Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 51]

(upravil ondra.klofat 11. 1. 2017 18:48)

Téma: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Chtěl bych navázat na téma stavby subwooferu zde https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21159 ... Jelikož mám konečně trochu času, dostal jsem se k "realizaci" nových beden pro PA Suby s Beymou 15P1000Fe. Původně jsem chtěl udělat kopii těchto beden, nicméně po pár úpravách to vypadá spíš na o fous větší bednu - 100L čistý objem. Nicméně v zápětí jsem narazil na zajimavý jev... zkusil jsem pro zajímavost simulaci ve třech různých programech... každý s trochu jiným výsledkem.
Amplion (zde jen pro porovnání (modrá) současná, dle očekávání silně nevhodná ozvučnice):
https://s27.postimg.cc/5uguqpny7/1_Amplion.png

LSP Lab vyplivl tohle:
https://s27.postimg.cc/78yv7oden/LSP_LAB_100_L.png

a Win ISD:
https://s27.postimg.cc/6zaww3af3/Win_ISD.png

Lehký rozdíl křivek chápu, co už nechápu jsou dosti rozdílné délky bassreflexů....

Co brát jako nejpřesnější, resp. kde by případně mohla být chyba? Co mě zmátlo nejvíce je, že v původním tématu (zde: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21159) mi Otas doporučil 100L laděných dvěma kusy 5x19cm bassreflexy na 38Hz, což však v simulaci vůbec nevychází (při 38Hz mi pro dva kusy průměru 5cm vypadává délka 4,5cm, délka těch 19cm vychází pro cca 23Hz, nicméně průběh je pak už holý nesmysl) a i pouze dva 5cm bassreflexy mi od oka přijdou hrozně malá plocha... je chyba tam, nebo někde jinde u mě?? (v softwarech jsem pár let neležel, takže je možné že jsem něco přehlédl, ale přes několik pokusů, vč. opakovaného zadávání parametrů repro atd. jsou výsledky stejné)

Díky

(upravil Otas 11. 1. 2017 19:43)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Taky mi to připadá divné smile, že by slabší den sad? To je samozřejmě blbě!
Veliká omluva, nekontroloval jsem já rychlý blb, co jsem napsal mad.

Ve zmíněné 100 l bedně mám dva o průměru 7,5 cm a délce cca 7,5 cm, bo je to tlumením zvětšeno na cca 130 - 140 litrů při ladění na 40 Hz. Předtím měly tuším dvojnásobnou délku - počítány na 100 litrů.

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

V pohodě, nic tak hrozného se neděje... jen mě to zmátlo big_smile teď už se blížíme trochu víc, nicméně 2kusy 7,5x7,5 mi vycházejí pro 45Hz ve 100L bez tlumení (tak box s největší pravděpodobností v reálu bude - bez tlumení) nebo pak pro 41Hz ve 120L. Zkus tam prosím, jestli to máš před sebou a máš vteřinku hodit 100L bez tlumení a 2x BR 7,5 a postni screenshot wink jestli to mám aspoň přibližně stejně nebo jestli mám někde nějakej nesmysl...

Protože to co mi stále uniká je, proč mi LSP Lab posílá cca poloviční délku BR oproti Amplionu a WinISD ikdyž všechny parametry jsou stejné...

(upravil Otas 11. 1. 2017 21:03)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Já to dělám taky na VinISD 0.5a7 a ten reprák tam nemám hozený. Je to novější verze a nějak si na ní těžce zvykám.... 
Nicméně na 100 litrů 40 Hz vychází BR 2 * průměr 7,5 cm * 11,92 cm délky (raději jsem to tentokrát dvakrát zkontroloval smile ).
Vlastně ty jsi chtěl 45 Hz, to mi vychází 8,45 cm délka.

Edit:
A jinak: 7,5 cm délka má mít ladění na 46,8 Hz

(upravil ondra.klofat 11. 1. 2017 21:09)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Jo, takto to sedí! (V amplionu lehounce jinak ale hodně podobně... dá se říct že to s nějakým lehkým posunem odpovídá, v LSP Labu je to uplně mimo, tam bude někde něco nevímco blbě zadané... ten zavírám big_smile jen mě mate) wink

Já to pochopil tak, že ti vychází lepší průběh pro tu Beymu na tomto ladění... doufal jsem že to stáhnu níž než jsem měl laděnou tu prototypovou bednu 45Hz/90l, ale bohužel to vypadá že mě ten reprák níž nepustí... pod těch 45Hz to dělá psí kusy prakticky v jakémkoliv objemu.

