Téma: Jak na SMD-Lupa

Byl jsem požádán o opravu přístroje,jedná se o výměnu několika SMD součástek.Potřeboval bych tip na nějakou levnou lupu a dostatečným zvětšením.
Jak to děláte s odpájením SMD?
Díky za případné reakce.

Re: Jak na SMD-Lupa

Pokud nemáš horkovzduch s koncovkou na smd, tak se do toho nepouštěj. Lupa nejlépe s osvětlením, a musí být dost velká, a tím pádem není levná. Ale na běžný smd velikosti 0603 a pod snad lupa není potřeba.
Další téměř nutný vybavení je měděná licna s kalafunou na odsátí přebytečnýho cínu, pájení je taky jednodušší s pájecí pastou (myslím jako s rozemletým cínem) a horkovzduchem, pájet to mikropájkou je zbytečný trápení. doporučuju napřed nějaký mrtvý PC komponenty na vyzkoušení, první pokusy bývají dost destruktivní.

Re: Jak na SMD-Lupa

Jde o to, jestli jsou to jen pasivní součástky, nebo IO. Ty odpory a kondy celkem ještě odpájet a připájet jdou, u čipů se dají při odpájení postupně prohřívat nožičky a pod ně podsouvat ustřižený kousek žiletky, ale je to hrozná pakárna. Speciální výbavu na SMD nemám, jen mikropájku, na koukání občas používám jakési stánkové brýle +4D, čučím na to pak z nějakých 10 cm, ale v nouzi nejvyšší je to lepší, než nic. Každopádně to chce, jak píše kaed, napřed natrénovat.

(upravil Nitram 13. 12. 2016 16:58)

Re: Jak na SMD-Lupa

jezis klid, lupu pouzivam presne tuto:
http://www.nej-ceny.cz/image-shop/16368 … -hlavu.jpg
jen na horni strane mam desticku s peti smerovymi bilYmi LED a malou lipolkou(to ostre svetlo se fakt hodi)

normalni mikropajkou zvladnes v klidu vsechno, hrot to chce samozrejme dlouhy uzky s 0.3-0.5mm koncem max, ac se to zda byt na pohled prasarna, je hodne napomocno doslova utopit soucastku v kalafune - ta vede teplo a postara se o rychlejsi prohrati (pred montazi novych soucastek ji samozrejme z desky odloupes a omyjes lihem) pomoci kalafuny lze takto pajet i ty hnusny QFNka, kde vzhledem k tvaru jakyhokoliv hrotu proste neprohrejes pad i vycnivajici kousek plosky zaroven

rezistory hezky vedou teplo, obvykle staci nahrat na jedne, pak na druhe a sami zustanou na hrotu, z hrotu je placnes na neodymovej magnet nebo oklepnes (stejne je nahradis novou soucastkou protoze pajeni tam a zpet jejich ubohym ploskam zas tak dobre nedela, byt treba jeste nevykazou zadne zasadni poskozeni)

kondiky uz tak moc ne, je to trosku boj, ale taky se da, pripadne prohrejes obe plosky zaroven prilozenim hrotu z hora..
..krom toho SMD keramicky kondiky umeji praskat, a vadny kondik v desce tak hezky poznas kdyz ti ho pulka zustane na hrotu a druha na desce wink

LEDky jdou ven pekne blbe a s nejvetsi pravdepodobnosti jim po delsim prohrati oddelis plosku..

odstranovani IO, pokud je opet nahrazujes je nejlepsi nahratim cele jedne strany pinu a opatrnym ohnutim svaba pinzetou (samozrejme jen u dvoustrannych obvodu, so, tssop,..) u qfp, qfn, holt musis sahnout pro zmineny horkovzduch..
BTW ta metoda se ziletkou je ucinna, ..ale je to vazne vopruz na druhou

jinak on ten horkovzduch je taky dobrej ALE! chce to fakt uzce smerovou dyzu a i s tou fakt velkyho bacha ! protoze i tak realne hrozi nezadouci prohrati i v dalsich vrstvach, nedejboze treba u nejakyho BGA na druhy strane.. kdyz jsem u toho, na BGA (kulicky na spodni plose IO) i s doamcim horkovzduchem zapomen, dolu to dostanes v klidu, tam s troskou sikovnosti asi taky ale absolutne bez zaruky..

Kaed: hrotem jsem pajel i 0402 LEDky na navestidla velikosti N (1:160) to uz byl teda slusnej boj ale umrtnost asi 5% je jeste celkem dobra, a nasledny protahovani vlasku nalakovane medi trubickou s vnitrnim prum. 0,5mm bylo horsi nez pajeni wink

Re: Jak na SMD-Lupa

Díky za reakce.Abych to upřesnil,mělo by se jednat o toto:
http://www.mmopravy.cz/navody/183-oprav … elu-scenic
Takže žádná velká vyjebávka.Nabízí se sice nechat to spravit u dotyčného,ale auto bez přístrojovky se blbě řídí a mi máme jen jedno neustále v permanenci.Navíc je potřeba se ty smd trochu naučit,nemůžu se jim vyhýbat donekonečna.Mikropájku tady najdu,tak to chci zkusit...

(upravil kaed 13. 12. 2016 17:51)

Re: Jak na SMD-Lupa

Tak jestli je tohle první, na čem chceš smd zkoušet, tak to si zrovna běž koupit tu palubovku novou. Bez horkovzduchu nemáš nejmenší šanci. A s horkovzduchem máš šanci odpájet spoustu součástek okolo a ne ty co je potřeba... Navíc se musí vydělat ten displej, tohle není úplně easy. Nejaký smd i klasiku už jsem spravoval, a do tohohle by se mi teda nechtělo. Raděj dej někomu vydělat, kdo to umí.

(upravil Nitram 13. 12. 2016 18:06)

Re: Jak na SMD-Lupa

jo a a hned potom prijdou povodne, kobylky a mor,.. big_smile

hele tohle s hrotem uplne v klidu zvladnes, tomu TOcku ustipej gate a source klestickama u pouzdra, a pak ty vyvody v klidku a bez stresu vypajej, a pak vypajej z desky pouzdro, (zadny spech, bude to chvilku trvat nez se plocha prohreje a povoli, nespechej) SO obvod jak jsem psal, jednu stranu, jak to povoli ohnout pinzetou nahoru a pak druhou stranu, kondy obdobne, odpajis jednu stranu a opatrne vyhnes nahoru.. klid, zde fakt neni absolutne zadna zrada, jen tu lupu si pripadne opatri mas li "starsi zrak", jinak tohle by slo i bez ni smile

E: (ten displej je normalne odsatej a vyndanej - predpokladam ze to pro tebe neni problem kdyz se o tom nezminujes)