(upravil zuki 16. 12. 2016 18:54)

Re: Stavba baskytarového komba

Sendy: co do mě vandruješ.  Jen jsem ho upozornil, že tam není 3R, ale 5R (10H) a bylo to myšleno tak, že osobně (dle simulací) bych tam dal spíš řádově několik H... případně bych zvýraznil až něco v kHz...A chyb ve schematech a servisních doc. jsem už viděl víc než jednu...

Viz i frekv. průběh basového reproduktoru http://www.fort777.co.za/images/Datasheets/AMF37G.pdf
http://www.tubeampdoctor.com/images/Fil … 5-300X.pdf

Pokud vím, tak nástrojové reproduktory zvýrazňují spíš oblast kolem 2kHz... Pak je to ten správný zvuk smile


Pokud chce udělat pouhou kopii, tak OK.  Osobně bych takovou věc, jaká tam nejspíš je, neudělal. Abych zvýraznil jen 50Hz o 20dB ( pokud souhlasí ostatní hodnoty dle obrázku), to mi přijde nešikovné...   A většinou to pod cca 80Hz jen duní (hučí). Což jsem si ověřil při konstrukci vlastního komba pro elektriku - kdy jsem naivně  chtěl přenášet i zákl. frekvenci nejnižší struny a musel jsem polootevřené kombo s BR přeladit o dost výš...

Pokud touží po dunění, tak bych to posunul chlup nad 50Hz (aby 50-sátka neměla takový zisk)...  Ale třeba se jí moc bojím smile   Mám elektriku, tak vím, že se tu a tam najde...
A že by v Roland byli neomylní a nešlo by to udělat mnohem lépe- no to by teda určitě šlo...Jako to jde skoro vždy udělat o něco lépe...   Ale pokud chce zesilovat hlavne brum sítě - nic proti - jeho volba.

Re: Stavba baskytarového komba

Ale prdlajz, Roland Cube je z éry, kdy se basového hrbu vůbec nebáli a další výrobci to pytlíkovali podobně, stačí se podívat na kmitočtovou charku Yahahy B100 (strana 5)  https://medias.audiofanzine.com/files/y … 469907.pdf

Brum sítě bude zesilovat, pokud ho do aparátu dostane, a pokud nejni blbej, tak se postará, aby nástroj nebručel a hrál, ale to už je jiná kapitola.

Web

Re: Stavba baskytarového komba

Ale prdlajz.  On je velký rozdíl, když má na basovém poťáku +12dB/50Hz a může to kdykoli ubrat (křivka je pro korekce na maximu). Narozdíl od stavu, když má na 50Hz trvale +20dB a udělat s tím nic nemůže...

Chtěl jsem na to jen upozornit, na něm je co s tím udělá...

Re: Stavba baskytarového komba

Můžu tu cívku vynechat?

Re: Stavba baskytarového komba

Můžeš. A vynechej i ten kondenzátor a rezistor co jsou s ní v sérii. Pak jen vyber správný rezistor do source, abys měl na drain cca polovičku napájecího napětí. Dělal jsem to stejně. Největší potíž je s tranzistory, mě se osvědčily 2SK3OAGR - mají Ugsoff víc než -1,6V a to je to, co potřebuješ, aby nebyl signál moc zkreslený.

Re: Stavba baskytarového komba

...nechej si však tzv. "otevřené zadní vrátka"
Plošňák navrhni, jako by tam obvod s rezonancí byl. Nyní proklemuješ, později se k tomu vrátíš a obvod doplníš.

Re: Stavba baskytarového komba

Mám už koupené originální tranzistory, ty jsou špatné?

Re: Stavba baskytarového komba

Na tranzistoru tedy bude napětí 35,7/2, což je 17,85 voltu?

(upravil zuki 14. 1. 2017 15:42)

Re: Stavba baskytarového komba

Odporem R14 nastavit cca 1/2U až 2/3U (18V - 24V +- nějaký V je OK,)...  Asi ti výjde trochu menší než tam je? Nepoznám totiž, zda je tam napsáno R14 1,5k nebo 15K... , ale bude tam asi jen pár kOhm (záleží i na konkrétním tranzistoru)...

Těch 36V napájení je skoro až dost. Nevím jak to chceš napájet, ale já osobně bych napětí pro předzesík spíš stabilizoval, třeba na 15-30V  nebo bych dal do napájení  nějaký filtr (RC), třeba i s tranzistorem ("násobič kapacity").

Místo cívky můžeš dát odpor (cca 470R a více, nebo nic) - tím si nastavíš zisk a nebude se měnit DC nastavení prac. bodu.

Re: Stavba baskytarového komba

Ten odpor R14 je podle mě 15k. Pro nápajení mám jednoduchý zdroj z transformátorem 24 V a usměrňovacím můstkem a kondenzátorem. Kdybych dal ten odpor 470R, tak bude vlastně paralelně k těm 15 kilohmům, ne?

(upravil zuki 14. 1. 2017 18:38)

Re: Stavba baskytarového komba

Pro 15k bude napětí na D asi poměrně blízké napájecímu...  Přiměřeně ho zmenši, aby na těch 33k bylo aspoň pár voltů (1/2 - 2/3 Unap)...

