(upravil kudlibabka 26. 1. 2017 22:27)

Re: Fullrange. Který?

ja dolepil horny,poslechnu zitra...foto:
https://www.zonerama.com/buggeroff/Phot … 9/91855746

Re: Fullrange. Který?

dneska testuju,jsem z toho rozpacitej,zda se mi malo spodku,tak nevim jestli jsem to nepretlumil a nebo jesli je to tak OK...navic to postrada kouzlo otevrenych ozvucnic...ty moje soucasny OB podle Jarousova navrhu jsou jina liga...jednak spodek ale hlavne ta iluze prostoru...napsal jsem Deckertovi ohledne tlumeni te komory za reprakem,tak uvidim co napise...

Re: Fullrange. Který?

To máš moc hezký smile kde si necháváš řezat dřevo? Já poptával obyč mdfko s tím, že v bedně bude jen 1 díra pro repro, bedny budou bez zadní strany a nebudou ani složené a i tak to vyšlo na cca 3000Kč s poštou za 10ks desek 16 MDF .. což není úplně málo na testování apod.

Re: Fullrange. Který?

@kudlibabka psal jsi někde, že nemáš úplně ideální místnost, nemůže to být částečně tím, aspoň ten prostorovej dojem? Díky svojí směrový charkteristice by OB měly bejt o něco míň závislý na vlastnostech místnosti, ne? Jinak teda bednička moc pěkná, šikovný ručičky, to je vidět. Mě ještě čeká dlouhá cesta, než si troufnu pracovat s takhle luxusním materiálem wink

Už dlouho jako dočasná nouzovka - Alesis IO2 | Philips CD751 | Dual 510+Shure M75D --  Kenwood KA 8150 -- různé OB experimenty

Re: Fullrange. Který?

Diky za pochvalu,se drevem delam uz nekolik desetileti,tak uz jsem se neco naucil...v sousedni vesnici je obri velkosklad preklizky tak kupuju tam,obcas si tam dam narezat z tech ctvercu pruhy aby se to lip prevazelo...sam mam v dilne formatovku i pokosovku...na tech hornech se clovek na te pokosovce fakt vyradi...mistnost mam celkem OK...otevreny bedny potrebujou hlavne i prostor dozadu,mam je cca metr od zdi a posloucham v blizkem poli...horny hrajou celkem dobre ale OB mi prijdou ve vsech ohledech lepsi,spodek,prostor,velice sugestivni iluze ziveho hrani-pritomnosti muzikantu u mne v poslechovce...ty Alphardy budou potrebovat nejaky filtr...opet se mi potvrdilo,ze od dobre udelanych OB je vetsina jinych systemu krok zpet...jeste chci vyzkouset multicell horny,nebuduju je ale stavet,zajedu si k jednomu kamaradovi do Nemecka poslechnout,on je vyrabi,ceny ovsem nejsou moc lidove,aspon teda pro nasince...:
http://klughoerner.de/2015/en/welcome-t … oerner-de/

Re: Fullrange. Který?

Máš to krásný, pro překližku mám slabost smile, jakou používáš? Březovou?

Web

Re: Fullrange. Který?

dik...preklizka mne taky bavi...jo brezovou...svoje OB mam ale takovy sendvic z toho co po fotrovi zdedeny sklad dal...na povrchu vpredu i vzadu 4mm buk z roku razdva...

Re: Fullrange. Který?

Tohle je krasne vlakno. To se čte jedna báseň. Stavěl jsem nedavno near field monitory Fostex k PC a jsem z toho zvuku nadšenej.
http://www.teamaudio.fr/fr/kit-fostex-ff105wk.html

Mam doma malou mistnost na poslech cca 3x2,5 m a resim co tam. Problem je, ze bedny musi byt co nejmene hluboke a byt pripevnene na stene. Ma nekdo nejakou inspiraci pro me? Stavim zatim jen stavebnice...

(upravil Jarous 6. 2. 2017 8:57)

Re: Fullrange. Který?

Pak postav Cornu smile
http://www.spiral-horn.de/minispir.html
https://www.google.cz/search?q=cornu+sp … MQ_AUIBigB

Re: Fullrange. Který?

Zajímavé, ale opravdu gigantické.
Našel jsem tyto koaxy:
http://www.diysoundgroup.com/coaxial-speaker-kits.html
A zaujala mě možnost umístit je vysoko.

