Téma: Vliv CTR u ptočlenu ve zpětné vazbě zdroje

Ahojte,
vím že CTR je proudový přenosový činitel optočlenu, tedy něco jako zesiovačí činitel u tranzistoru.
Ale nedokážu si představit jak se mi jeho změna projeví ve zpětné vazbě zdroje, tedy předpokládám ve spínacím režimu?

Konkrétní příklad a důvod proč se na to ptám:
Kolega mi donesl k opravě nabíječku telefonu, kde vyměnil oba tranzistory (spínací+nadproudovka) a stále nedával plných 5V. Našel jsem ještě probitý tranzistor u optočlenu, bohužel tu mám jen jiné.
Použit je asi nejběžnější 817C, tedy CTR=200-400. Je to sice FL817C, ale předpokládám že to bude klon.
Mám tu toshiby TPL521 s gradem BL, tedy CTR=200-600. Nebo TPL421 s gradem GR, tedy 100-300.
Je tam primitivní zpětná vazba, kde je místo napěťové reference použita jen zenerova dioda.

Co se změní při CTR = 50, nebo 300, případně 600?
A mohu tedy použít optočlen který mám, nebo mám raději pár dní počkat a objednat to co tam patří?
Předem díky za dobré rady.

(upravil kaed 30. 1. 2017 8:45)

Re: Vliv CTR u ptočlenu ve zpětné vazbě zdroje

ona by ta zpětná vazba měla být "trochu" lineární, ale je tam značný zisk regulační smyčky a regulace má obvykle dvě pásma zisku smyčky. Pokud bude mít optočlen řádově nižší CTR než ten původní, může se stát, že se zdroj "nezavře" a výstupní napětí vyroste nad všechny meze a dojde k destrukci, takže pozor na provoz bez zpětné vazby a bez zátěže při laborování (osobní zkušenost). A pokud bude CTR výrazně vyšší, může se reg. smyčka rozkmitat a "houpat napětí" ale to dělá každej druhej tenhle zdroj už z fabriky, někdy je to snad naschvál.
Pozor ještě na izolační napětí optočlenu, vzhledem k požadavkům norem na dvojitou izolaci by to měly být 4kV
Tyhle 5V zdroje běžně jedou od 48V DC na vstupu, a při napětí 220V jde zpětnou vazbou nastavit klidně i 9V na výstupu s jmenovitým výkonem. Stejně když potřebuju 15V a mám 12V zdroj, je nejvíc práce rozlousknout obal...
P.S. tohle neopravuju, ale házím do koše, 5V adaptérů je plnej svět, telefon umře, adaptér žije dál samostatným životem.

Re: Vliv CTR u ptočlenu ve zpětné vazbě zdroje

Při změně CTR se změní akorát poměr proudů LED a tranzistorem optočlenu, kupodivu a velmi překvapivě. Proud tranzistorem zůstane patrně stejný (je daný obvody na primární straně zdroje).
V závislosti na provedení zpětnovazebního regulátoru na straně sekundární se pak změnou CTR může i nepatrně změnit výstupní napětí.

A jelikož víme prd, jak je to udělaný, tak ti taky můžem prd povědět, co to udělá. Může to změnit napětí o 200mV,  může se taky stát naprosté ho*vno.

Re: Vliv CTR u ptočlenu ve zpětné vazbě zdroje

Podle konkrétních hodnot to nemusí udělat vůbec nic a nebo to taky může nefungovat. Tam kde optočlen s přenosem 1 lineárně reguluje, může optočlen s přenosem 6 dávno zavřít regulační smyčku. Záleží na konkrétních hodnotách v kolektoru a na průběhu střídy toho měniče. Nejspíš se nic moc nestane jak říká hazys, pár mV. Zenerka jako reference tady ničemu nevadí, už samotná závislost If na Uf fotodiody. Obvody baterie si stejně hlídají napětí.
Jde tu ale o jinou věc, ten optočlen má Uc max podle datashitu 80V a odešel nejspíš proto, že tam jsou čínský elyty v ***i a jak vyhnily, tak nefiltrujou a špičky ti prorazí novej optočlen zas.

Re: Vliv CTR u ptočlenu ve zpětné vazbě zdroje

Hazysi: Tak něco takového jsem víceméně předpokládal.
Oba optočleny mají IF=50mA, IC=50mA.  Otázka zněla jestli je důležité zda bude CTR v rozsahu 200 - 400, nebo 200 - 600. 
Jestli se výstupní napětí změní o pár setim mV se ukáže následně.

Crifodo: Původní optočlen měl UCE jen 35V a já místo něj dám 55V. Oba kondíky jsou kupodivu přeměřeny i na ESR a jsou vpořádku.
Optočlen upálil původní bambus uhnitím emitoru.

V principu tedy nic nebrání tomu to zkusit nahradit. Buď mi někam trochu ujede napětí a nebo taky ne. Co jsem měřil regulaci, tak spínla při 5,1V - uvidím jaké napětí nakonec poleze z tohohle zdroje.


Víceméně nejde o to zachránit levnou nabíječku, ale vítězství ducha nad hmotou. Je to jen legrace a něco se přiučit.

Re: Vliv CTR u ptočlenu ve zpětné vazbě zdroje

U některých zdrojů se při použití optronu s několikrát vyšším CTR objevila nestabilita.

Co se týče záměn v síťových zdrojích, velmi důležité je stejné nebo vyšší dovolené izolační napětí.

Web

Re: Vliv CTR u ptočlenu ve zpětné vazbě zdroje

Izolační napětí mají oba 5000V, takže je to vpohodě.
Zdroj už mi běží a na výstupu jsem naměřil 5,24V. To asi u levný číny není nic zvláštního. Uvidíme jak bude nabíjet telefon, zítra to kolegovi vrátím.

S proraženým optočlenem jsem se doposud nesetkal.

Sendy: A jakpak se ta nestabilita projevuje, předpokládám že výkyvy napětí. Nic takového jsem nezoroval.

(upravil Hazys 31. 1. 2017 0:48)

Re: Vliv CTR u ptočlenu ve zpětné vazbě zdroje

Zdroj skokově zatížíš nebo odlehčíš a jeho výstupní napětí udělá podkmit nebo překmit. A nebo se to taky komplet rozkmitá, ale to se mi jen změnou CTR optočlenu zdá spíš méně pravděpodobné. Ale rozhodně dobrý námět k ověření.