Téma: Actidamp s ADC CS5381

Ahoj.

Napadla mě taková kacířská myšlenka. Válí se mi doma v šuplíku několik CS5381. Tak jsem si říkal, že bych přecejen nakonec zkusil naprgat RIAA korekci v DSP a postavil převodník Gramofon->I2S.

Nenašel by se nějaký guru nebo analogový mág, který by mi poradil se zapojením vstupní části (mezi přenoskou a ADC)?
Nejsnažší bude hádám oprásknout Actidamp, ale nechám si poradit.

Dík!

(upravil mechanik 25. 1. 2017 14:14)

Re: Actidamp s ADC CS5381

Vôbec neviem k čomu je to dobré? V študio sa robí mastering digitálne takže prvá forma v ktorej sa signál dá získať je digital. Ked si kúpiš CD alebo stiahneš FLAC tak budeš mať o niekolko prevodov menej... Ten digital doma prevedieš na analog. Ked si kúpiš vinyl tak to je ten istý počiatočný digital prehnaný zase cez D/A prevodník a z neho urobený vinyl. Takže doma na rozdiel od CD/FLAC prehráš už rovno analog. Teda vlastne digitál sprznený zjavnými nevýhodami analogového záznamu na vinyl.

Ked tomu dobre rozumiem tak chceš zvuk przniť všetkými dostupnými formátmi či už analogovými alebo digitálnymi a to rovno niekolko krát. Počiatočný digital prevedení D/A prevodníkom na vinyl a potom doma A/D (kvôli DSP) a zase D/A (aby si to vedel prehrať).

Pardon ale nič horšie sa asi vymyslieť nedá. V signalovej ceste hromada obvodov. Všetko sa len zhorší. Bude z toho niekolko krát zmršená digitalna nahrávka D/A a A/D prevodníkmi a ešte nevýhody analogového záznamu z vinylu ako šum, nižšia dynamika, horší odstup kanalov a podobne.

Re: Actidamp s ADC CS5381

Ve všem co si napsal máš samozřejmě pravdu. Věc se má tak, že jsem si z Novýho Zélandu dovezl pár desek U2 / Dire Straits / Eagles z pozůstalosti nějakýho K.Bretta kterej žil a umřel v Coromandelu. Nějakej preamp bych stejně stavěl. Válí se mi tu hromada obvodů, kit s STM32F7 a s DSP jsem si ještě pořádně nehrál...

Asi bych na tom měl najít nějaký výhody...
Přesnější korekce. Automatický nastavení. Různé profily pro různé desky (různé korekční křivky). Odstranění praskání. A něco nového bych se naučil...

Re: Actidamp s ADC CS5381

Já si zase kupuju jenom starý desky, co byly mastrovaný analogově, z pásku, a užívám si to, že je celej řetězec analogovej (není, mám spínanej zdroj pro actidamp smile)
Pokud si chceš pohrát, proč ne, ale tohle bych řešil klasickým předzesilovačem pro přenosku a digitálním zpracováním v PC s nějakou externí zvukovkou, jistě to má univerzálnější využití. Honit se po co nejpřesnější riaa asi nemá význam, možná větší vliv má vstupní impedance předzesilovače, a vlastně kod ví, jak vypadala charakteristika zesilovače při nahrávání masteru?

(upravil Lukaso 25. 1. 2017 18:54)

Re: Actidamp s ADC CS5381

Podobnou myšlenku vstupu k ADC taky mám, už z části realizovanou. Na vstup bych použil zapojení principem podobné tomuto https://i.stack.imgur.com/KMtbI.png . Na to bych navázal anti-aliasing filtr s FDA (něco jako OPA1632), který by měl i funkci převodníku z nesymetrického signálu na symetrický, pak ADC.

Web

(upravil mechanik 25. 1. 2017 18:55)

Re: Actidamp s ADC CS5381

Tak ja by som postavil klasický RIAA. Ked sa chceš hrať s DSP tak skús SUB smile To ma napadlo už dávnejšie. Pôvodne som chcel sub s parametrickými EQ s nastavitelným Q a ziskom. Tak aby sa na základe hrubých meraní doma napríklad v REW dala doladiť frekvenčná charakteristika. Teda signál by si bral z reprobední alebo z dualneho výstup predzosilovača, analogvý. Použil by si A/D prevodník, DSP na EQ, potom D/A prevodník a napríklad aj nejake Dčko. Bolo by to prepracované a negatívny dopad na kvalitu by to pod 100Hz iste nemalo. Ale v stereu by som nechal signálovú cestu čo najkvalitnejšiu a najpriamejšiu. Inak všetky tie veci ktoré je dobre počuť ako napájanie, jitter a podobne budeš musieť riešiť viac krát a nikdy to nebude tak dobré ako ked to tam nemáš vôbec...

Re: Actidamp s ADC CS5381

Sub bych neměl kam dát. Bydlím na 9.5m^2 s gramofonem, klavírem, dvojlůžkem. big_smile

Re: Actidamp s ADC CS5381

Hmmmmm... zřejmě jedinou skutečnou výhodou tohoto řešení by mohla být možnost snadného přepínání mezi různými průběhy RIAA korekce. Odpadne hromada RC filtrů které by byly přepínané relátky. Jenže jak zjistíš podle které křivky je deska vylisovaná? Až na výjimky to na deskách nebývá napsané ani z jiných pramenů s jistotou dohledatelné. Tak budeš zkoušet přepínat až se ti to začne líbit?
Hmm.. To už bych radši vzal nějaký slušnější ekvalizer kterým si porovnám každou nahrávku včetně těch které při masteringu sprznili nesmyslnou ekvalizací (většina). Takže vlastně vše při starém smile

Re: Actidamp s ADC CS5381

V tomto případě je lepší sejmout nahrávku bězným mikrofonním předzesilovačem a RIAA charakteristiku udělat v PC (v digitálním studiu). Alespoň tak jsem to dělal, když jsem se s tím jednu dobu hrál.