Díky úhlu jsou nasměrované dolů.
http://www.diysoundgroup.com/coaxial-sp … t-8lx.html

Re: Fullrange. Který?

Tak překližka na  Cheap Trick 269 s Monacor SP - 205 se mě už řeže, jsem na to hodně zvědavej, fázi repráky v kartonové krabici jsem přeskočil smile Budu referovat.

Web

(upravil divnypocit 9. 2. 2017 17:20)

Re: Fullrange. Který?

Já se budu stěhovat a nechci stavět bedny v bytě a pak to stěhovat do baráku takže já budu stavět až v létě, zatím hraju v něčem podobném. http://www.vinostyl.cz/produkt/obaly-na … %ADnos1660 překecal jsem souseda ať mi věnuje dvě překližkové bedýnky od vína smile Hraje to no zvuk mě ničím nesere, chybí basy ale ucho si zvyklo takže jsem tak nějak aktuálně spokojen. Basy chybí u některých pisniček a uněkterých jich je dost smile hlavně, že je ten zvuk takový jasný a dá se na tom poslouchat skoro vše.  Jinak co jsem koukal, bedýnek na víno apod, je celkem dost a na nějaké lowcost repro k pc to je celkem OK smile Desky na bedny mám nařezány ale dřevotřísku (chtěl jsem to levně) ale jak jsem psal, postavím to až na baráku, už totiž vidím při stěhování ty obité rohy a nebo protržené membrány smile Taková bedna se špatně balí.

Re: Fullrange. Který?

Ja uz mam narezano, sice prasacky, na laseru, ale mam.
Kurakum smrad takto rezane preklizky nevadi.
Obavam se, ze ten SP205 se bez korekce neobejde, ma li to byt HiFi, ale ma sanci, protoze je levny, na nejakou korekcni torturu.
Melo by to byt zhruba podobne, jako u projektu SP155x. http://www.dibirama.it/home-page/full-e … -wmax.html
http://www.dibirama.it/images/ingrandimenti/monacor_sp-155x/filtro_permian.JPG

Kdyby me nestvrdlo PU lepidlo, tak uz mam dnes na pul slepeno. Prisel sem na to ale pozde.

Zvuk tech repraku, je trochu "vintage", ja sem si pohral jen chvili na "ucho" a nastavil reflexni skrinku a nechal sem je hrat a hraji non stop, aby se zahoreli.
Co se tyce tech menicu SP205/8 maji dobrou citlivost, v podstate ku PC, ktere odola na sluchatkovem vystupu 8R pasivnim reprakum, je mozno, pri normalnim provozu, usetrit zesilovac.
Prakticky se stoho da postavit vtipny boombox, se zesilovacem PAM 8403, nebo 8406, ktery se da prepnout jako D i AB, napajeno jedinym 18650, nebo najit nejaky utahany BT reprak, vykuchat jej a pripojit to ku tomu. Moznosti sou nekonecne, citlivost ten reprak ma slusnou.
Tak jak ty repra hraji, takovou bednu si zaslouzi, melo by to vypadat tak nejak taky vintage.
Vkladam nadeje, do konstrukce RJ, mam pripraveno oboji reseni, jak z vnitrni prepazkou, tak venkovni, co se osvedci, dostane pak i nejaky nater a snad i nejaky pruzvucny hadr, aby to vypadalo nejak stylove.
Mozna korekci ani nebudu resit.

Re: Fullrange. Který?

Uplně jste mě
Nadchnuli. Já do toho snad taky půjdu.

(upravil wimshurst 22. 2. 2017 21:15)

Re: Fullrange. Který?

Abys nebyl sklamany, ma to opravdu jiny zvuk, jak sme si navykli z vicepasmovych soustav.
Je to smerove a jine.
Obzvlaste ten RJ enclosure, je zvlastni vec.

Pokud bych mohl nesmele doporucit, udelejte si diru 184, nikoliv 180, aby se dal pozdeji osadit treba SP200x
U tohoto menice, je prednes na spodnich kmitoctech lepsi, ale nema tak priznivou cenu.
Zas ty vysky mi prijdou nejak mene prokreslene u SP200x
SP205 je v podstate neco, jako levna verze vintage menicu, ktere se jiz nedelaji, nebo stoji takovy ranec, ze se nedaji normalne vyuzit.
Tak mi to nejak apon pripada.

