(upravil hranatybraska 7. 12. 2016 19:26)

Re: Projekt LEVEX

Vasi: Tu moji variantu vůbec nezkoušej, mě to jen zajímalo, jestli to bude fungovat, co jsem vymyslel. Přitom jsem narazil na možnosti simulátoru a to je tak vše, co se o tom dá říct smile

Danhard: Jj, Occamova břitva platí i tu. Ale od tý doby, co tranzistor stojí kačku.. lol

Web

(upravil voltik 20. 2. 2017 20:33)

Re: Projekt LEVEX

Čau, našel sem při stěhování krabici a v ní rozdělaný zesilovač LVA202 , který sem kupoval před několika lety od Vasiho....
Je to v bedně modushop s poctivým trafem od JK-eltra atd.

----------

Mám dotaz:
Našel by se někdo ochotný, kterému bych zesilovač včetně bedny od modushopu a s trafem poslal a on mi jej dovybavil součástkami a oživil ? a poslat zpět ? smile smile

Web

(upravil Vasi 24. 4. 2017 17:21)

Re: Projekt LEVEX

Ahoj, jelikož potřebuju nějaký menší zesilovač (cca do 100W), tak jsem "narychlo" zbastlil takové zapojení. Já vím, na netu je obdobných zesilovačů spousta, ale proč nevymyslet to, co už je vymyšlené...? smile
Možná mnohé z vás zklamu, ale bude to koncipované se SMD, kromě koncáků, budičů a elytů. Na desce asi bude už i zdroj, tzn. můstek a elyty.
Pracovní název jsem tomu dal zatím LVA203mini (do budoucna plánuju plnou verzi), přiřadil bych to jako alternativu třeba k základnímu Symasym. Harmonické frekvence 4. a vyšší se pohybují zhruba na -150dB (na VAS, bez budičů a koncáků). I s koncáky to pak stoupne zhruba na -125dB, už jsem tedy trochu přemýšlel i o error correction, ale tady u té lehčí verze asi ne, možná zbytečnost, když i tak je zkreslení kolem 0,001%.

Než začnu kreslit desku, máte někdo nějaké návrhy na zlepšení?
http://www.levex.wz.cz/lva203/LVA203mini.png

Zvažoval jsem, jestli má do tak koncepčně jednoduchého zesilovače aplikovat:
- antisaturacční obvod
- omezení proudu ve VAS

dík

Web

(upravil mechanik 24. 4. 2017 20:00)

Re: Projekt LEVEX

Je to mimo hlavnej témy ale na druhej strane je to užitočná informácia. Ku každej diode mostíku sa často používajú sériové RC členy - snubbery na potlačenie oscilácií prí spínaní vplyvom kapacity diod a indukčnosti sekundáru. V čom sa pri meraní prejaví použitie snubberov? Je to vidieť ako rušenie pri meraní spektra alebo ako?

Na druhej strane často sa pre audio používajú schottky, kvôli nižšej kapacite a prenikaniu rušenia cez ňu. Nie je lepšie použiť jeden seriový RC rovno na sekundár ešte pred mostík? a ako diody schottky   http://www.onsemi.com/pub/Collateral/MBR40250-D.PDF

Zaujíma ma to skôr z pohladu ultimatívneho riešenia než z pohladu čo je lacnejšie a "musí tiež fungovať". Bol by som vdačný za reakciu hlavne od danharda a BV. Dík.

Re: Projekt LEVEX

Vasi - konečně udělá někdo SMD - fandím a těším se na výsledek potl

Re: Projekt LEVEX

DJ_Rix: děkuji, ale moc od toho nečekejte, nějaký extra zesilovač to asi nebude, spíše jen alternativa k milionu podobným smile Už jsem od vývodovek všeobecně docela upustil... Jak už jsem tu dříve řešil, bylo by lepší použít MELFové odpory a asi je i použiju v budoucnu do plnohodnotné verze, tady použiju klasické 1206.

Web

Re: Projekt LEVEX

a kde se dají melf odpory koupit, běžní obchodníci mají všecho jiný, jenom ne melf, minimelf, tohle pouzdro znám jenom z diod  - a oproti 0805 se s ním blbě dělá, nedá se dobře usadit na hrot podtlakové pipety, na rozdíl od všech ostatních rovnjch součástek.  -Proč ty odpory tak velký? kvůli výkonu jistě všechny tak velký být nemusí, a 0805 se osazuje ještě dobře, pod 0603 už je to trochu pakárna ( na 0201 už nemám ani lupu, ani ruce) .

