Téma: Feedforward error corection

Ahoj,
zajímalo by mě, co si myslíte o tomhle:
http://www.superlinear-amplifier.it/wp- … C00002.pdf

Web

Re: Feedforward error corection

Že jste si vzali velký sousto smile

(upravil hranatybraska 7. 12. 2016 15:43)

Re: Feedforward error corection

Já nic, já si k tomu jen čuchám lol

Web

(upravil danhard 7. 12. 2016 16:39)

Re: Feedforward error corection

Mělo by to smysl u pomalýho D-čkovýho konce, dělat tím aktivní filtraci PWM smile
To trafo je jenom prostředek na transformaci impedace a možnost to dát do výstupního drátu.
Když dáš opravnej zesilovač naproti do můstku, tak je to to samý, jenom musí být na ten proud.
Opravovat potřebuješ jen tam, kde to ten pomalej konec nezvládá, stačí 500Hz - 50kHz, podle toho to trafo.

U lineárního zesilovače není problém v tom pásmu zvednout zesílení a nemusíš dělat nějaké dopčedné harakiri.

Re: Feedforward error corection

A co takhle mikrofon k repráku a dělat korekci tudy? Kdysi byly takový pokusy na basech, tím by se snad dalo omezit i zkreslení reproduktorů, který je řádově jinde, než zkreslení zesilovače.  Třeba linearita výchylky reproduktoru podle napětí je dost tragická. Pro jednu sinusovku celkem dobrý, ale co když je třeba výrazně vyšší amplituda na cca 60Hz, a zároveň má repro zahrát 200Hz, tak ve chvílích max. výchylky od 60Hz signálu je zvuk na 200Hz klidně o několik dB slabší než když je membrána kolem nuly. Ale tohle se neřeší, všichni řeší 0.000000% THD zesilovače bez dalších souvislostí.

(upravil hranatybraska 7. 12. 2016 19:01)

Re: Feedforward error corection

Jj, že dá reprák tak desetiny procenta THD (a nepočítejme už vůbec IMD který vzniká z podstaty věci, jak ty píšeš), to je jasný asi všem, ale kdyby se na to koukalo, pak by se nemohlo hrotit to THD smile

Jo to hrocení THD zesáku je taková hrotičská disciplína.. Mě osobně třeba vůbec nejde o THD abych něco slyšel, ale spíš o různý mechanizmy optimalizace, jsem takovej tuner. smile A nejenom v elektronice.

A stále mi je tohle hrocení THD při vší tý sysifovský marnosti sympatičtější, než tvrdohlavá snaha některých jedinců prosazovat bludy, viz Pass, nebo Ffff.

No s mikrofonem bude problém s fázovýma posunama, ale divím se, že při týhle invenci co daj některý blázni do hrocení THD, jsem ještě nikde neviděl kapacitní/optický/etc stímače na membráních repráků, který by poskytovaly zpětnou vazbu. lol

Web

(upravil danhard 7. 12. 2016 20:18)

Re: Feedforward error corection

Mikrofonem to nejde, ale poloha membrány se už snímala.

ps. ale nemíchejte několik věcí dohromady.

Re: Feedforward error corection

matně si pamatuju, že to bylo u basáku a mikrofon byl cca 5cm od membrány borázek někdy z osmdesátejch let, takže jestli to fungovalo do 300Hz, tak vlnová dýlka nad 1m a posuv fáze tím pádem do 20 stupňů. A čím níší kmitočet, tím menší posuv fáze. Optickej snímač s ccd čipem by to asi fakt dával, pak by to byla optimální práce pro digitální servo včetně zpětné vazby a PID regulace - otázka je, jestli by to ve výsledku mělo nějakej přínos. A nebo změřit kmitočtove výchylkovou charakteristiku bedny a v obráceným gardu ji zakomponovat do audiořetězce.

Re: Feedforward error corection

Mikrofon do toho vnese zmatek smile

(upravil danhard 7. 12. 2016 21:00)

Re: Feedforward error corection

Safra nějak jsem to odeslal 2x

(upravil hranatybraska 7. 12. 2016 21:46)

Re: Feedforward error corection

Kaed: tak to je jasný, přichází doba digitálních zesilovačů, takže časem někdo vymyslí servoreproduktory, které budou výchylku reproduktoru kopírovat na setinu milimetru přesně a o nějakém fázovém zpoždění už nebude ani řeč. big_smile

Danhard: A jak to dopadlo?

Web

(upravil danhard 7. 12. 2016 23:03)

Re: Feedforward error corection

To už jsem právě dělal, lineární aktuátory z motoru basáku a skončilo to na piezokeramice a ultrazvukovejch krokovejch mikromotorech buzenejch pulzně. Prostě ten digitál nezastavíš smile
Analogově to skončilo na analytickejch kompenzačních vahách a optickou závorou se snímalo vyvážení.
To bylo samozřejmě digitálně ovládaným proudem.
Při autokalibraci to fungovalo jako klasické váhy, na vahadlo to pověsilo přes magnetickou závoru závaží, byly tam 3.
Ani nemusely být absolutně přesný, jejich kalibrační váha byla uložená v EEPROM a zvážilo si jí to samo.
Váživost 100g, přesnost 0,1mg, někdy před 30-ti lety, teď to koupíš za pár šupů, přesneji za 50kKč smile

(upravil hranatybraska 8. 12. 2016 14:12)

Re: Feedforward error corection

To jsi tím frézoval gramofonový desky, nebo co? big_smile

To mi připomíná ty videa na youtube, kde CNCčko hraje přes serva Mozarta..

Web

(upravil danhard 8. 12. 2016 14:47)

Re: Feedforward error corection

Ne, to byl nějakej mikroposuv vzorku pod mikroskopem smile

(upravil Nitram 9. 12. 2016 1:35)

Re: Feedforward error corection

tak myslenka mechanicky pohanenych repraku uz tu byla davno, jen ta technologie k tomu zatim nedospela..

kazdopadne bych z pohledu tekutiny/termo, videl celkem zasadni problem jeste i jinde (danahrd mi zas napise ze to micham vsechno dohromady big_smile) v prenosovym mediu - tj i membrana dokonale linearne kopirujici zaznam musi pusobit na vzduch, vlna nebude dokonale rovinna, atd..

nevim no, prijde mi to zajimavy ale je to trosku jako neustale vylepsovat prekonanej spalovaci motor,.. podle me by bylo, (kdyz jsme v tom pokroku, digitalech a pod.) mnohem efektnejsi (a samozrejme i efektivnejsi) ten prenos elektrika/mechanika/aerodynamika/mechanika/a v podstate zase elektrika, obejit celej, ne jenom tu prvni cast, a prenaset nejak ten signal primo do nervovyho systemu ucha, jo, to by byla vec panecku wink


BTW to snimani mikrofonem si taky myslim ze fakt nee, kdyz uz tak membranu akcelerometricky..

+ ad hranatybraska - hehe, co CNC, ja videl hrat i stary disketovy mechaniky a dokonce trojhlas big_smile