Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla NZC 420

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

Téma: Tesla NZC 420

Dobrý den
Dostal se mi do rukou tento kousek od Tesly ale v uplně dezolátním stavu,ale po elektrické stránce kompletní,a tak sem vrchní část s gramofonem odstranil a nechal si jenom spodní díl s elektronikou.Udělal jsem základní úpravy jako naformování všech elytů,nahrazení hovňáků řadou MKT,posílení výstupních elytů o další dva 500uF po vzoru AZS218,dále náhrada všech jednostraných elytů tesla za novější typy.Po této údržbě hraje zesilovač na svoje stáří podle mě více než dobře,ale chtěl jsem se zeptat zda tu nemá někdo nějaký nápad na další vylepšení zesilovače,zejména by mě zajímal názor Pana Leoše Malaníka alias Sinclara na tento zesilovač například ve srovnání s TW140 Studio kterou jsem známému opravoval.Nemám na mysli výkonové srovnání ale spíš co se týče kvality zvuku.

Re: Tesla NZC 420

Darvi, mě už přestalo bavit rozdávat knowhow, víš?

Web

Re: Tesla NZC 420

Tak já se Vám ani nedivím,zvlášť když se tím živíte.No nic,alespoň jsem to zkusil.

(upravil sinclair 28. 8. 2011 17:20)

Re: Tesla NZC 420

Vezmi /někde sežeň, třeba u Millana nebo u firmy Denkl/ dva kondenzátory 0,22 - 0,47uF/160V typu TC279 nebo TC280, žádný jiný typy, pouze tyto dva a připoj je paralelně k výstupním elytům. Výstupní elyty by rovněž bylo dobré vyměnit za 5ks "modrých" axiálních elektrolytů TF010 470uF/40V. Paralelně k sekundáru trafa připoj MKT kondenzátor cca 47n/250V, paralelně k vývodům ze síťového izostatu připoj paralelně kondenzátor CFAC 47n/275V AC.
Odpory 68 Ohm, co se nachází poblíž trimrů klidového proudu, vyměň za odpory 18 Ohm a trimry klidového proudu VELMI OPATRNĚ nastav klidový proud asi 25-30mA. Je třeba klidový proud měřit na odporových spirálách, což jsou emitorové odpory, vždy na tom, na kterém je větší úbytek napětí a s připojenou zátěží. Měř na těch spirálách velmi opatrně, jinak Ampérovy ohně potom šlehají do všech stran a odkrágluje to prakticky celý konec i s rozkmiťákem.
Pak by ještě bylo dobré na Aukru nebo někde sehnat podobně velký elektrolyt 10.000uF/50-63V a ten vsadit místo původního 5.000uF/50V. Malý kondenzátor 500uF/50V, který je za ním, může zůstat /pokud je v pořádku/, filtruje napájení pouze pro rozkmitovou a budicí část koncových zesilovačů, ten není třeba zvětšovat.
Dále pak je dobré vyměnit výkonovou zenerku KZ714 za typ KZ715 a znovu nastavit při mírném přebuzení vstupů trimry ve vstupním zesilovači symetrickou limitaci. Tímto zásahem se poněkud zvětší přebuditelnost vstupů zesilovače. Pokud hodláš na vstupy TUNER nebo TAPE připojovat CD či DVD, tak doporučuju tyto vstupy opatřit děličem 1:1 z odporů 10k /10k podélně a 10k proti zemi/ na pinech 3 a 5 /pin 2 je zem/. Vstup PHONO /vlastně kabel od bývalého gramofonu/ přepnutý na CRYST potom může sloužit jako vstup pro signálové zdroje, které dávají menší napětí /např. discman, MD walkman, mp3 player apod/. Kup si pětipinovou DIN zásuvku, dej ji do řady se zásuvkami TUNER a TAPE a vstup PHONO na ní ukonči /pozor, stínění vstupu phono se nikde nesmí dotýkat kostry, pouze připájet na pin 2 příslušné zásuvky/ - pokud někdy v budoucnu budeš chtít využívat gramofon, stačí tento PHONO vstup přepnout na MG /magnetodynamická přenoska/ a nemusíš nic nikde upravovat.
Vyvaruj se toho, nahradit DIN zásuvky konektory CINCH - no a když už, tak to musí být cinche izolované od kostry. Stínění kteréhokoli vstupu se nikde nesmí dotýkat kostry, jinak ti zesilovač bude bručet, protože vznikne zemní smyčka. Nosný plech zesilovače je ukostřen pouze v jednom místě a to na zásuvce pro kvadro /to je ta zásuvka se zkratovací záslepkou/.
Veškerý potřebný materiál Ti můžu poslat, je to za pár korun v obálce, když mi pošleš peníze na účet, dobírka poštou je zbytečně drahá.

