Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Pomoc při výběru vyhybky

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: Pomoc při výběru vyhybky

Dobrý den, předem upozornuji ,že v tomhle jsem neznalý. Zapojil jsem do auta basové reproduktory a bylo mi řečeno ,že musím připojit vyhybku pro vyrušení výšek. Jak a podle čeho mám výhybku vybírat ? Děkuji

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Proč ti k tomu ten člověk neřekl víc? Upřesni to prosím tě, to je hrozný dotaz... mad

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Možná to bude ještě horší dotaz ale jaké parametry k tomu potřebuju nebo jak upřesnit ? děkuji za trpělivost

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Asi najlepšie by bolo napísať konkrétny model a výrobcu reproduktorov, prípadne odfotiť foto štítku (obvykle na magnete v zadu alebo z boku) a dať to tu, od reproduktora by si mal mať pribalený technický/katalógový list kde sú uvedené TS parametre (Fs, Qts, Re, Vas, Mms, Xmax...) odfotiť a dať tu. Napísať ako to je zapojené či priamo na rádio, alebo zosilňovač (výrobca, model) a k čomu má to slúžiť a kde v aute sú nainštalované.

Re: Pomoc při výběru vyhybky

no počkej, a to chceš zcela odfiltrovat výšky ? reprák bude dunět jak prázdný sud...musíš mít aspoň dvojpásmo tedy spešl výškač k tomu
stačí zapojit přes kondenzátor aby ho basy neodrovnaly, málo údajů pro návrh a výpočet

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Thomasjedna 29. 11. 2016 16:18)

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Tyto reproduktory https://www.soselectronic.cz/products/t … -05-8-8702 .Jsou namontovány v kufru na desce a výstup z rádia je 50w na reproduktor. Dunění jak prázdnej sud právě potřebuju

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Tohle v platě? Podle mě holý nesmysl.... Hoď to do uzavřený ozvučnice cca 30L/ks. Nicméně pokud jsou tvé požadavky na "zvuk" opravdu takové jak píšeš, je asi zbytečné se trápit stloukáním bedny, ale spíš škoda těch ARNek...maj rozhodně na víc.

Re: Pomoc při výběru vyhybky

A jak mám oddělit ty výšky ?

Re: Pomoc při výběru vyhybky

pokud myslíš "oddělit" ve smyslu dvoupásmové soustavy, pak kondenzátor, jak psal maxell. Pokud ve smyslu aby do ARNek nešly výšky, čili chceš to jako "subwoofer", pak nějakou jednoduchou dolní propusť.... na dexonu se dala sehnat jednoduchoučká pasivní vyhýbka za pár korun (120Hz, 12dB/oct.)... žádná sláva, ale v tomto případě si troufám tvrdit, že by stačit mohla.

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Mohl bys mi poslal odkaz kde bych jí mohl sehnat ?

Re: Pomoc při výběru vyhybky

je to otázka asi tak 15 vteřin na googlu, ale budiž. http://www.dexon.cz/katalog/konstrukcni … l/vyhybky/
Jsou to ty dvě dole... CR19 (buďto 4 nebo 8Ω, podle toho co potřebuješ). Ale koukám že asi podražila... jestli si dobře pamatuju, já jí před pár (možná už více než pár) lety kupoval cca o kilo levněji, ale možná si jen blbě pamatuju.

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Je lepší 4 nebo 8Ω vzhledem k tomu že na repráku je 8Ω, nebo to nemá zas takovej vliv ?

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Musíš znát aspoň char.citlivost repráků sestavy [dB] odchylka 1-2 dB není kritická, dále impedanci Ω a dělící kmitočet, obrazně řečeno kde končí vyzařovat basák a začíná výškač (to u dvojpásma)
no a pak se může dopasovat nějaká výhybka z Dexonu.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Pomoc při výběru vyhybky

pro 4Ω repro 4Ω vyhýbka, pro 8Ω repro 8Ω vyhýbka...  v případě, že na jedné vyhýbce bude vždy jeden reproduktor.

Re: Pomoc při výběru vyhybky

A to zjistím jak ?

Re: Pomoc při výběru vyhybky

ideální je si parametry změřit přímo pro konkrétní kusy... ale v tomhle případě postačí vycházet z datasheetů

Re: Pomoc při výběru vyhybky

na rádiu (zesíku) to bývá běžně uvedeno, nejčastěji 4 nebo 8 Ω (málokdy výš) no a impedanace repráků by neměla být nižší, vyšší může sice být ale za cenu nižšího výkonu, prostý Ohmův zákon

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Takže těch 8Ω výhybka je pro 8Ω reprák ideál ?

Re: Pomoc při výběru vyhybky

dá se to tak přibližně říct, ještě dělící kmitočet a strmost ale...auto není poslechové studio a vyhoví ta nejlevnější

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil djmayo 30. 11. 2016 9:47)

Re: Pomoc při výběru vyhybky

Keďže je repro 8 ohm tak výhybky pre 8 ohm, ináč by to rezalo asi na dvojnásobnej frekvenci t.j. vysoko. Pre každé repro jednu výhybku. Ten repro ma Qes 0,88, takže aj v plate by to malo hrať, originál free air repro majú 1 a viac... Ďalšia vec je že tie repra nemajú príliš rady, keď na nich svieti slnko. Membrána obvykle vybledne a gumenný záves stvrdne, skrehne a môže aj prasknúť. To že je repro 8 ohmový znamená aj to, že z rádia pôjde výkon polovičný, plus dačo málo sa stratí aj na tej výhybke, takže možno to nesplní až to, čo si pôvodne od toho očakával, no hrať to bude. A aj tých 50W z rádia je papierových, reálne to je asi polovica, aj keď som mal rozobraté rádio blaupunkt (nejakým zázrakom sa skrížilo CD a nechcelo ho vysunúť) v ktorom boli 4ks legendárného dnes žiaľ už nevyrabajúceho sa TDA1562Q čo dáva reálnych 55W/4ohm pri napájaní 14V a písalo mu výkon 250W total power...

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Pomoc při výběru vyhybky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£