Téma: RS 534 vs ARS 1058

Ahoj, po dlouhé době opět s otázkou,tak snad někdo znalý poradí. smile
Rozhoduji se mezi soustavami uvedenými v nadpisu a zatím jsem žádné z nich neslyšel, tak bych potřeboval trochu poštouchnout. Živit to bude receiver Panasonic SA-HE 200. Místnost je v podkroví (vysoký strop, zkosený již od podlahy) Plocha podlahy cca 60m2, rozdělená nízkou příčkou. Bedny budou situovené jakoby jen v té "půlce". Poslouchám převážně rock, metal a nebylo by špatné kdyby se to časem dalo použít i k filmu.
Děkuji za rady a postřehy, případně i návrh nějakého vhodného ekvivalentu do těch 6-7 tisíc. RS 534 si njespíš pojedu poslechnout v týdnu,ale zatím nemám s čím porovnat a všechny ARSka mám hodně z ruky. Případně kdyby se našel někdo,kdy ARSka či nějakou z jejich modifikací měl a nechal mě je poslechnout (sice jsem hluchej, ale aspoň budu místpocit, že jsemtomu věnoval maximum big_smile ).

(upravil kaed 9. 12. 2016 12:30)

Re: RS 534 vs ARS 1058

obojí je hodně retro, tohle jedině pokud chceš doplnit designově odpovídající zařízení pokoje. samozřejmě k rádiu tesla 816a je to přesně ono, i když k tomu patří 1PF 067 62. Něco jako ARS1058 (doma vyrobenou kopii v 80-tých letech) jsem předělával a dnes bych se na to vybodl. Jestli je pro tebe přijatelný  40km severně od Brna, klidně se na poslech stav, mám to v místnosti cca 25m2, větší doma nemám. ARN 8608 nehraje v těch 55l bedýnkách moc odspoda, střeďák je úplně marnej a ARV3608 je taky tragédie. po výměněně středů a výšek, naladění výhybky mám něco, co hraje tak od 50Hz, což dnes dokážou 6" repráky v basreflexu v malejch bedýnkách. Navíc ve všech ARS105x, co se mi dostaly do ruky, byly kondenzátory úplně mimo s hodnotama, 8uF jsem měřil 20uF a podobně.  Pokud chceš něco, co bude hrát podstatně líp, tak se podívej třeba na zetag 200510+DT300+WG to ty historický tesly jistě přehraje rozdílem třídy, a nebo s daytonama to už je úplně jiná liga repráky na tohle jistě vyjdou do 2500Kč/kus, výhybku odhaduju do 1000Kč a co dáš za dřevo nedokážu odhadnout. A jestli máš obavy to vyrábět, dřevo se dá komplet zadat, výhybku ti udělá komplet v reproobchod.cz a připájet pár drátů už fakt není věda. Samozřejmě ten projekt se zetagem je ještě za výrazně kratší prachy. A co jsem zatím slyšel odladěný bedny od TLU, tak hrají dost dobře. Mám k PC bedýnky se 4" zetagem 200508 a zvukově bych řekl, že hrají lepší basy, než 30l s ARN 6604.
ale pokud chceš v tom prostoru dělat nějaký produkce s SPL 110dB, tak to bude chtít spíš nějaký malý PA, než hifi smile

Re: RS 534 vs ARS 1058

To si mě moc nepotěšil, slyšel jsem na ně spíš opačné názory než píšeš... No úplně koncertí hlasitost nepotřebuju. big_smile Stavět se mi nijak zvlášť nechce, se dřevem bych probléím neměl, ale mám rozdělané jiné projekty mimo audio a momentálně se mi nechce vrtat ještě v něčem dalším. smile

Re: RS 534 vs ARS 1058

Amatérský názor, Teslou nepříliš nasáklého "hifisty" který tesly začal vnímat přibližně v době kdy už se nějakou dobu nevyráběly... big_smile Jak jsem vydedukoval z fotek, ARS 1058 (nebo 4) měl doma nejspíš děda, když jsem byl přibližně tak těžký jako ty bedny, takže to nehodnotím (možná by se ještě někde našly, nevím jak skončily). Ale z těch ostatních co jsem slyšel je to přesně jak píše kaed. Ještě jsem neslyšel Tesly co by mě uchvátily tak, že bych je chtěl. Nehledě na design, který by znamenal jen to, že by putovaly do jiné skříně. Ale to že ty uzavřenky prostě moc dolů nehrajou a v bassreflexu se většině ARNek taky moc nelíbí je fakt, ze středů a výšek to retro pak doslova čiší wink A přesně jak píše kaed... toho co zahraje 9" nebo třeba i 12" ARNko se dá dneska dosáhnout daleko menším reprákem v menší krabici. Jsou lidi co na ně nedají dopustit, já tomu na chuť nepřišel. Jasně, jedna věc je, když přes ně člověk poslouchá na chatě starej gramofon, ale to je spíš sentimentální pobláznění než hifi zážitek wink

BTW: Něco trochu jiného pak byly novější ARNka, ale ani ty jsem si uplně nezamiloval (mihly se mi rukama bedny s ARN226, 188, sub s ARN312,...). Prostě Tesla milovnik ze mě není a asi už ani nebude.

