Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Smetiště » Oprava blesku Sigma

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [4]

Téma: Oprava blesku Sigma

Protože jste tu technici z různých oborů a mnoho z vás taky fotí, tak se zkusím zeptat spíš tady než na nějakém foto foru.
Rozbil se mi blesk Sigma EF-530, už dříve zlobil že občas neblesknul, nebo naopak měl moc silný výboj. Ale většinou fungoval jak má, až nedávno přestal blikat.  Když jsem jej teď zkoušel, tak se z blesku po stisku tlačítka TEST ozývá lupnutí (asi podobné jako když sepne relé) ale k výboji většinou nedojde, jen tak v 1 ze 30 případů se zableskne.
Tak jsem jej rozebral a překvapilo mě že v hlavě není žádný kondenzátor a drátky vedoudcí VN z těla jsou společně s těmi ovládacími.
Na první pohled mi přijde že je vadná výbojka - je obou stran uvnitř zčernalá od odpařeného kovu z elektrod.
Fotky najdete tady:
https://drive.google.com/drive/folders/ … sp=sharing

Moje otázka zní jestli tipuju správně.
Že je kondenzátor v těle nabitý a drží i po týdnu bez baterek, jsem si nechtěně vyzkoušel při skládání blesku k focení. Když jsem pizetou nechtěně vyzkratoval konektor při jeho zapojování do desky - oni totiž kovové kontakty vyčuhují z plastového těla.
Bohužel mám měřák jen do 1000V a předpokládám že na kondenzátoru je mnohem více, tak jsem nic neměřil.

Nová výbojka z velké žluté země vyjde na 13 USD
http://www.ebay.com/itm/Sigma-EF-500-EF … xyg6BRzmXx

Předem díky za dobré rady a postřehy k problému.

Re: Oprava blesku Sigma

Jestli je tam napětí  na výbojovém kondenzátoru a při odpálení to tikne, tak to znamená že vn tráfko dává zapalovací impuls a buď není v pořádku cesta k vývodům výbojky, nebo stará výbojka už nezapálí. Napětí na kondenzátoru bývá tak od 300 do 500 V nejčastěji.

Re: Oprava blesku Sigma

99% moderních bateriových blesků má 330-360V na kondíku.

Nejrychlejší test je připojit jinou výbojku, já používám většinou IFK120, třeba i paralelně k původní, a otestovat, jestli to pálí. Může být i vada zapalovacího trafa, pak to lupe a nic, nebo přeskoky vn pulzu někde v kabeláži. Někdy je třeba vn vývod od staré výbojky odpojit, může mít svod na skle.

Web

Re: Oprava blesku Sigma

Je to výbojkou, stačí se na ní podívat- po celé délce je potažená odparem. Ta je už na pohled hotová. Napětí na tomhle blesku na kondu je kolem 330-350V, takže v pohodě.

Web

Příspěvky [4]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Smetiště » Oprava blesku Sigma

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£