Téma: Vhodný Beyma SB15/2

Zdravím pánové, prosím o pomoc s výběrem subwooferu mým favoritem je Beyma sb15/2, názor na osazení jiným reproduktorem například Kappou 15lf namísto původního 15p1000Fe? Nebo bassreflexová ozvučnice by byla vhodnější?
Mám dva satelity 250w RMS a subwoofer chci postavit pouze jeden.

Re: Vhodný Beyma SB15/2

Vzhledem k pořebě se vyrovnat dvěma satelitům 250W bych určitě nešel do baseflexu - pokud to není live, ten by "tahal za kratší konec". Ano, volba Beyma sb15/2 mi připadá jako vhodná.
Osadit původně doporučeným reproduktorem!
Eminence Kappa 15LF je o více, než třídu horší, nebude to hrát kloudně. Má to slabý magnet (nepřemůže to malý prostor smile), jen 3" cívku (hrozba spálení v uzavřeném prostoru je vyšší) a plechový koš (nesmí se s tím bouchnout, nebo se ohne). Kdybych měl cenově vyjádřit vzájemný poměr podle mého očekávání zvukových výsledků v této bedně, pak je to tak 5500 : 1500.
Použít tam Kappu 15LF je typický produkt šetření na nesprávném místě.

(upravil ondra.klofat 6. 12. 2016 19:54)

Re: Vhodný Beyma SB15/2

Moje situace je podobná, budiž tedy jako příklad (provozuji 2 satelity cca 300W/8ohm, 97db/W/m) + 2 Subwoofery ... ale šel jsem přesně opačným směrem... původně Kappa15LF nyní nahrazená 15P1000Fe, rozdíl obrovský i přes v mém případě ne uplně 100% vyhovující objem ozvučnice (cca 80L bassreflex, plánuji nové boxy s cca 100-110L). Většina akcí uvnitř (menší sály a jiné prostory, v drtivé většine reprodukovaná hudba) se spokojí s použitím jednoho subwooferu, venku jsou i dvě 15" většinou málo a pohybuju se na hraně limitace.

Takže naprostý souhlas s Otasem, jediné čím si s Kappou pomůžeš je hmotnost... ty beymy jsou vážně těžké, nicméně za to zhoršení to rozhodně nestojí.

Jinak co k tý bedně... Co jsem měl pár možností slyšet ty co má Jarda Mikyska tak to hraje parádně (samozřejmě to není jen o bedně samotné). On tam měl tuším 15P1200Nd, teď nějaké 18Sound. A ačkoliv se mě vždy bassreflexy projevem líbily nejvíc, tak přímý porovnání tohoto vedle bassreflexu nemám, takže se zdržím porovnání.

(upravil djmayo 7. 12. 2016 12:56)

Re: Vhodný Beyma SB15/2

Pokiaľ tam chceš lacnejšie a slabšie repro tak skúsiť by sa to dalo s DAS 15H v PD majú posledný kus za zaujímavú cenu aj keď to nie je typicky repro do subbasu, narozdiel od K15LF má 4" cievku, silnejší mag.systém a liatinový kôš, čiže by mal vydržať viac. Taky typickejší basák do subbasu v cene kapy je aj Selenium 15SW2P do tej bedne by tiež parametrovo mohol sadnúť lepšie. Z lacnejších neodymov by tam možno z bedňou sadol RCF LF15N301, pokiaľ sa jedna o váhu, cenovo je to na úrovni tej beymy a výkon polovičný. Každopádne rovnocenná náhrada za 15P1000fe bude +- narovnako cenovo...v prípade neodymu určite drahšie...

Re: Vhodný Beyma SB15/2

A co třeba něco hotového ??
https://www.muziker.cz/alto-professional-ts215s

Re: Vhodný Beyma SB15/2

Starší Alto Sub byl docela tragický.... plechový koš, malej magnet. Elektronika taky nevypadala slavně... u aktivní bedny bych chtěl aspoň limiter. Subsonic to taky nemělo pokud se nepletu. Takže pokud neudělali nějaký dramatický skok dopředu, pak bych z toho asi moc odvázanej nebyl... tohle by teda aspoň limiter mít mělo, ale pevný crossover mě taky zrovna nenadchl, opět 3" cívka taky nic moc.

