(upravil mechanik 15. 11. 2016 21:26)

Téma: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Neviete či je v CR alebo SR výrobca transformátorov typu R core? Potrebujem presnejšie pre sietové napätie 230V s výkonom do 50W. Prípadne aspon predajca alebo eshop kde by išli nejake značkové a dlhodobo dostupné objednať. Nemám záujem o krám z ebay alebo aliexpress ktorý ku mne pôjde cez free shipping pol roka a možno vôbec nedojde a ked dojde tak zistím že kvalita je mizerné a ked budem chcieť další o rok tak zistím že už to vôbec kúpiť nejde... Tiež žiadne eshopy z číny.

Skúsenosť mám s analogmetric.com kde predavajú samé FAKE tranzistory napriek originálom na fotkách a potom sa vyhovárajú a odpisujú na každý 5 mail. Na koniec ked im to človek vrátiť tak nepriznajú že sa balík vrátil a z nejakeho dôvodu pošta balík označný za nedoručený a človek čaká další mesiac na vybavenie reklamácie z pošty a k peniazom sa dostane až ked čínanovi vyfotí kopiu prefoteného lístku o prevzatí zasielky z jeho strany... Asi 6 mesačné natahovanie a suma okolo 130e. Platené pochopitelne predom. Pri jednom type som dokonca dostal TO92 s komplementárom TO-220.

(upravil wimshurst 15. 11. 2016 21:47)

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Kdysi v Bratislave, na Lachove ul. byl obchod, kde se prodavali nejenom tyto R trafa, obvykle meli skladem pro 11,5V na halogenove systemy osvetleni, nebo 24V, pro vytahy take prebirali zakazky na vyrobu.
Take KB shop na byvale Jakubovskeho ul. mel kontakt na vyrobce.
Sam mam jeste kotouce trafoplechu na ty ovijene trafa, ale mam jen rucni pripravek na svinovani plechu. Trafa dokazu jen vetsi, jak 2kW. nemam mensi navijeci formu, na navijeni dratu, jak na delku 200mm dle sire plechu.
Stejne tak navijecku na toroidy mam home made, pouze na prumer diry vetsi, jak 150mm
Pokud se nepletu, tak v Komarne to nekdo vyrabel ve velkem.
Vybral si si spatnou dobu, pred cca 10 lety, sem vedel o 3 lidech, kteri v BA, navijely a previjely vse mozne a take meli pripravky na navijeni R trafa.
Dnes dik ustupu svarovacich sroju, kde se to ponejvice pouzivalo a servisovalo, prechodem ku spinanym zdrojum, malo kdo se stim zabyva.
V dobe zasle slavy svarovacich stroju z byvale BEZ, zejmena po zaniku te fabriky, se mnoho lidi stimto zabyvalo. Ve valne vetsine, posledni svarovaci MIG, MAG, nebo MMA zdroje, pouzivaly prave tyto Rtrafa, jak 1f, tak 3f.
Pokud si na neco vzpomenu, nebo najdu kontakt, dam SS.

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

mechanik v CR take trafa navija napr. Tronic.

www.trafo.cz

(upravil mechanik 15. 11. 2016 23:09)

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

wimshurst, R core kvôli kapacite medzi vinutiami. Rád by som to raz skúsil na DAC. R core transformátory sa aj dnes hojne používajú v DACoch a často aj predzosilňovačoch. Bez regulácie hlasitosti nie je sranda dostať rušenie na takú úroveň aby v tom nikdy ani neluplo aj pri velkých spotrebičoch v tej istej zásuvke... Zaujímavé je že najviac bordelu urobí moja wellerka WSD50. Mám pocit že nie je vôbec ošetrená nejakym kondenzátorom na sietovej strane. Vypínač je kolebavý a za ním je klasické trafo. Prekvapivo potom najväčšia brána pre rušenie je S/PDIF vstup z PC. To by tak zaujímavé nebolo keby v PC nebol spínaný SEASONIC za 160e, Lynx L22 a na vstupe DACu potom oddelovacie trafo.

Wili, určite tronic robí aj R core? Od nich mám skúsenosti len s toroidmi.