Kuprikladu menice od monacoru SPM205/8 nebo SPM205/4 nebo SPM 165/8 sou high end nahrady starych teslackych vlozek, pozdeji TVM, ktere zneli uplne priserne.
Ale stale je to v podstate old school sound.

.........................................
Doplnuju, abych setril okno.

RJ enclosure, funguji.
Ale je to strasna vec. Puvodne sem se konejsil tim, ze to nemuze byt narocne, je to proste a jednoduche, neni tam prilis moc zaludnosti, ktere by me zaskocili. Proste poskladam, zalepim a bude hotovo. Prd velebnosti.
Vsechno je jinak.
A jeste neni konec, stale neni hotovo, je to stale v procesu objevovani a ladeni.
Pred tim, nez sem to zacal stavet na hotovo, sem to testoval, udelal sem si dekl a panel na repro v nekolika provedenich, na ruzne menice, abych mohl testovat i ruzne objemy skrini a ruzne nastaveni, pripadne vytlumeni, mohl nastavovat vzdalenost toho reflexniho otvoru a pripadne pracovat z vnitrni, nebo vnejsi prepazkou menice.
Faze experimentu, probehla relativne rychle. Nic sem nemeril, pouze na ucho si odposlechl, ale stale to nabylo ono. Cim vetsi byla bedna, tim to bylo vic divne, tak sem se musel uchylit ku nejakemu mereni, ale moc mi to nedalo, neni tam moc co merit. Je to jeden menic a jedna bedna. Pri vymene za SP200x, se vsechno zdalo byt uplne jine, zacali chybet vysky, jak je tak nejak obvykle a hloubky to melo divne, jako spatne naladena horna.
Zacal sem zmensovat objem bedny a najednou se to cele zaclo jevit uplne jinak.
Vratil sem se ku SP205/8 a kupodivu to zacalo hrat slusne. Ne vsak dobre. Skousel sem se vratit vzdy ku zakladni ozvucnci a porovnavat.
Nastali vsak dalsi problemy. Co sem opomenul a to zduraznuji, kdo se stim bude jednou hrat, je nepodcenovat bednu, jeji tlumeni a take cim to vytlumovat a jak to vytlumovat.
Dalsi dulzita vec je, ze predni deska na bedne, radoby ozvucnice, take nemuze byt netlumena, pokud je ta hlavni ozvucnice pred tou bednou z dirou. Ukotveni, po nastelovani vysky, musi byt opravdu pevne, nesmi delat nejake psi kusy a rezonance, nebo nedobre utazeni, se okamzite projevi, jako pazvuky, nebo drnceni.
Membrana menice, totiz jaksi z principu, rozkmitava pri nizkych kmitoctech nejen tu predni desku, ale prenasi se to pres ukotveni na tu bednu.
Jelikoz sem nepouzil MDF, ale preklizku, ktera ma relativne malou hmotnost, stane se stoho, pokud se to nevytlumi, jakysi resonator.
Drnci to pak na kazdem moznem a nemoznem miste. Zradny nakonec muze byt, jako se to i mne stalo, i privodni kabel, ktery se opiral o diru a take i magnet menice, kolem ktereho funel vzduch.
Zjistil sem take, ze molitan, neni uplne vhodny material, zejmena, pokud je stary, prd vytlumi a neda se prilepit.
Tuze sem premyslel, cim to vytlumit, aby to nedelalo bordel, dlouho vydrzelo, nepustili se mi do toho mole, dalo se to lepit, nebylo to ze skla, nebo mineralni vlny. Take abych to nemusel vrstvit, jako ridky a pak hustejsi podklad.
Vatelin by byl fajn, ale nemel sem ho.
Nakonec zvitezil v testech filtracni 1" fluval, nebo nevim, jak se tomu spravne nadava. Je to material, PES /polyester/ ktery je urcen do velkych deskovych filtru vzduchu, existuje to v metrazi, ma stloukany pevnejsi podklad, ale ridsi, jak geotextilie na kterem je chlupata vrstva vlaken, ktere se podobaji kozesine, nebo vlne. Kdyz se to ohyba, tak se ty vlakna rozestoupi a delaji varhanky.
Je to levne a lepsi sem nenasel. 1m2 stoji cca 3 eura.
Nakonec sem musel vystuzit tu bednu a po provedeni experimentu, zdali bude menic z prepazkou uvnitr, nebo venku, sem to definitivne uzavrel, obalil i kabel tim fluvalem zdvojil zadni i predni stenu a momentalne tvrdne polyuretanove lepidlo.