(upravil mechanik 24. 4. 2017 22:32)

Re: Projekt LEVEX

K čomu je dobré tak velmi riešiť šum? Máš tam nejake vysoké hodnoty odporov? Prevodníky šumia aj tak daleko viac... Šum predzosilňovača a koncáku  som mal problém rozoznať s reprobednou s citlivostou 97db/2.8V s uchom na výškači. Zatial čo ked pripojím aj DAC ktorý nebeží a bez analogovej regulácie hlasitosti tak už šum počujem ale aj tak relativne malý s uchom pár desiatok cm od výškaču.

MELF od VISHAY má SOS.sk, len sa musia objednať cez mail, niesu bežne v ponuke, mám ich v prevodníku.

VASI, hlavne daj na vstup nejake pekné rýchle párované dual FETy v malom púzdre smile Tiež plánujem niečo s SMD vstupom a VAS a dôvodom je hlavne to že je tam daleko väčší výber než v THT a som zvedavý ako to pôjde, rieši to tak dnes dosť výrobcov.

Re: Projekt LEVEX

Rezistory 0204 VISHAY mají taky v TME po 25 kusech např. http://www.tme.eu/cz/details/smdmm0204- … 501fb300/.

Web

Re: Projekt LEVEX

jo, už jsem to pochopil, snaha o nízkošumovost za každou cenu - stálo by za to udělat šumovou analýzu, jestli má vůbec význam dát tohle na vstupní diferák a zpětnou vazbu, nebo to tranzistory a led v proud. zdrojích o řád "přešumí" i na těhhle pozicích a není co řešit.
Jediný, co bych vyměnil, tak v proudovejch zdrojích třeba LM385 (1.2V) (2x1N4148, 3x1N4148) místo LED, dnes už není běžná led s Uf=1.65V, většina je někde mezi 1.8 a 2V, navíc koleno je hodně oblý, takže se s proudem dost mění napětí, nehledě na změnu napětí s proudem. Pro diody je podobná teplotní závislost napětí jako pro Ube, pro LM zase přesný napětí. Co bude víc šumět nevím, nikde jsem nenašel hodnoty šumovejch napětí LED a ni 1N4148. LM385 - 60uV  10Hz až 10kHz při 0.1mA, jak při větším proudu nikde nepíšou. Stejně tak zenerky by měly mít sériovej odpor a keramiku pro zablokování šumu, takhle je přínos těch tenkovrstvejch odporů diskutabilní. A nebo použít nízkošumový stabilizátory - a tak se dá zlepšovat celý schéma až do úplnýho zblbnutí... Nakonec to bude šumět díky rušení ze spínanejch zdrojů a mobilů v okolí, takže zavřít do frézované bedny s mnoha kontaktama na spojení po obvodu smile) Asi je potřeba brát všechno s rozumem, ale nad výměnou led za něco jinýho a odporama k zenerkám bych fakt uvažoval.

(upravil BV 25. 4. 2017 11:41)

Re: Projekt LEVEX

Tá snaha o "nízkošumovosť" odporov je zbytočná, odstup šumu bude okolo -120dB (20Hz-20kHz). Pri sieťových zložkách a prieniku z napájania to odpory nevyriešia,ale topológia zapojenia a DPS. Má to význam možno pre predzosilňovač MM/MC, nie v konci.
A načo je dobrá superminiaturizácia? To bude koniec do kozmickej sondy? Ak SMD, tak v konci skutočne úplne stačí aj veľkosť 1206, ušetrí to dosť miesta a zjednoduší DPS.   
K schéme- vstup je zbytočne prekomplikovaný. Q16, Q17 sú úplne zbytočné, prúdové zdroje priamo z napájania, predpätie vstupných kaskód ako plávajúce, oprieť o emitory dif. vstupov. Nakresli si to v LT spice a skús "poladiť". Aj rozkmit a kompenzácia by sa dal urobiť lepšie.

Re: Projekt LEVEX

Ochrana proti skratu ?

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil hranatybraska 25. 4. 2017 14:09)

Re: Projekt LEVEX

Vasi to je ta zalezitost co jsme laborovali pred casem? smile

edit: Jo koukal jsem na to na mobilu, už vidím, že to není ono. Není škoda budit tu kaskódu bez sledovače?

