Univerzální HOVADO subwoofer (Stránka 1) - Subwoofery, kino a sestavy - Audioweb.cz

Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Univerzální HOVADO subwoofer

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 65]

1 ...editoval Crashpc (8. 1. 2017 23:48)

Téma: Univerzální HOVADO subwoofer

Když má člověk peníze, tak dělá kraviny, to je jasné. Jinak si své činy neumím vysvětlit. smile

Ahoj všem.

V současné době mám B&C 18SW115 (nabízím k prodeji zde v bazaru), a přemýšlím o něčem jiném.
Současná basovka by asi dokázala splnit mé požadavky, a nemusel bych nic měnit. Potíž je v tom, že chci.

Zběžné požadavky na nový model:
SPLmax: minimálně 115db na 30Hz, 120db na 40Hz, více výhodou, což je dosažitelné. Krmení - Zatím nedořešeno. V současné době ztišený RMX 1450a v můstku, později silnější, Asi D class.
Velikost a hmotnost: Přemístitelné a naložitelné v jednom člověku (na prase). Nikoli však úplně mobilní. Maximální rozměry: Hloubka 76cm, výška 76cm, šířka 60cm kvůli úchopu při přesouvání. hmotnost soustavy do 50Kg.

Účel:
a) Univerzální sub nadoma i na ven.
Považoval bych to za konečné řešení basové otázky středně náročného člověka doma i venku. Možná dojde na bezpečné zvučení malých akciček do možností daného řešení.
Většinu času poslech v místnosti 5,5*5m, takže neočekávám, že by pod 30Hz z toho něco mohlo být.
b) pokojový gadget. Vyžadován majestátný nebo reprezentativní zjev.

Cena: Do 15 000Kč za měniče.

Zatím se mi z dostupného jeví B&C 21DS115 v 160-170l Bassreflexové bedně laděné kolem 32Hz. Doma není problém bassreflexy poucpat a dostat to tak pod 30Hz.
Trošku mě vzhledem k proporcím měniče zaráží parametry Docela velké mms, malé "flux density", malá poddajnost, přesto citlivost veliká, BL šílené, Qčka nízké, ale B&C není zvyklé lhát, 18SW115 se ukázal jako opravdu moc dobrý reproduktor, tak snad by nezklamalo. Taknějak to k němu směřuje, je vybraný, nicméně bych světa znalejší požádal, jestli Vás někoho nenapadá jiná, zajímavá alternativa. Třeba se to zvrhne ještě v něco jiného, víc hi-fi. Menší by tolik nevadilo.

2 ...editoval Otas (9. 1. 2017 19:12)

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Napadlo mne netrvat na maximally flet, žijeme v době procesingu a na basech nevadí, že zdroj signálu nebude zkreslení mít pod 0,01%.
A jít do cca 100 - 130 litrové uzavřenky, procesingem srovnané do latě od cca 30 - 40 Hz.
Protože teprve zvuk od uzavřenky je ten krásný bas, čistý, neufuněný, průbojný, prý zvukomalebný (K. Toman - Dexon).
Tomu podřídit i volbu reproduktoru (tím myslím především vysoké Bl, vysoké Xmax, vysoký povolený příkon). BC 15SW115 se mi jeví jako velmi vhodný kandidát pro takovouto volbu. Nebo nějaký 18" (to už tu bylo smile ). 
A přiměřeně vytlumit, posunout fiktivní objem někam výše a naopak snížit vyzařování stěnami.
Edit:
Ve 21" (21DS115) se to asi nevejde do rozumných rozměrů. Někde jsem si přečetl, že je dán objem bedny a pak je už jedno, co se tam dá za průměr reproduktorů, hlubokých basů bude furt stejně. Je to nadsázka, ale něco asi na tom bude. To je věc, kterou chceš asi zlomit.
21" jsem nejen slyšel, ale i viděl hrát na Demo Prodance (RCF bedýnka). Objem tak 500 litrů. A pozorovali jsme (s Hazysem i Lukášem33), jak třepe s betonovým panelem, na kterém stál.
A 15" lze zdvojit, to tu 21" možná i přehraje.

3

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Jo Oto ten ale hrál, teda v tam byli dva přeci v jedné kysně?? Proč chceš 21"??? To je lenoch co bych na 100hz ani nezkoušel dělit. Tvé parametry zvládá ten můj tapped-horn , je v něm 12" a stačí mu 500W.
Nebo co na ten 18SW postavit něco co to zvládne??

4 ...editoval Crashpc (9. 1. 2017 23:27)

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Otas: Ono to flat nebylo už takhle, s processingem problém není. Kdyby šlo o uzavřenku, tak nemám problém ty bassreflexy ucpávat. Naopak v uzavřence je už "neotevřu". Tímpádem bych nemusel nic měnit. Můžu si s tím v týdnu zkusit pohrát, jestli to něco přinese.
Objem budky opravdu určuje, co se tam dole může nebo nemůže dít. O tom není debat. Z tohodle úhlu pohledu by se hrálo vždy jen na nejvyšší možný objem. smile
Na Demo jsem byl, a slyšel jsem to také. Nejsem si jistý, čím to bylo osazené a jak to bylo naladěné. Znělo to docela slušně.
Dvě 15" jednu 21" přehrát můžou a nemusí. Záleží na konstrukci obojího. Taky se na to podívám...

