Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Meranie parametrov MM phono

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Meranie parametrov MM phono

Neviete ci existuje nejaka referencna metoda pre meranie MM phono preampu? Ci uz sa jedna o THD pri 1kHz alebo odstupu od sumu/brumu.

Zaujima ma hlavne co a ako sa pripaja na vstup aby to malo priblizne vlastnosti prenosky. Vstup preampu ma klasicku vstupnu imp. 47k, mam pripojit priamo na toto nejaky druh delica aby som z generatoru dostal 5mV, alebo este paralelne k tomuto vstupu pripojit este nejaky odpor aby znizil vstupnu impedanciu na nizsiu? predsa len prenosky mavaju jednosmerny odpor v stovkach ohmov a teda si niesom isty ako toto spravne urobit aby som nenameral somariny. Resp. aku hodnotu delica zvolit, lebo predpokladam ze to neje jedno.

Tiez ako spravit zdroj signalu pre test aby nebol zdrojom brumu samotny? Premyslal som nad tym ze vystup zo zvukovky nejakym kvalitnym kablom priviest do plechovej krabicky s priamo k telu napajkovanym samcom RCA konektoru (nieco ako antenne zosilnovace) a spravit vnutri jednoduchy odporovy delic 1:200 aby z 1V RMS to spravilo 5mV. A toto napojit do vstupneho phono cinch preampu ako zdroj signalu. Stacilo by to takto, alebo mate nejaky lepsi napad?

Alebo bude lepsie spravit nieco taketo? (invertovanu RIAA pre testovanie celeho pasma)

http://www.cordellaudio.com/preamplifiers/fig6.jpg

Re: Meranie parametrov MM phono

Nejlepe se meri, pomoci merici gramodesky...
Ale neni to uplne idelalni, nemas li po ruce dobry gramec.

Re: Meranie parametrov MM phono

Pokud nemáš možnost regulovat výstupní napětí zvukovky, aniž by se zhoršoval odstup, tebou popsaný dělič je možné řešení. Potřebuješ ale raději tři děliče, abys dosáhl potřebného zeslabení o cca +/-20dB na 20Hz a 20kHz oproti 1kHz. Ideálně to má vyřešený např. generátor Hameg HM8037, který má přepínatelné zeslabení dvakrát po 20dB a potenciometr dalších 20dB.

Web

Re: Meranie parametrov MM phono

pzwak skusal som regulovat vystupne napatie softwarovo a aj ked tam nastavim minimalnu moznu hlasitost stale to ma velmi vela na phono vstup a dalsia vec ma to potom blby odstup. Zrejme lepsie je ak silny signal cez nejaky delic zosilabim, lenze musim ho zoslabit v nejakom sakramentsky odtienenom prostredi aby to nenaberalo brum.

Asi vyskusam zbuchat narychlo ten korektor co som dal hore a snad to na nejake vyskusanie postaci. Chcem to len na porovnanie roznych preampov medzi sebou.

Re: Meranie parametrov MM phono

No pokud pouzijes ten inverzni RIAA korektor, co jsi uvedl, tak podle simulace ma chybu cca 0.5dB na 20kHz, na spodnim konci (pod 5kHz) to sedi s odchylkou pod 0.05dB. Problem budes mit s presnosti tech kondu, pokud budou ale v toleranci +/-5%, chyba bude max +/-0.3dB

Pro porovnani preampu (pokud te nezajima abs. odchylka od krivky) ti staci udelat delic ze 4 odporu 1:20 (20kHz), 1:200 (1kHz) a 1:2000 (20Hz) a porovnat par kmitoctu 20Hz, 100Hz, 200Hz, 1kHz, 2kHz, 10kHz a 20kHz. To ti da dostatecne info a nemusis se babrat s inverznim korektorem. Ale s nim to muzes zmerit presneji, to je pravda.

Jo a rozdil mezi MM a MC neni vzdy 30dB, zalezi na typu MC, ty byvaji od 0.15mV az po 2.5mV / 1kHz. (to kdybys zkousel MC preamp)

Web

Re: Meranie parametrov MM phono

Super, dik za info, vyskusam smile

(upravil Wili 13. 11. 2016 12:48)

Re: Meranie parametrov MM phono

pzwak ako zistujes aku chybu ma ten korektor? ked to nasimulujes v spice a vidis krivku korekcie odkial presne vies ci sleduje presne riaa krivku alebo nie? mas nejaky matematicky vzorec ktorym sa da generovat vzorova krivka invertovanej RIAA ci len porovnavas hodnotu v dB k danej frekvencii?

Uz mam doma na to vacsinu veci, pocinovanu krabicku do ktorej stien som priamo napajkoval cinch konektory, takze to vyzera doslova ako antenny zosilnovac big_smile uz mam aj suciastky k tomu len to chce este malicku DPS lebo je toho celkom dost na tak malu krabicku. Rezistory co mali tak som objednal 0,1% zvysok 1% a vyskladal hodnoty aby presne sedeli.

S kondenzatormi to je uz horsie...zatial mam vymyslene ze 2n pouzijem dva 1n foliaky FKS2 Wima (10%) paralelne ale po premerani nemaju velmi presnu hodnotu takze este uvidim ci nevymyslim nieco ine, a 560p dam keramiku snad to nebude velmi vadit a kreslit ale ten po premerani tiez ma 520p a nie presne 560p tak este skusim pohladat a vymysliet alternativy, ten som foliu ani sludovy nenasiel nikde.

Re: Meranie parametrov MM phono

Riaa křivka se dá najít na netu i jako matematický vzorec, i jako tabulka, třeba tady nebo tady. Pro simulaci používám Micro-Cap, kde jsem si odladil korekční obvod tak, aby seděl co nejpřesněji s definicí a ten jsem pak v reálu změřil - generátor Hameg HM8037, True rms Fluke 187. Měření odpovídalo simulaci. Korekční články jsem takto vypiplal dva, jeden má Marek (maras), druhý používam já. Přesnost kondenzátorů i odporů je relativně kritická (měly by být na 1%), ale v simulaci se dá zjistit, jaký vliv má nepřesnost a podle toho vybírat. Protože mám zásobu Wima MKP, tak mohu výběrem sestavit požadovanou hodnotu. Problém je z měřením kondů, běžné multimetry nemají potřebnou přesnost 1%. Keramika nevadí.

Web

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Meranie parametrov MM phono

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£