(upravil Otas 11. 1. 2017 21:30)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Ono když jsem do VinISD posadil jiný reprák (původně Eminence Kappa PRO 15, nově Beyma 15 G400), tak vyšlo na 7,5 cm délky 45,1 Hz, takže plná shoda.
Asi tam ten Fin počítá s reprákem (objemem?).

Vytlum to a zvýší se ti objem. Pak můžeš slézt dolů, těch 40 Hz je dosažitelných, přeci jen těch 45 Hz je na sub málo.

Edit: Povoleného příkonu je dost, reprák je možno přiměřeně na basech přikrmit smile.

(upravil ondra.klofat 11. 1. 2017 21:38)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

takže spíš to simulovat na 100L/40Hz s tím že přidaný tlumení to srovná, a nebo simulovat na těch cca 120L/40Hz s tím že reálně bude vytlumený box pak jen 100L?

Joo... výkonově je to uplně v pohodě, v současný době to jede na 700W/kanál a limitem je právě bedna - slyšitelně rušivé turbulence v BR přicházej výrazně dřív než clip zesilovače... nehledě na to že malý objem tomu nedovolí jít tak dolů.

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Já použil metodu, že jsem tam vrazil původně vypočtený BR na 100 litrů a pak jsem ho zkracoval podle naměřené impedance (odpor 5,6 ohmu v sérii, TG a měřičem kmitočtu). A to celkem dvakrát (zkrátit to jde vždy, prodloužit těžko smile). Jinak to šlo dost hnusně měřit TG nic moc stabilita, digi měřák měl problém s nízkými kmitočty, porovnával jsem napětí na odporu a repráku.

Je pravda, že velké vytlumení subů není ideál, ale pomůže to i při problémech s kmitáním stěn. Výrobci subů prý tlumí obvykle jednu stěnu; nevím, nemám zmáknuto mnoho BR beden. To by ale pro nárůst objemu o 20% nestačilo.
Já jsem vytlumil vše 5 cm tlouštkou na stěnách (tlumící rouno od Dexon), jenže to je 15+1,4", tam je to potřebné i pro stojaté vlny. Ty se prý na basech neuplatňují. Ale na basech ty bedny zní famózně, až neuvěřitelně že není použit sub (basákem je Eminence KPL15 LF).

Jinak nezmíněné nebezpečí přehřívání vnitřních prostor (tlumením se zvýší). Mně připadá, že pro chlazení repra je lepší, když je jeden basreflex dole a druhý nahoře. Nebo alespoň oba nahoře. Nevím ale, jaké jsou s tím zkušenosti, zda to někdo zkoumal a jak to dopadlo.

(upravil ondra.klofat 12. 1. 2017 19:50)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Já právě v současných subech původně tlumení měl, stejně jako ve většině domácích, co jsem kdy doma měl, a vždy jsem postupně dospěl k tomu, že se mi zvukově líbí víc bez tlumení... řekněme o něco přesnější projev. Satelity tlumené mám... tam jsem naopak přidával - molitan na zadní stěně + vatelín, odhadem tak 1/4 objemu.

Rezonance stěn by problém být neměl problém... mám v plánu 18mm březový multiplex a vyztužení spíše víc než méně... navíc v konstrukci kterou mám v plánu prakticky nebudou velké volné plochy. BR budou 4 v rozích... ekvivalent 7,5-10cm průměrů (uvidím jak to bude pak v konkrétně vycházet délkově)... ty 10cm ekv. už budou možná zbytečně dlouhé... nevím teď přesně jak mi to včera vycházelo, nemám to teď před sebou. Nicméně vzhledem ke konstrukci bassreflexů jejich zkracování nebude možné... leda opět udělat nějaký zkušební prototyp.

Teoreticky z hlavy (možná se tedy pletu)... když naladím na 45Hz ve 100L a pak budu přidávat tlumení měl bych dosáhnout podobného efektu, i bez manipulace s délkou BR, ne? Případně ladění (samozřejmě skokově) snížit ucpáním jednoho/dvou BR (v případě že budou mít dostatečnou rezervu průřezu.

