Re: Stavba baskytarového komba

Jo, asi to bude pětka.

Škoda, že jste tohle neřešili tak před sedmi roky, měl bych to tak postavené. Sice mezi dvěma operáky, ale postavené. smile

Re: Stavba baskytarového komba

Prosím vás, osazuju zrovna LEACH amp a řeším dilema. Mám tu tranzistory BC546B a BC546A a BC556A, ve schématu je jen BC546 a BC556. Jaké mám tedy použít nebo je to jedno?

Re: Stavba baskytarového komba

to honza-K: Otevři si katalogovej list a koukni na první stranku (u některých výrobců druhou) a najdeš odpoveď.

Re: Stavba baskytarového komba

Trochu ti to zjednoduším.  Pokud je písmeno za označením, tak je většinou tranzistor tříděn dle proudového zesílení.

A u tranzistorů (až na výjimky) chceme spíš víc než míň. Takže si vyber z 556A ty s největším zesílením (tj. cca 180-220, případně kup B) a z 546 (B nebo A) vyber se stejným zesílením. Pokud je to na vstup, tak by měly být párované s pokud možno stejným ziskem ( a nejlépe i se stejným UBE v propustném směru = Vbe v katalogu).

Ps: Multimetry měří napětí diod (tranzistorů apod...) většinou při 1mA, což je OK. Pokud neumíš změřit proudové zesílení a Vbe, tak raději LEACH nestavěj...

Re: Stavba baskytarového komba

Tak měřím zesílení. BC546A mají od 198 do 210, ale BC556B mají od 345 do 370. To je asi špatný, ne?

Re: Stavba baskytarového komba

Šmarja cos na tom co napsal zuki nepochopil smile Páruj k sobě BC546A a BC556A a uvidíš že budou skoro stejné smile

(upravil honza-K. 8. 12. 2016 21:19)

Re: Stavba baskytarového komba

No tak to je v řiti. Já jsem si toho nevšim, když jsem byl v gesu, tak tam byla nějaká hrozná ženská, která ničemu nerozuměla a dala mi Béčka, takže znova do gesu.

A ty zesílení musí být úplně stejný nebo může být nějaká tolerance?

(upravil DJ_Rix 8. 12. 2016 21:22)

Re: Stavba baskytarového komba

DJ_Rix napsal:

... buď v klidu, stejně k tomu chobotovi půjdeš ještě minimálně 10x než to doděláš, takže pokud jsi na něco teď zapomněl, tak si to dokoupíš při příští návštěvě big_smile

Já ti to říkal smile Jestli nemáš v obou polaritách stejný grade (to písmenko na konci) tak z toho páry neuděláš kdyby ses rozkrájel sad

Mělo by to bejt ideálně co nejvíc podobné v těch 2 parametrech co ti napsal zuki, čili hfe a Ube, obojí rozhodí SS offset zesu (a jiné). Samozřejmě když budeš mít ty BC jedno s hfe 250 a druhý s 230 tak se zas tak nestane, já jen abys to nehonil na 250+250 smile

Re: Stavba baskytarového komba

Tak to je rozptyl v pohodě. To Ube se dá změřit jako když měřím multimetrem diodu?

Re: Stavba baskytarového komba

Ano.

Re: Stavba baskytarového komba

Ale v datasheetu je max. 770 mV a mě to ukazuje 880.

(upravil zuki 8. 12. 2016 22:35)

Re: Stavba baskytarového komba

Tak ten multimetr (asi odhadem za 75Kč) zahoď nebo několikrát protoč knoflíkem rozsahů, aby při zkratu ukazoval 0 ... smile

Já mám na BC556B (1. co jsem vzal do ruky) Ube 617mV...

Re: Stavba baskytarového komba

Ne, to je multimetr za 600, asi dělám něco blbě, ještě to zítra zkusím.

