Téma: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Zdravim. Vyměnil jsem toroid v zesilovači 140VA za toroid 330 VA, nyní pri vyšší hlasitosti cca 80% a vic to pri špičkách jakoby štěká nebo prská. Toroid má byt schopen dávat 7A , mustek je noname z GME do 8A , korekce RSD4132 napájený z koncáku (napájecí uzel) napětí stabilizované přes 7x18. Napadá mě, že buď diody nezvládají proud a dělají bordel a nebo rychlý pokles napětí nestihnou ty stabilizatory pro oorekce dorovnat ( i kdyz v napájení koncáku je 2x 6,8mF a u stabilizací jsou 1mF, vše nippon) Nový toroid má i vývod 2x 18V AC takže ho pro korekce mohu použít, nepoužil jsem jen z důvodu, že s původním tdrojem a napájením korekcí z koncaku vše fungovalo bez problémů aniv pohotovostním stavu bylo úplné ticho. Prosím o radu jedná se o poslední neduh po úpravě zesilovače.

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Nějak jsi zapomněl sdělit, co je to za zesilovač a jaké to má napájení ?

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

První co mě napadlo, kromě problému v samotném zesilovači...co přebuzení reprosoustav? Výkonějším trafem se může změnit podání "dynamiky" čili lepší podání právě výkonových špiček, které reprosoustavy už nemusí zvládnout???

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Zesilovač je sestaven z konců LM3886T korekce RSD4132 v úpravě podle audiowebu, toroid má pro konce 2x21V AC symetricky což po usměrnění a filtraci dělá cca 28V což je kousek pod maximem pro 4ohm zátěž (30V max), zdroj je sestaven z 8A můstku ověšenýho 100nF keramikou a za ním 2x6,8mF/63V elyty Nippon  snap-in v každé větvi. Odtud se bere napájení korekcí, který jsou napajený přes stabilizátory 7x15, taky ověšený 100nF a 1mF/63V v každé větvi.
Repro jsou sloupy 3 pasmo s repro visaton w200S + w130S a DT-94 vše 4 ohmy ozvučnice cca 50L s BR na 32Hz viz můj místními uživateli zatracovaný projekt https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=14066&p=6
Zesilovač by měl dát 2x 68W RMS a 135W ve špičce.Reproduktory  mají parametry :
W200S - 75/115W
W130S - 50/80W
DT94 - 70/100W
Což teď koukám že by mohlo být i tím, to mě vůbec nenapadlo, tak nějak jsem žil v domnění, že špičkový hodnoty hlavně u hlubokotónovýho reproduktoru jsou vyšší , takže předpokládám, že je problém vyřešen

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Zabírají ti ochrany.

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Nehledě na to jaký jsou reálný hodnoty je potřeba brát v potaz i to, že v každý bedně mohou být ty zatížitelnosti odlišný (jak vliv ozvučnice, tak vliv vyhýbky).  V datasheetu by mělo být  výkonu uvedeno za jakých podmínek, případně v jaké ozvučnici atd. (Buďto přímo nebo nějaká norma) Vidim to ale jako nejpravděpodobnější příčinu... opatrněji s poťákama a mělo by to být v klidu.

(upravil Otas 16. 12. 2016 16:27)

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Na diody ani kondy bych to nehádal. Pokles by stabilizátory chytit měly, u silnějšího trafa by měl být menší, spíše bych se obával překročení U max. těch 78/7915, resp. jednoho z nich, doporučuji napájet z nižšího napětí, snese tabulkově jen 35V, pokud si to správně pamatuji. Samozřejmě nezapomenout na kondenzátor na výstupu (hlavně u 7915).
Jinak by to vypadalo na nějaké nekorektní chování zesilovače při přetížení (klipu), nejspíše zakmitává. Zapojení země zůstalo zcela původní? Trafo je zapojeno do přesně stejných míst?

Kdysi se mi také stalo něco podobné, kdy jen občas zazněl divný zvuk a kupodivu to byla jen otočená fáze výstupu (na reprokonektoru).

Dobré téma, to je reakcí!

Edit: upravil jsem vizi s těmi stabilizátory.
Docela dobře by to mohla být i kombinace nějakého výkyvu v impedanci soustavy s Danhardem zmíněnou prací ochran.

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Nevím co tu spekulujete o blbostech.
Zabírají mu "SPiKe" ochrany LM3886-ky.