(upravil Otas 12. 1. 2017 20:15)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Zkusme to propočítat. Řekněme, že jen o 20% "rozšíříme" objem a musí to vyjít na cílové ladění (40 Hz ?).
Čili BR na 120 l a cílové ladění.

Edit:
BR vychází zhruba stejně dlouhé 100 l na 44 Hz a 120 l / 40 Hz

(upravil ondra.klofat 12. 1. 2017 20:21)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Chápu... jen mě zajímá jestli i opačný postup, tedy ladění 45Hz/100L a následné "virtuální" zvětšení objemu vhodným množstvím tlumením sníží ono ladění na cílovou hodnotu? Mělo by, že? Protože ve chvíli kdy to udělám tebou navrženým postupem, a bude se mi líbit více bedna bez tlumení, nelze tento krok vrátit... v druhém případě ano. Ale možná se pletu big_smile nemám teď po ruce simulaci abych si to názorně vyzkoušel a mozek už má dneska skoro dost big_smile

Edit: OK, pak by to mělo být v pohodě... zítra si to zkusím ještě odsimulovat wink

(upravil Otas 12. 1. 2017 21:09)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Jen podotknutí: Je skutečně limit objemu bedýnky 100 litrů? Co jí rovnou zvětšit na těch 120 a na tlumení se vykašlat, pokud se ti tlumení nelíbí smile?

(upravil ondra.klofat 12. 1. 2017 22:21)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

simulace v amplionu:

Porovnání 100L a 120L v laděních 40 a 45Hz
https://s28.postimg.cc/6ifiy49ah/100l_vs_120l_45_vs_40.png

červená: 100L/45Hz - nejhezčí charakteristika
modrá: 120L/45Hz - jen pokus co udělá toto vysoké ladění ve větším objemu ... zbytečné
zelená: 100L/40Hz - malá bedna laděná na 40Hz... očividně je to na ní moc
fialová: 120L/40Hz - Větší, níž laděná bedna ... celkem bratelné

100L bedna laděná na 45hz a porovnání co při zachování rozměrů BR udělá tlumení (tedy virtuální zvětšení objemu)
https://s28.postimg.cc/jnv148361/100_L_45_Hz_tl_vs_netl.png

červená: 100L/45Hz ... původní návrh
zelená: 120L/41.1Hz ... zachovány rozměry BR ve větší bedně, případně ve 100L vytlumené bedně (jasně že né přesně, jen přibližně ... aplion při zadání tlumení nezmění křivku charky)

Varianta která se mi osobně zamlouvá nejvíc je právě ta druhá... Postavit Sub laděný sám o sobě na 45Hz ve 100L, kde tedy případně tlumením snížím ladění o něco níže. Chci se samozřejmě udržet na co nejmenších rozměrech... čili pokud bude výsledek alespoň přibližně podobný jako bedna reálně 120L laděná někam na úroveň 40Hz (což by podle simulace přibližně mohlo tak +/-být), tak zvolím raději menší tlumenou ozvučnici než větší netlumenou.

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Ty simulace bych zas tak nehrotil, stále simuluješ +/- tu samou bednu a z dat výrobce, ne? Když už se s tím piplat, tak změřit přesně TS parametry, dobře změřit Mms, zadat reálnou Sd (bývá výrobci nadsazená) a v simulaci si pak taky přidat teplotu Tvc. Každopádně jakmile se tomu dá pořádný kotel, grafu se to začíná více či méně podle repráku vzdalovat.

(upravil ondra.klofat 14. 1. 2017 1:31)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Jojo, je to podle parametrů z datasheetu... vlastní měření jsem trochu v plánu měl, čili ho nejspíše zkusím udělat.

Zároveň se mi dnes objevila možnost zapůjčení ozvučnice (návrh údajně od RCF, pro nějaký jejich patnáctipalec) nicméně ladění je na 43Hz ve 100L... asi nebudu schopen do té doby připravit (své schopnosti a znalosti i vybavení) abych byl schopen stvořit nějaké směrodatné měření... ale aspoň uchometricky nebude na škodu si to srovnat... (škoda že už nemám tu svou původní prototypovou 90L bednu abych si je pustil vedle sebe).

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

K tým rozdielom. Máš v LSP Lab zadané Le reproduktoru? Máš "zaškrtnuté" aby ho to bralo do úvahy? Tušim sa to tam niekde muselo... Vo WinISD máš Le normálne...

