Téma: Kytarový efekt "Distortion"

Další efekt, který jsem se rozhodl zhotovit je kopie BOSSe DS-1, "Distortion". Inspirací byl článek na stránkách ElectroSmash, http://www.electrosmash.com/boss-ds1-analysis. Efekt je zabudován do krabičky Hammond, typ 1550B. Napájen je 9V z externího zdroje. Povrch je nastříkán oranžovou barvou, propisotem zhotoveny popisky a nakonec přestříkán bezbarvým lakem.
http://www.rajce.idnes.cz/f1127361756/600pxhttp://www.rajce.idnes.cz/f1127361763/600px

Fotky s vyšším rozlišením - http://pasecka.rajce.idnes.cz/Distortio … ovy_efekt/ .

(upravil hranatybraska 30. 12. 2016 22:14)

Re: Kytarový efekt "Distortion"

Skvělá konstrukce, moc se mi líbí! smile

Jen bych chtěl upřesnit, že ač se tenhle efekt jmenuje distortion, je to ve skutečnosti overdive, protože používá měkké ořezávání antiparalelními diodami v signálové cestě až za opěračním zesilovačem.

Distortion by to byl, kdyby byly antiparalelní diody zapojeny ve zpětné vazbě operačního zesilovače. Třeba viz Ibanez tubescreamer TS-9.

Mezi overdrive a distortion je docela velký rozdíl ve výsledném zvuku a ještě víc se to pozná při hře (napískávání, legato, tapping..) Osobně jsem vyznavačem distortionu a overdrive mě moc nevoní, ale jsou písničky, co chtějí lidi slyšet a jsou s overdrive kytarou že, tak to člověk zahraje i stím overdrivem..

Vůbec to neber že bych se chtěl lakkoliv do tebe navážet, naopak to píšu s plnou úctou, protože to zvládněš dotáhnout dokonce, což se o mě říct nedá.  Mám tu roky dané bokem germaniové tranzistory na fuzz a než se do toho dokopu...

Web

Re: Kytarový efekt "Distortion"

Děkuji za uznání. Časem přibudou ještě další "krabičky". smile

Re: Kytarový efekt "Distortion"

Kde jsi sehnal TA7136? Poslední 3 kusy jsem spotřeboval a sehnat další je docela zázrak.

Web

(upravil j_paseka 2. 1. 2017 10:39)

Re: Kytarový efekt "Distortion"

Jako OZ jsem použil NJM2904.

Jinak TA7136 se dá sehnat na E-bayi.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 … p;_sacat=0

Re: Kytarový efekt "Distortion"

Dneska pomuze adapter od hnedeho psa.
http://cimarrontechnology.com/ta7136adapter.aspx

Je to hezky overdrive, pekna prace.
Obavam se, ze nakonec budes stavet vsechny ty efekty, co mas ve VOXim kombu..
big_smile

Re: Kytarový efekt "Distortion"

Všechny ne, ještě mám v plánu 4 krabičky. smile

Nicméně budu stavět zesilovač právě pro el. kytaru s předzesilovačem a korekcemi a budu pamatovat na efektovou smyčku. Je to alternativa ke kombu abych měl zálohu. Kdyby se něco stalo, ať mám přes co hrát.

Re: Kytarový efekt "Distortion"

Mas to skvele, kdysi vysly tyhle kytarove efekty a jejich konstrukce jako priloha tusim k Amaru, kamarad muzikant a elektrotechnik smile si to postavil formou modulu - karet, co mel zastrcene ve velke krabici v racku, prakticky se to dalo vsechno retezit za sebou a delalo to opravdu zajimave zvuky, melo to spousta prepinacu, vypinacu, hejblat a potenciometru, tehda tusim v roce 1997 mu to vsichni zavideli a myslim, ze na to hraje dodnes. Pamatuji si z toho "nabustrovany" stereo efekt z toho jsme byli doslova odvareni smile. Chapu, ze dneska to vsechno nejspis nahradi procesor...

Re: Kytarový efekt "Distortion"

parádní práce

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Kytarový efekt "Distortion"

Jarous, rf: Děkuji Vám.

Re: Kytarový efekt "Distortion"

A jo, teprv teď vidím obrázky a vidím tam to DILko.


wimshurst napsal:

Dneska pomuze adapter od hnedeho psa.