A těch 470R by bylo paralelně (v sérii s asi 1k5 - co si tak pamatuji)...  Ale to už mi příjde jako velký zisk...  Chce to ladit dle rozumu a konkrétního tranzistoru...

A nebručí ti to trochu? Dost záleží na filtračním kondíku, odběr je poměrně malý... 

Pokud je to na jiném než "výkonovém" trafu pro konec, tak to bude asi Ok.

Re: Stavba baskytarového komba

Já to ještě nezprovoznil, musím to teď doosadit, proto řeším ten RLC člen. Tranzistory mám originální podle schématu. Trafo mám zvlášť pro konec a zvlášť pro preamp.

Re: Stavba baskytarového komba

Napájecí napětí je sice velké, ale zlepší se rozkmit signálu. Já jsem používal 39V, ale chtělo to dva filtrační RC členy, srážel jsem to z 56V pro konec. Bez těch RC členů to bručelo.

Re: Stavba baskytarového komba

Tak jsem dneska zprovozňoval preamp. Se zdrojem, který jsem chtěl původně použít hrozně bruměl - trafo 24 V, kondenzátor 1000 uF. Použil jsem zdroj stabilizovaný zdroj s napětím 30 V, s tím se zdálo být vše v pořádku. Ale když jsem tam nechal odpor R14 15k a R15 33k, tak to nějak nezesiluje. Dostal jsem se na zesílení maximálně asi 7, potom už to nehorázně zkresluje. To bylo s odporem R14 1k. Poraďte prosím. Zkoušel jsem to postavit taky v multisimu, ale ten zkreslení neukazuje.

Re: Stavba baskytarového komba

To také ani zesilovat nemůže.
1. na bázi Q3 musíš mít cca polovinu napájecího napětí, což docílíš snižováním hodnoty R14
2. musíš vycházet ze změřených parametrů konkrétního Jfetu, tedy Q2; pokud máš 2SK117GR, tak pro střední katalogové hodnoty bude R15 kolem 6k a R14 kolem 200Ohm. Musíš, ale změřit Idss a Ugsoff, abys zjistil konkrétní parametry.
3. Už jsem sem jednou dával tento odkaz: http://runoffgroove.com/fetzervalve.html Dole máš kalkulačku hodnot, nad tím pak návod, jak změřit Idss a Ugsoff. Jfety obecně trpí takovým rozptylem parametrů, že to bez měření nejde.

(upravil zuki 26. 1. 2017 8:26)

Re: Stavba baskytarového komba

zuki napsal:

Odporem R14 nastavit cca 1/2U až 2/3U (18V - 24V +- nějaký V je OK,)...  Asi ti výjde trochu menší než tam je? Nepoznám totiž, zda je tam napsáno R14 1,5k nebo 15K... , ale bude tam asi jen pár kOhm (záleží i na konkrétním tranzistoru)...
...
Místo cívky můžeš dát odpor (cca 470R a více, nebo nic) - tím si nastavíš zisk a nebude se měnit DC nastavení prac. bodu.

Už jsme ti dříve radili co máš dělat... Bez změření nějakého napětí (kolektor (D) Q2 nebo emitor Q3) to nepůjde a ani ti nikdo neporadí jak to upravit.

Re: Stavba baskytarového komba

A to je teda úpně jedno, jestli pro měření proudu a napětí podle tý stránky použiju odpor 1 megaohm nebo třeba 5 megaohmů?

Re: Stavba baskytarového komba

Je možné, aby mi vyšlo 3,04 mA a 0,51 V?

Re: Stavba baskytarového komba

Nešlo by změřit to napětí na D Q2 v tvém zapojení? A sdělit použité hodnoty odporů v zapojení -> v D Q2 (asi těch 33k) a v S (asi těch 15K - což se bude asi zmenšovat dle naměřených hodnot...)A nejednodušší je to změřit rovnou v zapojení...

Nebo aspoň sdělit paramerty tvého měření (č. obr. z odkazu, hodnoty R apod...)? Pokud by to měly být nějaké parametry J-Fetu, tak je to proud pri Ugs=0? a co je 0,51V (to je teor. napětí Ugs)? Takže Rs=164R?  Stejně neznáme strmost Fetu, takže jak se bude chovat při 0,5mA by se muselo jen odhadnout...

Už ti někdo (mimo mě) radil ať zmenšíš odpor v S tak , abys měl správné napětí v D. Je v tom nějaký problém?

(upravil Joski 26. 1. 2017 22:15)

Re: Stavba baskytarového komba

Ano, odpor může být v rozmězí 1-10M.
3,04 mA a 0,51 V - to je dost pravděpodobné. Z toho vyplývá R15 - 8k6 a R14 150Ohm. Podle katalogu mají 2SK117GR Idss 2,6 - 6,5mA a Ugsoff -0,2 - -1,5V. Jak říkám, rozptyl mají Jfety velkej. Pokud jich máš víc, hledej tranzistor s co největším Ugsoff, ideálně nad -1V.