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Já furt zjišťuju co je R-core, a ono je to C- jádro, tak to už jsem doma, kdysi jsem to těžil z "kalkulaček" Metra. Tam ale byla na každé straně polovina primáru i sekundáru, tohle je tuším kvůli menší kapacitní vazbě rozdělený primár na jedné a sekundár na druhé, je to tak?

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Pokud by šlo o C jádra, tak ty se dělají v ČR tady a dá se je tam objednat i v menším počtu, cena ovšem nebývá lidová. Pokud máš na mysli přesně R-core (jádro má průřez kruhu, případně stupňovité) tak je dělají taky, ale nevím jak je to s dostupností tak malých jader, jaké požaduješ. Zkus si projít katalog a třeba najdeš něco, co ti bude vyhovovat.

Web

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

A což takhle jádra unicore?

Web

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Ty nabízejí taky...

Web

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

mechanik, ano su znami toroidmi ale vyrabaju aj EI, R core aj unicore, skoro cokolvek co si vymyslis. Aj VF trafka atd. Byvam blizko od nich tak si tam po trafa chodim osobne. Videl som tam tie Rka nazivo a tiez sa pytal ci to robia a vraveli ze ano...

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Wili a víš co je to R-core ?

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

pokial viem tak toto je R:

http://jamestransformer.com/uploads/allimg/r-core-transformer.jpg

dokonca aj unicore uz som videl si predstav toto smile

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

primar aj sekundar su na kazdej bobine (plastovej cievke) rozdelene sumerne, ako priklad vynutia je 0-115V primar + 0-15V sekundar na lavej a to stejne na pravej strane coz da vyslednych 0-230V primar a 2x 0-15V sekundar , core je ovalneho tvaru ako na fotke od Wiliho
v EU neviem o ziadnom vyrobcovi ktory by mal bezne v ponuke R-core trafa, su vyrobcovia ktory vyrabaju C-core, jediny predajca na ktoreho som narazil je z Francie a to Selectronic ktory predava Shilchar trafa z Indie, vynutia su bezne tienene proti elektrostatike ale niesu tienene magneticky coz je asi jediny problem u R-core traf
Vsetky r-core trafa ktore som zatial kupil z ciny boli v dobrej kvalite a s priemernym dodacim terminom (2-3 tyzdne) takze by som sa toho nebal, tak isto by som sa nebal buducej dostupnosti
verim ze by to vo finale dokazal navinut ktorykolvek lokalny vyrobca, problem je s dostupnostou jadra r-core, kvuli par kusom do toho asi nikto nepojde
https://img.alicdn.com/imgextra/i1/1635316372/T26DB.Xz0aXXXXXXXX_!!1635316372.jpg

(upravil danhard 11. 1. 2017 12:33)

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Na R-core je speciální navíječka, jelikož se to navíjí přímo na dvoudílnou cívku, která se složí a navíječka jí otáčí na jádru.

Tronic to zajisté neumí, to jsou jen kecy.
Taktéž jsem se na to u Tronic  ptal, nejdřív mi říkal, že umí všechno a když jsem mu to vysvětlil, co vlastně R-core je a jestli mají jádra, bobiny a navíječku, tak z něj vypadlo že to nezná smile

Taktéž to není kvůli kapacitám, ale aby se dosáhlo nejlepších vlastností jádra, to je navinuté z orientovaného plechu bez vzduchové mezery.

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

tak tak...
dalsim problemom je vaha, rozmer a vo finale cena proti toroidu

(upravil mechanik 18. 1. 2017 18:04)

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Tak som našiel niečo zaujímavé, R core to nie je ale má to oddelené vinutia. Hlavne je to dostupné.   https://www.hammfg.com/electronics/tran … /power/229

"Low primary to secondary coupling, balanced windings, no electrostatic shield required and low EMF radiation due to semi-toroidal design."

Aký na to máte názor oproti R core?

