Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 42]

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Já bych se na to taky podíval, kdyby to mělo rozlišení větší jak pohlednice a bylo na tom rozmazaném komprimovaném mastném fleku něco vidět. To že je to od ruky na papíře, mi naprosto nevadí. Ale musí tam bejt něco vidět!

Příště to skenuju na víc jak 50DPI (nejmíň 150DPI) a pokud se v tom pak chci vrtat v malování, tak zásadně a nikdy nepoužívám tentýž zkur***ý software k tomu, aby to enkódoval zpět do JPG. To už sem raději nahraj desetimegové BMP, nebo pármegové PNG. Dneska těch pár MB dat nebolí tolik, jako ten nečitelný mastný flek.

(upravil samponek 15. 12. 2016 18:42)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Klikni na to a za  10 sekund se to  zobrazí přes celou obrazovku. Obrázek má 250kB a to musí stačit.  Jinak je to jenom velikosti pohlednice.

smile

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

K tomu "přes celou obrazovku" tomu chybí ještě skoro pár tisíc pixelů v obou směrech.

Je lepší toto,

nebo snad toto?

Pixely nejsou všecko.

(upravil kaed 15. 12. 2016 20:37)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

vidím, že jsem zaspal dobu, že už máte všichni ty déčkový zesilovače zmáklý...
to Hazys: a nemáš strach, že se sepnou oba kanály a prostřelí se to? Mám měnič s můstkem řízenej arduinem, a podařilo se mi to takhle odpálit, kupodivu ne fety, ale IR2110 odešly obě.
od té doby dávám diody katodama k hin a lin, anodama k SD a odsuď odpor k + napájení. Zatím jsem to netestoval v kritické situaci, jestli by to stihlo vypnout, ale lepší než nic.

(upravil samponek 15. 12. 2016 20:54)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Hazys, nevím, připadá mě to stejný, ale když použiješ společnou bázi, bude o poznání rychlejší.

kaed : SD vstup je rychlý a fety se zkratem neprorazí, oba kanály nemají důvod sepnout dohromady, pokud je teda IR2110 v pořádku.

https://s27.postimg.cc/mxyxt49j3/Class_D_phase_shift.jpg podobnost s linaárním IGBT není náhodná https://s30.postimg.cc/rsxbafhyl/BSM200_GB120_podobnost_neni_nahodna.jpg

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

ale v IR2110 není nic, co by zabránilo sepnutí obou větví při H na obou vstupech. Osobně vyzkoušeno. Naštěstí byly v patici - a proto jsem se ptal, jestli i tyto chceš v SMD...
P.S. nejsou ty 4030 moc pomalý?  A neměly by být nějaký ochranný diody na vstupech toho 4030, co kdyby tam prošlo něco vydatnějšího z levelshiftu?

(upravil samponek 15. 12. 2016 21:53)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Pokud máš na mysli ochrannou diodu ze vstupu 4030 na +5V, tak ta může napáchat velkou škodu.
Když totiž dojde k náhodnému spojení kolektoru tranzistoru na kostru, tak přes diodu na kolejnici +5V projde +70V, následkem toho se na napájení a obou vstupech Hin a Lin IR2110 objeví +70V a všechny mosfety se otevřou současně, nastane výbuch obou IR2110 s mosfety, včetně 4030 a 7805.
Neboj, z levelshiftu nic vydatného neprojde, v emitoru je odpor 3k9.  smile

4030 jsou právě tak pomalý až jsou pro deadtime generátor vhodné, když použiješ rychlé EXOR 74F86, tak jsou na výstupech překmity a IR2110 to nedělá dobře, vyzkoušeno.

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

vidím, žes toho křemíku odpařil taky značný množství. "Součástky pracují na principu dýmu, když dým unikne, součástka je nefunkční"
Další level je exploze, třeba jenom přepólovanýho elektrolytu, a různý obloukový jevy, taky mám ledacos nazkoušeno.