Ten adaptér tak nějak neřeší to hlavní, tedy dost starého brouka z doby krále klacka.

Web

Re: Kytarový efekt "Distortion"

hranatybraska napsal:

Jen bych chtěl upřesnit, že ač se tenhle efekt jmenuje distortion, je to ve skutečnosti overdive, protože používá měkké ořezávání antiparalelními diodami v signálové cestě až za opěračním zesilovačem.

??

mekci orez maji snad prave diody ve zpetne vazbe OZ, diody primo v signalove ceste (presneji receno mezi ni a zemi) maji orez naopak tvrdej, zvlast pak nejaky ty 1N4148, ktery jsou vylozene studeny jak psi cumak, viz napriklad BOSS MT-2,..

ja bych vylozene hranici mezi overdrive a distortionem nehledal, overdrive je proste lehce mekke az mekci zkresleni, zatim co distortion je vylozene hard cliping, kde ale ten vrchlik taky nebude dokonale rovna strecha (dalsi prizpusobeni a filtrace.. atd..) ..ale ja stejne tak nerad pojmenovavam slozite techniky, protoze stejne jako kazdy zpusob zkresleni tak i kazde hrabnuti na strunu je svym zpusobem specificke a originalni (uhel, tlak, rychlost) uz podle anatomickych dispozici toho konkretniho kytaristy

jinak distortion ma pak jeste z logiky veci jeste dalsi vlastnosti, pri tvrdem orezu a pridavani gainu pred orezem, se nejprve slysitelne zkresluje signal = zestrmuji se hrany signalu pred oriznutou casti, ALE od urcite hranice/strmosti pak pri dalsim gainovani neni vetsi zkresleni tolik patrne a uz roste zejmena komprese,.. a nakonec se to pri pouziti sebelepsiho OZ nekde za hranici nekolika tisic (samozrejme pri pouziti vice stupnu) nedela nic jen to zacne vazbit samo se sebou

...proto taky spousta "kytaristu" v zacatcich misto overdrivu rado voli distortion + velky gain, protoze velke zkresleni s velkou kompresi maskuje chyby, o hodne zjednodusuje hru(nedomacknuti, chybna dynamika,..)..  obzvlast pak v kombinaci s chytrym delayem (chytrym myslim ne echo s PT2399 ale efekt ktery nabusi dve tri stejne stopy v ramci ms a tim zvuk jakoby "nabude")


..pro ruzny orez je mozne pouzit vselijake shotky, dokonce i LED, vylozene mekci jsou Ge diody, a zkousel jsem sveho casu i vselijake pismenkove prechody VF tranzistoru (tedy samozrejme jen ten jeden pozadovany prechod na nich).. ale to dle meho nema moc vyznam, pro ten teplejsi orez je holt nakonec stejne nejlepsi obycejna sklenena trioda, a samozrejme kazda taky zkresluje trosku jinak smile

velky vliv maji pak taky filtry pred i mezi zkreslujicimi stupni, zejmena u tech lamp kde kazdy stupen zkresli jen jednu pulvlnu si s tim lze vyhrat "do sytosti"


BTW Honzovy fandim !! myslim ze obdobim stavby krabicek a zkosueni ruznych zvuku si prosel kazdy..  nakonec mozna (a mozna taky ne) dospejes k navrhu co nejjednodussiho aparatu ktery bude vicemene presne splnovat tvuj pozadavek na konkretni zvuk, i na zpusob jak ho chces v ramci pestrosti mirne modifikovat/korigovat, ale pred tim je nepochybne nutne projit obdobim hledani toho praveho zvuku smile

Re: Kytarový efekt "Distortion"

Mohu doporučit tento nástroj: http://www.sillanumsoft.org/download.htm
Zkoušel jsem pár zkreslovačů na nepájivém poli a sledoval harmonické zkreslení. Podle mě je ideální stav kdy je zvýrazněna hlavně druhá harmonická a její násobky. Zvuk potom není tak ostrý jako při situacích, kdy jsou dominantní liché harmonické. Na tom analyzátoru to je dobře vidět a efekt lze takto odladit ještě před zapájením - tedy pokud je to vlastní zapojení, u klonů se toho moc ladit nedá. Ale například u Boss Blues Driver nebo Turbo Distortion, které používají Jfety, hodně záleží na Ugsoff a změnou Jfetu se dá docílit lepšího zvuku.