Re: Vhodný Beyma SB15/2

Alto tie nové až taky pruser nie su no stále je to dakde na úrovní behrigera B1500D - veľa watrov na papiery málo zvuku v praxi. Dokonca sa mi zda že aj The.box CL 115 hrá porovnatelne aj keď papierovo by mal jeden T215S prehrať 4ks CL115. V podobnej cene je lepší LD Systems GT15. Seriózne aktívne subbasy začínaju dakde okolo 700€, take výkonnejšie okolo tisícky.

Re: Vhodný Beyma SB15/2

Děkuji za odpovědi, už pracuji na sb15/2 a osadím originálem:)
Ještě prosím o vaše názory na výhybky. Pro subwoofer bych udělal pře laditelnou 100 - 250Hz + subsonic filter s tím, že bych jí užíval řekněme okolo150Hz. Výhybku pro satelity bych tedy měl naladit 150Hz - 20KHz? (satelity zatím méně kvalitní)
http://www.jpeg.cz/images/2016/12/16/sAnVS.jpg

Re: Vhodný Beyma SB15/2

150Hz pro ně bude s největší pravděpodobností moc... čili udělej laditelnost spíš tak 80-150Hz... bude to chtít dělit tak 100-120Hz. A proč když už, neudělat vyhýbku tak, že vše nad stanovenou děličkou pošle do satelitů... nebudeš muset pro satelity řešit druhou aktivní vyhýbku (pokud jsem tedy správně pochopil tůvj záměr).

(upravil exxxi 19. 12. 2016 13:46)

Re: Vhodný Beyma SB15/2

Pouzivam SB18. Doporucil bych popremyslet nad celkovym procesovanim signalu. Vyrobce ve sve dokumentaci ekvalizuje 63Hz. Na 40hz to chce prudky orez, bedna pod 50 skoro nehraje. Delici kmitocet mezi subem a satelitem ma byt max.125. U SB15 budou hodnoty podobne, koukni do dokumentace.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Vhodný Beyma SB15/2

To potom není žádný subwoofer, když to pod 50Hz nehraje, ale tuctuc bednička pro nenáročného návštěvníka diskotéky...

Re: Vhodný Beyma SB15/2

Co jsem slyšel SB15 osazené beymou 15P1200Nd (mikesound), tak je pravda, že podle měření co má u sebe na webu (teď už osazeno nějakým 18Sound) to pod 50Hz opravdu hodně padá, ale nadruhou stranu...je to "jen 15" takže netřeba čekat nějaký infra. U téhle konstrukce se dá čekat, že asi nepůje tak poslušně dolů jako třeba bassreflex. Chtěl bych to sám někdy pro zajímavost slyšet v přímym porovnání vedle nějakého srovnatelného bassreflexu. Jestli to, co pod těch řekněme 40Hz "chybí" může ten stejný reprák v BR poskytnout a jak velký rozdíl by to v praxi byl... to samé pak v rozdílu co do celkového SPL. Čili podobná situace jako u 18" verze.

Druhá věc je, jestli se plánuje použít jeden, dva nebo deset subů...vyšším počtem se dá posunout do určité míry dolní limit. Je prostě potřeba to brát jako kompromis mezi hornou a bassreflexem....

Re: Vhodný Beyma SB15/2

Ondro, v létě si to klidně přijeď poslechnout, až se rozjedou venkovní akce. Používám dvě SB18 na stranu, výduch k sobě, na výšku. Když člověk ví, kde ta bedna hraje, tak podle toho ladí kopák a je to v pohodě. Tím ovšem tu bednu nechci nikomu vnucovat, ať si každý staví, co chce.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.