Re: Stavba baskytarového komba

Nemám po ruce kalkulačku, ale s 3uH bude rez. kmitočet odhadem nad NF pásmo...

(upravil Joski 7. 11. 2016 14:15)

Re: Stavba baskytarového komba

Pokud nemají v Rolandu nějaké jiné značení, tak to tak musí být, i když bych čekal vyšší hodnotu, protože takto to vychází  92kHz.
http://www.calctool.org/CALC/eng/electr … LC_circuit
Nicméně, i některé další hodnoty v tom schematu jsou dost špatně čitelné, třeba je to H.
Nejlepší by bylo nasimulovat si to ve Spice.

Re: Stavba baskytarového komba

Takže s 3mH by to mohly být kHz...

(upravil Joski 7. 11. 2016 15:17)

Re: Stavba baskytarového komba

Mohly a asi i budou, na to kombo jsem hrál a zvuk vyšších středů by tomu napovídal.
Nicméně to značení ve schematu je dost nejasné.

(upravil jik 7. 11. 2016 20:17)

Re: Stavba baskytarového komba

Tak přesně tohle schéma znám, je to internetová klasika. Před léty jsem podle něho stavěl korekční obvod pro baskytaru, ale vsazený mezi dva trojúhelníky OZ. Čili barva zvuku plus minus stejná jako mezi těmi MOS. Když totiž vidím, že řešíte cívku, napadlo mě, jestli to náhodou není to, nad čím jsem si lámal hlavu tenkrát i já. A otevřel jsem si ho (pár příspěvků zpět) - je to ono.
Takže tu cívku bych v tom nečitelném popisu viděl jako 3k. Asi zřejmě 3 kilo mikro Henry = 3 mH. Něco jako u kondenzátorů např. 4k7 = 4,7 kilo pikofaradů = 4,7 nF...
Mohlo by možná jít polaborovat s tlumivkama z úsporek, které jsou popsány nápisem 5,0mH a nějaké závity odmotat...

Re: Stavba baskytarového komba

3mH namotáš na zelenej toroid 12mm jak nic, 1mH je cca 20z, takže to bude tak 35z. Ale bez měření je jednodušší ji prostě koupit. třeba takovou 15Kč asi nebude ta největší položka při stavbě.

Re: Stavba baskytarového komba

JJ nebo i v GESu třeba tuhle: http://www.ges.cz/cz/radialni-tlumivka- … 03250.html
Jinak JFETy 2SK170 kup klidně i v GMe pokud je tam ještě mají, byly to origoše.

Re: Stavba baskytarového komba

DJ_Rix
Díky, ve schématu jsou tranzistory 2SK117GR ne 170, mám je objednané v gesu.

Re: Stavba baskytarového komba

Ty 117 muzes v klidu 170 nahradit, 170 mene sumi (ale to ti bude u tohoto zapojeni a pouziti jedno)

(upravil Sendy 3. 12. 2016 16:08)

Re: Stavba baskytarového komba

Joski napsal:

Ta indukčnost bude 3uH. Pokud jí budeš shánět, měla by být stíněná.

A na to jsi přišel jak ???

Nečekal jsem, že je tu tolik rozumbradů a žádná informace sad. Ale ono to ani na zahraničních muzikantských fórech není lepší, schémátko si někdo okopíruje, další od něj okopíruje taky, ale aby si třebas sehnal (koupil, vyžádal...) servisní dokumentaci a zjistil, jak to je, nebo to změřil na nějakém kusu daného komba, to už nikdo...

Abyste neřekli, že jsem tu na vás zlý a ošklivý, tak tu to máte:

Part nr. 2244020700
New code 022-035   
COIL    
CUBE-60B   
5R (10 H)   

V servisním bulletinu je zmíněna alternativní náhrada :

Part nr. 2244020800
New code 022-036   
COIL       
6R (16 H)

.... čili jde o indukčnost 10 Henry.

Web

Re: Stavba baskytarového komba

No jo, az ted, kdyz jsi to napsal, vidim ze tam je napsano 5R smile 10H se bude imho dost blbe shanet....

Re: Stavba baskytarového komba

To 5R a 6R bude asi nějaké interní značení zakázkových dílů, protože mají ve staré řadě dílů indukčnosti 1R až 6R a indukčnosti nejsou v žádné logické řadě.

10H špulky, dokonce stíněné, byly v nějakých ekvalizérech u Ibanezu a Mesa používá snad 16H, ale toroidní.

Web

Re: Stavba baskytarového komba

Sendy: vždyť jsem pak uznal, že to asi bude jinak a je třeba simulovat a zkoušet, ale literatura praví o možném značení indukčností následující:
If there is an R, its acts as a decimal point, and there is no multiplier
Examples:
        101 = 10*101μH = 100μH
        4R7 = 4.7μH

Re: Stavba baskytarového komba

Už je problém najít to schéma, ale indukčnost v řádu  několik H bych tam asi nehledal. Chce to trochu analyzovat to schéma, co už nemůžu najít, je to pár součástek, tak to naládovat třeba do microcapu nebo nějakýho pspice a je to bez dalších diskuzí.

(upravil zuki 4. 12. 2016 12:41)

Re: Stavba baskytarového komba

S indukčností řádu H se dostaneš s rez frekvencí pod 100Hz (Thomsonův vzorec). Je tam elyt C8, asi s hodnotou 1uF na 35V nebo víc, není to moc čitelné...)...

A co si tak pamatuji s dávného rozhovoru s kámošem co hraje na basu v kapele, tak s větším zvýrazněním pod 100Hz se zvuk basy "slejvá"... (Jistě poradí někdo znalý s basou).