Lukáš33: Důvody upgradu jsem psal - posunout to o špetku dál v rozsahu, výkonu, a také jako pokojový gadget.
Proč lenoch? Mě na tom líného nepřijde vůbec nic. Viděl jsi parametry? Líný by být neměl. Obzvláště ne v menší budce. Na horn se podívám.
Na 18SW115 by také něco jiného postavit šlo. Bylo by to zdaleka nejlevnější. Otázka velikosti, hmotnosti, rozsahu a SPL, zjevu.

Dali jste mi kluci pěkné nápady, alespoň vím, na co se mám kouknout.

5 ...editoval Lukáš33 (9. 1. 2017 23:55)

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Právě že mi basreflexy přijdou oproti tapped hornům přežitek v oblasti PA. Kouknu se ti po něčem, nebo zkusím udělat simulaci přímo na ten 18SW. Jo ten od RCF byl už na poslech prostě línej. Nejni to jen můj výmysl. Prostě ta vzdušnost a lehkost toho TH s labinou je oplně jinde než 21". Prostě je to PA se zvukem HI-FI.

6

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

BC 18SW115 a taped horn, to by mohlo byť zaujímavé smile Určite sem potom umiestni grafy. Ked som také niečo skúšal s iným reproduktorom tak to malo tvrdší zvuk než BR. Znelo to ako keby tam bolo viac skreslenia. Ja by som sa bál že ked horna hrá inak tak to bude len tymi rezonanciami.

7

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Všude po forech vidím, jak mnozí vychvalují tapped horny a jiné konstrukce proti bassreflexům, ale naprosto vždy v tom je nějaká daň, kteoru nezmiňují. Třeba velikost a hmotnost. Opravdový frekvenční rozsah, zatižitelnost na spodních kmitočtech. Zkrátka “no free lunch”. Ještě jsem neviděl kompletně lepší řešení po všech stránkách.
Zkoušel jsem pár hybridů jako Cubo sub a jiné, a bez přísné filtace nad 80Hz to dost hučelo a kreslilo.
Delší TH to mají asi lépe, otázkou je jak moc . Tím neříkám, že se tomu bráním. Zdaleka

8

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Tak co vim znamy si stavel kopie kramperovych tapped horn a nemoh si je vynachvalit. "Tyvole on ten reprak hraje proti desce.." a podobny hlasky

9

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Lukáš: Jo, jo, byly tam 21" dva.

Bylo to tohle? http://www.prodance.cz/sub-9007-as.html  Ten fakt nezná kompromisy.
Více se mi líbí tenhle, je překvapivě lehký, jen 66kg: http://www.prodance.cz/sub-8005-as.html

Já ze své praxe preferuji skládačky z menších, které můžou být i jednochlapovky, proto ty 15". Vím, jak jsem zíral a zírám, co dovede reprák s Xmax 10 mm, dokonce jen jako součást 15+1,4.
Tam to zvládne tenčí překližka než ty velké bedny.
V mém věku a hmotnosti se mi nesou věci nad 30 kg špatně. Dále bych to udělal tvarem do výšky, ne dozadu, z přesně stejného důvodu.

10

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Dvě patnácky podle mě na jednu jedenadvacítku nemaj šanc. Aspoň co si pamatuju ty dvoupatnáckový dipóly od Megatonu na Demu, pár let zpět.

Ty trhače črev na posledním Demu (pokud mi žádné neuteklo) byly NDB218 a tedy dvou-osmnáctkové. Čím to bylo osazené nevím, možná to půjde dohledat. Ty druhé co tam byly, tak to byly nějaké RCF 2x21" tuším bassreflex.  "Líné" to vystihuje dobře, ale na ten jazz to bylo dobré.

Jedno minulé Demo tam taky byly RCF 8005 + 8004. Ty taky sice tlačily pěkně, ale zvukově se mi líbí víc ty Megatonní basy.

11

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Ty RCF jsou 9007as. Podle všeho by tam mohl být upravený LF21N401, což je docela líný reproduktor na 21". Papírové Bl 27.8, Qes 0.4. Realitu bych čekal o kousíček horší. Pak s tím neznámo co udělá ozvučnice a processing, a lenoch je na světě. 21DS115 má myslím naměřeno Bl 36 a Qes 0.3. V budce o menším objemu mám naopak strach, aby nebyl méně basový než 18SW115. Dva 15" mají šanci přetlačit 21", pokud se zatíží akustickou impedancí, a dojde na tepelnou kompresi, a ne na zdvihový objem. Jinak spíš ne, ty 21" mají strašlivé xmax, a kultivovaně se chovají i ve větší výchylce, pokud je závěsy pustí.