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Ten hammond bude cosi medzi R a toroidom skor to pripomina klasicke UI, zasadny rozdiel bude ze tie plechy niesu vinute a maju medzeru takze to ma vyrazne nizsie sytenie jadra, tiez zalezi ci tie plechy su orientovane alebo obyc. potom este nizsie sytenie (ledva 0,9-1T). A naco vlastne chces to R-kove trafo? Lebo ak nepozadujes zvlastne vlastnosti toho jadra ako je extremne sytenie co ponuka napr. este vyssie unicore a pod. na specificke aplikacie tak ako sietove trafo v tom ziadny zasadny prinos nevidim, skor komplikaciu.

Ak chces cim nizsie rusenie tak si daj navinut audio toroid tieneny plechom a bandazou medzi primarom a sekundarom kt. ukostris, ten bude mat perfektne parametre a zaroven je lahko dostupny, ak ti vadi vyssi vnutorny odpor daj si navinut sekundar nasilu hrubsim drotom...

(upravil mechanik 18. 1. 2017 20:13)

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Ide práve o to rušenie a teda kapacitu...

Tak neviem toroid kde sú vinutia hned nad sebou, nemyslím si že je to lepšie. Nejaka "bandáž" bude mať vždy daleko od toho ked je vinutie na druhej časti kostry... Čím hrubšia bandáž tým zase nižšia účinnosť. Nie je možné že rušenie je aj na zemniacom vodiči siete? Jeho impedancia iste nie je nulová. Tak napríklad odrušovacie kondenzátory vedúce na zem v iných spotrebičoch ako vrtačky, mixér, fén... Čo dom so staršími rozvodmi kde neutralny vodič a zem sú ten istý vodič? Neviem no, nie je to moja oblasť a rád sa nechám poučiť.

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Tak ak nie s kostrou tak s GND daneho zariadenia / skrinky / zdroja atd. Zalezi na co to chces, ja neviem, ale skor ako rusenie zo siete by sa to rusenie malo riesit v zdroji alebo resp. teda neviem na co to je, to si nenapisal. Pripadne RLC odrusovacou zasuvkou na primare trafa, potom ziaden bordel nehrozi.

Ale kapacita vinuti u R a toroidu bude velmi podobna, kym mas sekundar priamo na primari tak stale tam kapacita bude, ak je medzi tym bandaz ta kapacita sa z dost velkej casti odrusi. Ak chces primar uplne mimo sekundaru mozes pouzit UI trafo (ako stare zvonkove trafka) kde je primar uplne mimo sekundaru ale take trafo je makke ako blato. Pripadne pouzit EI trafo s rozdelenou kostrickou to by bolo trochu lepsie, alebo mozno keby si vyrobcu prinutil tak by ti toroid navinul na dve polovice, na jednu primar a na zdruhu sekundar a neboli by na sebe ale zase takto nepokryte jadro celou plochou by bolo maksie a ani to neje dobry napad a prinos by podla mna nestal z sposobene nevyhody.

(upravil mechanik 19. 1. 2017 8:16)

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

Ja to rušenie riešim všade ale ked je možnosť riešiť ho aj v trafe tak si to nenechám ujsť big_smile

Vlastne to R core nemá primár na jednej strane a sekundár na druhej, ono je to rozdelené. Tam si človek s kapacitou asi príliš nepomôže. Napriek tomu sú pre audio doporučované a toho rušenia zo siete má byť menej. Nevýhoda je že je "mäkšie", čo nevadí pre citlivé obvody audio kedže majú nízky odber. Nevýhoda R core oproti toroidu je vyššie vyžarovanie magnetického pola oproti toroidom. Čo podla mna nemusí nebude vadiť a prípadne je možné použiť ešte hliníkovú priečku.

Ten HAMOND v odkaze by mohol byť dobrý. Aj v datasheete je vidieť že je priamo na tieto veci určené a kapacita bude velmi nízka kedže vinutia sú samostatne.

Re: R core transformator, CR,SR dodavatelia

A co C jádra? Díky přesnosti broušení mohou mít sycení skoro stejně velké jako toroid, kostry jsou klasické a pokud použiješ jádrové provedení (dvě cívky) tak můžeš mít primární vinutí na jedné cívce a sekundární na druhé, vzájemná kapacita bude minimální.

Web