Takže asi to bude spíše 5mH (2,2kHz). Ale pokud by chtěl experimentovat s nízkými tóny, může sehnat asi největší dostupnou např. z GM 100mH.
https://www.gme.cz/tlumivka-radialni-11p-104j-fastron

A dopočítat si C a sériový R16 (Q), dnes se spíš simuluje smile dle potřebné frekvence (tj 1-50uF)...

Re: Stavba baskytarového komba

Kaed, zuki - vy jste oba nějací momentálně málo chápaví, nebo tak něco? sad

JE TAM CÍVKA 10 HENRY, jako náhradu pro nedostupnost dílu Part nr. 2244020700 (typ 5R, 10 Henry) je doporučeno Part nr. 2244020800 (6R) 16 Henry. 

Nad čím ještě chcete mudrovat??


Celý seznam cívek s R označením, které v dokumentu z roku 2004 jsou uvedeny jako dodávka do vyčerpání skladových položek (tedy pro staré krámy, které se už neservisují)

1R (40 MILLI H)    2244020300
2R (520 MILLI H)    2244020400
3R (700 MILLI H)    2244020500
4R (3.8 H)                    2244020600
5R (10 H)                    2244020700
6R (16 H)                    2244020800

1R je třeba použita v CR-78, 4R je třeba v GR500, tak honem googlujte schémata, simulujte a kusejrujte do zemdlení.

Web

(upravil zuki 4. 12. 2016 16:51)

Re: Stavba baskytarového komba

Chápavej nechápavej,
kdo ví co pod tím firemním 5R je, 10H se mi moc nezdá...
až to změřím uvěřím... Musel bych to slyšet, jestli je to s 10H k něčemu dobrý smile

EDIT: Možná je to 10H, pak se to bude chovat cca takhle:
http://zuki.hw.sweb.cz/dokumenty/Basa10H.png

Na obr je graf pro 10H, 1H, 100mH. Q jde zvětšit (zúžit pásmo) zmenšením R16 a zvýšením proudu JFetem...

Takže platí, že pro 10H je to zvýraznění pod 100Hz. Sametová nejnižší struna??? Třeba je to na nějaký hraní dobrý???
Ale nevím jestli se mu to bude líbit... Bude to hrát, jako když prolejzá 50Hz a taky to bude 50Hz pekelně zesilovat sad

Pokud to má být tak, já osobně bych tam dal přepínač na 10H a menší (100mH)...

(upravil Sendy 5. 12. 2016 20:21)

Re: Stavba baskytarového komba

Twl, je tam napsáno H, u jiných typů stejné řady milli H, někde v dokumentu mají "mH", tak co to asi tak bude? Že by voni v tom Rolandu používali třeba parametr u cívky 10 Housek, nebo 700 Milli Hranostajů?  Možná je to Henry??

Kousek ze servisky CR78, strana 31...
http://ema.sweb.cz/docasne/Roland_CR78page31.JPG

Cívka uvnitř Boss PW1....
http://ema.sweb.cz/docasne/boss_pw-1_coil.jpg


Cívka uvnitř GR500...
http://ema.sweb.cz/docasne/Roland_GR-500_coil.JPG

Web

Re: Stavba baskytarového komba

No, tak to je teda nářez. Dobrý, Sendy, díky. Tohle jsem nečekal 3R = 700mH. Možná teď nereaguju v kontextu se všemi výše uvedenými příspěvky, stačilo mi, když jsem se mrknul na Tvoji tabulku a Tvůj poslední příspěvek (jednám momentálně ted jak jednám). No jo, asi to bude tak. Ani nevíš, jak jsem se tenkrát natrápil s identifikací té cívky, hledal jsem jiná schémata korekčních obvodů na baskytary, zkoušel variace na Tonestack atd. Jediné jsem už tenkrát věděl z osobních experimentů (v začátcích), že hifi korekce jsou pro baskytaru nepoužitelné. A v neposlední řadě si musím postesknout, že dosud nikdo zde na Audiowebu ještě nevysvětlil, proč se hodnoty korekčních obvodů pro baskytaru příliš neliší od korekčních obvodů kytary, přestože baskytara jede minimálně o oktávu níž (podle počtů strun). Toto jsem tady na Audiowebu psal víckrát a žádné vyjádření, ani od stavitele těchto věcí Betarona. Takže zatím platí moje odpověď sám sobě - bude to asi záležitost vzdáleně příbuzná korektoru RIAA, ale v jiných souvislostech (pouze principiální, byť úplně jiná). Prostě struny - snímač - zvuk bez ohledu na oktávy.

Jinak, když jsme u toho značení, nutně jsem potřeboval večer minulý týden sehnat dva keramické kondenzátory 56pF. Jeden jsem měl starý tesláský s nápisem 56. Ale pro druhý jsem se musel vypravit do mé skříně se šrotištěm rádií a jiných továrně osazených desek. Na jedné, ale zahraniční jsem konečně uviděl kulatý hnědý kondenzátor s nápisem 560. Byl to 560 pF, nebo 56 a nula? Nikdo neví, proto jsem ho ani nepoužil a radši jsem hledal dál, nemám doma možnost tyto pikofaradové záležitosti měřit.

(upravil zuki 6. 12. 2016 21:54)

Re: Stavba baskytarového komba

No a co když je to 5R - jak zmiňoval Sendy v příšpěvku č 156 (není to na sch moc čitelné)?  To by bylo 10H ?!?

Spíš bych to viděl (dle chování v simulaci) na těch 700mH...