Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Adaptace 3f stroje (přístroje) pro elektrickou síť v ČR

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

Téma: Adaptace 3f stroje (přístroje) pro elektrickou síť v ČR

Uvažuji o pořízení dvou 3f/50Hz elektrických zařízení za účelem dovybavení dílny. Jsou však na jiné napětí, než v našich domovech obvyklých 230 V/400 V. Jeden ze strojů obsahuje i pohon (3f asynchr. motor s kotvou nakrátko) a nepomůžu si jeho jinou konfigurací. Snad ještě více, než konkrétní případ, by mě zajímaly koho sdílného případné zkušenosti s adaptací podobného stroje (je to bruska) na naši 3f síť pomocí 3f transformátoru. Viděl jsem to tak v praxi i u větších strojů (30 kW), ale zkušenost s tím nemám.  Ten druhý stroj nyní nechme, ať není dotaz příliš obšírný. Takže bude-li v brusce indukční motor, nějaký ten spínaný zdroj s ohmickou zátěží a s krokovým motorem, plus něco řídicí elektroniky, kteří všichni čerti vyjma poměrně očekávatelných problémů jsou v tom zašití? Fantazii se meze nekladou, čímžto prosím o případné názory a děkuji za ně.

Re: Adaptace 3f stroje (přístroje) pro elektrickou síť v ČR

A na jake je to napeti, klasika USA? 110/200V?
Nebo je to nejaky special, kvuli bezpecnosti? 3x 60V? 3x24V??
Obvykle staci trafo. Bud jedno 3 fazove, nebo 3 ks stejne 1f.

Nekdy je takova moznost, dnes to jiz lze, dokonce levne, pomoci freq. menice, udelat i z jedine fazy, rovnou tri, nebo dokonce i pro motor, ktery potrebuje 400V, udelat pomoci trafa jedinou fazi z vyssim napetim a na to pripojit freq. menic.
Pouzivam tak stojanovou vrtacku v miste, kde nemam 3f a funguje to spolehlive.
Ne kazdemu menici, je ale jedno i kdyz by v principu byt melo, zdali bezi na vstupu faze jedna, nebo tri. Stejne se to usmernuje.

Rozsirila se moznost o regulaci otacek.

Re: Adaptace 3f stroje (přístroje) pro elektrickou síť v ČR

S jistotou budu nominální údaje stroje znát, až obdržím foto štítku, ale beru to jako příležitost povýšit svůj bastlířský kutloch o něco na způsob umělé sítě. U vyrábění 1f i 3f harmonického napětí 50/60/75/275 Hz z takřka čehokoliv, ať již z baterií 24-48 V ss, nebo z klasické 400/230 V jsem již byl, a nějaké poznatky o realizovatelnosti si odnesl. Svoje zkušenosti však považuji za omezené a zkušený praktik by mě mohl nakopnout, kde ještě lze očekávat problémy. Že se tím budu muset prokousat sám, je takřka jisté a záplavu příspěvků sice neočekávám, ale radou elektrospřízněnce bych mohl dojít dříve k cíli.

Re: Adaptace 3f stroje (přístroje) pro elektrickou síť v ČR

asi nejjednodušší bude to 3f trafo, už jenom proto, že se nebude muset nijak zasahovat do stroje. samozřejmě pokud by se to mělo předělávat, tak je možné tam dát frekvenční měnič, u kterého se dá nastavit max. napětí na motoru, spínanej zdroj přepnout na 230V , pokud není 85-240V AC, a je hotovo. je otázka, jestli to má trafo ovládání 200/24V, tak to by se muselo taky vyměnit. Ve fabrikách jsou kvůli tomu ty trafa, jak sám píšeš. Pozor na jedinou věc, za tím trafem je obvykle IT síť , ty trafa nemají vyvedenej střed, protože mají sekundár do trojůhelníku. Takže pokud by v daným zařízení bylo trafo 110/24V, zapojený proti nule, tak s trafem se sekundárem do trojůhelníku neuspěješ. Ale v americe je norma, že to ve stroji nesmí takhle být, pokud si to provozovatel vyloženě nepřeje. Pokud bude vedle zelenožluté svorky ještě modrá, tak bych při připojování trafa dost zbystřil pozornost.

Re: Adaptace 3f stroje (přístroje) pro elektrickou síť v ČR

Z vlastní praxe nejlepší je klasické třífázové trafo.
Před lety jsme dělali stroje speciálně pro kanadu, takže se mi ve firmě stále válí 10kW trafo  se sekundárem IT myslím 560 a 680V.
Teď pro změnu dodáváme skoro do celého světa, takže zas používáme autotrafo 7,5kW s primáry 220, 400 IT, 460, 500 a 550V pro přizpůsonebení na TN síť stroje.
Stroj má kromě klasického 3f motoru a 3f topení i 1f chladící kompresor, 1f spínaný zdroj na 24V pro elektroniku, serva, solenoidy a spoustu drobností.  Občas i frekvenční měnič pro motor, když je u zákazníka 60Hz síť. Všechno běhá naprosto spolehlivě.

Ber to tak že celá rozvodná soustava mezi elektrárnou a tvým domem obsahuje spoustu různých třífázových transformátorů, takže jeden navíc nic nezmění.

Frekvenční měniče se snad používají na něco jiného než změna napětí sítě.

(upravil Digiting 21. 12. 2016 13:45)

Re: Adaptace 3f stroje (přístroje) pro elektrickou síť v ČR

Pánové, děkuji.
K zapnutí 3f transformátoru by někdo zkušený doporučil osvědčený softstart, ještě jiný než přístroj zde http://www.kmb.cz/index.php/cs/specialn … trafostart? (doplněno 12. 12. 2016 - heuréka, výrobce má řešení i pro 3f; 21. 12. 2016 - ouha, jakmile jsem se podrobněji začal zajímat o tento softstart pro zapínání 3f transformátoru, jistota výrobce se poněkud vytrácí. To není výtka, jen informace, a je možné, že bude brzy zřejmá i z webu výrobce, jemuž držím pěsti. Ale hlásit se to musí).
Pokud by šlo o adaptaci 60 Hz stroje na naši síť, šel bych cestou výměny pohonů na 50 Hz ekvivalenty nebo napájení JENOM pohonů z měničů. Napájecí transformátory nebo spínané zdroje takového 60 Hz přístroje bych vyměňoval podle toho, zda na štítkách či v technické specifikaci mají provoz na 50 Hz uveden. Při hodně přimhouřených očích, jen pro soukromou potřebu, by to po vyhovujícím proměření při 50 Hz napájení mohlo vyhovovat - ale taková partyzánština by se mně z více důvodů ne moc líbila.

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Adaptace 3f stroje (přístroje) pro elektrickou síť v ČR

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£