Web

Re: Tesla NZC 420

Tak teď jste mě mile překvapil,co se týče vstupů,ty zatím moc řešit nepotřebuji z toho důvodu že používám pouze vstup TUNER a budím ho z PC které mám zhruba na polovinu Volume což výborně stačí k vybuzení zesilovače a nedochází ke zkreslení.Jinak ten filtrační TC937a byl původní úplně na suchu tak sem ho nahradil tým samým ale nikdy nepoužitým,pouze jsem ho naformoval,a mám tu ještě jeden a v zesilovači je místa poměrně hodně tak jsem  přemýšlel nad jeho připojením paralelně ke stávajícímu.Ten menší co se nachází vedle je OK takže jsem ho nechal tam co je.Ještě jsem se chtěl zeptat zda by nebylo záhodno vyměnit kondenzátory co se nachází úplně na vstupu zesilovače hned za isostaty,jsou tam 10uF a podlě mě by neuškodilo je vyměnit za nějaké svitky kolem 470nF,přece jenom tam žádné velké proudy netečou,nebo se mílím?Jinak mocrát děkuji za pozitivní reakci.

(upravil sinclair 3. 5. 2011 8:29)

Re: Tesla NZC 420

Ano, na pozicích vstupních kondenzátorů by bohatě stačily MKT 1uF, zesilovač má poměrně vysokou vstupní impedanci, ale víceméně to ničemu nepomůže. To spíš by bylo potřeba vyměnit elektrolyty, které blokují emitorový odpor druhého tranzistoru a elektrolyty, které stejnosměrně oddělují smyčku zpětné vazby.
Pokud můžeš, hoď sem celkovou fotku desky předzesilovače i s korekcemi /foť to shora/ a já Ti řeknu, co máš ještě vyházet smile
Hlavně proboha nedělej nic bez schématu, jinak tam natropíš víc škody než užitku.

Web

(upravil Darvi 3. 5. 2011 8:45)

Re: Tesla NZC 420

Schéma od NZC420 mám a od AZS218 také,sice nijak kvalitní ale rozluštit se to dá.

http://s19.postimg.cc/hrbzyyt4f/6135_dscf1981.jpg

Bohužel nemám kvalitní foťák tak snad to bude stačit takhle.

(upravil sinclair 3. 5. 2011 9:46)

Re: Tesla NZC 420

Pozor, AZS218 je zapojená úplně jinak, než AZS217! Pro tento předzesilovač platí zapojení ze zesilovače AZS217!
Vyměň ještě ty kondenzátory 20uF/35V v předzesilovači za "modré" axiální  TF010 22uF/40V a elektrolyty 100uF/35V také za "modré" axiály 47uF/40V.
Pak vyhoď ještě ty dva žluté kondenzátory 47n v loudnessu a nahraď je něčím, co má doopravdy 47n, totéž u basového potenciometru, ty kondenzátory změř, měly by být pro stereo ve vzájemné toleranci cca 5%. Vyměň je nejlíp za MKT206 /TC206/  47n/250V, ale než je tam zaletuješ, tak je změř, mívají taky docela slušný rozptyl, ale oproti těm potvorám, co tam jsou, aspoň nenavlhají.
Pokud máš generátor a osciloskop, tak vytáhni špunt ze zásuvky kvadro, dej korekce na střed a na vstup korekcí naval tolik, aby začaly limitovat. Trimry v korekcích nastavíš symetrickou limitaci korekčního zesilovače - pokud přístroje nemáš, nevadí, stačí na kolektorech tranzistorů korekcí nastavit kolem 12-13V.
Nech špunt vytažený, generátorem naval na vstup tuner kolem 2-2,5V a trimrem příslušného kanálu v předzesilovači nastav symetrickou limitaci, osciloskop pověs někde na výstup předzesilovače, nejlíp na příslušné piny zásuvky kvadro.
Po veškerém nastavování je Ti už zadní zásuvka kvadro na hovno, takže ji můžeš zrušit - vodorovně propoj drátem všechny pájecí body, od kterých vedly vodiče k zásuvce kvadro. POZOR! Po zrušení tohoto kabelového svazku je třeba kostru celého přístroje spojit s GND, která byla původně spojena s GND právě na této zásuvce. Nejlepší místo na ukostření celého šasi je minus hlavního filtračního kondenzátoru, propoj to vodičem asi 1mm2 na kostru zásuvky kvadro. Uvolněnou zásuvku kvadro můžeš využít na připojení stíněného vodiče, který původně vedl ke gramofonu. Jak jsem napsal, kabel od gramofonu přepnutý na CRYST se chová jako běžný linkový vstup.