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Myslíš tepelnou ochranu? Mám tam 8x16x8 cm masiv na kterým sedí 3886ky a v případě vyšší hlasitosti zapínám 2x 8cm ventilatory který do těch žeber docela fučí a udržují chladič vlažnej, při tišším poslechu bez ventilátorů je chlazení vlažný (1/3 hlasitost) nebo teplý (1/2 hlasitost) . Jinak uder/over voltage protection by měly být v klidu. Pastu jsem teď měnil takže by tepelnej přechodovej odpor měl být v pořádku

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Je to komplexní ochrana a chování je popsané v katalogu, tak si to laskavě naštuduj.
Figure 5

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Na spike protection jsem se díval do datasheetu v popisu uvádí že je to okamžitá ochrana při dosáhnutí peak temperature , a taky se odvolávají na graf safe area viz Figure 4 kdy se tato ochrana nezapíná . Z kterýho vyplývá že bych při 28V při špičkovým výkonu kterýmu odpovídá proud cca 4,8A by neměl proběhnout delší proudovej impulz jak 1ms ... to ale nemám jak ovlivnit přece. Jediný co můžu ovlivnit je chlazení a tam se přestup tepla z pouzdra na chladič zdá slušnej . samozřejmě jistej tepelnej odpor zavádí izolační podložka ale bez ní to nejde.

Pokud jsem funkci té ochrany špatně pochopil tak mně to prosím vysvětlete

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Jenže nepracuješ do čistě ohmické zátěže, takže se to dostane do ochrany SOA.

(upravil NO HITS 17. 12. 2016 5:21)

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

O SOA vím že se tam píše, ale nevím co ta zkratka znamená. Co stím mám teda dělat? Tento problém jsem nikdy nemusel řešit ani jsem na něj při pročítání článků o LM3886T nikdy nenarazil.

Edit: tak už vím že SOA je safe operating area ale furt nechápu proč se ta SPIKe ochrana pouští resp co mám udělat aby se nepouštěla, všude píšou o překročení teploty ale tam už nevím jak to ještě líp chladit

(upravil Otas 17. 12. 2016 9:59)

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Nejprve si zkusme, zda je to vůbec pravda, je to jen momentálně převažující theorie.
Zkus dát do série s bedýnkami nějaký odpor (odhaduji cca 1 ohm) a zkus to, zda to zmizí, abychom tolik netápali.
Pak můžeme uvažovat dál a hledat řešení (asi ve výhybce bedny, ta LM na podobné věci moc netrpí). Teoretizování nemám moc rád (1. nejsem v tom silný, 2. je to často k h.... smile ).
Edit: Mimochodem, předpokládám, že to dělají obě bedny a i při chodu kanál sólo.

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Já nevím, odborník Danhard vám to říká dost jasně. roll

Web

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Je potřeba najít, co s tím udělat aby to . A zažil jsem příliš často, že i odborníci se mýlili (v jiném oboru, kterým se živím, naposledy 13. 8. 2015 pán s PhD za jménem, dopadlo to velikou explozí).
A pamatuji si, jak jsem vyprávěl teorie o stárnutí lamp u rádia, ani jsem nedokončil řeč a jeden naprostý laik párkrát přepnul pásmový volič a hrálo to jako fík hmm ...

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Právě před chvílí jsem jeden zesilovač s uvedenými konci LM3886T opravoval. I když dle datašitu mají napájení bez signálu až +-94V a se signálem 84V, zde byly "jen" +-60V a při plném vybuzení už pracovaly ochrany. Po pečlivém zkontrolování jsem zjistil, že tlumící odpory ve výstupních cívkách byly nedostatečně, tady vůbec, k cívkám připájeny. To nebyl studeňák - prostě se asi teplem "odlepily" od desky.
A opravdu to vydávalo zvuky jako štěkání při špičkách, ale jen na bednách, na zatěžovacích odporech a na škopku nic Věř Danhardovi - ví o čem mluví.

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

Já se nehádám jestli má Danhard pravdu ale čím je to způsobeno případně jak tento problém odstranit

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

2 kynolog +- 94 resp. 84 V ? Ty mne děsíš. Já jsem jim dal na 8 ohmovou zátěž +-38 V a víc bych si nedovolil. A to tam mám nucené chlazení.

2 NO HITS
Vyzkoušej ten odpor v sérii, abys eliminoval ostatní nápady.
Pak tam hoď do série s bednami odpor 4 ohmy a tónovým generátorem projeď (slabým signálem cca 1 V) celé zvukové pásmo. Na odporu by mohla být cca polovina a nebo nižší napětí. Kmitočty či pásma, kde bude na odporu významně výše než na bedně, projdi detailně a zaznamenej. Podezřívám, že se ti na výhybce podařil nějaký mírný lapsus (impedance spadla pod hodnotu, kdy to už ten LM považuje za impuls k aktivaci ochran). V dalším kroku je nutno se zabývat výhybkou.
Nechtěl jsem to takto rozepisovat na začátku, ale zřejmě musím.

Re: "Štěkání" pri vysoké hlasitosti

http://www.ti.com/lit/an/snaa008b/snaa008b.pdf

Web