Jeden postreh, pokud se prepazka z reproduktorem umistni uvnitr skrine, tak to ma znacne "koaxialni" charakteristiku zvuku.
Zejmena nizke kmitocty a se zatlumuji akustickym skratem a nektere silne pasaze, maji pak tendenci, pro takovy "stekavy" charakter.
Vysky se take jeste vice koncentruji v uzkem smeru. Proste hluboka dira.. Vetsi plochou te desky a velikou bednou, by se to znacne zlepsilo, ponevac se dosahne vetsiho opozdeni, ale bude to strasna obluda. Uz ted se mi zda, ze je to nejak moc velke, ale mensi to byt take nemuze. Velikost desky z menicem sem volil tak, aby to fungovalo aspon trochu normalne. Mel sem puvodne v planu kruh, ale to byl spatny napad a strata materialu.
Pokud je ta deska z reproduktorem venku, ma to podle mne, daleko mekci a mene ostry charakter, porad je to vsak velmi smerove u vyssich kmitoctu. Nastavenim vzdalenosti desky z menicem od bedny z dirou, se meni hodne. Neni to vsak horn, ani TL, je to proste sobe vlastni system, ktery ma velmi zajimavy a charakteristicky zvuk. Neni to vsak ani papirove, ani huhlave, je to ciste a velmi prijemne na poslech. Jak sem jiz psal, citlivost tech menicu je vyborna, takze tomu na vybuzeni normalniho poslechu staci velmi malo. Pro prijemny a ne nejaky velmi hlasity poslech, dokonce postaci i zesilovac v mobilu, zejmena tech, ktere maji jeden jediny vykonnejsi NF PA, pro dva menice zabudovane uvnitr a pokud se pripoji sluchatka, tak tento PA, pracuje do vystupu konektoru. Kupr. Nokia N95 a pod.
http://img21.rajce.idnes.cz/d2101/13/13776/13776454_254a507d17f6ffdaa7f9d5c9d323e3d7/images/IMG10464.jpg?ver=0
http://wimshurst.rajce.idnes.cz/RJ_enclosure/

Re: Fullrange. Který?

http://wimshurst.rajce.idnes.cz/RJ_enclosure/
Tady je zbytek, co sem stihnul nafotit, kdyz sem to zrovna nemel chut rozstipat, nebo nakopnout.

Re: Fullrange. Který?

Dovolím si také přispět svou troškou to tohoto smysluplného vlákna. Nic z toho nejsou novinky, ale jsou často přecházeny.

Širokopásmo má vynikající podání prostoru díky tomu, že je to jeden reproduktor a zvuk jde z jednoho bodu. Neposunuje fázi signálu. Když použijete reproduktorovou výhybku jako například u dvou pásmových konstrukcí, dojde k posunutí fáze signálu. Ve výhybce jsou frekvenčně závislé pasivní součástky kondenzátory (posunuje napětí dozadu) a tlumivky (posunují napětí dopředu) - to je jeich fyzikální vlastnost. Nejvíce tedy V dělícím kmitočtu dochází k posunu fáze, tudíž membrána jednoho reproduktoru jde dopředu a druhého dozadu. u některých konstrukcí výhybek jdou membrány v dělícím kmitočtu přímo proti sobě. Akustické tlaky měničů se sčítají a do vašich uší dorazí něco zcela jiného než je budící signál.
Lidský sluch je nějcitlivější na fázový posun v oblasti cca 800Hz až 4kHz. Abychom této skvělé vlastnosti u širokopásma využili, lze k širokopásmu uplatnit dva přístupy.

1) malá bedna, širokopásmo v uzavžené ozvučnici + citlivý basák a výhybku, kde dělící kmitočet bude posazen na cca 300Hz nebo níž, aby nedocházelo k posunu fáze signálu v citlivé oblasti pro lidské ucho. Do série se širokopásmem doporučuji dát polypropylenový kondenzátor 100- 150 uF, aby nízké kmitočty zbytečně nežatěžovaly membránu širokopásma. Cívka membrány se bude držet ve svém ideálním magnetickém poli a dokáže tak lépe přenést celý signál od dělícího kmitočtu nahoru. Samotný kondenzátor má utlum cca 6dB na oktávu.

