Téma: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Zdravím,
potreboval by som poradiť s úpravou reproduktorov Magnat Monitor Supreme 202 ktoré mám cca pol roka. Chcel by som z nich dostať viac výšok, no neviem či sa pustiť cestou výmeny výškových reproduktorov alebo úpravou výhybiek. Priznám sa že som ešte nemal bedne otvorené a tak neviem či a aké výhybky tam sú a či tam náhodou nie je len kondenzátor (čo ale nepredpokladám s ohľadom na značku). Vedeli by ste mi v tom poradiť, prípadne kde reproduktory kúpiť?
Zo svojich mladých čias som mal veľmi dobré skúsenosťi s ARV 3604 od Tesly ale myslím že tie už sa nedajú zohnať a neviem aká náhrada by prichádzala do úvahy. V 80-tych rokoch to bola špička a používali sme to všetci čo sme doma stavali reprozostavy...
Za každú radu vopred ďakujem.
Roman.

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

není škoda to rozvrtávat? když už.... tak co spíš střčit před to ekvalizér namísto výměny výškáče a řešení nových vyhýbek (kde je navíc výsledek nejistý).

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

mokinko napsal:

...Magnat Monitor Supreme 202...nie je len kondenzátor (čo ale nepredpokladám s ohľadom na značku)

Za tie prachy tam môže byť kľudne len kondík.

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Neviem do akej miery by pomohol ekvalizer. Mám receiver Onkyo TX.8150 a ked som k nemu pripojil staré výhrané plastové SONY repráky z nejakej karaoke zostavy tak to hralo oveľa krajšie výšky. Dokonca aj malý výškový piezomenič s kondenzáorom používaný ako výškový reproduktor v passatoch a octaviach hral lepšie výšky ako samotne originálne magnáty. Preto som myslel že vymením výškové reproduktory alebo výhybky...

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Tak v tom případě bych tipoval, že na těch Magnatech (nebo na zesu) spíš bude něco špatně... že by to přehrálo piezzo se mi moc nezdá, ale nevím, ty Magnaty jsem nesylšel... takže nemožné to není, jen mi to nepřijde pravděpodobné. Ono celkově ... auto je tak akusticky odlišné prostředí od obýváku, že to ani moc srovnávat nelze.... A taky je pak potřeba rozlišovat mezi "více výšek" a "hezčí podání výšek"... na to samozřejmě EQ příliš nepomůže.

(upravil jamox 23. 1. 2017 23:20)

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

čo máš zdroj signalu?

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Zdroj signálu je receiver ONKYO TX-8150. Ťahám hudbu z Tune-In a stream zo sieťového disku, kde mám väčšinou nahrávky vo formáte FLAC alebo mp3.
Myslím si že tu problém nebude lebo ako som písal, staré vyhrané SONY plastové repráky od veže zahrajú krajšie a výraznejšie výšky ako tie magnáty. Samotný receiver asi bude mať (na svoju kategóriu) slušnú kvalitu výstupného zvuku a problém bude vo výškových reprákoch. Preto by som ich chcel vymeniť..

(upravil jamox 24. 1. 2017 16:43)

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

S tou výhybkou to až tak zlé nie je že by tam bol jeden kond, hľadaj inde chybu....http://s28.postimg.cc/obdp04qx9/MAGNAT_202.jpg

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Zkus repra připojit přes jiný zesilovač + jiný zdroj signálu. Pomůže ti to spolehlivěji lokalizovat problém... opravdu se mi nechce věřit že by to bylo až tak špatné samo o sobě. Může to být nějaká maličkost... zkus do toho vlézt (kouknout v jakym stavu jsou součástky vyhýbky, atd...).
Pokud přesto dojde na výměnu výškáče, určitě bych osobně nešel do Tesly... prakticky nic od TVM mě nikdy příliš nepřesvědčilo a dneska už se to bude i hůř shánět. Zkusil bych mrknout na Monacor... výběr výškáčů za slušný peníze u nich celkem je. Ono může omezit výběr už samo o sobě fyzické naroubování cizího výškáče do bedny (pokud tedy nechceš stavět novou)... nehledě na už zmíněnou nutnost odladění nové vyhýbky.

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Samo o sebe to nie je špatné, tie bedne som kupoval ako úplne nové z mall.cz na jeseň, nemajú teda ani štyri mesiace. Určite v nich nebude žiadna chyba,  len na môj vkus hrajú málo výšok a to je jediné čo som chcel vyriešiť. Aj tak ďakujem za odpoveď. Skusim ešte pozrieť nejaké repro  od Monacor či tam niečo nesadne miesto tých pôvodných..

(upravil zuki 24. 1. 2017 17:39)

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Kdyby to přecejenom byly poškozené výškáče, tak trochu  podobná je Vifa atd... (neznám průměr použité výšky).
DTX19 mám v 3P a hraje celkem OK...

Také by měly mít náhradní výškáče stejnou nebo vyšší citlivost než středobas (zatlumit se to dá odporem).

Kdybys rozkreslil sch vyhybky, tak možná ten odpor patří do výškové sekce a upravuje citlivost?!?.


-----
Ale jakmile do toho šahneš, tak by se to mělo znovu přeměřit a upravit vyhybka. A to vyžaduje určité znalosti a HW (mikrofon).
Takže asi začít od přeměření parametrů součástek a i repráků (aspoň skontrolovat DC odpor výšek - ale otázkou je jaká je správná hodnota - ? je pokusit se vyhledat použitý typ a jeho parametry).


průměr   94mm http://www.madisound.com/store/manuals/DX19TD05-04.pdf
průměr 104mm https://www.madisoundspeakerstore.com/v … e-tweeter/
             RV104  http://www.elektro-hofman.cz/cz-detail- … 0wrms.html

(upravil ondra.klofat 24. 1. 2017 17:38)

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Je teda pravda, že kdyby bylo něco špatně ve smyslu nějaké poruchy, šance že to budou dělat oba kanály stejně, je dost malá...  Vzhledem k omezené možnosti zjištění parametrů původních tweeterů může ale jejich výměna dost hraničit s metodou pokus - omyl. Protože jiný výškáč, nebude nutně znamenat lepší výškáč... resp. dosažení kýženého výsledku.

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Pokud by jen upravil předřadný odpor výšky z 2,7R na 1R, tak vyhybku moc nerozhodí a bude to hrát znatelně víc nahlas...

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Taky bych asi napřed zkusil zmenšit ten odpor, tedy pokud je to opravdu předřadný odpor pro snížení citlivosti a neslouží k něčemu jinému. Výhybku tím přece nerozladí, jen se zesílí pásmo odkud hraje výška, tedy tak od 3kHz nahoru? Jestli má možnost připojit to někde k PC tak si může na EQ vyzkoušet, jak by to asi hrálo.

(upravil zuki 24. 1. 2017 21:25)

Re: Magnat Monitor Supreme 202 prerábka

Jory napsal:

Taky bych asi napřed zkusil zmenšit ten odpor, tedy pokud je to opravdu předřadný odpor pro snížení citlivosti a neslouží k něčemu jinému...

To musí zjistit sám, k čemu je to odpor. Může to být také RC člen u středobasu. Já nejsem věštec smile