(upravil Wili 13. 11. 2016 18:05)

Téma: Domaca vyroba kondenzatorov

Skúšal to už niekto?

Máte s týmto niekto nejaké skúsenosti/rady/tipy atď?

Napr. aké bežne dostupné dielektrikum je najlepšie papier/folia/mastny papeir na pečenie, či suché alebo niečo pridať alebo ako vlastne na to? Resp. aká by bola kvalita takých kondenzátorov ohľadom skreslenia? bolo by to porovnateľné s komerčne vyrábanými kusmi?

Skúšal som sa realizovať a na úzku lepiacu pásku som nalepil asi 30-40cm dlhý a cca 4mm široký prúžok kuchynského alobalu. Takéto dva prúžky som nalepil na seba, na koncoch do alobalu zaroloval dôt (pin z odporu), dal som piny zbruba 5-10mm od seba a začal rolovať na plochú "placku", po každých zopár závitoch priebežne priemeriaval kapacitu. Kapacita narastala celkom logaritmicky. Okrem počtu závitov som zistil že na to dosť vplýva aj to ako veľmi to je stlačené, tak som prestal rolovať cca 10% pred zamýšľanou kapacitou, odstrihol prúžok a potom som to cele omotal zase páskou z každej strany. Na moje počudovanie som sa aj celkom trafil a kapacitu mám dokonale presnú akú som chcel. Asi náhoda začiatočníka v tejto oblasti big_smile Jedine čoho sa obávam je že po zapájkovaní do DPS sa môže a nemusí zmeniť hodnota, keďže taká páska je málo tepelne odolná, teda ak sa neroztaví úplne aj keď ten alobal by to možno mohol ochrániť.

Po premeraní to funguje ako kondenzátor a má dokonca presne kapacitu akú potrebujem, ak správne chápem jedná sa o fóliový kondenzátor keďže som použil klasickú kancelársku lepiacu pásku. Skúšal som merať DC odpor ako je na tom postupne cez všetky rozsahy a ani na najväčšom rozsahu 200M to nenameralo nič. Moja otázka je čo si myslíte o kvalite takého kondenzátora v porovnaní napr. s fóliovou teslou alebo wimou? jediné čo na tom pomerám je kapacita. Napätie zatiaľ neriešim chcem to len do nízkoúrovňového korekčného obvodu kde je pár voltov. Čo sa týka skreslenia toto predpokladám že nemám šancu pomerať a kvalita kondenzátorov sa určuje len posluchom?

https://s25.postimg.cc/6p3xd8au7/IMG_0305.jpg

Re: Domaca vyroba kondenzatorov

Jo, pokud to nejde na pustým ostrově jinak... Lepící páska je tuším PVC, takže materiál dielektricky nic moc. Když už, tak polyethylen ze svačinovejch sáčků. Takovejhle výrobek bude extrémně citlivej na změny vlhkosti, a alobal nebude mít dlouhodobě dobrej kontakt s měděným drátem. Navíc nemáš dokonale stažený vrstvy, tak to bude i mikrofonovat. Takže těch drátků víc, aby se neuplatnil odpor toho pásku alobalu. Ten svačinovej mikroten (nebo co je na zakrývání jako plachty) je tenčí než izolepa, takže bude větší kapacita s menším kondenzátorem. A nakonec kondík do smršťovky a konce zalít aspoň voskem.
Papíráky jsem nikdy nezkoušel, možná by bylo zajímavý udělat MP kondenzátory, ale jak metalizovat papír netuším.
Pokud máš takovýhle sklony, mohlo by tě zaujmout jak udělat  ladicí kondenzátor.
Na těchhle stránkách najdeš takovejch divností dost.

(upravil Hazys 14. 11. 2016 1:06)

Re: Domaca vyroba kondenzatorov

Tu se někdo evidentně fakt nudí a nemá co lepšího na práci. Tím nechci ničí zábavu dehonestovat, ale takhle jsem si hrál, když mi bylo asi 10 let a to jsem ty kondy ani nemínil v jakémkoliv zapojení používat smile

Lepicí páska (tato čirá) není PVC, ale dost pravděpodobně polyester. (ale pokud se pletu, nechám se rád poučit). PVC jsou ty žužlavé "elektrikářské".

//EDIT: Papír se metalizuje naprašováním nebo napařováním ve vakuu. (tenkrát spíš jen to napařování, i když mi není úplně dvakrát jasný, jak napařovali desítky metrů návinu - ale asi se to dá, průběžným odvíjením papíru nad zdrojem kovových par - ale nejsem odborník na technologii, jen spíš hádám).

Re: Domaca vyroba kondenzatorov

Jestli si chceš hrát, tak tu mám asi 5kg roli kondnzátorovýho papíru asi 20um tloušťky širokej 200mm smile

Re: Domaca vyroba kondenzatorov

danharde, ten papír je z nějakého kondu? A nejsou tam rovnou i Al vrstvy? To by měl jednodušší... smile Já takový papír používám na proklady vinutí traf a mám ho i s Al polepy smile Ale na kondy je ho škoda.

Web

(upravil PB 14. 11. 2016 13:15)

Re: Domaca vyroba kondenzatorov

Al vrstvy tam nejsou. 5 kg papíru, no to by musel být pořádný kondik!!!

Re: Domaca vyroba kondenzatorov

To je špulka kondenzátorovýho papíru z výroby kondů.
Co máte s tou metalizací ? kondy se dělají i čistě fóliové.

(upravil maxell 15. 11. 2016 12:03)

Re: Domaca vyroba kondenzatorov

copak kondy, i vakuové elektronky se bastlily doma, například z dvouvláknové automobilové žárovky s jedním spáleným vláknem
byla pěkná dioda (přímo žhavená)

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Domaca vyroba kondenzatorov

Za mlada jsme kondenzátory malých kapacit (jednotky pF) vyráběli zkroucením dvou izolovaných drátů do šroubovice, kapacita se zmenšovala stříháním.