Re: Stavba baskytarového komba

Jsem skoro u konce s osazováním LEACHe, ale nevím k čemu jsou tyhle otvory - přerušená cesta, která není ve schématu ani na osazovacím plánu. Poraďte prosím.

https://i.postimg.cc/CR3cBLhn/2259809.jpg

(upravil jardas 11. 12. 2016 9:48)

Re: Stavba baskytarového komba

Je to na připojení rozpínacího termostatu, který má být na chladiči u výstupních tranzistorů. Pokud jej neosadíš, stačí propojka, ale přijdeš o ochranu proti přihřátí...:-)

Re: Stavba baskytarového komba

Aha, díky. Nevíte ještě prosím vás jak velký má být klidový proud výkonových tranzistorů kvůli oživení?

(upravil jik 11. 12. 2016 13:44)

Re: Stavba baskytarového komba

Ono je ohledně Leache na internetu celkem dost informací, Amatérské rádio, ve kterém byl komletně uveden návod po ruce nemám, ale třeba nějaký zdroj informací máš zde, kapitola Setting the bias Current ve spodní části stránky.: http://leachlegacy.ece.gatech.edu/lowtim/part2.html , ale třeba Ti tady přímo někdo, kdo ho stavěl. Myslím, že by ten proud mohl být nižší, než píšou v tom článku.

Něco o stavbě obecně i tady: http://www.pavouk.org/hw/leachamp/ v kapitole Oživení: http://www.pavouk.org/hw/leachamp/#oziveni . Postup tam má klasický standardní: do pojistkových pouzder odpory 100 ohmů 1/4W (já bych dal 1/2W) atd...

Edit: jak jsem teď to vlákno zběžně proletěl zpět, dívám se, že už tam nějaké informace jsou a například tubamusic Ti tam už 3.10. 2016 v 21:43 v jeho příspěvku napsal stejné odkazy jako shodou okolností já teď smile

Re: Stavba baskytarového komba

Děkuji za příspěvek. Ale stejně bych byl raději, kdyby mi někdo, kdo má s tímto zesilovačem zkušenost, napsal přesnější informace. Předem díky.

Re: Stavba baskytarového komba

honza-K.: Kliďák nastav kolem 100mA - měřeno na pojistce. Pro nejlepší zvuk se mi osvědčil kliďák kolem 260mA (opět na pojistce). Když je to víc, už to moc topí bez většího přínosu a když je to míň je přechodový zkreslení ještě na můj vkus dost slyšet. V kombu to neřeš. Víc jak 100mA nemá smysl. A konkrétně tady i myslím, že i kdyby to jelo úplně ve třídě B( tedy s nejnižším možným kliďákem), tak by se vůbec nic nestalo, možná by i ten zvuk basy byl "zajímavější".

Web

Re: Stavba baskytarového komba

zuki napsal:

No a co když je to 5R - jak zmiňoval Sendy v příšpěvku č 156 (není to na sch moc čitelné)?  To by bylo 10H ?!?

Spíš bych to viděl (dle chování v simulaci) na těch 700mH...


Ufff... tak naposledy...

Sendy napsal:

Part nr. 2244020700
New code 022-035   
COIL    
CUBE-60B   
5R (10 H)   

V servisním bulletinu je zmíněna alternativní náhrada :

Part nr. 2244020800
New code 022-036   
COIL       
6R (16 H)

.... čili jde o indukčnost 10 Henry.

Myslel jsem, že když je u daného dílu uvedeno ve firemním rejstříku konkrétní použití, tedy u 5R aplikace v Cube 60B, že poslední prostý pobíječ much nebo závozník od hovnocucu pochopí, že to tedy asi tam bylo použito sad.

Žvanit a mudrovat ale můžete dál, nebo si kupte servisku a dumejte.

http://www.ebay.com/itm/Original-Factory-Roland-Service-Notes-A-G-Service-Manuals-Tons-Choose-/251611580246?var=&hash=item802d3112d9

Web