Web

(upravil Vasi 25. 4. 2017 20:52)

Re: Projekt LEVEX

mechanik: já jsem k FETům zatím moc nedospěl smile

kaed: dřív jsem o použití něčeho lepšího než LED nebo zenerek také uvažoval. Třeba klasický LM431, ale jestli to bude ve výsledku lepší, to netuším... Možná alespoň místo těch zenerek.

BV: Původně jsem to tak měl, ale snažil jsem se i zlepšit PSSR a v tom mém zapojení je PSSR výrazně lepší. Jinak souhlas, 1206 stačí, mezi nimi se ještě relativně dobře protahují cesty. Zkoušel jsem TPC jen rozkmiťáku a o mnoho lepších výsledků než s jedním kondíkem mezi CB jsem nedosáhl, ještě to zkusím v kompletním zapojení. Rozkmit bych rád vylepšil, ale moc mě nenapadá jak....

dhaman: ochranu proti zkratu v podstatě nikdy nepoužívám (náhodné spojení výstupu = smůla, přetížení nízkou impedancí beden = nevhodný zesilovač) a vím, že 99% lidí se mnou nebude souhlasit smile

hranatybraska: od toho původního zapojení jsem zatím upustil, možná to bylo opravdu až moc překombinované a navíc je toto krom 2. a 3. harmonické lepší big_smile S tím sledovačem jsem to zkoušel (páč ho často používám), ale tady moc přínos neměl, ba spíše naopak, kupodivu... A taky by tam pak asi bylo jistější nějaký obvod pro omezení proudu ve VAS, protože tím sledovačem to do báze může navalit nadměrný proud, možná by stačilo omezení proudu bázový odporem. Už delší dobu přemýšlím o VAS, který by měl svou zpětnou vazbu s pevným ziskem, ale nějak mě nenapadá, jak to vymyslet smile

Děkuji za vaše připomínky...

Web

Re: Projekt LEVEX

Lokální zpětná vazba ve VAS by měla výhodu jen tehdy, pokud by byla rychlejší, než celková smyčka. Což se dá říci třeba o emitorové degeneraci, ta ale výstupní odpor zvyšuje.

Web

Re: Projekt LEVEX

Vasi: V pohodě, jde taky o rozměry - osobně bych taky rád malej zes do 100W tak aby se jich dalo nacpat do pixly 5 na multikanál a bylo to lepší než 3886 smile

(upravil Vasi 7. 6. 2017 17:07)

Re: Projekt LEVEX

Jelikož nyní potřebuju jen nějaký jednoduchý zesilovač a pokud možno i menších rozměrů, rozhodl jsem se udělat univerzální vstupní modul. Tuto myšlenku už jsem měl delší dobu.
  Zbytek se dá udělat podle konkrétních požadavků. Výsledek možná nebude vypadat tak "high-end", nicméně si myslím, že pro nenáročné aplikace plně vyhoví a zjednoduší stavbu celého zesilovače.
Jedná se v podstatě o identické zapojení vstupního stupně jako v mém příspěvku #163.
  Opět uvítám nějaký dobrý nápad na zlepšení.

Náhled na modul: http://www.levex.wz.cz/lva203/instage01.png
(je to jednovrstvý)

Web

Re: Projekt LEVEX

Pekné, konečne nejaký posun k SMD smile Len aby to konzervatívci neofrflali big_smile Keď sa to zapájkuje tie kolíkové lišty na oboch stranách, nevidím v tom problém ani mechanicky, v priemysle sa to bežne používa smile

Re: Projekt LEVEX

JJ souhlas, taky se mi to líbí. Tohle použil už před léty Alan Kraus, myslím že je to dobrý nápad. Na tu destičku měl nacpaný i DC servo,byla to teda dvoustránka, ale tak malej plošňáček bude lacinej a hlavní deska může být jednostránka.

Re: Projekt LEVEX

spíš by mě zajímalo, proč takhle složitej diskrétní OZ, když se dá koupit slušnej OZ a integrovanej buffer. Doufám, že tam máš melf odpory, kvůli nízkýmu šumu smile - za mě, melf součástky se hnusně osazují, stačí mi občas nějaká minimelf dioda, raděj odpory 0805 a diody  třeba SMA. Na linkovejch úrovních pochybuju o naměřitelnosti rozdílu, hlavně to bude o polovodičích.