Web

(upravil Darvi 3. 5. 2011 13:41)

Re: Tesla NZC 420

Bohužel s měřícím zázemím je to u mě špatné,nemám ani osciloskop.Ten bych si snad mohl půjčit,což se ovšem teprve dozvím.Jinak vlastním pouze multimetr,vím že bez měřící techniky toho moc nezmůžu ale mě jde hlavně o to se něco přiučit.Teď jsem právě zkoumal a zjistil že mezi NZC420 a AZS 218 je rozdíl,i když na první pohled vypadají stejně.Ty dva 47n v loudnessu jsou funglovky,včera jsem je měnil,tak jsem doufal že budou OK,nebo myslíte že budou stejně už ujetý ze svých hodnot?Jinak ty v basové části se chystám vyměnit protože se v basovém přednesu kanály dost rozchází.Jinak ty Elektrolyty jsem všechny jednou stranou vypájel a naformoval jejich maximálním napětím,což celkem pomohlo,dřív to spíš chrčelo než hrálo,ale stejně je asi radši vyměním za řadu TF,akorád se musím podívat zda tu budu mít všechny hodnoty.Ještě takový dotaz trochu mimo ale není Vám známo zda se nevyráběli dvě velikostni verze TC937a 5000uF 50V?protože ty dvě nepoužité co tu mám jsou na délku asi o centimetr delší než všechny ostatní co jsem zatím viděl.
Tak jsem právě dokončil většinu úprav které byli v plánu a zesilovač hraje nádherně,akorad paralelně k výstupním kondenzátorům jsem připojil MKT řadu 470nF,protože z těch starších tady mám pouze jeden 330nF.V předzesu jsem vyměnil všechny elyty na typy TF,u basové části jsem vyměnil ty 47nF za úplně stejné,jiné bohužel nemám,ale už mají oby kanály basy stejné aspoň poslechově,do zdroje jsem ke stávající TC937a připojil jestě jednu paralelně,a docela mě překvapilo že po přidání MKT na sekundár trafa a na kontakty isostatu jak ste mi doporučoval se hodně stlumila rána při zapnutí.Mockrát děkuji za rady a kdyby jste měl jestě další náměty na úpravy budu rád.

Re: Tesla NZC 420

To zatím stačí, bez měřicí techniky stejně hovno zmůžeš, takže to radši nech tak. Ano, starší verze TC937a byly asi o 1,5cm vyšší, ty novější asi od roku 1980 byly nižší.

Web

Re: Tesla NZC 420

Aha to jsem si myslel že ty TC937a co mám budou starší ale i po těch letech šlapou dobře.No zesilovač už běží asi 2 hodiny a pohoda takže už ho nechám jak je.Děkuji za spolupráci.

Re: Tesla NZC 420

Chcel by som poprosit o pomoc. Uz tyzden sa serem so zosilnovacom AZS217, a nejaky tupec predomnou tam odpalil konec, a narval tam KD607. Ja som previedol klasicky repas (ako uz aj predtym na NZC420, ktora je identicka s tymto zosilnovacom), plus dal tam original KD602 na skusku, pokial nebudem mat vymerane pary. Problem je, ze sa mi strasne hreju koncove tranzistory (oproti NZC420 na ktorej su totalne chladne). Jedinu upravu ktoru som spravil vo "vacsom rozsahu" je, ze som namiesto povodnych odpalenych emitorovych vinutych rezistorov dal 5W 0R33 rezistory. Inak vsetko ostatne je ako ma byt. Pri merani a porovnavani s NZC420 som zistil problem okolo tranzistora T9, na ktoreho C je priblizne polovica napajacieho napatie, zatial co v NZC420 je tam nieco okolo 1V cca. Premeral som uz vsetky tranzistory, diody, rezistory, kondiky bud omerane alebo vymene.... uz neviem co dalej, stale bezo zmeny.
Dakujem za akukolvek pomoc.
P.S. pripadne mozem tu hodit aj schemu.

Re: Tesla NZC 420

Chlapi, vedel by mi niekto predat (sinclair?, Darvi?) komplet, alebo aspon nejake suciastky na repas tohoto gramo?

(upravil vluz 16. 1. 2017 10:00)

Re: Tesla NZC 420

Nevím, jaký komplet součástí chceš shánět. Vše co je v zesilovači gramofonu použité je zcela běžně dostupné a zcela určitě není nutno měnit vše. Stačí tam vyměnit již letité hnědé svitky, proměřit esr metrem stav elytů a nevyhovující vyměnit. Dále dochází velmi často k "uhnití" přívodů u tranzistorů KF, také doporučuji hlavní elyt ve zdroji 5G/50V vyměnit rovnou za nový. Nakonec provést kontrolu klidového proudu koncových tranzistorů. Po těchto běžných základních úkonech bude gramozesilovač opět zase v kondici.

Re: Tesla NZC 420

Napisal som to skor, ako som precital dalsie diskusie k tejto zostave.
Antonio dokonca odladil vyhybku pre ARS825, ktore k tomu tiez mam.
Napokon, rozbehlo sa to na tretie-stvrte zapnutie, chvilu bol v oslabeni lavy kanal, aj bez funkcii bass a treble, ale ukazalo sa ze bol problem vo volume potenciometri, uz sa rozchodil.
Takze pomaly sa pustim do reinkarnacie smile.
Dakujem za tipy vluz

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla NZC 420

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£