(upravil samponek 15. 12. 2016 23:47)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Než jsem zesilovač správně nakonfiguroval, vybucho 9 kusů IR2110 a 24 kusů IRF644, někdy to IR2110 přežil, protože jsem to  měl v napájení posichrovaný, ale přesto mě to nad 1700W do minuty hořelo.
Bylo to způsobený tím, že jsem na to šel špatně, hlavní věc, která to vyřešila byl právě zmíněný dead time generátor.  smile

Teď je zesilovač nepřetržitě v provozu 3 měsíce a je OK.

(upravil samponek 21. 12. 2016 18:28)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

PCB v SMD bude později.

(upravil samponek 29. 12. 2016 7:31)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Propojením vstupu s výstupem vznikne nízkofrekvenční harmonický oscilátor, vlna má 10Hz 90Vpp, nosná 364kHz.

Druhý obrázek je když jde do vstupu místo 0.2V 10Hz
10V 10Hz , na výstupu je 140V 10Hz pravoúhlého průběhu, nosná 364kHz. To rozmazané nahoře a dole je projev poklesu napětí spínaného zdroje ze 140V na 136V  při zatížení 1000W. ( vznikají úbytky na přívodních drátech a v samotném zdroji )
Propojením vstupu z výstupem přes dvojitý T článek vnikne harmonický oscilátor kmitající na frekvenci onoho článku ( v praxi 15Hz až 22kHz)

Poslední obrázek je trojúhelníková vlna 496kHz na výstupu integrátoru U=6Vpp, modulace audio 20%

https://s29.postimg.cc/67v9yb6qb/Vstup_propojen_z_v_stupem_regulatorem_hlasitos.jpg https://s28.postimg.cc/mxax1fql5/Vstup_propojeny_z_vystupem_pridana_hlasitost_v.jpg https://s30.postimg.cc/kru5q2s0d/napeti_na_vystupu_integratoru_triangle_496k_Hz_U.jpg

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Takže šamponku vyrábíš zesilovač a nebo DV/SV vysílač ???
Asi jsi na špatných stránkách tady se zabýváme zesilovači pro audio a reprobednám
+ věci okolo … Až budu potřebovat vysílač ozvu se ti .

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Herr Sommer333, buď prosím té lásky a zameť si nejprve u sebe, ve svém pravopisu a typografii a nevyskakuj tu na lidi, kteří jak se mi zdá na rozdíl od tebe, něco aktivně dělají a mají koule na to to tu veřejně vystavit i na úkor toho, že za to budou veřejně lynčováni.

A jestli ti vadí, že si ze svého zesilovače staví oscilátory a DV vysílače, můžeš rovnou začít umravňovat i členy v ostatních vláknech, kde se diskutuje například o politice, nebo se sem posílají fotky zbraní a frká nad kde čím, co se zesilovači má jen velmi málo společného.

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Hazys napsal:

... a mají koule na to to tu veřejně vystavit i na úkor toho, že za to budou veřejně lynčováni.
A jestli ti vadí, že si ze svého zesilovače staví oscilátory a DV vysílače, můžeš rovnou začít umravňovat i členy v ostatních vláknech

Tak nevím, je tu legální lynčovat ostatní (=vyjádřit svůj názor) nebo není?
protože formální nedostatky tu kritizujou i jiní jako třeba

Já bych se na to taky podíval, kdyby to mělo rozlišení větší jak pohlednice a bylo na tom rozmazaném komprimovaném mastném fleku něco vidět. To že je to od ruky na papíře, mi naprosto nevadí. Ale musí tam bejt něco vidět!
Příště to skenuju na víc jak 50DPI (nejmíň 150DPI) a pokud se v tom pak chci vrtat v malování, tak zásadně a nikdy nepoužívám tentýž zkur***ý software k tomu, aby to enkódoval zpět do JPG.

