Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Návrh lampáče a jeho kmitání

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: Návrh lampáče a jeho kmitání

Ahoj,
doma se mi válí elektronky a trafa a řekl jsem si, že bych si mohl postavit něco na cvičení na kytaru. Síťové trafo 1PN 665 37. Výstupák 9wn 676 26. Elektronka v konci ve třídě A PCL86. A do předzesilovače chci dát ECC83. Postavil jsem vše na univerzální DPS dle schématu co jsem nakreslil. Zvuk se dá popsat jako pískání a hučení. Ano PCL86 je nekvalitní značka POLAM, ale zkoušel jsem více kusů i nové a lze vadnost lampy vyloučit. V předzesilovači jsem zkoušel 2x ECC83 1x ECC82 a 1xECC85. Koukněte prosím na schéma a zkuste mě prosím navést. Děkuji.
https://s23.postimg.cc/u3ppzor4n/amp.gif

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

jakým napětím žhavíš? ECC83 máš zapojenou na 12.6V do série? triodu z PCL necháváš nezapojenou? nevím, jakým napětím máš napájené anody, pracovní body na první pohled vypadají ok, takže tipuji buď na chybu v zapojení nebo ti to kmitá - kontroloval jsi napětí na výtupu bez buzení? např. osciloskopem... Polam sice nejsou výkvět kvality, ale ve správném zapojení fungují celkem ok. a ještě poznámka - ECC83 bez změny pracovního bodu nelze nahradit ECC82 nebo ECC85, mají jiné parametry i zapojení žhavení (ECC85)...

Web

(upravil hranatybraska 17. 12. 2016 21:43)

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

Za mladejch let jsem na kytaru bastlil to samý styl vrabčí hnízdo, takže mám bohaté zkušenosti. big_smile

Určitě to nebude žhavením..
POLAMP bych taky nezatracoval, mě hrály dycky dobře a to jsem na tnhle bazmek cvičil tak čtyři roky.

Budu se vyjadřovat ke schématu, co jsi postnul, jestli to máš jinak, tak si to změň podle toho jak to máš.
Tohle zapojení má už zatracenou citlivost, takže při stylu styl vrabčí hnízdo se nějak nakmitá cosi z výstupu na vstup. A už oscilátor je na světě.
Nakmitat se to může kapacitní vazbou - dva dráty blízko sebe (typicky kde je velký rozkmit napětí (anoda pentody) a něco od vstupu.
Nebo indukční vazbou - někde u vstupu máš nějakou smyčku a indukuje se ti v ní pole z výstupáku.

Dále zkontroluj:
1) máš uzeměněj sekundár trafa? mě to bez něj hučelo - nebo pomůže uzemnit druhý konec sekundáru..
2) zkontroluj si filtrační koďoury, jestli jsi nepoužil nějaký výschlý, občas to vazbí přes napájení
3) dej si fest bacha na stínění vstupní části, má to takovou citlivost, že to přes kapacitu vzduchem něco nachytá. Vůbec, když provedeš přívody na patici g obou triod stíněným kablíkem, tak se vůbec nic nestane, ba naopak.
4) nelíbí se mi, že g2 svazkový tetrody nemá blokovací odpor, dej tam 100R co nejblíže přívodu g2.
5) ten 1k u g1 dej taky co nejblíž patici
6) to napájení je vůbec blbě. Anodový odpor druhé ecc83 připoj na napájení (B)
7) Z (C) nech napojený jen anodový odpor první flašky.

Web

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

Děkuji moc za odpověď. Abych se vyjádřil k těm bodům.
1. Uzeměné trafo mám.
2. Kondíky jsou staré půl roku Samwha
3. Na vstup jsem použil stíněný vodič.
4. Vyzkouším
5. Rezistor přesunu, byl poměrně daleko
6. První triodu ECC83 mám zapojit na C a druhou triodu mám zapojit na B spolu s pinem 3 pentody?

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

6) anodovy odpor druhe pentody napajej ze stejneho kondenzatoru, jako g2 pentody. Ale to neznamena, ze ho budes napajet z pinu elektronky, mezi nim a napajenim bude odpor!

Zkus jeste proste uzemnit druhy vyvod sekundaru, nez mas ted.

Web

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

1. Kmitá to i když je hlasitost na nule?
2. Kmitá to i když není připojen vstup?
3. Kmitá to i když je vytažená ECC83?
4. jaký je napětí zdroje?

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

Na nule to nekmitá jen brumí.
Bez zapojeného vstupu nekmitá je víc brumí.
Pokud vynechám ECC83 tak jen s pentodou to hraje OK, ale už po zapojení ECC83 dochazí k deformaci zvuku a kmytání.
Zdroj je 1PN 665 37. Mělo by tam být na kondenzátorech podle katalogu při odběru PCL86 (50mA) cca. 245V.
Z důvodu, že je staré to trafo měřím mnohem víc. Kolem 340V

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

Záleží i na rozmístění součástek, je možné, že ti to kmitá občas i někde nad hranicí slyšitelnosti. nezapomeň, že např. i ve spojích mezi g2 a kondenzátorem a v přívodech k primáru výst. trafa je proud signálu. Taky záleží na pospojování země.

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

Už jsem to zkoušel i předělat, vrabčí hnízdo, plošný spoj a defakto pořád stejné chování.
Zemnění mám do jednoho bodu, tzn. anodová zem, zem žhavení, zem sekundáru výstupu, zem katod apod. Předpokládám, že to platí i pro elektronkové zesilovače.

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

Ty země by měly být spojeny:  zdroj, koncová pentoda, budič, vstupní elektronka. Což asi máš, ale pro jistotu to uvádím.

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

nemáš možnost na to kouknout osciloskopem?

Web

Re: Návrh lampáče a jeho kmitání

PB napsal:

Ty země by měly být spojeny:  zdroj, koncová pentoda, budič, vstupní elektronka. Což asi máš, ale pro jistotu to uvádím.

Pro začátečníka by bylo mnohel lepší vechny země napojit z jednoho bodu - topologie tzv. do hvězdy

Stejně si myslím, že bude vyschlý filtrační koďour.

Web

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Návrh lampáče a jeho kmitání

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£