Re: RS 534 vs ARS 1058

Já se loni taky po něčem ohlížel, a skončilo to těma ala ARS1054, ale ty jsem vlastně komplet předělal, zůstalo jenom dřevo (s doplněnejma výztuhama, kastlíkem na střeďák a novým tlumením) a basák, měřil jsem repro a navrhoval výhybku, a to mě stálo dost úsilí, ale jak píšu, kdybych věděl to co vím teď před rokem, tak je vůbec nevlastním. A vypadá to, že příští rok půjdou z domu, zabírají jaksi moc místa, na to, co vlastně umí.

Re: RS 534 vs ARS 1058

Měl jsem jak menší obdobu RS534-model RS434, tak ARS 1054/8. Obojí je už pryč a používám nyní svůj vlastní výtvor. Měl jsem raději ty menší RS434, jelikož hrály daleko příjemněji při menší hlasitosti. ARS1054 při menší hlasitosti znějí poněkud ploše - ten basák začne pořádně hrát až když se řádně vybudí.
Dále: pokud jdeš někam na zkušební poslech, tak se zeptej majitele, kdy naposledy kontroloval stav kondenzátorů ve výhybce. Vzhledem k věku obou modelů reprosoustav již budou hodnotami zcela někde jinde než zamlada. Jak již psal kolega o něco výše tak ve výhybkách od ARS se vždy najde jeden i více zcela vadných kondenzátorů. Výhybky od RS jsou na tom ještě daleko hůře, protože výrobce v nich použil zcela běžné elyty (dokonce ani nejsou bipolární). Takže takto staré reprobedny sotva dnes hrají tak, jak tomu bylo po jejich koupi.
Také nechápu, kdo si v současné době tyto modely kupuje z inzerce za dnešní vyšroubované ceny, když jejich skutečná užitná hodnota tomu vůbec neodpovídá. Že by se zde již platilo za historii?

(upravil stiglitz 9. 12. 2016 23:06)

Re: RS 534 vs ARS 1058

Nesmělý dotaz. ARS9205, jak bych co nejšetrněji, respektive, jak drží na těchto bednách okruží středobasu? Nechci to poničit.
Zkusil jsem se zeptat po asi třičtvrtě roce u sousedů, ale nikdo mi neodpověděl. Omlouvám se.
Vluz: ono toho ubývá, a Tesla už dál nepokračovala, v ničem, vlastně. Proto ty ceny. A ještě: ono to už je vlastně třicet let.

Re: RS 534 vs ARS 1058

Stiglitz: máš pravdu čas běží rychle-celou sestavu od Tesly T820A, SM260, MC600Q a ARS1054 jsem kupoval právě před těmi 30ti lety, o něco později pak ještě k tomu MC911.
Na repromanii je u ARS9205 psáno, že basové repro je přišroubované spolu s rámečkem, tudíž je asi nutno sundat ozdobné plechy z rámečku a tím obnažit šroubky.

Re: RS 534 vs ARS 1058

No, tak to je dobrý. Tak přemýšlím, jestli to risknu, a nebo přímočarkou udělám okno z druhé strany, případně do dna. Jakmile ten plíšek ohnu, je to v kopru.

Re: RS 534 vs ARS 1058

Asi všechny Tesly, díky parametrům a objemům, ve kterých bývaly, toho dole moc neuhrály (a tehdá to ani nebylo třeba), basákům se v některých případech předřazovala malá nebo dokonce žádná tlumivka, takže to, co tvrdí muziku, chybělo a podepisuje se to na obecných závěrech z kvalit tesláků.

Ideálně bych ti doporučil postavit bednu novou, a nejlíp jako bas použít ARN 734/738, v menším provedení pak 665/6604. Zrenovované kusy (závěsy) zahrají už dostatečně nízko.

Pokud stavět nechceš, šel bych asi po ARS 105x, ty se dají snadno sehnat, objem je pro basák už ok. ARN 860x jsem už dlouho neměl v ruce, ale následník ARN-312 není technicky zrovna dobrý, ale jak by se tvářil s odladěnou výhybkou a do jakých levelů je ještě snesitelný nevím, samotného by mě to zajímalo. Na středy se plive hodně, neměřil jsem, neznám, ale je to zvláštní, protože menší verze ARX 36x jsou dobré, dokonce s mědí v magnetu a na zkreslení to jde vidět, třetí harm. je slušná. Výšky, zatím jsem zkoušel jeden pár, no v každém případě to chce kompletní renovaci, přeměření a úpravu, možná celé překopání výhybky.

Re: RS 534 vs ARS 1058

Spíš mě zaráží proč chce Teslu když se dají sehnat za podobný peníze daleko lepši starší bedny jiných značek..např. některý Cantony,Grundigy,Quadraly atd..

Re: RS 534 vs ARS 1058

Tak... Jsem to nakonec vyřešil úplně jinak a to bednama Elac el 2000 a zesilovačem Conrad KD-261.