No a někdo vidí formální nedostatky v gramatice a typografii, jindy v praseckosti kreslení dokumentace a někdo holt v provedení konstrukce, v ne/odrušení nebo v obvodařině. Je žádoucí nějaká minimální formální úroveň pro publikování? Podle mě záleží na kontextu. Ve světě existujou jak ženevský autosalóny, kde se prezentuje dokonalá konstrukce, tak srazy exotů stavících monstra z vykuchaných traktorů a největší king tam je ten, komu shoří pod prdelí megawattovej lodní motor, protože se těsně před tím všichni udělali z toho, jak to duní na kilometr.
No tak tady je jednak rubrika smetiště, kde se může chodit v zamaštěných montérkách a jednak rubrika Projekty, která má nadtitul Hotové DIY konstrukce. Co tam patří? já bych si představoval třeba tohle
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 28#p328128
protože to podle mě vymakaná a hotová konstrukce je.
Hraní si s vazbením zesilovačů do oscilátorů asi moc hotová konstrukce není, takže problém bych viděl spíš v zařazování do rubrik. Je prasárna provozování neodrušených konstrukcí řádu kW na stovkách kHz? opět záleží na kontextu. Je prasárna nemít kanalizaci a čističku a chodit srát doprostřed dvora na kupu? V civilizovaným městě určitě, ale v tajze za Uralem proč ne. Tam to nikomu nevadí.
Protože tady už AM příjem pomalu končí, nebudou tu asi vadit ani šampónovy pokusy v zastavěných lokalitách. Trochu na tom záleží okolo letišť kvůli NDB, ale tam zas nejsou šampóni smile

(upravil samponek 29. 12. 2016 16:22)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Když posuneš spínací kmitočet na 520kHz ( abys ho naladil na AM rádiu ) do vzdálenosti 1 metr, dál už ne. Ostatní stanice jdou normálně naladit. Zesilovač musí být volně na stole, nekrytý.
Když to dáš do plechové krabice, tak je útrum.  smile

Propojení mosfetů s cívkou musí být co nejkratší a v napájení tlumivky, aby to nelezlo po drátech mezi zdrojem a zesilovačem, tam kde tečou proudy. Dále naladíš harmonické spínaných zdrojů v pásmu 150kHz až 1600kHz.

(upravil samponek 9. 3. 2017 19:13)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Propojením vstupu zesilovače s výstupem přes dvojitý T článek vznikne nízkofrekvenční harmonický oscilátor kmitající na frekvenci onoho článku ( v praxi 10Hz až 22kHz. Nosná frekvence 364kHz se nezmění ) Pro potřeby systému LRAD je vhodná oscilace 12500 až 18000Hz, amplituda nosné ( dosah) se nastavuje potenciometrem hlasitosti.
Mikrofon, nebo audio výstup z notebooku zapoj do zpětné vazby oscilátoru. Nosná LRAD (16kHz) je modulovaná frekvenčně.

Výsledek je, že nízkofrekvenční modulaci LRAD vnímáš rezonancemi uvnitř lebky, ne ušima a zároveň je všude "klid" přestože to dělá obrovský hluk, jenže nosnou 14 až 18kHz starší lidi už neslyší.
Na odpuzování je vhodná nf modulace 4000Hz pravoúhlého průběhu s vloženým škrčením 80Hz. ( nejvíc to rezonuje uvnitř lebky a dělá v hlavě největší chaos) Různé tóny, škrčení, šumění, zvuky, hlasové zprávy je vhodné si uložit do souborů a spouštět z notebooku a opakovat je vícekrát, protože se vzrůstající vzdáleností od LRAD reproduktoru slábne hlasitost a srozumitelnost. Zároveň jeden barák "v cestě" signálu LRAD nepředstavuje významnou překážku.
Při 500W (16kHz) je srozumitelnost zpráv na kilometr. Jako reproduktory jsou vhodné 1000W tweetery, nebo piezo deska, nesmí ale být "ošizené" protože nosná (16kHz) je sinus.

Do zpětné vazby oscilátoru je možné zapojit přepínač a používat "dávivý" zvuk s kolísavou nosnou 1000 až 8000Hz, ten je slyšen na několik kilometrů.