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Zaškrtávání Le jsem nikde nenašel, zadané jsem ho měl. Udělal jsem to jetě naposled komplet odznova... a už to vychází, asi někde nějaká desetinná čárka utekla nebo tak.

Udělám příští týden ještě to měření TS parametrů a přesnější simulaci...

zatím nahrubo to tedy vypadá na 100L / někde mezi 40 a 45Hz.

BR budou určitě 4ks (ekvivalentní) průměru 7cm... původně jsem si myslel, že to bude stačit (v současné bedně jsou dva 7cm), ale simulace dává max. (tj. teoreticky při zadaných 1000W) rychlost v nátrubku lehce přes 40m/s... to už vypadá trochu na problém. Pro průměr 8cm vychází cca 30m/s, ale délka už začíná být dost na hraně, 10cm je už úplně v klidu ale zřejmě se nevejdou do bedny. Otázkou tedy je, jak moc bude reálně dosažitelný takovýhle výkon....

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Po menší pauze pokračuju dál. V tomto týdnu bych snad měl mít chvilku na změření TS... čili i přesnější simulaci.

Vyvstalo i pár konstrukčních věcí... Suby budou na "skejtu" který bude připínací před mříž zepředu. Původně jsem měl v plánu motýlové zámky, princip jako zde (http://www.neumann-kh-line.com/klein-hu … lly_hq.jpg) což by znamenalo vyrobit protikusy zámku zapuštěné do předních hran, které jsem bohužel nikde k sehnání hotové nenašel a nic vystouplého tam dávat nechci. Výroba by zas takový problém nebyl, ale napadlo mě ještě alternativní řešení, které sem následně objevil i u KV2.

Co magnetické připínání? Čtyři asi neodymové magnety v rozích zapuštěné do desky podvozku, které se chytnou ocelové mříže (ta by byla mírně zapuštěná aby do vzniklé hrany podvozek sedl a neposouval se). Má s tim někdo nějakou osobní zkušenost, třeba právě od těch KV2? Nebudou z dlouhodobého hlediska magnety nějak "trápit" samotný měnič? Přecijen většinu času to bude právě s přicvaklým podvozkem.... Nebudou vyloženě blízko, ale ani zase tak daleko... odhadem tak 25cm od osy repra a samozřejmě pár cm před. Mohlo by to znamenat problém?

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Pověs jehlu na niť a vyzkoušej to na uváděnou vzdálenost jestli to budou magnety ovlivnovat nebo ne.

(upravil ondra.klofat 19. 10. 2017 22:01)

Re: PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Tak jsem se po delší době konečně dostal k další fázi. Protože jsem se chtěl vyhnout tomu, že udělám finální subwoofer, který budu teprve dolaďovat, postavil jsem prototyp a po vyladění detailů dojde na stavbu finálních subů.

116L hrubý objem, 100L čistý, podle simulace vycházely 4ks bassreflexů 7,8x26cm někde kolem 40Hz. Po zapojení to nebylo úplně to co jsem očekával... bas příliš měkký, nekonkrétní, chyběl attack čili bez průraznosti... citlivost se mi také zdála oproti původnímu subu zrhuba stejná, přestože dle simulace měl být na 50Hz o nějaké 4dB výše. Po přeměření impedanční charky se ukázalo že reálně je sub naladěn na cca 33Hz, takže následovalo postupné zkrácení BR na 22cm což dalo finální ladění oněch 40Hz. Zvukový projev se výrazně zlepšil, respektive jsem ze zvuku přímo nadšen... oproti původní budce posun jak v rozsahu dolů, tak pocitově i v celkové hlasitosti.

Ještě laboruji s množstvím tlumení (nyní 3cm vatelín na všech stěnách) a v příštích pár dnech to chci venku pořádně prohnat aby se ukázalo, zda nebude problém přecijen ne úplně velká plocha bassreflexů, ale z toho co jde uvnitř ještě snést a přežít se to zatím zdá OK.

Finální suby pak budou z 18mm multiplexu a bude i poctivěji vyztužena.

https://s5.postimg.cc/lelibmxpv/IMG_5215.jpg https://s5.postimg.cc/nvx9iv7bn/IMG_5232.jpg https://s5.postimg.cc/3ojtqkhk3/IMG_5233.jpg

Příspěvky [1 až 20 z 51]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » PA Subwoofer Beyma 15P1000Fe

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£