12 ...editoval Lukáš33 (11. 1. 2017 1:30)

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Vím co jsem slyšel, jak píšu- ten sub RCF ohromil a tudíš zaslepil svoji hloubkou přednesu. Nedávno jsem slyšel od LA suby s 2x15" a neuveřitelné, zvukově úplně jinde. Nevěřil jsem že to dokáže tak věrně, rychle a přesně hrát.
Hlavně si myslím že by to chtělo spíš využít potenciál reproduktoru než se hned honit za největším který se dá do průměrné ozvučnice. EAW moc dobře ví proč k tomu 21" dát ještě dva 12".

Hazys od megatonu me zatim nezaujala skoro žádná basovka. Některé jsou přímo tragédie. Přijde mi že ve vývoji dost zaspávají a to pár let. Pak něco okopčí a náš národ na to slyší kvůli ceně. Od té hromady uprostřed jsem čekal se zaťatými zuby a nejak se výsledný očekávaný šok nedostavil. Spíš zklamání. Ale zas to bylo živené tou plackou od powersoftu. big_smile To se mi líbil více ten endfire z předešlého dema s těma 21" uprostřed. To hrálo.

Kreši myslím že v tom RCF je ten reprák, že to na demu říkali. A neupravený.

13 ...editoval Crashpc (17. 1. 2017 0:34)

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Mno...

Jestli je tam ten samý reproduktor, tak není přece divu. Vždyť je to líná mrcha. Má vpodstatě o půlku slabší pohon, respektive 21DS115 ho má dvakrát tak silný (Bl²/Re). Tj, jako by to RCF honilo skoro 15" membránu.

Prošel jsem si nějaká řešení, fora, něco malinko i připoslechl k tomu co mám s hornama, Scoopama, TH, a hybridama zkušenosti (THAM15), a nějak mě to z mé cesty neodradilo. Pokud jde poměr rozsahu směrem dolů, SPL a velikosti bedny do určitých kompaktních rozměrů, tak u bassreflexu o žádný přežitek stále nejde. Výkonová hustota je u BR pod 50Hz při stejné, relativně kompaktní velikosti vyšší.

Využívat potenciál reproduktoru v konvenčním smyslu pojetí věci je to POSLEDNÍ, co bych chtěl dělat. Šlo by to dost proti mému záměru. Hodlám dosáhnout nějakých vlastností, a zbytek potenciálu reproduktoru mi je k ničemu. Zároveň menší budka napomůže tomu, aby to neznělo jak pomalé "hovno". Jsem si vědom vlastností bassreflexu, a zároveň to trošku tlačím do menšho GD, zkreslení (proto 21") atd, a takto silný motor by mi právě měl pomoci z toho neudělat na ucho "rozblemcaný hnus".
U výše dělených horen to taky není žádné terno. Je tam často jisté zabarvení zvuku, kterému říkám pracovně "gumová nalejvárna", a směrovost mi je v obývací místnosti taky na nic, jestli ne na škodu.

14

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Lukáš33 napsal:

Právě že mi basreflexy přijdou oproti tapped hornům přežitek v oblasti PA

Ať si říká kdo chce, co chce, ale bassreflexové basovky hrajou prostě nejlépe, když se ví jak to udělat. Vždy se najde někdo s jiným názorem jako ty, ale trend je jasný a basové horny jsou okrajovou záležitostí. Ne nadarmo je jednou z nejlépe hrajících basovek L'acoustics SB28 a je to jen "obyčejný" bassreflex. A já si s chutí chrochtám i nad zvukem SBN18 od MS sound, což je opravdu velice zdařilá bedna, Martin ví co dělá.

15

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Tak jako tenhle jsem slyšel od LA. Tam jde o to jak by to zahrálo bez procesingu a na nějakém dostupnějším zesilovači, věřím že by to pak nebylo tak ohromující jak jsem osobně zažil.

16

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Processing bude. Ale asi těžko Gunness/EAW focusing, že....
Vypadá to, že cestu je potřeba prošlapat osobně.

17

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Tak niekto ukážte čo to BC 18SW115 dokáže v napríklad taped horn, som fakt zvedavý. V BR to ide v závislosti od naladenia asi takto: 25Hz -5db, 30Hz -4db, 35Hz -2db...

18

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

To záleží, jak se to naladí. můžeš i na rovno, i nahovno. smile

19 ...editoval Lukáš33 (21. 1. 2017 19:34)

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Jé tak to je asi to samé jako br. big_smile big_smile
Pokud bude čas tak něco zkusím.

20 ...editoval Crashpc (29. 1. 2017 22:10)

Re: Univerzální HOVADO subwoofer

Něco jsem zkoušel, a pod 300l mi to pozitivně nevychází, když z toho chcu tahat relativně co nejnižší frekvence. Přiucpáním bassrelfexu si tak můžu pomoci v podstatě ke 25Hz@125db. Nic takového s TH v té samé velikosti asi praktikovat nejde(?).
Po sáhodlouhém zkoumání a porovnávání jsem nakonec 21DS115 objednal. Provedením budky si stále jistý nejsem. Hlavně přemýšlím o modularitě bassreflexu....

Příspěvky [1 až 20 z 65]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Univerzální HOVADO subwoofer

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£