Déčková konstrukce zesilovače je nezbytná, protože sinus nosná 16kHz 1000W neúměrně zahřívá zesilovače ve třídě AB ( sice to jde, ale zesilovač musí být obrovský s velkým chlazením. Tím ale LRAD nelze použít v autě)  https://s17.postimg.cc/h9p77vvun/system_LRAD_voicefm.gifimage hosting 5mb

Pro využití systému LRAD jako směrového dálkového odposlechu je nutné přidat do zpětné vazby oscilátoru elektronický přepínač CD4053 (4066)

Důvodem je, že LRAD reproduktor vydává velký "hluk" a přijímací mikrofon se zbytečně zahlušuje. S touto úpravou má mikrofon v pauzách úplný "klid" a citlivost, srozumitelnost a hlavně dosah značně vzroste.
Kmitočet nf nosné 12500Hz až 16000Hz ( 12500Hz má větší dosah, ale může se prozradit, hlavně mladí si toho mohou všimnout ve formě slabého pískání)

Mikrofon ve zpětné vazbě oscilátoru potom zapoj přes druhý elektronický vypínač 4066 (4053) , to proto, aby bylo možné používat LRAD ve všech režimech, pokud to situace vyžaduje současně, tedy vysílání LRAD sonických zpráv, sonický datový přenos i směrový dálkový odposlech.

Zabezpečení objektu proti LRAD odposlechu spočívá v umístění samokmitajících piezokrystalů na všechny venkovní okenní tabule, včetně dveří. Jsou levné, účinné a napájené třeba baterií od mobilního telefonu.

(upravil samponek 10. 3. 2017 4:22)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Upgrade Class D sampon 2200 to Class TD
SiC gate driver UCC27531, carrier 500kHz.

Z výstupu spínaného zesilovače ve třídě D je po usměrnění a filtraci napájen koncový stupeň ve třídě AB, ten funguje jako aktivní filtr déčkové nosné. Výhody AB třídy jsou zachovány, nedostatky D třídy potlačeny a jako celek to nehřeje.

Kdyby si někdo chtěl pobastlit, může si ze svého AB udělat Tédéčko a použít k tomu Class D sampon jako napájecí zdroj. AB nechat tak jak je, akorát mu vyletovat z napájecích kolejnic elyty ( zbytečně zatěžují déčko, filtrace stačí 1uF/250V)
Takto vzniklý zesilovač je o dva levely výš, přesahuje déčko i ábéčko.

Vyměnit železné trafo za 1kW - 4kW spínaný zdroj je další upgrade. SMPS umožňuje přijímat povel SHUTDOWN a odpadnou relátka na výstupu a ochrany v AB, ty už jsou integrované v déčku i v SMPS.
https://s9.postimg.cc/cv1f5j36n/Class_TD.jpgimage hosting 15mb 
https://s18.postimg.cc/a95nnc32x/Class_D_sampon_2200.jpgimage free hosting

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

zkoušel jsi tam na výstup dát LC filtr nějakýho 4. řádu, abys tam neměl tu nosnou? Když to dáš na nějakejch 40kHz, mělo by ti to spolehlivě sežrat nosnou, ale pustit frekvence < 40kHz. Pak bys nemusel řešit nějaký AB. Cívky většinou tolik nehořej...

(upravil samponek 19. 9. 2020 11:10)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

https://i.postimg.cc/d77sLm5W/Class-D-sampon-2200-signalova-cast.jpg  signálová část
https://i.postimg.cc/DmGc19Wh/Class-D-sampon-2200-vykonova-cast.jpg  výkonová část

(upravil kaed 19. 9. 2020 16:03)

Re: Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

celkem jsi to učesal... Dělal jsem taky velkej "D" zesilovač v můstku - měnič 48V DC /230V AC 6kW s LF trafem,  a mám několik tipů, třeba jako budiče použít IR2127, ty dokážou uhlídat desaturaci IGBT (mosfetů), bez dalšího hw (u tebe to hlídá ta lm311, otázka je, jestli to stihne vypnout dřív, než se mosfet odpaří...
Další tip je na budiče mosfetů, ty máš deadtime jenom těma RC článkama mezi hradlama a  IR2110, možná by bylo řešením použít IR2104, nebo něco podobnýho, kde je dead time danej hardwarově přímo v tom budiči a prostě se to nemůže sepnout proti sobě, a když bys za to dal ty IR2127, tak máš jištěnej proud každým mosfetem, tj i když nastane overshoot, stejně nenastane, protože to ten IR2127 odpojí...

Příspěvky [21 až 40 z 42]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Samokmitající zesilovač 2.2kW/4R

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£