21

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Otas napsal:

Je potřeba najít, co s tím udělat aby to. A zažil jsem příliš často, že i odborníci se mýlili (v jiném oboru, kterým se živím, naposledy 13. 8. 2015 pán s PhD za jménem, dopadlo to velikou explozí).

Možná by sis mohl zjistit, kdo tu někomu zkouší poradit. Někdo to řídí, někdo to učí, Danhard to dělá... wink Možná považuješ za odborníky ty, kteří jimi nejsou a naopak a z toho plynou ty potíže.
Na DIYAudio o tom jevu také psali.

Web

22

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Jasný, všichni okamžitě kalhoty dolů a nikdo jiný nemá právo na názor.

23

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Jak opakovaně napsal NO HITS, který toto vlákno založil: potřebuje to řešit, což jsem mu zkusil navrhnout, postup řešení mi tu zcela a naprosto scházel, proto jsem zatím aktivní smile. Když začátečník (dle vlákna) napíše o pomoc, je vhodné jí poskytnout.
Jestli si přitom dovolím navrhnout pro jistotu ověřit něčí názor, vidím s překvapením, že se dopouštím zločinné drzosti na kterou je třeba reagovat pray.

24

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Ano, Danhard mu odpověděl naprosto jasně. Co v tom vy ostatní hledáte za taje, to fakt nevím.
V té technické dokumentaci je to snad dost jasně popsané.
Řešení je jednoduché, nervat to na krev.

Web

25

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Omlouvám se! Nevím co jsem měřil. Samozřejmě napájení plus + minus - je jen 30V. Svorky jsem měl připojené na + a -, volťák ukázal 60 a já z toho udělal 2 x 60V. Ještě jednou..velká omluva. Asi jsem se opravdu inspiroval v tom datáči, kde je také součet kladného a záporného napětí.

26

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Řešení a pokusit se to eliminovat je jednoduché,bedny mohou mít dost velkou jalovinu klidně i 40-60st (blbě navržené) BR cívka na Jádru s malým Rdc a reprák s vysokým Qms a SOA přetížení tu je hned,rada dát do série se zátěží odpor je defakto k ničemu = pouze se zvedne celková impedance,sníží to max výkon do zátěže,ale fázový posuv bude stále velký... pokud jsou to 4R bedny tak naopak doporučuju dát paralelně ke svorkám odpor 12-15R/10W a zkusit to samé,pokud to zmizí nebo se práh kdy to začne dělat posune je to ono. Pokud jsou to 8R bedny tak odpor dát mezi 15-22R. Pro blbé a Hazysy: Cílem není to zhoršovat ale udělat zátěž méně reaktanční a více odporovou aby SPIKE nezabírala.

je to o tom že BR bedna s korekcema vyhulenejma na basech dokážou tohle bezproblémů způsobovat speciálně se švábovejma koncema je známá věc a řešení je buď jiné bedny a nebo jinej (diskrétní) zesilovač a nebo dle datashetu co poslal IvaW, najít menší napájecí napětí +-20V kde se i s vysokym fázovým posuvem dostaneš na provoz kde ochrany nebudou zabírat. Ne nadarmo se používá paralelní řazení více takových brouků speciálně pro bass sekce smile

Není co dodávat...

27

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Tady je emocí jak v hospodě při zápasu Sparta - Slávie smile, tohle se asi nedostane do finiše. Zkusím ještě jednou.
Teorií je tu už dostatek.
Jen na upřesnění - z vlákna odkazu:
Bedna je uzavřenka.
Byl vyměněn basák z ARN6614 na W200S. Z odkazu mi není jasné, zda bylo zároveň hýbáno s výhybkou pro basy. Že by seděla?
Lze to vyzkoušet, jak už jsem výše navrhl. Hezky se mi to dělávalo s dvoukanálovým osciloskopem.

28

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Tak ještě musím doplnit, že korekce mám nastavené na střed (centrování potíků), zesílení korekcí bylo sníženo z 11 podle místního návodu. Zesílení LM3886T bylo z původního navrhu taky trochu sníženo ale ne přes povolený minimum viz datasheet.
Bedny jsem původně upravoval ale ve finále jsem udělal ozvučnice kompletně znovu z nových 25mm DTD. Středový repro oddělený, výhybka spočítána, doladěna podle simulace od visatonu (boxsim), ale nezměřeno , BR naladěn na 32-33Hz (diky vyplnění nejsem schopen určit reálný objem s přesností na litr , poslechově bedny působí vyrovnaně nic nechybí nebo nepřebývá. V simulaci okolo 5kHz klesla impedance mírně pod 4ohm tuším nebylo to níž jak 3,5ohm . Jaká je realita Netuším. Může to být ono a nemusí. Nemám škopek ani generátor signálu, takže moje možnosti jsou dost omezený

29

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Generátor signálu se prý dá získat z PC. Nějaký střídavý voltmetr by nemusel být problém, moc po něm nechceš, jen porovnáváš napětí na odporu a na bedně. Jestli na tom kmitočtu měří o desítky % méně nebo více, není problém.
Jak už jsem napsal: nejprve bych si ověřil, že je závada skutečně v aktivaci ochrany.
Pokud ano, zjistil bych si, kde mají bedny impedanční minimum, zda to není na dělení výhybkou. Simulace je přesná práce s nepřesnými čísly, je to potřebné změřit.
Mimochodem reálný objem ozvučnice se dá zjistit podle impedančního chování, přiměřeným vyplněním se posune nahoru a naladění BR dolů (což mne sice kdysi překvapilo, ale mám to i změřeno - např. ze 100 litrů na 133 litrů, BR jsem zkracoval na polovinu).
Snižování zesílení LM také není zcela bez rizik vůči stabilitě. Ale pokud to makalo při nižším napětí, tak by mne to překvapilo.