Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

ja pouzivam tyhle, vydrzi to fakt hoodne dlouho smile dokonce i zlomenej ten vrtacek vrta lip nez novej koupenej tady big_smile a dobre se to vymenuje ve vrtacce
http://thumbs.ebaystatic.com/images/g/TzAAAOSwBnVW-goo/s-l225.jpghttp://thumbs.ebaystatic.com/images/g/-G4AAOSwnbZYCGHl/s-l225.jpg
da se to koupit na ebay do stovky i s postovnym, hodte si do ebay vyhledavace "10 pcb drill bit"

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

hanka.skalova napsal:

...dokonce i zlomenej ten vrtacek vrta lip nez novej koupenej tady

malinko se ti asi predchazi kalendar, april bude az v dubnu smile

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Když se mně onehdy podařilo zlomit HSS vrták (0,8 mm) při vrtání DPS, zvědavost, rarach a rozhořčení z vlastní netrpělivosti či nešikovnosti mně nedali, abych neokusil řemeslného hříchu, a tak jsem vyzkoušel, jak půjde vrtat se zbytkem vrtáku. Zlomil se tak "šťastně", že jím šlo vrtat desky jednoznačně lépe. Sluší se říci, že měď desky kreslené softwarem byla v místech budoucích děr odleptaná.
Tvar zlomu jsem sice nefotografoval, ale od té doby ještě více toužím po frézování děr u takto připravených desek.
U desek kreslených rukou a zapichovaných šídlem by toto štěstí v neštěstí nejspíše nefungovalo.
Příhoda v žádném případě neslouží obecnému tvrzení, že zlomený vrták vrtá lépe, ani není návodem, jak mávnout rukou nad osvědčenou praxí a bezpečností. Ale nejméně výjimkou potrvrzující pravidlo pro mě je.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

kdysi jsem udělal podobnou zkušenost se zlomeným vrtákem ale málokterej se zlomí "pěkně". Vrták pod 2mm nabrousit neumím, nemám hodinářský školy. A taky můžu potvrdit házivost dremelu, i ty vrtáky s osazením mi dlouho nevydrží. Ale v poslední době nechávám desky dělat na http://www.plosnaky.cz/ včetně vrtání. Ve výsledku je to rychlejší než to dělat doma, když zadám expresní výrobu ve 20:00, tak za dva dny je to ve schránce.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

No, hlavně se ty vrtáky nelámou ve šroubovici , ale vždycky na konci, takže zůstane jen ten dřík

Web

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

TAZ, #45: Od toho si lze, když už jsme u těch řemeslných hříchů, pomoci utopením šroubovice vrtáku do sklíčidla - přesně jak se to nemá, ale pak se vrták na 90% zlomí ve šroubovici.
Kaed, #44: Potvrzuji, že s www.plosnaky.cz jsem také učinil dobrou zkušenost.
Hází-li vrták upevněný ve sklíčidle, lze to někdy kompenzovat házivostí zbytku vrtačky a při troše umu najít ve sklíčidle centrické vedení (pokud to zde dosud nebylo zmíněno).

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Jak bys to provedl, když vrták má 0,8mm a dřík 3mm?

Web

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Pardon, to je moje omezenost, myslel jsem ty mnou popisované HSS.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

A kolik jsi toho teda už vyvrtala, Haničko?

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Je fakt, že plošňáků moc nedělám, nicméně i nové vrtáky nejsou tupé, ale špatně nabroušené mají negativní úhel. Z 5ks jsou dobré maximálně 3. Zkoušel jsem je přebrousit a jde to, bohužel už blbě vidím tak jemný kotouček a lupu.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

No ona Hanička má tak trochu pravdu, používám taky tyhle vrtáky, které už byly vyřazeny z provozu, mám sadu 0,30-2,00 mm po 0,1 a pak pár odstupňovaných dál od sebe až do 6,30 mm, nějaké frézy k tomu...jen je u těchto karbidových vrtáků nevýhoda, že jsou extrémně křehké a menší průměry mají provozní otáčky až kolem 100.000, mám na to pneumatické vřeteno, co točí kol 60krpm...jak se ten vrták zlomí (člověk nesmí být hovado, ale stane se), zlom je ostrý jak břitva, sice nemá definované broušení, ale je stále použitelnější než poměrně pružné HSS (ty, když už, používám  na hrubší práce ve slitině HSSCo5).

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

tak hlavne ze mas ty pahyly s nedefinovatelnou geometrii odstupnovany po desetine, vid smile

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Crifodo:  hele docela dost big_smile 

otázka je ale spíš kolik toho člověk navrtá s 1 vrtákem, ikdyž toho dost polámu, tak mi pořád vychází minimálně 100 děr/1 vrták, což u těch levnejch co se daj koupit tady fakt nehrozí. jinač vrtáme na dremelu s 35 000 otáčkama, do 0.3 se to dá celkem v pohodě, na větší díry (2-3mm) pak diamantový frézky špičatých tvarů z lidlu

http://www.uniontool.co.jp/en/product/d … 40703.html  bonusová tabulka od výrobce o lámání, komu se to chce louskat smile

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

No ony existují i lepší než obyčejné čínské kdoví z čeho. Např. HSS Co5, Co8, vrtáky pokud nejsou překalené, vydrží víc než tvrdokov, který je křehký.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Já na vrtání DPS pod ⌀1mm zásadně nepoužívám vrtáky spirálové ale kopinaté HM,konkrétně Meisinger HM202 zakoupené kdysi jako příslušenství Proxxon a vrtám ručně s tou nejobyčejnější minivrtačkou AD 19.Za nějakých více než 10let už to má něco odvrtáno a žádný se nezlomil ani nepozoruji žádné otupení.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Jo, ale takový vrták nemá žádné vedení, navíc jde vybrousit i na "koleně".

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Pokud jde o vrtání DPS což je zdejší téma tak vedení se na té tloušťce materiálu neuplatňuje,kvalita vyvrtaného otvoru je naprosto stejná jako s vrtákem spirálovým.Není nad to použít správný nástroj na obráběný materiál

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

zajímavej vrták... Kdysi v třetihorách, kdy nešly koupit ani ty hss 0.8mm nebo 1mm, tak jsem v nouzi používal horní konec jehly na šití, trochu připbroušenej do špičky, tak to se tomuhle blíží - holt nouze naučila Dalibora housti. Kdepak se dají takovýhle vrtáky koupit?

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Koupit je lze jako příslušenství proxxonu,nebo i jinde,stačí se zeptat Googlu...
https://shop.boukal.cz/modelarske-narad … 6-a-0-8mm/

nevím jaký je dodavatel příslušenství proxonu teď ,ale dříve to byl právě ten Meisinger.
A na závěr dle reakcí - nikomu to nehodlám vnucovat,každý ať se říďí podle toho co mu vyhovuje lépe.Je to spíše na ruční vrtání,potřebuje to otáčky a cena není také zrovna malá.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

http://www.banggood.com/10pcs-3_175mm-S … mds=search

Mám už nakoupeny všechny potřebné rozměry, jsou super na dps

Web