Jack a poťák 25K/lin (nějak se nedařilo a deseti kila odcházela)
Poslední otázka.
Budou k tomuto zesu dobré reproduktory Pioneer TS-F1695 4 ohmy 100W max music power  30W nom. power

(upravil NO HITS 6. 9. 2017 9:28)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Trochu to oživím - ty repráky jsou do auta , na domácí poslech to moc vhodný není ale pokud jsem správně pochopil , je Ti něco okolo 14 let, když si vzpomenu co jsem používal já ... , každopádně mají 30W rms , takže bych ten zesilovač nehulil naplno , nebo je spálíš . a na vstupy použij CINCH konektory. jack jde při zapojování - vypojování do zkratu , má minimální kontaktní plochy a časem se ty kontakty ,,vyhnou,, a pak to dělá bordel wink

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Měl bych prosím dotaz k TDA7293.

Pokud bych chtěl spojit dva tyto obvody pro zvýšení výkonu, je vhodnější paralelní nebo můstkové zapojení?

Reproduktor 8 ohm
Trafo 2x24VAC cca300W  (výstup zdroje +/-34VDC)