2) velká bedna = HORNOVÁ ozvučnice. To je dle mého názoru to nej, ale je to velké. Využívá se zde enerzie zadní strany membrány reproduktoru, kde je tato energie zesílena zvukovodem (spodní kmitočty) a doplňuje reproduktor, jak začíná ztrácet jeho přední ztrana membrány. Délka zvukovodu lze zhruba stanovit podle  1/4 rychlosti zvuku, tj. 345[m/s] / 4 / 40[Hz] = zhruba 2.15m dlouhý zvukovod pro dosažení 40 Hz. Ideální konstrukce je jednoduchá s co nejmenším počtem zatáček. Při každém odrazu zvukové vlny se ztrácí její energie. čím více je zvukovod složitý, čím více zatáček, tím méně energie se z něj dostane. Ideálně aby se zvukovod plynule rozšiřoval ve všech osách, což u DIY konstrukcí je problém.

Neberte to prosím jako PR článek, ale o radu těm, kdo si chtějí něco takového doma postavit. První komora se směrem od reproduktoru rozšiřuje ve všech osách, je v ní tlumení, aby ze zvukovodu nevycházely zbytky vyšších frekvencí a ná zesílené, zdvojené stěny kvůli nežádoucím vibracím. Zvuk putuje přímo nahoru do prvního kulatého oblouku a potom směrem dolu, kde se opět zvkukovod rozšiřuje ve všech osách. Na nízkých kmitočtech začne ztrácet přední membrána reproduktoru, a v tomto bodě je využívána energie zadní strany membrány jdoucí z ozvučnice.

http://www.rdacoustic.cz/wp-content/uploads/RDacoustic_Evolution_Wooden_Oak2_left.jpg

Kdo hledá malé, jednoduše postavitelné a dobře hrající řešení, doporučuji hranatou krabici ve tvaru kvádru 110-120 cm vysokou, reproduktor bude nahoře, v polovině jedna šikmá přepážka, která ozvučnici rozdělí na dvě směrem od reproduktoru rozšiřující se části. Od reproduktoru se bude zvukovod rozšiřovat směrem dolu v první komoře, dole se zvuk odrazí ode dna bedny a bude pokračovat přímo nahoru rozšiřujícím se zvukovodem. Po asi 20 minutovém pátrání mezi obrázky na internetu jsem nic takového nenašel, i když jsem tuto konstrukci někde viděl.

Měl by někdo zájem o takovouto stavebnici z překližky za cca 16 - 19 000 Kč včetně skvěle hrajícího upraveného FE206En?
7000,- (2x repro), 1000 (porty) a do 8 000 by se mohla vejít překližka obrobená na CNC včetně předvrtaných otvorů pro zkolíkování.


Rozhodně ne toto a podobné
http://telavox.web.fc2.com/speaker_box.html
https://cz.pinterest.com/pin/507217976763698736/

(zde se zvukovod zužuje místo toho aby se rozšiřoval smile )
https://cz.pinterest.com/pin/476114991837025259/

Re: Fullrange. Který?

Jenom dva dotazy...

1) jak se zesiluje energie zvukovodem?
2) "skvěle hrajícího upraveného FE206En" - existuje nějaké objektivní porovnání, že se jedná o tohle, a ne o laickou úpravou zfušovaný měnič?

Web

(upravil Jory 23. 2. 2017 12:16)

Re: Fullrange. Který?

1) tohle mě taky zajímá, zkusím si tipnout, tak to prosím neberte moc vážně a když tak mě opravte smile

Zvukovod omezuje úhel, do kterého zadní strana reproduktoru hraje, a každé zmenšení tohoto úhlu na polovinu znamená +3dB (poloviční prostor, dvojnásobná hlasitost/tlak), takže pokud je pro nás 180 stupňů (tedy volný prostor) třeba 0dB, tak 90st zvukovod bude +3dB, 45st bude +6dB a tak dál, takže pokud má ten zvukovod jen třeba 5 stupňů, může být zesílení opravdu velké (22,5st je +9dB, 11st je +12dB, 5,5st je +15dB, a 15dB zesílení na určité frekvenci je už docela dost....). Rozměry zvukovodu se pak navrhují hádám podle toho, jakou frekvenci chce člověk zesílit? Podobně jako u BR?

Re: Fullrange. Který?

Zvukovod přizpůsobuje impedanci, tudíž je lepší přenos energie do prostředí.